Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 07:08

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 5 października 2011, 09:45 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 1 maja 2010, 23:54
Posty: 20
Witam wszystkich
Ostatnio dowiedziałem się, że sprawność Francisa znacznie spada przy małych spadkach wody.
Jaka może być sprawność Franka z Radomska z lat 50 przy spradku 1 metra. Wirnik o średnicy ok. 2m konstrukcja w kształcie kielicha, wał pionowy, 43 obr/min moc podawana na tabliczce 34KM, przpływ średni 4m3/s. Domyślam się, że te 34KM to moc znormalizowana dla 1m, ale czy rzeczywiście jestem wstanie osiągnąć 25kW przy 1 metrze?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 6 października 2011, 19:33 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): piątek, 24 czerwca 2005, 01:00
Posty: 58
Radomsko na tabliczkach znamionowych podawało moc dla konkretnej lokalizacji, a nie moc zredukowaną na H=1m. Twoja turbina to szybkobieg o średnicy górnej 1350mm, a dolnej 1900mm. Przełyk 3,187 m3/s. Obroty takie jak podajesz. Wyróżnik szybkobieżności ns=255. Moc na wale (!) 34KM (~25kW), czyli moc elektryczna ~22kW.

Stwierdzenie, że Francis na małym spadzie nie pracuje sprawnie jest zbyt daleko idące.
Zależy to od bardzo wielu czynników jak wysokość aparatu kierowniczego, wielkość komory, prędkość napływu wody do komory, ugięcie zwierciadła, itp, itd... Ponadto przy tak niskich obrotach będziesz miał dużą przekłądnię.

Pozdrawiam,
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 7 października 2011, 22:11 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 19 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 12
Zrozumiałem, że jeśli cały turbozespół z klatką jest dobrze zaprojektowany w nienajgorszej kondycji to sprawność powinienem osiągnąc na przyzwoitym poziomie. Danych katalogowych brakowało mi do tej turbiny za co bardzo dziękuję. Czy można wiedzieć jeszcze co podają książki na temat sprawności tego Francisa i czy są jakieś charakterystyki określające sprawność w zależności od przepływu czy spadku. Jeśli nie tutaj to poprosze na PW.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 19 października 2011, 17:40 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): piątek, 24 czerwca 2005, 01:00
Posty: 58
Info na priv.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL