Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 18:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 8 października 2011, 14:56 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Witam.
Zapraszam na nowa stronę firmową Polskiego producenta turbin wodnych.
Firma EMNET jako jedyna prowadzi bardzo zaawansowane badania naukowe turbin wodnych Archimedesa.
Dzięki badaniom naukowym firma dokonała zmian konstrukcyjnych turbiny dzięki czemu możliwe jest:
-pobranie większej ilości wody w stosunku do produktów podobnych dostępnych na rynku
-możliwość pełnej regulacji przepływu wody przez turbinę dzięki zmianie kąta pochylenia podczas pracy
-zachowanie ochrony przeciw powodziowej poprzez wysunięcie się turbiny ponad lustro wody w warunkach powodziowych
-możliwość zmiany położenia wirnika względem wody dolnej w celu wyeliminowania negatywnego zjawiska zatapiania wirnika

Obrazek

Wszystkie powyższe czynniki zwiększają sprawność całego układu turbiny i umożliwiają znacznie większą produkcję energii odnawialnej w stosunku do produktów dostępnych na rynku.

Zapraszam na stronę http://www.ekomew.pl

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 8 października 2011, 23:19 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Dobry bajer to 1/2 sukcesu. Ziemak podpiszesz umowę o średniorocznej sprawności turbozespołu powyżej 75 % przy stałym monitoringu przepływu i wys. spadku w zakresie 0,2-1,0 przepływów nominalnych?

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 10 października 2011, 05:59 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Sprawności jako producent na umowie mogę dać tobie na moc instalowaną i sprawność 70%. Realnie wynosi 74,3% dla optymalnego punktu przepływu w stosunku do max sprawności.
Innowacja polega na tym że turbina np o średnicy 3100mm która może pobrać 5m3/s podawane przez obecnych producentów po zmienionej konstrukcji i zastosowaniu rozwiązań EMNET wstanie jest wziąć nawet 9-10m3/s
Analogicznie dla cieku gdzie jest h=2,5m Qsn - 1,2m3/s Qśr=4m3/s w opcji archimedesa normalnie by zainstalowało się na 6m3/s przepływu. Dla większych przepływów które występują około 2 m-c w roku się nie opłaca dostawiać dodatkowej turbiny. Dzięki moim rozwiązaniom w jednej turbinie ujmuje się wody średnio wysokie i daje to wzrost produkcji w skali roku. Dodatkowym czynnikiem jest to że regulacja można zmieniać przepływ wody przez turbinę. Na koniec jeszcze bardzo istotna kwestia to to że dzięki regulacji kąta położenia wirnika można podczas pracy regulować zanurzenie wirnika w wodzie dolnej. Jeśli wirnik będzie siedział za nisko to zaczyna mielić wodę i tracić drastycznie sprawność. Występuje to zawsze gdy podnosi się woda dolna.
Dzięki pełnej regulacji możliwe jest obserwowanie licznika mocy i ustawienie turbiny w najwyższy punkt sprawności dla parametrów rzeki w danej chwili.
Oraz co w/g mojej oceny co jest najistotniejsze cała zabudowa kompaktowa daje pełne rozwiązania na montaż turbiny w jazach gdzie RZGW i Melioracja rygorystycznie obwarowują warunki ochrony przeciw powodziowej. Na wypadek powodzi cała turbina wstanie jest wysunąć się na żądaną wysokość przepuszczając pod nią wody powodziowe.
Takich miejsc jest wiele gdzie nie można pozyskać gruntów przyległych do jazu a jedynym rozwiązaniem jest montaż w świetle gdzie problemy techniczne uniemożliwiają montaż turbiny gdyż nie spełnia się warunków ochrony przeciw powodziowej.
Nie mówię już o obmarzaniu turbiny w zimę co problem rozwiązałem poprzez wysuwanie na czas postoju całego turbozespołu z wody.

w/w rozwiązania dają kilkudziesięciu procentową przewagę w skali roku w produkcji nad Francisem oraz kilkunastu nad Kaplanem.

Na dniach opublikuję na mojej stronie wykres sprawności wraz z zjawiskiem zalewania wody oraz porównanie szczegółowe pracującej już MEW na francisie w stosunku do Ąrchimedesa.

http://www.ekomew.pl


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 15 października 2011, 20:36 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 15 października 2011, 20:23
Posty: 8
Lokalizacja: Poznań
Witam Frumowiczów
Niezłe "kity" Pan wciska Panie Ziemak.
Ze względu na moje częste podroże do Niemiec i znajomość języka niemieckiego skontaktowałem się z firmami RITZ-ATRO i REHART. Teraz wiem dlaczego Niemcy mają o nas takie a nie inne zdanie. Pana "rewelacje" i "badania" to jedna wielka ściema. Niemcom nawet nie chciało się gadać o tym. Wyśmiali mnie i pokazali mi swój folder (jest też w internecie) oraz produkcję. Gdyby nie to, że byłom z kolegą niemcem-przedstawicielem poważnej firmy, to guzik by mi pokazali. Badania nachylenia turbiny Archimedesa były zrobione już 10 lat temu - widać na obrazku. W dodatku wszyscy Ci producenci oferują takie rozwiązania, o ile mają ekonomiczny sens. Widać to na drugim obrazku. Z reguły nie ma to sensu. Ciekawe, że podobne zdanie ma facet z Warszawy który działa w imieniu Czechów. Zresztą dużo mi opowiedział i zaprosił pod Radom. Co ciekawe ta czeska turbna pod Radomiem ma system ewakuacyjny na wypadek powodzi. Facet powiedział, że jest to standardowe wyposażenie robione na życzenie klienta i zależne od warunków zagospodarowania budowli piętrzącej. Trochę się zirytował bo czesi maję zastrzeżony wzór. Zresztą mówił to samo co niemcy. Byłem pod Radomiem na tej mewce i faktycznie tak jest.
Nie wstyd Panu tak mijać się z prawdą. Robi Pan ludziom wodę z mózgów. Przecież te wszystkie "rewelacje" nie są Pana.
Zirytowałem się, bo przez Pana mamy, delikatnie mówiąc, zaszarganą opinię a ja to poczułem na własnej skórze. Znajomy z TRMEW'u opowiedział mi, jak Pana ojciec fotografował dokumentację na jednej z wycieczek. Chyba w MAVELU. Czeski syndrom?
A'propos uninych funduszy na badania. Nie ekscytowałbym się tak tym, bo Oni ślimaka traktują jako rybę a teraz są badania czy można jeść karaluchy i szarańczę. A wystarczy spytać się chińczyków.


Załączniki:
page 8 from spaans babcock.jpg [158.64 KiB]
Pobrane 1883 razy
page 20 from rehart.jpg [106.46 KiB]
Pobrane 1883 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 15 października 2011, 21:08 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Pisałem o tym, m in. tutaj:

http://www.mew.pl/Forums/posting/mode=q ... 11717.html

Dysponuję też książką autorstwa Nagel/Radlik będącą do dzisiaj podstawą do projektowania Archimedesów. Jak ktoś podpisze ze mną umowę na średnią sprawność turbozespołu większą jak 65 % w zakresie przepływów 0,2-1,0 nominalnych, z max. karami umownymi do wartości inwestycji, to będę miał Archimedesa za darmo :).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 16 października 2011, 09:35 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Szam masz rację badania sprawności dla różnych kątów były przeprowadzone 10 lat temu. Samo rozwiązanie regulacji położenia wirnika w stosunku do wody dolnej znałem od dawna.
Patrząc na turbiny konkurencji wytworzyłem własny inny wzór wirnika. Przebadałem kąty położenia wirnika i rozwiązałem problem:
-regulacji przepływu wody przez wirnik poprzez zmianę kąta pochylenia wirnika względem wody górnej podczas pracy (o tym już nie piszesz). Automatycznie rozwiązuje się problem regulacji wody dolnej dzięki mojemu patentowi.
Proszę nie mów mi że regulacja przepływu wody przez turbinę jest zbędna. Bez regulacji wraz z zmniejszaniem się przepływu spada piętrzenie.
Co do zastosowania regulacji można dzięki niej zainstalować turbinę na większy przepływ.
Dodatkowo dzięki regulacji można turbinę zalewać wodą tzw SWQ którą byś nie ujmował w normalnej turbinie.

Co do przepuszczania wód powodziowych ciekawe czy bez Dziwgu GESS rozwiązania umożliwiają przepuszczenie Q1%

Wszystkie powyższe rozwiązania mogę zaprezentować tobie u mnie w firmie w laboratorium!!.
Proszę nie ignoruj nowe rozwiązania i nie pisz głupot albo doczytaj do końca na temat moich wyników badań.

W przeciągu paru m-c zobaczysz pierwsze MEW na tego typu rozwiązaniach.

Na dniach wystawie mój katalog w internet będzie w nim tabela porównania turbin francisa lewara, kaplana, archimedes z regulacja i bez i zobaczysz różnice.

Czy firma REHART pokazała tobie jak obniża się spad z zmniejszaniem przepływu? masz odpowiedz skąd idzie większa sprawność mojego układu.
Jesli nie masz prześlę tobie ją i zobaczysz jakie wielkie straty spadku robi turbina bez regulacji

Zapraszam do mojej firmy jeśli nie wierzysz i również inne osoby zainteresowane. W mojej fabryce będę wstanie pokazać podczas pracy różnice turbin z regulacją i bez.

Co do konkurencji rozumie ich arogancje do nowych pomysłów. Mam nadzieje że arogancja do nowych rozwiązań zniknie z chwilą zobaczenia na żywo pracy mojej konstrukcji wirnika. Rozumie że konkurencja się zwiększa powstają nowe firmy a zwiększa to jednocześnie rozwój technologii.

M.Z.

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 16 października 2011, 16:26 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 15 października 2011, 20:23
Posty: 8
Lokalizacja: Poznań
Jeśli chodzi o pokazywanie przez REHARTA czegokolwiek Polakom to Niemcy nic dokładnie nie pokażą. Traktują nas, delikatnie mówiąc, jak szpiegów przemysłowych. Według nich okłamał ich Pan żeby poznać ich "know how". Podobno chciał Pan kupić od nich turbiny.
Niezły ma Pan tupet jeśli swoje "labolatorium" (widzę na zdjęciu namiot i Pana urządzenie) porównuje z działem konstrukcyjno-badawczym firmy która uczestniczyła w wydobyciu i pocięciu atomowej łodzi podwodnej "Kursk" - bo zrobił to REHART. Nie wspomnę o "The Institute of Hydrodynamics of the Academy of Sciennces of the Czech Republic" (nie wiem czy to odpowiednik polskiej akademii czy politechniki). Tam czesi pewnie też nie zajmują się Archimedesem tylko piwem. O holendrach nie wspomnę ale czekam na ich ofertę.
W sumie to jest problem między niemcami i Panem ale jestem pewien, że niemcy są o lata świetlne przed Pana pomysłami. Zrosztą mój kolega z TRMEW, o ktorym wspomniałem, był na wycieczce półtorej roku temu u REHARTA i był zachwycony Ich technologią. To raczej Pan jest arogantem uważając, że inni, zajmując się tym tematem latami, nie znają się na rzeczy (albo raczej pozwolą się okradać z pomysłów).
W dodatku "sprzedaje" Pan nie swoje pomysły. Pomimo niedzieli zadzwoniłem dzisiaj do Warszawy aby się upewnić co do systemu "ratunkowego" turbiny który jest pod Radomiem. Odpowiedź była krótka. System ewakuacyjny robi się po to żeby przepuścić wody powodziowe w tym Q = 1% oraz system ewakuacyjny robi się po to żeby działał. Czyli dźwig jest najzupełniej zbędny. Ogłasza Pan, że coś Pan wymyślił co już jest wymyślone i w dodatku zbudowane - ta MEW na Radomce jest od ponad trzech miesięcy. Zakładam, że czesi musieli wcześniej to zaprojektować i wykonać.
Nie ignoruję nowych rozwiązań i nie piszę głupot tylko opisuję fakty, a to jest fakt.
Na moje pytania dotyczące szczegółów facet z Warszawy spytał się po co mi takie szczegóły? Spytał się czy przed zakupem samochodu dostaję szczegółowe rysunki techniczne pojazdu. Powiedział, że to kwestia zaufania do producenta i wymagań klienta.
Czas na rewanż panie Ziemak. Może należy zaprosić "arogancką" konkurencję do skorzystania z Pana "doświadczeń". Przecież Oni Pana gościli.
Ja też chętnie zobaczę Pana "fabrykę" choć po tym co widziałem w Niemczech nie sądzę żeby mnie powaliła. Anglicy o swoich pałacach z wielohektarowymi parkami mówią "little house among the few trees".
Według mojej oceny sądzę, że dyskretytując konkurencję, szuka Pan "jelenia" na ktorym bedzie robił Pan eksperymenty.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 16 października 2011, 18:22 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Chyba niektórym woda sodowa uderza do głowy. Na schemacie czytelnie widać jak można regulować górną i dolną wodę oraz kąt pochylenia osi ślimaka. Zresztą nie jest to jedyny sposób na regulacje dołu i góry turbozespołu oraz kata pochylenia osi, a do tego sprowadzają się pseudonaukowe badania. Nie potrzeba badań naukowych żeby uznać iż regulacja jest bardziej sprawna niż jej brak, ba wystarczy zrozumienie podstawowej fizyki do tego. Nie widzę też odkrycia naukowego, czy patentowego dot. podniesienia turbiny na wypadek powodzi, szczególnie gdy już mamy oś obrotu na górnej wodzie. Kąty pochylenia linii śrubowej ślimaka w stosunku do osi są znane, wzory empirycznie ze współczynnikami są ogólnie dostępne np. w necie. Przecież to jest b.prosta dla każdego inż. projektanta konstrukcja i każdy projektant konstrukcji stalowych wykona ja z łatwością. Trochę problemów technologicznych, ale bez przesady , stwarza wykonanie wirnika, cała reszta to pryszcz po oprzyrządowaniu. Demonizujecie jedną z najprostszych konstrukcyjnie turbin. Wracając do regulacji, to wg. mnie potrzebny jest bardziej księgowy jak inż., bo że można to zrobić wiadomo, ale stosunek ceny tej regulacji do pożytków pozostaje tajemnicą producentów.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 16 października 2011, 19:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Nie wiem i nie obchodzi mnie to czy Ziemak skopiował turbinę od niemców czy czechów. Ewentualne szpiegostwo było jest i będzie. Zawsze firmy omijały patenty lekko modyfikując pomysł aby był legalny.
Przecież i tak to jest pomysł o historii ponad 2200 letniej, jedynie Archimedes może mieć pretensje że ktoś zarabia na jego pomyśle.
Czy ta turbina spełni swoje zadanie okaże się po zimie i osiągach w polskich warunkach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 17 października 2011, 06:22 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
W związku z nagonką dziwną zwracam uwagę że największe patenty nie powstały w centrach badawczych ale w garażach.
Co do jakiś zarzutów o korzystanie z czyiś pomysłów to absurd. Jak już wcześniej pisałeś śruba powstała ponad 2000 lat temu.
Poza samą śrubą którą ściągnąłem od Archimedesa ) to reszta rozwiązań jest mojego autorstwa. Rozwiązania które wprowadzam w moją produkcję. Kropka na ten temat.
Laboratorium powstało w celu przebadania - czyli uzyskania własnych wzorów i wyników badań nie korzystając z cudzych.
Co do patentów czy nie potraficie czytać. Pogrzebcie w necie znajdziecxie je... a zobaczycie co jest przedmiotem. Ja opisuje co one dają i przekładam to na wyliczenia mocy. Patenty mówią o rozwiązaniach technicznych i przemysłowych a nie zamysłu zmiany kąta pracy wirnika( tego się nie da opatentować)
Ja nie widziałem jeszcze mechanicznego rozwiązania regulacji wody górnej...
Co do ceny za pełną regulację gwarantuję tobie że zwraca się bardzo szybko.

Rozbieżność w produkcji rocznej między turbiną Archimedesa z regulacją a bez to nawet 20 %. w zależności od spadu i rzeki. Im mniejszy spad to ta rozbieżność jest większa.

Poniżej masz wyliczenia.

Weber nie wiem czemu masz taką nie chęć do nowych produktów nowych rozwiązań zwłaszcza polskich. Jeśli kochasz tak niemiecką myśl techniczną i czeską proszę nikt tobie nie broni je kupować ale samo twierdzenie o plagiatowaniu jest mylne tak jak opisałem powyżej.
Kaplany nie produkuję od dziś i doświadczenie przekładam na nowy kierunek jakim są turbiny Archimedesa.

Odcinam się od tematu gdyż zmierza do bezpodstawnego oczerniania zainteresowanych do prawdziwych weryfikacji moich słów i wyliczeń zapraszam do mojej firmy bądź do kontaktu ze mną a przedstawię darmowe wyliczenia dla danego obiektu w przypadku zastosowania mojej turbiny.


Załączniki:
Komentarz: Przykładowe wyliczenie mocy dla turbiny z regulacją przepływu i bez
Spad 3,5m

arwylicz.jpg [20.29 KiB]
Pobrane 1797 razy
Komentarz: Wykres zmiany spadku w stosunku do przepływu dla Turbin Archimedesa
arspad.jpg [17.4 KiB]
Pobrane 1797 razy

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 17 października 2011, 08:33 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Jeżeli te dane są rzetelne, a nie mam podstaw żeby uznać inaczej, to brakuje jeszcze info jaki jest stosunek ceny turbiny z regulacja do ceny turbiny bez regulacji. To, że regulacja pozwala wyprodukować więcej wiadomo od zawsze, pytanie tylko ile więcej i ile trzeba za to zapłacić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 17 października 2011, 09:35 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Regulacja cena od 50 000 -80 000zł netto
W tym wypadku zwraca się w terminie - maksymalnym 1,5 roku.
Myślę że wyczerpałem temat .

Więcej informacji tylko telefonicznie bądź zapytanie na email

www.ekomew.pl

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 17 października 2011, 12:38 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Prawie wyczerpuje, gdyż np. dla turbiny 10 kW, 50 tys. zł oznacza 25 tys. zł za wzrost 1 kW mocy, a 80 tys. zł
za wzrost np. z 60 kW do 72 kW, oznacza 6,7 tys zł za 1 kW.
Lepszy byłby wskaźnik wzrostu ceny z tytułu regulacji w zależności od mocy.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 21 października 2011, 12:11 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 7 maja 2009, 01:00
Posty: 46
Lokalizacja: Szczecin
Co do kradzieży pomysłów i świetnej technologi niemieckiej to w zeszłym roku, byłem w Resku na regionalnym zjeździe TRMEW i był tam Pan Novosad z firmy GESS. W jego wystąpieniu o turbinach Archimedesa wspomniał coś o czeskim profesorze który podobno opracował i wdrożył energetyczne wykorzystanie śruby Archimedesa, które to prace prowadził właśnie na terenie Niemiec, i które to pomysły i patenty leżą u podstaw niemieckich rozwiązań i "kosmicznej" technologi niemieckiej...

_________________
Nic na siłę, po prostu weź większy młotek :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 21 października 2011, 12:23 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 19 maja 2007, 01:00
Posty: 105
ja nie wiem o co chodzi sceptykom panowie nic nie powstaje od razu idalne, zamiast się cieszyć że polska firma stara się rozpocząć produkcje turbin Archimedesa to namiot się nie podoba , to mówią że to było i nie jest patent ciągłe narzekanie, może dlatego że udało się panu ziemniakowi uzyskać dotacje na badania, i to was boli, wiadomo pierwsza turbina niesie zesobą ryzyko więc i cena i umowa zakupu powinna być specyficzna powiedzmy, ale kierunek jest dobry


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 21 października 2011, 12:24 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 19 maja 2007, 01:00
Posty: 105
Przepraszam Ziemak...hehehe


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL