Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 20:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 6 kwietnia 2012, 16:46 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Hej!
Tak na wstępie to zastanawiam się czy w ogóle warto pisać. Na poprzedni post dot. warunków przyłączenia poza Narkiem (tak, tak, potępiany przez sporo narodku, ale jednak on próbował pomóc a narodek ani mrumru) jakoś odzewu specjalnie nie było. Nie wierzę że nikt nie ma takich warunków przyłączenia o jakie pytałem. Trudno. A teraz sedno tego pytania. Turbina miała dorabiane łopatki aparatu kierowniczego. Nie wiem jak wyglądały oryginalne wymiarowo. Te dorabiane są w kiepskim stanie. Przymierzam się do nowych. Ale tak mi chodzi po głowie zrobić je krótsze... Wtedy zwiększy się kąt wlotu do wirnika i przekrój wlotu. Na ile Waszym zdaniem to pomoże i o ile warto to robić. Tudzież czym ryzykuję? Bo przecież mogę nie otwieać tak całkiem ich gdyby okazały się za krótkie. Turbina - Francis 1800 :).
Pozdrawiam!
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 9 kwietnia 2012, 19:52 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Zaapeluj do praktyków, w tej kwestii mógłbym tylko teoretyzować. Ja nie ryzykowałbym, to może zmienić całą charakterystykę turbiny. Kosztowny eksperyment może być, no ale były dwie - jedna dała druga nie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 10 kwietnia 2012, 20:36 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Ech jak zwykle...
Cóż za dziki entuzjazm stada radzących...
M.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 10 kwietnia 2012, 21:44 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Dziki, nie dziki, masz wystarczającą wiedzę , żeby zrozumieć , że nikt odpowiedzialny w tej kwestii nie pomoże bez badań modelowych, to jest abu abu, abu się uda abu nie uda. . Wg. mnie to trochę chory pomysł , możesz popierd...... całą turbinę, one powstały na bazie rozważań teoretycznych poprawionych wieloma doświadczeniami, a co za tym idzie zmianami geometrycznymi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 11 kwietnia 2012, 18:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Ech. Proste info - nie wiem jaki jest maksymalny zakres kąta wejscia wody na wirnik. A pomysł byłby chory gdybym zmieniał oryginalne łopatki. To racja. Ale to są DORABIANE jakoś trochę dziwnie łopatki. Wg. info od poprzedniego właściciela, przy maks. kącie otwarcia tarły o wirnik. Czyli coś nie halo i może toto skrócić. Tylko nie wiem jaki kąt można. Oczywiście również że to JA ODPOWIADAM za to co powstanie i nie zamierzam na nikogo nic zwalać.. Tylko po prostu liczę na oświecenie mnie w zakresie jak jest w innych turbinach - wtedy mam szansę coś wymyślić.
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 11 kwietnia 2012, 23:16 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Max1 napisał(a):
... Tylko po prostu liczę na oświecenie mnie w zakresie jak jest w innych turbinach - wtedy mam szansę coś wymyślić.
Maciek


W innych turbinach jest tak, że nikt tego nie mierzył, jak mają dane, to prostu je odczytują i przechodzą nad tą wiedzą bez zastanowienia. Ja też gdybym miał się nad tym zastanawiać , to pewnie jakimś akademikiem byłbym. Nie wiem, gdybym wiedział napisałbym.

P.s. Dodam, że nie powinien interesować Ciebie maksymalny kąt tylko optymalny. Wg. mnie chcesz stworzyć turbinę własnego projektu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 12 kwietnia 2012, 06:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Ech Szam... Nieuleczalny jesteś... Ja chyba lepiej wiem co chcę zrobić. Chę ODTWORZYĆ stan maszyny z wersji FABRYCZNEJ, a nie montować wersję po PRZERÓBKACH i remontach wykonywanych. A patrząc po sposobie spawania i ukształtowaniu łopatek - wykonywanych z tego co było, a nie z tego co powinno... A co do znajomości swoich maszyn to różnie bywa. Ci co sami remontowali swoje zabawki znają nieraz mnóstwo szczegółów..
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 12 kwietnia 2012, 10:45 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 16 grudnia 2010, 23:38
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa
Skoro ktoś jest nieuleczalny to po co próbować go leczyć ? Przecież Szam napisał że jest teoretykiem i za bardzo nie może pomoc. Tylko w swoim stylu. Strasznie Panowie jesteście wrażliwi (jak kobiety) i fochliwi (także jak kobiety).

W kwestii sprawy niewiele mogę pomóc. Miałem nadzieje na kupienie kolejnej MEW na Franciszku , ale znów Kaplan :]

Pozdrawiam


Coincidence


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 16 kwietnia 2012, 06:01 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Coincidence napisał(a):
Skoro ktoś jest nieuleczalny to po co próbować go leczyć ?

Nie widzę aby ktoś chciał go leczyć tylko stwierdza fakty. A to gdzie w zasadzie jest miejsce dla nieuleczanych to raczej każdy sobie sam dopowie.
Co do równania mężczyzn i kobiet to myślę, że niektórym by imponowało być kobietą bo wprawdzie światem rządzą meżczyźni ale mężczyznami kobiety. :wink: :wink: :wink:
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 20 kwietnia 2012, 22:10 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Max1 napisał(a):
... A co skrócenia łopatek - ja ich nie skracam względem oryginalnej turbiny! Zaobserwowano tarcie DORABIANYCH łopatek do wirnika. Więc PRZYWRACAM długość fabryczną, która jest siłą rzeczy MNIEJSZA. A turbina nie uzyskiwała mocy FABRYCZNEJ z tymi dorobionymi łopatkami. Więc TERAZ jest ODMIENNA od OPTYMALNEJ. Proste?
Maciek


No to nie rozumiem problemu 8O . Przywracasz wymiary fabryczne i nie ma o czym dyskutować. Albo niejasno napisałeś, albo to mea culpa i złe zrozumienie problemu. No właśnie, gdzie w tej sytuacji jest problem, jeżeli przywracasz wymiary projektowe i fabryczne? Pomijam problem tarcia łopatek o wirnik, gdyż to występować nie może z przyczyn oczywistych.

P.s. A jak odmienna od optymalnej, to może być tylko gorsza. Optimum nic nie przebije. Proste?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 kwietnia 2012, 18:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Tylko nikt nie wie jaki jest wymiar fabryczny. Gdybym wiedział to bym głupio nie pytał, prawda? I tu jest problem... Bo chcę odtworzyć optymalne warunki pracy turbiny..
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 kwietnia 2012, 22:28 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
A wysokość łopatek, to pewny i sprawdzony wymiar, czy też radosna twórczość poprzedniego restauratora turbiny?
Wygląda na to, że masz problem z geometrią całego przekroju łopatki. Podaj producenta i typ turbiny, może ktoś ma te dane. Niestety, ja nie mam, nie katologuję tego :cry:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL