Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 22:46

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 22 czerwca 2005, 16:38 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 listopada 2004, 01:00
Posty: 15
Witam

Poszukuje informacji o pradnicach synchronicznych z magnesami trwałymi do elektrowni wodnej, moc 15 i 30KW, bylbym wdzieczny za namiary na katalogi, czy dane techniczne.

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 22 czerwca 2005, 17:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
szukaj w firmie Komel z Katowic http://www.komel.katowice.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 25 czerwca 2005, 12:19 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
zapytam bo mnie zaciekawiłeś a po co ci synchroniczna takiej małej mocy :?: jak zamierzasz ją synchronizować z siecią :?: nie prościej dać silnik asynchroniczny z baterią kondensatorów :?: a może myślisz o falowniku :?: podziel się wiedzą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 czerwca 2005, 10:39 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 maja 2005, 01:00
Posty: 43
Lokalizacja: Bielsko-Biała
No chyba że CONDOR nie chce oddawać prądu do sieci, tylko zużywać go na miejscu.
Prądnice synchroniczne z magnesami trwałymi mają jedną podstawową wadę - brak regulacji wzbudzenia.
Przez to napięcie silnie zależy od obrotów, można sobie wyobrazić co się stanie np. po zaniku obciążenia kiedy turbina się rozbiegnie.....
Obroty wzrosną np. x2, napięcie proporcjonalnie i nagle międzyfazowo zamiast 400V mamy 800V, co w impulsie daje 800V*1.4 = 1120V i fajerwerki :wink:

Jak dla mnie te prądnice są wysoce nieprzydatne, no chyba że do pracy na baterię akumulatorów. Ale przy mocy 30kW aż trudno sobie taką baterię wyobrazić :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 czerwca 2005, 14:36 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
synchroniczna mozna zastosowac do zasilania grzalek a nastepnie np wody


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2005, 08:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
asynchroniczną maszyną tez można zasilać grzałki a kosztuje taniej.

BTW właśnie mi się przypomniało że niedawno prawie kupiłem od AMW prawie nieużywany agregat prądotwórczy 20 KW z silnikiem od stara. Tam zastosowali właśnie prądnicę synchroniczną z magnesami trwałymi przystosowaną do pracy wyspowej. Niestety nie mam już instrukcji od tego ale w tej instrukcji było wiele ciekawych zagadnień o prądnicach synchronicznych.

Grek na motobazarze mają instrukcje od agregatów prądotwórczych :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 28 czerwca 2005, 09:46 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 maja 2005, 01:00
Posty: 43
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Magnesy trwałe są prawdopodobnie we wzbudnicy, czyli małej prądnicy na wale która zasila wzbudzenie głównego generatora przez regulator.

Co do instrukcji to nie widziałem, ale sądząc po ilości "gratów" to może coś się znajdzie :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2005, 22:32 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 listopada 2004, 01:00
Posty: 15
Prąd oczywiscie nie bedzie oddawany do sieci, to jest mała, przenosna turbina do terenow odleglych od sieci energetycznych. Znalazlem generator firmy STAMFORD, niestety nic Polskiego nie moglem znalezc. Generator moze bezpiecznie osiagnac 4500obr/min (wg danych producenta). Jest do turbiny Peltona, w razie zaniku obciazenia, sa odchylacze strumienia.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 30 czerwca 2005, 23:48 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 maja 2005, 01:00
Posty: 43
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Generatory STAMFORD'a mają wzbudzenie elektromagnetyczne, magnesy trwałe są tylko we wzbudnicy. Generator posiada elektroniczy moduł regulujący napięcie zależnie od obciążenia i od wartości cos fi.

Jeśli chodzi o polskich producentów to ciężko będziesz miał coś takiego znaleźć, a już napewno nie w jakiejś "przyzwoitej" cenie.
Jeśli nie znajdziesz odezwij się na priv, może uda mi się coś takiego używanego wyszperać (około 30kW).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 1 lipca 2005, 00:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
[quote:1e05e2df41="CONDOR"]Prąd oczywiscie nie bedzie oddawany do sieci, [b:1e05e2df41]to jest mała, przenosna turbina do terenow odleglych od sieci energetycznych. [/b:1e05e2df41]Znalazlem generator firmy STAMFORD, niestety nic Polskiego nie moglem znalezc. Generator moze bezpiecznie osiagnac 4500obr/min (wg danych producenta). Jest do turbiny Peltona, w razie zaniku obciazenia, sa odchylacze strumienia.[/quote:1e05e2df41]

Mała turbina przenośna do terenów odległych od sieci [b:1e05e2df41]o mocy 30kW???[/b:1e05e2df41]
Coś mam przeczucie ,że Ty CONDOR też szykujesz jakiś wynalazek podobnie jak G.G. ,Suse i wcześniej jeszcze inni na tym forum???

[b:1e05e2df41]Czy się mylę?[/b:1e05e2df41] :wink:

Piomika


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 lipca 2005, 11:09 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 listopada 2004, 01:00
Posty: 15
Ogolnie to takie turbinki sa w produkcji, jednak nie w Polsce. U sasiadow za zachodnia granica mozna cos takiego kupic, a wyglada mniej wiecej tak:

[img:e7de0f99bf]http://www.hydro-energy.com/_bilder/produkte/micro01.jpg[/img:e7de0f99bf]

Niestety zdjecie jest tylko takie małe.

Moc max wynosi ok 15kW a po dolaczeniu drugiej dyszy daje max 30kW. Tego niestety nie bede wykonywal, projekt takiego turbozespolu byl tematem mojej pracy dyplomowej. Jesli chodzi o zastosowanie, to w niektorych krajach tego typu rozwiazania ciesza sie popularnoscia, moze u nas tez zaczna. Np. goral bierze to na pole, podlacza wezem strazackim wode ze strumienia i ma prad :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 lipca 2005, 11:18 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
to wyglada jak maly pelton, a jak wiadomo na peltona trzeba duzego spadu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 lipca 2005, 11:20 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 17 listopada 2004, 01:00
Posty: 15
To jest mały Pelton. Spad od 10m do 150m, wlasnie dlatego do zastosowania w terenach gorskich.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 4 lipca 2005, 13:12 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Pytanie do Condora :?: Skoro pisałeś prace o Peltonach to mam do Ciebie pytanie, jeśli będziesz wiedział :?: Jak obliczyć przekrój rury czy węża, doprowadzającego wodę, do takiej turbiny tak aby można było dostarczyć określoną ilość wody np. 50[l/s] z wysokości np.100 [m]. Interesuje mnie ogólny wzór ponieważ podane wartości są tylko hipotetyczne. Lub gdzie można znaleźć takie wiadomości :?:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2005, 10:14 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 maja 2005, 01:00
Posty: 43
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Jednostkowe straty ciśnienia wyliczysz ze wzoru Darcy-Weisbacha. Tyle że lepiej go przekształcić, i założyć z góry jakieś konkretne straty w % i obliczyć wymaganą średnicę rurociągu.
Do wzoru będzie Ci potrzebny współczynnik oporów hydraulicznych, możesz go wyliczyć ze wzoru Colebrooka-White'a na podstawie współczynnika chropowatości rury.
Dodatkowo do wzoru Colebrooka-White'a będzie potrzebna liczba Reynoldsa Re określająca charakter przepływu cieczy.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2005, 10:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
:D I wszystko........ jasne prawda Andrzej M?


Gerek - jesli można Cię zapytać : jaką specjalność ukończyłeś?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2005, 10:41 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Powiem szczerze, że nic z tego nie rozumiem. :oops: A nawet jak bym chciał znaleźć te wzory to nie wiem gdzie ich szukać. 8O Zadając to pytanie oczekiwałem odpowiedzi w postaci wzoru najlepiej uproszczonego bo ile wynosi liczba Reynoldsa Re, też nie wiem. Po prostu woda u góry ma wpadać do rury a na dole (np. 100m niżej) z niej wypływać. Oprócz wysokości jako daną mogę podać przepływ a wyliczyć chce średnice rury, lub podaje średnice rury i chce policzyć ile wody nią może przepłynąć w ciągu jednej sekundy. :|


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2005, 11:03 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 maja 2005, 01:00
Posty: 43
Lokalizacja: Bielsko-Biała
[quote:d95d106d19="AndrzejM"]Po prostu woda u góry ma wpadać do rury a na dole (np. 100m niżej) z niej wypływać. Oprócz wysokości jako daną mogę podać przepływ a wyliczyć chce średnice rury, lub podaje średnice rury i chce policzyć ile wody nią może przepłynąć w ciągu jednej sekundy. :|[/quote:d95d106d19]Wymagana ilość wody przepłynie nawet cienką rurą, parametrem krytycznym nie jest ilość wody, tylko spadek ciśnienia. Woda przepływając przez rurę i pokonując opory traci część swojej energii kinetycznej, co objawia się spadkiem ciśnienia na danym odcinku.
Jeśli masz spad - powiedzmy 100m, to przy braku przepływu na dole rury będzie ciśnienie 10 atmosfer. Jeśli wymagana ilość wody zacznie płynąć z zadaną prędkością, to na dole ciśnienie będzie już mniejsze, zależne od prędkości, współczynnika oporów i od średnicy rury. Spowoduje to spadek mocy turbiny w stosunku do wyliczonego ze spadu i ilości wody.
Trzeba przyjąć jakieś konkretne straty na jakie się zgadzamy, na przykład 0.5 atm na całej długości rury i dopiero wtedy wyliczyć potrzebną rurę.

Wzory Darcy-Weisbacha i Colebrooka-White'a wkleję za jakieś pół godziny, bo muszę wkleić je jako obrazek (za dużo ułamków i wykładników, napisane "suchym" tekstem były by nieczytelne).

[quote:d95d106d19="piomika"]Gerek - jesli można Cię zapytać : jaką specjalność ukończyłeś?[/quote:d95d106d19]Elektronikę, ale mam taką ciekawą "właściwość" że jeśli dany temat mnie interesuje to zamiast użyć specjalistów, sam staram się posiąść odpowiednią wiedzę :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2005, 11:55 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 maja 2005, 01:00
Posty: 43
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tak jak obiecałem:
[img:b536ad2a67]http://gnservice.webpark.pl/mew/wzory.jpg[/img:b536ad2a67]
Pierwszy to wzór Darcy-Weisbacha opisujący straty wysokości wody lub ciśnienia zależnie od współczynnika oporów lambda i prędkości przepływu v. Jak widać straty są proporcjonalne do kwadratu prędkości, więc dwukrotnie szybszy przepływ powoduje czterokorotnie większe straty :?
Drugi to wzór Colebrooka-White'a pozwalający wyliczyć współczynnik oporów znając chropowatość rury, średnicę i charakter przepływu (liczba Reynoldsa).
Trzeci wzór pozwala na obliczenie potrzebnej w poprzednim wzorze liczby Re.

Do obliczenia średnicy trzeba przekształcić wzory, bo znamy założone straty ciśnienia, a niewiadomą jest średnica.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 7 lipca 2005, 17:13 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Grek wielkie dzięki za pomoc i fatygę. Gdyby mi coś nie wychodziło :x albo miał bym jeszcze jakąś niejasność to pozwolę sobie zadać kolejne pytanie. A na razie jeszcze raz dziękuje. :lol:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 103 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL