Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 11:16

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 9 kwietnia 2011, 21:56 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Mam Francisa, ktory wspolpracuje z pradnica o 740 obrotach na minute.
Wody jest wiecej niz moge "przerobic", zastanawiam sie czy zastosowanie pradnicy o 1000 obr/min zwiekszyloby tak przelyk (ilosc spracowywanej przez turbine wody) jak i moc.
Nie moge kombinowac z przekladniami, gdyz mam wirnik turbiny osadzony bezposrednio na przedluzonym wale pradnicy (silnika).
A cala turbina to adaptacja z pompy UM400 z Leszczynskiej Fabryki Pomp (patrz zdjecie).
Zatem musialbym kupic silnik o wyzszych obrotach (pare tys. zlotych).
Z gory dziekuje za podzielenie sie ze mna swymi uwagami na temat.


Załączniki:
tpkomplet.jpg [775.88 KiB]
Pobrane 4008 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 kwietnia 2011, 22:43 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
To nie będzie działać, obrotami nic nie zmienisz w tym wypadku tylko wymiana turbiny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 07:11 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
dzieki za glos, ale mysle ze nie masz racji, bo wieksze obroty to znaczy wiekszy przelyk a to przy niezmienionym spadku (H) powinno dac wieksza moc (mysle!); moze zmniejszyc sie sprawnosc, ale czy koniecznie?
Zapomnialem nadmienic, ze moj Francis ma obroty rozbiegowe okolo 1300-1350, a wiec nie pracowalby na 760 ale ok. 1000 obr/min, bedac wciaz hamowany przez pradnice 1000 obrotowa.
Bo jezeli dobrze pamietam Francisy moga byc ustawiane na taka predkosc obrotowa pracy, ze po pomnozeniu tej predkosci przez 1,3 do 1,9 powinno sie otrzymywac ich predkosc rozbiegowa, czyli akurat bym sie zalapywal.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 09:16 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Wiec jak myslisz ze masz racje podlacz silnik do turbiny, zobaczymy empirycznie czy masz racje.

Przypomne ze obroty to czestotliwosc


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 11:10 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Niebardzo Cie rozumie, jak odlacze silnik od wirnika, tzn. odlacze prad od silnika, to turbina wchodzi w rozbieg (1300-1350 obr/min). Obecnie ja uzywam silnika, ktory ma obroty nominalne 740/min (37 kW), natomiast moge zastosowac 45 kW/960 obr. Roznica - moim zdaniem - polegalaby na tym, ze wirnik przekazywalby moc na silnik nie przy obrotach 760 ale okolo 1000 obr/min, lykajac przy okazji wiecej wody i dajac prawdopodobnie wieksza moc.
Inaczej mowiac szukam opinii braci elekrownianej, czy i jak wplynie na prace turbiny planowana zmiana silnika (obrotow turbiny).
Nadmieniam, ze wciaz miescilbym sie w w/w "normie" przewidywanej dla turbin Francisa (1,3 - 1,9), bo 1,78 dla 760 obrotow i 1,35 dla 1000 brotow.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 11:15 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
radek napisał(a):
Wiec jak myslisz ze masz racje podlacz silnik do turbiny, zobaczymy empirycznie czy masz racje.

Przypomne ze obroty to czestotliwosc


Coś się tobie miesza jeżeli masz na myśli częstotliwość generowanego prądu.
Rada też w rodzaju: "jak chcesz sprawdzić czy umiesz latać to skocz z mostu"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 11:24 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Kruk napisał(a):
Niebardzo Cie rozumie, jak odlacze silnik od wirnika, tzn. odlacze prad od silnika, to turbina wchodzi w rozbieg (1300-1350 obr/min). Obecnie ja uzywam silnika, ktory ma obroty nominalne 740/min (37 kW), natomiast moge zastosowac 45 kW/960 obr. Roznica - moim zdaniem - polegalaby na tym, ze wirnik przekazywalby moc na silnik nie przy obrotach 760 ale okolo 1000 obr/min, lykajac przy okazji wiecej wody i dajac prawdopodobnie wieksza moc.
Inaczej mowiac szukam opinii braci elekrownianej, czy i jak wplynie na prace turbiny planowana zmiana silnika (obrotow turbiny).
Nadmieniam, ze wciaz miescilbym sie w w/w "normie" przewidywanej dla turbin Francisa (1,3 - 1,9), bo 1,78 dla 760 obrotow i 1,35 dla 1000 brotow.


Powinno zadziałać tak jak piszesz. Większe obroty to większe przepływy, i większy moment obrotowy, a w konsekwencji moc. Nie wiem jak ze sprawnością, kawitacja itp.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 11:51 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Po zastanowieniu, oceniam jednak, że nie zadziała. Masz ograniczenia przepływu w postaci średnicy rurociągu i rury ssącej.

Szam

P.s Dodam, że i aparatu kierownicy.


Ostatnio edytowano wtorek, 12 kwietnia 2011, 19:43 przez szam1953, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 11:59 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Faktycznie nie sa to istotne ograniczenia (moze sladowe), poniewaz rurociag doprowadzajacy wode ma srednice 600 mm i dopiero przed turbina redukowany jest do 400 mm. Wieksze obroty = wiekszy przelyk = wieksza szybkosc przeplywu wody w rurociagu (a wiec pewna strata na wysokosci uzytkowej), jednakze powinno to byc z duza nawiazka rekompensowane przez wieksza moc.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 12:14 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
szam1953 napisał(a):
radek napisał(a):
Wiec jak myslisz ze masz racje podlacz silnik do turbiny, zobaczymy empirycznie czy masz racje.

Przypomne ze obroty to czestotliwosc


Coś się tobie miesza jeżeli masz na myśli częstotliwość generowanego prądu.
Rada też w rodzaju: "jak chcesz sprawdzić czy umiesz latać to skocz z mostu"
Szam jak zwykle najpierw napisze potem pomyśli

Dla twojej informacji, ja już latam ... tam gdzie elektrownia i pracuje AndrzejM.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 12:20 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Kruk napisał(a):
Faktycznie nie sa to istotne ograniczenia (moze sladowe), poniewaz rurociag doprowadzajacy wode ma srednice 600 mm i dopiero przed turbina redukowany jest do 400 mm. Wieksze obroty = wiekszy przelyk = wieksza szybkosc przeplywu wody w rurociagu (a wiec pewna strata na wysokosci uzytkowej), jednakze powinno to byc z duza nawiazka rekompensowane przez wieksza moc.


Nie jest tak jak piszesz. Twoja turbina nie zaciąga wody, na zaciąganie wody w celu zwiększenia szybkości przepływu w stałych przekrojach, trzeba dostarczyć energii, a ty przecież chcesz wykorzystać energię a nie dostarczać.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 12:24 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 lutego 2005, 01:00
Posty: 95
Lokalizacja: Dom Lubuskie MEW zachodniopomorskie
Witam. Z doświadczenia wiem że gdy mój generator 750 obr. pracuje w sieci i ma 756 obr. to turbina przepuszcza dużo więcej wody niż gdy go wyłączę bez zamykania kierownicy i osiągnie ok 1300 obr.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 kwietnia 2011, 18:23 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
fryniu napisał(a):
Witam. Z doświadczenia wiem że gdy mój generator 750 obr. pracuje w sieci i ma 756 obr. to turbina przepuszcza dużo więcej wody niż gdy go wyłączę bez zamykania kierownicy i osiągnie ok 1300 obr.
Pozdrawiam

Potwierdzam. Francis w rozbiegu zaczyna "piętrzyć" wodę. Znaczyłoby to że konstrukcja turbiny zakłada, że przy określonych obrotach nominalnych, turbina ma najlepszą sprawność. Widziałem mewkę gdzie właściciel zbliżył się niebezpiecznie do obrotów rozbiegowych idąc tym samym tropem co autor tematu i osiągnął efekt dwukrotnie odwrotny do zamierzonego.
Jak to sobie tak na chłopski rozum wziąść to przecież francis w rozbiegu maksymalnym, tj bez obciążenia, może oddać zerową moc. W takim razie jego moc którą może oddać będzie malała proporcjonalnie do wzrostu obrotów ponad obroty nominalne.
Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 11 kwietnia 2011, 23:27 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 19:57
Posty: 8
Kruk jak sam zauwarzyłeś obroty rozbiegowe turbiny Francisa wynoszą: w zależności od wyróznika szybkobiezności 1,6-1,9 obrotów nominalnych turbiny, przy których turbina będzie pracować z największą sprawnością. Jak Zawszy zauwarzył turbina będzie posiadać najmniejszy moment obrotowy przy obrotach rozbiegowych i największy w stanie zatrzymanym oczywiście przy otwartej kierownicy. W omawianym przypadku przy obrotach 1000 + poślizg turbina będzie tylko pochłaniać duże ilości wody bez efektów w postaci mocy oddawanej.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 08:52 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Kruk, jeżeli tylko woda na swojej drodze nie napotka przeszkód w postaci gardzieli, to oczywistym jest, że zwiększenie obrotów turbiny spowoduje większy przepływ. A większy przepływ na takim samym spadzie to większa moc. Zastrzegam jednak, że może zmienić się sprawność, no i nie wiem co z kawitacją.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 17:36 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Czy mógłbyś jakoś uzasadnić tę teorię? Bo trudno się z nią zgodzić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 18:28 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
zawszy napisał(a):
Czy mógłbyś jakoś uzasadnić tę teorię? Bo trudno się z nią zgodzić.


Nie bo to nie jest teoria, taka jest fizyka doświadczalna, potwierdzona zresztą zapisami równań matematycznych. Nie będę na forum pisał podręcznika z fizyki, zajrzyj do któregoś. Sens fizyczny, w formie opisowej, masz w mojej poprzedniej wypowiedzi. Napisz z czym się nie zgadzasz, spróbuję wyjaśnić.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 20:57 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Nie będę zaglądał do podręczników z fizyki bo nie jestem fizykiem, nie muszę nim być, nie muszę też być ekonomistą. Od tego są inni.
Nie napisałem że JA się nie zgadzam tylko że "trudno się z tym zgodzić". Naucz się czytać ze zrozumieniem.
A dlaczego trudno się z tym zgodzić? Ano dlatego że turbina jest silnikiem. Przy spełnieniu określonych warunków może wykonać określoną pracę. Idąc tropem twojego toku rozumowania można wywnioskować, że jakby założyć do turbiny autora tematu silnik 2900 obrotów to łyknęła by jeszcze więcej wody, i jeszcze większą moc oddała. Może inny przykład...silnik spalinowy...widziałeś kiedyś jak wygląda krzywa mocy dowolnego silnika spalinowego? jaki jest przyrost i spadek mocy względem obrotów silnika? rozumując tak jak Ty można by wywnioskować że im większa dawka paliwa tym większa moc (i obroty).
Podsumowując, nie zamierzam polemizować z Tobą na podstawie podręczników do fizyki i matematyki w sytuacji kiedy nie ogarniasz w stopniu chociażby podstawowym prostej mechaniki. Nie poprę tego co piszę wzorami i wykresami. Po prostu uzasadniam to co piszę, tym co sam w praktyce zaobserwowałem. A zaobserwowałem na przykład że mój francis po zmianie przełożenia na mniejsze (zmniejszeniu obrotów turbiny) jest bardzo wyraźnie mocniejszy.
Koledze Krukowi radzę opierać się raczej na praktycznych doświadczeniach kolegów z forum niż na teoretycznych dywagacjach.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 21:22 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2010, 12:28
Posty: 26
Lokalizacja: Powidz, MEW Stary Młyn Wylatowo k/Mogilna
Popieram obserwacje kolegi Zawszy i dziękuję za podpowiedzenie pewnego pomysłu. Jednocześnie proszę o mniej emocji. W moich Francisach zaobserwowałem dokładnie to samo czyli na rozbiegu przy prędkości około 1350 obr/min turbiny łykają dużo mniej wody niż pod obciążeniem przy prędkości 754/753 obr/min.
Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 12 kwietnia 2011, 21:31 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
zawszy napisał(a):
...rozumując tak jak Ty można by wywnioskować że im większa dawka paliwa tym większa moc (i obroty)....

A zaobserwowałem na przykład że mój francis po zmianie przełożenia na mniejsze (zmniejszeniu obrotów turbiny) jest bardzo wyraźnie mocniejszy.


Ad 1/ A co ty uważasz , że jest odwrotnie?
Ad2/ Ot niespodzianka, kurde!, zawsze myślałem , że to turbina napędza generator, no ale u ciebie jest odwrotnie.

Poddaje się, nie jestem w stanie wyjaśnić twoich wątpliwości.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 83 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL