Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 07:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 4 grudnia 2013, 00:56 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 4 grudnia 2013, 00:50
Posty: 1
Cześć.

Projektuję elektrownie szczytowo-pompową.
Z każdej literatury (większość z lat 70) jestem bombardowany twierdzeniem, że projektowanie elektrowni trójmaszynowej (generator-silnik, turbina, pompa) jest uzasadnione tylko w ograniczonkych warunkach i należy projektować elektrownie wyposażoną w zespoły odwracalne. Ok, wszystko w porządku - to nawet ułatwia sprawę. Jest tylko jeden problem - w żadnej literaturze nie moge znaleźć żadnych charakterystyk turbin odwracalnych.
Próbowałem również u producentów oraz poprzez szerokie poszukiwania na google - wszystko bez rezultatu.

Czy macie jakiś pomysł gdzie mógłbym takie charakterystyki zdobyć, by policzyć sobie jaka pompoturbina będzie dla moich warunków odpowiednia?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 6 grudnia 2013, 14:30 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
Absolutnie nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że należy faworyzować turbozespoły odwracalne przed trójmaszynowymi. Może w latach 70 tak było, ale dziś buduje się jedne i drugie.
Wszystko zależy jakie są potrzeby sieci. Mniemam, że to projekt "szkolny", więc potrzeby sieci możesz przyjąć dowolnie. Jeśli dla odbiorcy sieciowego liczy się gotowość maszyny do pracy oraz zmian obciążeń i cyklu pracy w ciągu kilku sekund to jak najbardziej zespół trójmaszynowy. Jeśli klasyczna regulacja w szczycie i poza szczytem, to pompoturbina. W pierwszym przypadku mówimy o regulacji godzinowej a nawet kilkunastominutowej. W drugim o regulacji kilkugodzinowej w i poza szczytem.
Charakterystyk udostępnić niestety nie mogę, ale więcej info np. w naszej broszurze: http://voith.com/en/11_06_Broschuere-Pu ... inzeln.pdf
Na szybko znalazłem taki wycinek z magazynu firmy Sulzer. Na jednej ze stron znajdziesz porównanie charakterystyk przykładowej pompoturbiny dla obu cyklów. http://www.google.de/url?sa=t&rct=j&q=& ... 2919,d.ZGU


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL