Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 24 października 2014, 20:06 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 24 października 2014, 19:34
Posty: 2
Zajmuję się badaniami dynamiki generatora klatkowego napędzanego turbiną wodną. Na potrzeby budowy układu symulacyjnego potrzebuję momentu bezwładności oraz prędkości znamionowej turbiny wodnej o mocy 50kW. Rodzaj turbiny nie ma znaczenia, choć dobrze byłoby porównać moment bezwładności turbiny na niski spad i duży przepływ z momentem bezwładności turbiny na wysoki spad i mały przepływ. Pytałem mailowo różne firmy, rozmawiałem również telefonicznie, ale zasłaniają się tajemnicą handlową... Forum MEW jest dla mnie ostatnią deską ratunku w kwestii pozyskania tak istotnych dla mnie informacji do badań. Proszę o noty katalogowe (informacje poza momentem bezwładności i prędkości można z dokumentu usunąć!) albo jakieś namiary na osoby posiadające taką wiedzę...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 25 października 2014, 15:49 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Prędkości obrotowe, najpopularniejsze francissy 60-120, kaplany 140-600.

Przy czym, większa turbina - mniejsza prędkość. Większy spad - większa prędkość.

Jak ma być przykładowa turbina to niech będzie n.p. kaplan o średnicy wirnika 900mm. 50kW jak najbardziej realne przy ok. 3m spadu. Prędkość obrotowa ok 280obr/min. Momentu bezwładności nie liczyłem bo nie był mi potrzebny ale przyjmij sobie po prostu masy elementów wirujących i policz.

Wirnik ok. 200kg, większość masy skupione na średnicy ok. 300mm.
Wał, ok. 200kg, niewielka średnica, ok. 140mm.
Węzeł łożyskowy, część wirująca poniżej 100kg, średnice poniżej 300mm
Do tego w zależności od wykonania jakiś siłownik sterujący, sprzęgło (bo zakładam że twój projekt przewiduje generator sprzężony bezpośrednio z turbiną) ok. 150kg, średnice poniżej 250mm.

Wystarczy?

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 26 października 2014, 12:13 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 24 października 2014, 19:34
Posty: 2
Bardzo dziękuję za odpowiedź, niemniej jednak obliczenia wychodzą ciekawe... Kiedyś w jednym artykule naukowym udało mi się znaleźć moment bezwładności turbiny francisa 10kW i po przeniesieniu go na stronę generatora wyszła ponad 10-krotność momentu bezwładności wirnika maszyny.
Po przyjęciu podanych przez Pana danych: 280obr/min, 200kg masy, 60% masy to wirujący dysk o średnicy 300mm i 40% masy to wirujący pierścień 300-900mm średnicy i dodaniu wału 200kg i 300mm średnicy wyszło niecałe 16kgm2. Po przeniesieniu na stronę generatora 45kW 1000obr/min (w katalogu Tamel J=2,55kgm2) wyszło że moment bezwładności turbiny wynosi ~0,5 momentu bezwładności generatora. W przypadku turbiny wodnej na grube megawaty przyjałbym podobny wynik bez marudzenia, ale dla takich mocy to nie jest za mało???


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL