Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 09:05

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 6 października 2016, 17:14 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Ile łopatek powinna mieć kierownica - turbina Francisa w spirali stalowej fi 400 mm - wirnik szybkobieżny o średnicy wylotowej (z wirnika) 324 mm, średnica wlotu do wirnika jest nieco większa - 337 mm.
Fachowiec od produkcji turbin doradził mi kiedyś, że moja kierownica powinna składać się z około 20 łopatek, ja przygotowałem dokumentację na 16 łopatek, a ostatnio (wreszcie zdobyłem książkę: "Turbiny wodne...", Krzyżanowskiego) wyczytałem, że powinienem zastosować kierownicę o 10 łopatkach - a więc jestem w rozterce !!!
Krzyżanowski podaje następujący wzór na obliczanie ilości łopatek kierownicy: z = 8 + 6 x d3, gdzie za d3 przyjmuje średnicę wylotową z wirnika w metrach (u mnie- 324 mm)
Może ktoś z kolegów ma podobną turbinę i wie ile w niej jest łopatek kierownicy, a może teoretycy (farhight) mogliby mi doradzić ?!
Następne pytanie z tym związane - jaki powinien być maksymalny kąt otwarcia łopatek kierownicy.
Ja przygotowałem na 45 stopni a Krzyżonowski podaje do 55 stopni dla wirników o wyróżniku szybkobieżności 450 !
Nie wiem dokładnie ile wynosi wyróżnik szybkobieżności mojego wirnika - jak go obliczyć ?
Bardzo proszę o dyskusję !

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL