Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 14:27

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 13 grudnia 2012, 20:47 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Nie da się jednoznacznie określić warunków brzegowych. Można określić jeden warunek brzegowy przy innych parametrach stałych.

Przy znanej sprawności, produkcju i przychodach można określić warunek brzegowy w postaci kosztu inwestycyjnego.

Przy znanym koszcie inwestycyjnym itd, można określić warunek w postaci ceny sprzedaży ciepła.

Do każdego projektu - klienta, ceny zakupu gazu i sprzedaży energii oraz ciepła, nakładu inwestycyjnego TRZEBA PODCHODZIĆ INDYWIDUALNIE!

Innej rady nie ma dlatego Twoje błagania Szam o podanie warunkó brzegowych są śmieszne. Już próbowałem Ci to podpowiedzieć, żebyś mógł się trochę domyślić i jak grochem o ścianę. No ale cóż.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 13 grudnia 2012, 21:07 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Szamie wyluzuj. Tego już czytać nie można. Kto powiedział, że jak masz kognerator to MUSI on iść cały czas. A jak masz samoechód to też go nie zatrzymujesz, a jak masz telewizor to nie wyłaczasz? Nawet elektrownie nie idą na cały gwizdek zawsze, że już o wiatrakch nie wspomnę. Jeszcze rolniczy przykład: co za idiota kupuje kombajn jeśli żniwa trwają jeden miesiąc.
Jeżeli obiekt medyczny (sanatorium) potrzebuje na zabiegi, kapiele, mycie, kuchnie itp nawet latem 100 kW a kognerator ma 63 kWc to przecież będzie miał tylko w nocy kilka godzin przerwy. Tak jest, jeśli nie potrzeba ciepła to kogneracja nie ma sensu. I po co ja niby mam szukać odbioru ciepła. Zamontuję go tam gdzie jest to opłacalne np. na basenie tak jak MEW też nie robią na pustyni. Czy to takie trudne aby to wymyślić? No chyba że się chce złośliwie gadać.
Co do warunków brzegowych to inne na osiedle inne na jeden hotel. Po to są różne moce agregatów aby jeśli już idą to szły na cały gwizdek. Co Wy ciągel wracacie do tych warunków brzegowych. Jakieś są i co z tego. Tak jak by zastanawiać się nad warunkami brzegowymi wyboru mieszkania. Jest bardzo wiele warunków wyboru mieszkania. Przychodzi co do czego to się je ocenia i wybiera lub nie. A tak dla jaj: każdy gdzieś mieszka to może podajcie warunki brzegowe wyboru mieszkania, proszę. Albo po co mieć mieszkanie jeśli sie cały czas w nim nie przebywa i od czasu do czasu wychodzi. Jeszcze lepiej samochody: ciężarówki, autobusy, furgony, picapy, kabriolety, no to jakie warunki brzegowe?
Szamie i znowu pokombinowałeś z danymi tak jak z tym ciepłam po 0,125 zł/kWh. Do tego przykładu miało być 0,18 zł a nie 0,16 zł/kWh Jednak wychodzi 4,9 zł. A ilośc gazu też z danych technicznych agregatu 13 m3/h a nie 13,6.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 13 grudnia 2012, 21:18 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Pisząc ostatniego posta nie zauważyłem, że kalbar też napisał nt. warunków brzegowych. Ale w gruncie rzeczy on i ja napisaliśmy to samo.

Tak właściwie to dosyć mam już pisania odpowiedzi na tendencyjne posty szama ale powiem Wam dlaczego jeszcze piszę. Piszę aby jak najwięcej forumowiczów zobaczyło sens kogneracji pomimo utyskiwań szama bo mam zamier w niedalekiej przyszłości dać ogłoszenie w dziale komercyjnym naszego forum. Może kogos zaintersuje i zasatnowi się; mew czy kogneracja. Właściwie to powinno być turbiny czy kogneratory.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 13 grudnia 2012, 23:50 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
W gruncie rzeczy to obaj nic nie napisaliście. Narek dalej nie rozumie, że warunek sprzedaży lub zużycia całej energii tj. elektrycznej i cieplnej jest warunkiem koniecznym dla jakiejkolwiek opłacalności kogeneratora w trakcie pracy i w każdym innym wypadku będzie generował wyłącznie straty. Tym większe im dłużej będzie na tzw. postoju z powodu wydłużenia okresu prostej amortyzacji (czytaj: okresu zwrotu kapitału). A Kalbar wielkimi literami pisze to samo, tyle, że należy podchodzić do tego indywidualnie. Nie potrzeba do tego Panie Kalbar zaawansowanych modeli ekonometrycznych, wystarczy zwykły kalkulator, a jeszcze lepiej to zwykły exell, on tak pięknie sam liczy jeżeli wpiszemy odpowiednie formuły oraz stałe i zmienne czynniki.
Narek! jak to sobie wszystko ładnie wpiszesz no to wyjdzie Tobie samo, że jak ciepło będziesz używał do ocieplenia klimatu, to tylko straty możesz ponieść. A jak będziesz kogenerat zbyt mało używał z pełnym wykorzystaniem energii, to prędzej zgnije ze starości jak się zamortyzuje.
Aha!, jeszcze jedno dobierajcie te kogeneratory do zapotrzebowania na ciepło a nie energie elektryczną , najlepiej minimalnego w jak najdłuższym okresie występowania. Exell prawdę Wam powie czy i kiedy pójdziecie z torbami. Powodzenia. Kończę maje wypowiedzi na ten temat.

P.s. Byłem w trakcie pisania tego postu i nie czytałem ostatniej wypowiedzi Narka. Wychodzi na to, że jednak naganiał. Ciekawe czy upoluje !


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 14 grudnia 2012, 01:01 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2012, 22:59
Posty: 5
[quote="szam1953"]Z wyżej opisanych powodów nakłaniam do określenia warunków brzegowych opłacalności układów kogeneracyjnych

...może nie brzegowych, początkowych a warunków końcowych - w moim przypadku byłby to zwrot z inwestycji po upływie max 5 lat. Z obliczeń zaprezentowanych uprzednio wychodzi że tylko w modelu prezentowanym przez Narka jest to możliwe a więc model mocno optymistyczny, no chyba że jestem już właścicielem szpitala, basenu, oczyszczalni ścieków, biogazowni...

Kalbar mógłby podpowiedzieć z racji zdaje się miejsca zatrudnienia czy udaje się kogeneracja ludziom z ulicy tzn nie będącym posiadaczami basenu spółdzielni mieszkaniowej, oczyszczalni itd, słowem inwestorom szukającym dywersyfikacji w eko energii. Po szybkim rozpoznaniu tematu na chwilę obecną wejście z własnym urządzeniem do czyjegoś obiektu może być trudne... bo niby dlaczego właściciel nie miałby samodzielnie takiego ustrojstwa sobie zafundować.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 14 grudnia 2012, 08:23 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
No to skoro już Szam się poddał to i ja się poddaje. Nie ma to sensu. Szam jest zatwardziała tak samo jak ja z Narkiem, Max pewnie stoi z boku i się śmieje z tego wszystkiego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 14 grudnia 2012, 19:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Dobrze, że Szam się wycofał bo coraz bardziej sie ośmieszał i siał ferment. Już nawet nie umiał obliczać wg danych technicznych agregatu ani przyjąć "warunków brzegowych" kosztu 1 kWh ciepła .

Kolega Młynarz jest tu nowy i nie wie, że niedawno Szam też wyskoczył z rewelacyjnym pomysłem własnego agregatu kogeneracyjnego w firmie. Został obśmiany za sprawą przykładu sprzątaczki. A ja Młynarzowi, dla zobrazowania, przedstawię dwie wersje. Zgadzasz się na mój agregat 30 kW u Ciebie w firmie wiec masz go wstawionego bez robienie przez Ciebie pozwoleń, uzgodnień, projektu, montażu, obsługi, serwisu itp i bez wydawanie pieniędzy. Mało tego, za grzanie nie płacisz więcej niż płaciłeś a za prąd płacisz 10% taniej w stosunku do obowiązujących cen. Po ośmiu latach dostajesz ten agregat za darmo. Ewentualnie po 4 latach możemy dzielić sie oszczędnościami po połowie przez następne 8 lat.
I druga wersja. Płacisz za agregat 30 kW (wygłuszony) 200 tys zł masz gwarancję i serwis. I co wybierzesz?
Jeśli sam nie masz firmy to poszukaj gdzieś. Jak inwestycja dojdzie do skutku dostaniesz 7 tys zł.
Ps. Jest fizyczną niemożliwością aby Szam sie tu nie wtrącił.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 14 grudnia 2012, 20:30 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ale jaja. No coments!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 14 grudnia 2012, 21:29 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Narek daj se już spokój.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 15 grudnia 2012, 16:10 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Kiedy Narek ma całkowitą rację z tym ostatnim przykładem. Do bólu racja. Ja właśnie negocjuję takie rozwiązanie.
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 15 grudnia 2012, 18:07 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Ma rację (o ile każdy będzie zadowolony w co wierzę). Mi chodzi o to, żeby już odpuścił te pogaduchy i najazdy na Szama.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 111 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL