Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest środa, 24 kwietnia 2024, 20:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 13:19 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
Na coś się ta koleżeńska krytyka Bogasa na tym forum przydała. :mrgreen: Mam nadzieję ,że tak są odbierane moje posty :mrgreen: I w związku z tym "strzelę" : inicjatywa spotkania wyszła od.... gospodarza?
Jak tam spotkanie Sasza? Co ci się ciekawego spodobało w Skałce lub rzuciło w oczy?
Był browar?
A może....dobra kawa?
Jak w ogóle wrażenia?
I........ czy gospodarz nadal taki ...... przystojny!?! :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 13:36 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Piomika, moja wizyta była bardzo spontaniczna, we Wrocławiu okazało się, że mam trochę wolnego czasu, jechałem w stronę Świdnicy i zahaczyłem o Skałkę, nie planowałem tego. Miałem szczęście, bo zastałem gospdarza. Nie było browara, nie było kawy, pogadaliśmy niecałą godzinkę, nawet wszystkiego nie zdążyłem zobaczyć, za mało czasu miałem i nie chciałem przeszkadzać w remontach, bo woda ucieka bezproduktywnie, no i tak bez zapowiedzi...... ale warto było.
Co rzuiciło mi się w oczy - już z dala niebieski fragment rury od lewara leżący za płotem.

Pozdrawiam
Sasza


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 24 marca 2009, 14:31 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
michal napisał(a):
jedyny minus to praca w zimie przy mrozach poiżej -5, trzeba zakładac ogrzewanie na zawory. A przy większych mrozach poniżej-10 chyba nie mogła by pracowac :D


:D Cz. Po co w lewrach zawory? , a do tego jeszcze motylowy jak piszesz w następnym poście. Nie wystarczy jeden odpowietrzajacy?
Dlaczego przy -5 stopni praca utrudniona, a przy -10 niemozliwa? Pytam dla celów poznawczych, po prostu nie wiem i nie znajduję uzasadnienia.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lewary
PostNapisane: wtorek, 24 marca 2009, 15:16 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Nie wiem czy o to chodzi ale dodatkowe "zamknięcie" turbiny oprócz zaworu odpowietrzającego może być potrzebne w przypadku małych piętrzeń gdy lewar jest wyniesiony niewiele ponad lustro wody spiętrzonej. większe przpeływy powodują niekontrolowany wzrost poziomu wody górnej i znaczyn wzrost poziomu wody dolnej - w przyadku zniesienia piętrzenia poziomy potrafią się wyrównać (nawt jak jaz ma stały próg).
Lewar zreguły pracuje na "powietrzu" i dlatego narażony jest on bardziej na warunki atmosferyczne. Jednak temparatura ewentualnego zamarznięcia jest różna (prducent, typ, materiały itp.).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lewary
PostNapisane: wtorek, 24 marca 2009, 16:11 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2004, 01:00
Posty: 149
Lokalizacja: Kielce
W lewarach jest jeden zawór odpowietrzający, przeważnie są to zawory o sporych średnicach i żeby łatwo się nimi sterowało stosuje się między innymi zawory typu motylowego. Praca turbiny lewarowej zimą, niezabudowanej w budynku, jest często niemożliwa ze względu na obmarzanie lodu wewnątrz turbiny. Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji, tzn. nie wszędzie "woda" zamarza.

Pozdrawiam
Michał


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL