Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 13 lipca 2015, 20:44 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Jeden z kolegów napisał dzisiaj do mnie: "witam, czy wyjaśniło się coś z tą rurą ssawną? próbuje ustalić optymalną wysokość wirnika od dolnej wody na swoim obiekcje i pomyślałem że skoro temat już był przerabiany może dowiem się czegoś".
Jeżeli pamiętam, nie otrzymałem konkretnej odpowiedzi !!!
Teoretycznie - rozpędzona woda jest w rurze ssawnej wyhamowywana i w ten sposób (przez ssanie) oddaje dodatkowy moment obrotowy na wirnik.
Można by sądzić, że umieszczając wirnik turbiny tuż nad wodą dolną, osiągamy większe ciśnienie od góry na wirnik, więc nie musimy się już martwić o ssanie.
Jednakże - po pierwsze wirnik musi pracować nieco nad górną wodą, więc już to "nieco" (pewnie kilkadziesiąt cm) tracimy i po drugie, wirnik nie otrzymuje dodatkowego kopa od wody wychodzącej z turbiny, a woda ta posiada jeszcze pewną energię, której nie odzyskujemy.
Należałoby więc wnioskować, że zbliżając wirnik maksymalnie do dolnej wody mniej zyskujemy przez wzrost (od góry) ciśnienia na wirnik, niż gdyby był on umiejscowiony wyżej i otrzymywał dodatkowy impuls od rury ssawnej.
Z drugiej strony - przy różnicy poziomów wynoszącej 10 m, następuje przerwanie słupa wody.
Spotkałem gdzieś zalecenie, by nie stosować rur ssawnych dłuższych od siedmiu metrów i - jak sądzę - siedmiometrowa rura ssawna najpełniej odbiera energię od wody wypływającej z turbiny; z zastrzeżeniem, że rura ssawna jest szczelna - nie dostaje się do niej "fałszywe" powietrze np. Ale - jeżeli mamy różnicę między górną a dolną wodą np. trzy metry - musimy iść na kompromis
Turbiny lewarowe pracują wyłącznie na ssaniu i pewną wskazówką będzie - na jakiej maksymalnie różnicy poziomów stosuje się te turbiny.
Jednakże powstaje pytanie, gdzie umieścić turbinę jeżeli mamy powiedzmy 10 m różnicę poziomu - 3 + 7, 5 + 5 czy 7 + 3 m ???
Prosimy od dyskusję !!!

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 15 lipca 2015, 07:21 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Nie ma dyskutantów więc sam poszukałem i załączam rysunek ilustrujący zasady jakim powinna odpowiadać rura ssawna. A więc jej długość 2,5 do 3 średnic otworu wylotowego z turbiny, rozwarcie stożka - 4 stopnie, zanurzenie końcówki rury ssawnej w wodzie dolnej - połowa średnicy, odległość końca rury ssawnej od dna cieku od 0,6 do 1 średnicy.
I to powinno wystarczyć do pełnego wyhamowania wody, tj. odzyskania jej energii kinetycznej i przekazanie tej energii na wirnik turbiny.


Załączniki:
Draft tube (rura ssąca)-Model.pdf [56.25 KiB]
Pobrane 364 razy

_________________
Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 16 lipca 2015, 14:26 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 8 września 2012, 10:19
Posty: 9
Dzięki za pomoc!!
Wyjaśnienia bardzo mi się przydadzą . Kawał dobrej roboty!
Pozdrawiam
Damian


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL