Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 18 kwietnia 2024, 21:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 25 lipca 2011, 21:13 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 16 stycznia 2011, 18:48
Posty: 6
Lokalizacja: Hranice na Morave
Dzień dobry
Uprzejmie informuję, że pierwsza turbina Archimedesa-ślimakowa w Polsce już działa. Jest to turbina wyprodukowana przez moją firmę GESS-CZ, s.r.o.
Szczegóły na stronie:
http://www.dobraenergia.info/

Następne Małe Wodne Elektrownie w Polsce wyposażone w turbiny ślimakowe firmy GESS-CZ, s.r.o. czekają na oddanie do użytkowania lub są w trakcie realizacji.

Z pozdrowieniami
Tomáš Novosad


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 lipca 2011, 06:09 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 05:56
Posty: 2
Gratuluję ale ja nie była bym taka optymistyczna. Widzę że zastosowano zastawkę górną bez regulacji przepływu turbiny.
Dla mojej MEW analizowałam warianty kupna ślimaka i okazuje się że bez regulacji przepływu jest to produkt niskiej efektywności. Jeśli zmniejsza się przepływ wówczas zmniejsza się spad i moc. Wiąże się to że nie można instalować turbiny na przepływ większy niż Kaplana aby zmieścić się na wodę SN w przepływie 20% co jest jeszcze opłacalne. Przeliczając możliwą produkcje kaplanem a ślimakiem wyszło mi że ślimak będzie produkował mniej o 25-30 % energii w skali roku porównując z Kaplanem lewarowym.
Jest rozwiązanie regulacji przepływu tanie w zastosowaniu firmy Mewkoncept ale jestem na etapie analizy zastosowania w moim obiekcie MEW.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 lipca 2011, 07:44 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
gosiakus napisał(a):
... Jeśli zmniejsza się przepływ wówczas zmniejsza się spad i moc. Wiąże się to że nie można instalować turbiny na przepływ większy niż Kaplana aby zmieścić się na wodę SN w przepływie 20% co jest jeszcze opłacalne. Przeliczając możliwą produkcje kaplanem a ślimakiem wyszło mi że ślimak będzie produkował mniej o 25-30 % energii w skali roku porównując z Kaplanem lewarowym.
Jest rozwiązanie regulacji przepływu tanie w zastosowaniu firmy Mewkoncept ale jestem na etapie analizy zastosowania w moim obiekcie MEW.


Nie rozumiem tego tekstu - 2-gie zdanie, możesz jakoś inaczej to napisać.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 lipca 2011, 14:15 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 16 stycznia 2011, 18:48
Posty: 6
Lokalizacja: Hranice na Morave
Dzień dobry
Przepraszam ale Pani "gosiakus" pisze nieprawdę.
Turbina ma trzy sposoby pracy.
Jest możliwość regulacji przepływu klapą ale inne sposoby regulacji pracy turbiny są bardziej efektywne.
Na zdjęciach nie nie widać napływu na turbinę a turbina mojej firmy ma regulacje przepływu.
Nieprawda, że turbina ślimakowa jest niskiej efektywności.
Nie wiem jak Pani wie, że turbina ślimakowa będzie produkowała mniej energii w skali roku.
Podczas pierwszego miesiąca pracy turbina ślimakowa firmy GESS-CZ, s.r.o. okazała się dużo bardziej efektywna niż kaplan. Mam porównanie bo tam pracowały turbiny kaplan i jest pisana dokładna ewidencja. Turbina ślimakowa pracuje lepiej efektywnie przy bardzo małym przepływie i przy dużym przepływie.
Wiem, że doświadczeniem firmy Mewkoncept jest odwiedzenie mojej fabryki i niemieckiej i zrobienie zdjęć.
Moja firma nie testuje na klientach.

Z pozdrowieniami
Tomáš Novosad


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 lipca 2011, 14:26 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 26 lipca 2011, 05:56
Posty: 2
Witam.
Panie Novosad. Zaciekawił mnie Pan proszę przedstawić w jaki sposób reguluje się przepływ wody przez Pańskie turbiny z zachowaniem stałego poziomu wody górnej. Pisze Pan o trzech sposobach pracy. Proszę opisać jakie to są. Mało się mówi o regulacji przepływu i może Pan w końcu przedstawi rozwiązania jakie się stosuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 lipca 2011, 16:13 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Mam pytanie jaka moc ma przedstawiona turbina oraz ile kosztuje ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 lipca 2011, 22:12 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 16 stycznia 2011, 18:48
Posty: 6
Lokalizacja: Hranice na Morave
Dzień dobry
Dziekuje Pani "gosiakus" za zainteresowanie turbinami ślimakowymi GESS-CZ, s.r.o. Jeśli jest Pani zainteresowana kupieniem turbiny ślimakowej od GESS-CZ, s.r.o. zapraszam do współpracy. Kontakt jest na stronie:
http://www.gess.cz/cz/kontakty.html
albo
http://www.dobraenergia.info/
Dzień dobry Panie "radek".
Moc pierwszej turbiny pracującej w Polsce to 80kW. Ceny tej turbiny bez zgody właściciela nie mogę napisać. Każda turbina jest projektowana indywidualnie dla klienta i miejsca.
Informuję, że pierwsza turbina ślimakowa-Archimedesa na świecie jest czeska i zaprojektował ją profesor Karel Brada z Uniwersytetu Technicznego w Pradze z inż. Radlikiem. Moja firma GESS-CZ, s.r.o. współpracuje z profesorem Bradą.
Zapraszam do współpracy

Z pozdrowieniami
Tomáš Novosad


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 26 lipca 2011, 22:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Proszę nie tytułować mnie jako Pan.

Mam kolejne pytanie, dokładnie proszę nie pisać ceny ale tylko orientacyjnie lub za ile mozna u Was kupić tak bez negocjacji na parametry jak w tej elektrowni.
Jaki jest przepływ wody, moc i spad znamy.

Dziękuję za odpowiedź.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 1 sierpnia 2011, 13:26 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 29 października 2007, 01:00
Posty: 116
Lokalizacja: Szklarska Poręba, Heidenheim an der Brenz
@Novosad
Czy dokonujecie pomiarów sprawności swoich turbin? Jeśli tak to jaką metodą i jaki jest błąd pomiaru?
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 26 września 2011, 19:23 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
http://www.cire.pl/item,57104,1.html?ut ... edium=link


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 5 października 2011, 12:38 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 29 września 2011, 08:33
Posty: 8
Lokalizacja: OZE
Turbina zastosowana w Bieleckich Młynach została zaprojektowana przez Polską firmę Instytut OZE oraz wyprodukowana w naszym kraju pod nadzorem głównego wykonawcy firmy Enerko. Dyskusja o tej turbinie toczy się w tym temacie bo na to zasługuje, poza tym jest przyzwolenie moderatora PKI

_________________
IOZE - Potencjał tkwi w naturze


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 8 października 2011, 14:49 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Witam.
Zapraszam na nowa stronę firmową Polskiego producenta turbin wodnych.
Firma EMNET jako jedyna prowadzi bardzo zaawansowane badania naukowe turbin wodnych Archimedesa.
Dzięki badaniom naukowym firma dokonała zmian konstrukcyjnych turbiny dzięki czemu możliwe jest:
-pobranie większej ilości wody w stosunku do produktów podobnych dostępnych na rynku
-możliwość pełnej regulacji przepływu wody przez turbinę dzięki zmianie kąta pochylenia podczas pracy
-zachowanie ochrony przeciw powodziowej poprzez wysunięcie się turbiny ponad lustro wody w warunkach powodziowych
-możliwość zmiany położenia wirnika względem wody dolnej w celu wyeliminowania negatywnego zjawiska zatapiania wirnika

Obrazek

Wszystkie powyższe czynniki zwiększają sprawność całego układu turbiny i umożliwiają znacznie większą produkcję energii odnawialnej w stosunku do produktów dostępnych na rynku.

Zapraszam na stronę http://www.ekomew.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 5 lutego 2012, 01:31 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 5 sierpnia 2011, 16:53
Posty: 3
Lokalizacja: Lublin
Jak się miewają ślimaki archimedesowe w warunkach prawdziwej zimy jakie właśnie (na szczęście) mamy?
Napisałem "na szczęście", bo dzięki niskim temperaturom jest okazja, aby sprawdzić zasadność najpoważniejszych zarzutów co do tego rodzaju turbin a mianowicie ich podatność na obmarzanie.

Może jakieś fotki?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 5 lutego 2012, 08:27 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Sam też jestem ciekaw jak radzą sobie z obmarzaniem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 8 lutego 2012, 08:12 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 28 lutego 2004, 01:00
Posty: 40
Witam
Z całą pewnością mają się gorzej niż wszelkie turbiny. A jak się mają turbiny to wszyscy wiedzą.
Pozdr.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 8 lutego 2012, 13:56 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ma ktoś może zdjęcia jak wygląda oblodzenie Archimedesa podczas pracy w czasie silnych mrozów? Proszę wkleić .


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 8 lutego 2012, 17:10 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Niestety nie mam ale może w wolnej chwili skoczę popatrzeć na tą elektrownię na Radomce, chyba że Pan Bodgan Dams by się podzielił zdjęciami


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 8 lutego 2012, 18:23 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 5 sierpnia 2011, 16:53
Posty: 3
Lokalizacja: Lublin
To podpowiadam pośpiech, bo wiosna niedługo i nic nie zobaczymy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 8 lutego 2012, 19:41 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 16 grudnia 2010, 23:38
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa
Z tego co wiem to turbina w tej chwili nie pracuje. Dzwoniłem wczoraj bo chciałem podjechać na elektrownie i zobaczyć jak pracuje w zimie.

Przyczyną wstrzymania pracy są warunki na rzece - śryż przede wszystkim. Jaz został otwarty aby przepuścić duże wody a elektrownia wyłączona.

W przyszłym tygodniu mam tam podjechać. Z tego co wiem w styczniu turbina spisała się rewelacyjnie.

Pozdrawiam

Coincidence


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 9 lutego 2012, 09:52 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Rewelacyjnie stoi i sie nie kręci? Zrób jakieś fotki o ile będzie już pracowała


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL