Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 23:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 29 września 2011, 12:24 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 29 września 2011, 08:33
Posty: 8
Lokalizacja: OZE
Jest to pierwsza turbina ślimakowa całkowicie zaprojektowana i wykonana w Polsce.
Turbina zamontowana w MEW w Bieleckich Młynach

Obrazek

_________________
IOZE - Potencjał tkwi w naturze


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 29 września 2011, 17:30 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
To już było w tym dziale.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 października 2011, 09:35 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
O tej pierwszej nowo zamontowanej?

Może coś więcej o parametrach i czy ładnie mruczy :-)

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 października 2011, 15:23 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
tylko to, http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... niszu.html
reszte moze napisac forumowicz ktory ma elektrownie powyzej


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 4 października 2011, 12:46 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 29 września 2011, 08:33
Posty: 8
Lokalizacja: OZE
Podstawowe parametry turbiny Archimedesa w Bieleckich Młynach:

- Moc: 37 kW
- Przepływ max: 3,2 m3/s
- Spad 1,5 m

_________________
IOZE - Potencjał tkwi w naturze


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 5 października 2011, 01:11 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): piątek, 25 lipca 2008, 01:00
Posty: 25
Witam
Na razie to chyba dane bardzo teoretyczne bo nie działa. Z tego co widziałem wszystko jest w budowie. Czyli nie mruczy. W artykule zalinkowanym nic nowego. Czyli kopia od Niemców i Czechów. No ale Niemcy mają teorię sprawdzoną w praktyce. I u Niemców działa na pewno.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 5 października 2011, 12:24 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 29 września 2011, 08:33
Posty: 8
Lokalizacja: OZE
Stwierdzenie, że jest to kopia od Niemców i Czechów to trochę nie przemyślane...
Kolego "Pesymista" twoje stwierdzenie - to tak jakby nazwać model telewizora Sony kopią modelu Philipsa. Tylko dlatego, że działa na takiej samej Chassis (płycie).
Turbina ślimakowa wymyślona została przez Archimedesa i to jego pomysł kopiują teraz wszyscy robiąc to po swojemu.
link do WIKI ARCHIMEDES
Turbina Z Bieleckich Młynów to zaprojektowana od podstaw konstrukcja w biurze projektowym INSTYTUT OZE w Polsce oraz wyprodukowaną w naszym Kraju. Więc pisanie tutaj o kopiowaniu to niedorzeczność.


Projekt monitorujemy więc jak tylko turbina zacznie pracować to zrobimy relacje. Umieścimy także film jak "mruczy" ta turbina.

_________________
IOZE - Potencjał tkwi w naturze


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 8 października 2011, 14:50 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Witam.
Zapraszam na nowa stronę firmową Polskiego producenta turbin wodnych.
Firma EMNET jako jedyna prowadzi bardzo zaawansowane badania naukowe turbin wodnych Archimedesa.
Dzięki badaniom naukowym firma dokonała zmian konstrukcyjnych turbiny dzięki czemu możliwe jest:
-pobranie większej ilości wody w stosunku do produktów podobnych dostępnych na rynku
-możliwość pełnej regulacji przepływu wody przez turbinę dzięki zmianie kąta pochylenia podczas pracy
-zachowanie ochrony przeciw powodziowej poprzez wysunięcie się turbiny ponad lustro wody w warunkach powodziowych
-możliwość zmiany położenia wirnika względem wody dolnej w celu wyeliminowania negatywnego zjawiska zatapiania wirnika

Obrazek

Wszystkie powyższe czynniki zwiększają sprawność całego układu turbiny i umożliwiają znacznie większą produkcję energii odnawialnej w stosunku do produktów dostępnych na rynku.

Zapraszam na stronę http://www.ekomew.pl

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 października 2011, 14:32 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 29 września 2011, 08:33
Posty: 8
Lokalizacja: OZE
Czy turbina, którą prezentuje Pan została wyprodukowana w Polsce? Czy pozostałe elementy tej konstrukcji były projektowane i wykonane w naszym kraju?

_________________
IOZE - Potencjał tkwi w naturze


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 października 2011, 15:12 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Wszytko zostało wyprodukowane w Polsce jak i stosownie zaprojektowane i opatentowane na terenie UE

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 października 2011, 16:41 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
IOZE napisał(a):
Czy turbina, którą prezentuje Pan została wyprodukowana w Polsce? Czy pozostałe elementy tej konstrukcji były projektowane i wykonane w naszym kraju?


No, i jeszcze jest ważne czy Żydzi, Murzyni albo geje nie maczali w tym palców.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 października 2011, 20:17 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 29 września 2011, 08:33
Posty: 8
Lokalizacja: OZE
szam1953 napisał(a):

No, i jeszcze jest ważne czy Żydzi, Murzyni albo geje nie maczali w tym palców.


Pan o to zapytał, więc może więcej osób chciałoby to wiedzieć...

_________________
IOZE - Potencjał tkwi w naturze


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 października 2011, 20:32 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
A jak krajowe to do d... czy lepsze? Jak Pan forumowicz sądzi? A jak "cudowne dziecko dwóch pedałów" projektowało to gorsze czy lepsze? Proponuje żeby Pan IOZE zastanowił się zanim coś napisze. Archimedes był Grekiem jeżeli Panu to nie przeszkadza w ocenie, przekładnie tez znane sa od starożytności, może nawet Żydzi je wymyślili. Wg. Pana coś z tego wynika dla użytkownika?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 13 października 2011, 20:51 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 29 września 2011, 08:33
Posty: 8
Lokalizacja: OZE
Wydaje mi się, że to Pan - szam1953 sam naciska na temat zastępczy. Nie widzę sensu prowadzić dyskusji w ten sposób.

_________________
IOZE - Potencjał tkwi w naturze


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 13 października 2011, 21:25 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Może Pan IZOE wyjaśni innym jakie znaczenie dla użytkowników ma to, kto zaprojektował i z jakich komponentów wykonano turbozespół. Dla mnie istotne znaczenie czy zrobiono to z zachowaniem sztuki inżynierskiej oraz cena produktu, a dokładniej cena w stosunku do jakości. Dalej nie wiem czy krajowe to dobre czy do d..., wg. Szanownego Pana IZOE. Może zechce nas oświecić? Kryteria Panie IZOE, kryteria kłaniają się.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 13 października 2011, 21:31 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 29 września 2011, 08:33
Posty: 8
Lokalizacja: OZE
Według IOZE turbiny krajowe mogą i powinny konkurować skutecznie z innymi. Co jest do d... a co nie i tak czas zweryfikuje.

_________________
IOZE - Potencjał tkwi w naturze


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 18 maja 2017, 21:53 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Przeglądając Youtube trafiłem na turbinę Archimedesa.

https://www.youtube.com/watch?v=hBlwiLSHLaA

Pamiętając taki temat tu na MEW pomyślałem dopisać moje porównanie z kogeneratorami. Na filmiku jest podane, że turbina waży 8 ton i wyprodukowała 140 MWh w czasie roku. Turbina jako dodatek ale cała elektrownia jest to okazała budowla. I to wszystko razem tylko 140MWh. A po ile jest sprzedawana taka 1MWh? Jak ja wiem to teraz po 200 zł razem z certyfikatami. czyli co? Cały ten obiekt daje rocznie produkcję za 28 tys. zł? Dobrze liczę, czy źle. A jaką taki cały obiekt ma wartość? Odejmując 2% podatku lokalnego to w 10 lat się nie zwróci. A ze względu na długi okres to należało by jeszcze brać pod uwagę koszt kapitału. Tylko syndrom MEW to tłumaczy. I jeszcze do tego długie załatwianie.

Bo jeśli miało by chodzić o biznes to podam wynik z praktycznego zastosowania kogneratora 15kW w sanatorium: 114 MWh wyprodukowane w czasie jednego roku czyli zaoszczędzone po 22 gr/kWh daje 25 tys. zł i do tego 12 tys. zł za certyfikaty. Razem 37 tys zł i bez podatku lokalnego. Waga agregatu 400 kg, czas montażu nawet niech będzie tydzień, projekt zmian w kotłowni 500 zł, zatwierdzenie przez energetykę do 30 dni. To z grubsza tyle co do spraw ogólnych. A jeśli chodzi o samo urządzenie. Kogenerator to taki trochę bardziej skomplikowany agregat prądotwórczy. Agregat 20 kW kosztuje 20 tys zł (z zarobkiem).
Odnoszę wrażenie, że MEW i kogeneracja to tak jak benzyna do samochodu kontra LPG. Gaz znacznie lepszy a i tak większość jeździ na benzynie dwa razy drożej, taka jest siła przyzwyczajenia.

Tu jest temat o pierwszym w Polsce Archimedesie a wiecie, że nikt jeszcze w Polsce nie robi kogeneratorów pasujących do hoteli i sanatoriów. Aż dziwne, w Niemczech 50 producentów u nas ani jednego. To taki obraz naszej innowacyjności. Nawet tu na forum pytałem czy nie jest ktoś chętny do zajęcia się taka produkcją czy nawet tylko do zainwestowania. No nie, tu jest syndrom a taka innowacyjność to nie. Powoli ale powstają MEW-ki (ostatnio Tauron podłączył dwie po 40 kW) z czasem zwrotu 10 lat a potem zarobek taki jak w pierwszym lepszym hotelu czy sanatorium dałby kogenerator po amortyzacji w jedną zimę liczoną wg kosztów wyprodukowania. I nie ma chętnych aby w to wejść.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL