Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 19:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 31 października 2004, 12:44 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
mam pytanie do dobrych ludzi . czy ktos spotkał sie z innym mocowaniem wirnika w pionowejturbinie typu Francis niz nakrętka od spodu . Moze trroch jasniej mam wirnik z wałem usunąłem już klin ale od spodu mam coś w kształcie jabłka przypuszczam że jest to osłona nakrętki ale nie moę sobie z tym poradzic jak to zdjąc czy jest to coś nakręcane na gwińcie czy zakładane na wcisk.Czy ktoś z was spotkał sie z takim mocowaniem. Chciałbym sie poradzić zanim dokonam dzieła zniszczenia. I jeszcze jedno pytanie czy jest to mozliwe aby wirnik był przekładany przez cały wał i opierał sie tylko na zatoczonym kołnieżu wału i od góry zaklinowany.


Ostatnio edytowano sobota, 1 stycznia 2005, 19:19 przez e-11, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 9 listopada 2004, 20:46 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Ludzie co z wami sie dzieje na 81 odsłon nikt nie ściągał wirnika turbiny . Nie chodzi mi o podpowiedź " weź klucz 19-stke , odkręć jedną śru.....itd".
Opiszcie swoje przypadki i trudności w zdejmowaniu wirnika i sposoby ich montowania może akurat mój przypadek będzie podobny do kogos z was. Nie jest to informacja tylko dla mnie ale i inne ludki się dowiedzą .Korzystajmy z tego forum jak należy i przestańmy podawać tylko wzór na obliczenie mocy. Sami wiecie ile kłód rzycają nam pod nogi urzędnicy i zawistni sąsiedzi więc pomagajmy sami sobie nawzajem.
Ale mi sie teraz oberwie mam nadzieje że kogoś sprowokowałem :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 7 grudnia 2004, 20:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Wychodzi na to że sam ze sobą prowadzę tą dyskusje.Wirnik turbiny już zdjąłem,kilku kolegów podpowiadało mi jak to zrobić i bardzo im za to dziękuje .Wirnik udało sie zdjąć nie niszcząc żadnego elementu turbiny dzięki temu jest ona 90% sprawna i 100% orginalna.Ale wracając do podpowiedzi kolegów z forum ,podpowiadaliście tylko dlaczego nie na forum tylko przysyłaliście mi listy na skrzynkę, naprawdę korzystajmy z forum bo po to ono jest aby dzielić sie swoją wiedzą i doswiadczeniem.Jeszcze raz dzieki za podpowiedzi i pozdrawiam.
Wracajac do wirnika to : na wale było zatoczenie cos w rodzaju szerokiej bruzdy w ta bruzde był włożony pierścien dwudzielny z kołnierzem o średnicy większej niż sam wał i na tym wisiał wirnik.Wirnik ruszyłem uderzając w drugi koniec wału tak jak młotek nabija sie na trzonek, przesunąłem wirnik do momentu aż mogłem wyjąć ten pierścień i ponownie wał przesunąłem w przeciwna strone.Pewnie trochę zagmatwałem ale gdyby ktoś chciał udostępnie rysunek nie wiem czy można taki rysunek umieścić na stronie MEW


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 7 grudnia 2004, 20:39 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Rysunek na siłe da sie umiescic.

Dzięki za opis zdejmowania wirnika, może wreszcie "reszta" zrozumie do czego jest forum.....

Pozatym. Spotkałem się raz że wirnik był założony na stożku a stożek był w odwrotną stronę, czyli wirnik można zdjąć wtedy tylko spuszczająć wał na dół lub podnosząc wirnik do góry, rozwiązanie pewnie leży w kombinacji obu.

Pierścien dwudzielny to też ciekawe rozwiązanie, pewnie tak jak w zaworach w ssilnikach samochodowych (napewno vw/audi) 8)

Pozdrawiam, i dzięki za wytrwałość e-11 :twisted:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2005, 16:42 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
W załączeniu rysunek.

Dzięki e-11 !!

[img:447ca2e15b]http://www.mew.pl/foto/forum/wal.jpg[/img:447ca2e15b]


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 85 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL