Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 09:13

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 2 stycznia 2011, 11:01 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 21 listopada 2005, 01:00
Posty: 19
Dzięki. Linek nie działą ale znalazłem. Tak to sobie wyobrażałem. Z tego co widzę to takich spiral może być 2 albo i 3.

Pozdr
Przemas


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 2 stycznia 2011, 11:14 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
http://img832.imageshack.us/i/rehart.jpg/

Tu masz to zdjęcie, jak je powiększysz dojrzysz linie spawania części spirali.

Szam


Ostatnio edytowano niedziela, 2 stycznia 2011, 11:25 przez szam1953, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 2 stycznia 2011, 11:18 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
przemas napisał(a):
Dzięki. Linek nie działą ale znalazłem. Tak to sobie wyobrażałem. Z tego co widzę to takich spiral może być 2 albo i 3.

Pozdr
Przemas


Albo i więcej, zależy od długości turbiny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 2 stycznia 2011, 12:13 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Piszcie o swoich przemyśleniach i uwagach. Może uda nam się razem zbudować Archimedesa 30 kW za 100 tys. zł. To jest rewelacyjna cena 3,3 tys. zł za 1 kW.
To nie może być forum 1-go autora. Jak sobie to wyobrażacie, ja mam szukać, poświęcać czas, umiejętności, wiedzę, a wy nic od siebie. To jest nie fair. Wskazałem wam problemy do rozwiązania, czy ja mam je sam rozwiązać? i jeszcze podzielić się wiedzą?

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 2 stycznia 2011, 17:08 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 21 listopada 2005, 01:00
Posty: 19
Ilość spiral w turbinie Archimedesa chyba zależy głównie od średnicy?
Długość się przekłada na ilość zwojów.
Co do Twojego ostatniego postu to z przykrością stwierdzam, że ode mnie wsparcia nie otrzymasz.... brak wiedzy, zaplecza, możliwości.
Jestem na etapie ustalania kwestii własnościowych lokalizacji 1.5m^3/2.5m spadu. Jeśli ustalę to może kupię, jak kupię to może przebrnę przez papiery, jak przebrnę to może znajdę źródło finansowania, jak znajdę źródło finansowania to napewno zainteresuję się możliwością zrobienia Archimedesa za 100kpln. Obecnie niestety z mojej strony to platoniczne zainteresowanie.

Pozdr
Przemas


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 2 stycznia 2011, 17:22 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
przemas napisał(a):
Ilość spiral w turbinie Archimedesa chyba zależy głównie od średnicy?
Długość się przekłada na ilość zwojów.
Co do Twojego ostatniego postu to z przykrością stwierdzam, że ode mnie wsparcia nie otrzymasz.... brak wiedzy, zaplecza, możliwości.
Jestem na etapie ustalania kwestii własnościowych lokalizacji 1.5m^3/2.5m spadu. Jeśli ustalę to może kupię, jak kupię to może przebrnę przez papiery, jak przebrnę to może znajdę źródło finansowania, jak znajdę źródło finansowania to napewno zainteresuję się możliwością zrobienia Archimedesa za 100kpln. Obecnie niestety z mojej strony to platoniczne zainteresowanie.

Pozdr
Przemas


Nie, ilość wejść ślimaka nie zależy od średnicy. Przyjmij 3 wejściowy i będzie dobrze.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 08:11 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Czytając ten temat wyobrażam sobie człowieka idącego do salonu Opla. Wchodzi i patrzy na nową insygnię 1,9 TDI :) i....
Pyta się ile kosztuje auto. Sprzedawca mówi 150 tyś zł.
I owy zainteresowany mówi że te auto warte jest 80 tyś bo można je zrobić za 60 tyś zł. Patrząc na to rezygnuje z zakupu nowego auta i idzie sobie wyklepac swoje. Pytanie ile wyklepie tych aut zanim zrobi swojego opla?

Teraz w sprawach zysków:
Każda firma która się rozwija i robi zwłaszcza usługi pod zamówienie zawsze pobiera wynagrodzenie na rozwój.

trzeba kupić maszyny, inwestować w nowe badania, rozbudowywać powierzchnie magazynowe jak i hale oraz remontować istniejący sprzęt.
Jak słucham wyliczenia to naprawdę widzę tego zainteresowanego w salonie.

Jeśli chce się mieć dobry produkt to się płaci a nie idzie do kowala..
Drogi Szam piszesz że to takie wszystko łatwe proszę zrób sobie te auto za te 100 tyś zł. Nikt tego nie broni.

Co do wyliczeń dalej opierasz się na tabelach producentów nic od siebie, co do przekładni koszt takiej w solidnej polskiej firmie to same 90 tyś netto
Waga archimedesa o średnicy 2300mm kompaktowej to 10 t

Dalej Szam przed tobą
-wyważenie turbiny
-dobranie średnicy, ilości łopat, kąt nachylenia dla przepływu, określenie ile będzie wirnika w wodzie dolnej, obroty
-ułożyskowanie
-dobranie przekładni z odpowiednim zapasem i wielkością
-regulacja przepływu
-ominiecie patentów producentów gdzie maja ich naprawdę wiele i ciężko lawirować pomiędzy nimi
-wyosiować wał turbiny
-wykonać odpowiednia konstrukcję.

PS większa ilość łopat wirnika zwiększa przepływ.

Polecam tobie już rozpoczęcie prac.

Ja polecam osobiście Niemców jako producenta. Sam osobiście prowadzę rozmowy o zakupie wirnika do mojej elektrowni. Resztę mam zrobione samemu. Czekam na ostatnie zgody urzędów.

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 10:13 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
Czytając ten temat wyobrażam sobie człowieka idącego do salonu Opla. Wchodzi i patrzy na nową insygnię 1,9 TDI :) i....
Pyta się ile kosztuje auto. Sprzedawca mówi 150 tyś zł.
I owy zainteresowany mówi że te auto warte jest 80 tyś bo można je zrobić za 60 tyś zł. Patrząc na to rezygnuje z zakupu nowego auta i idzie sobie wyklepac swoje. Pytanie ile wyklepie tych aut zanim zrobi swojego opla?

Teraz w sprawach zysków:
Każda firma która się rozwija i robi zwłaszcza usługi pod zamówienie zawsze pobiera wynagrodzenie na rozwój.

trzeba kupić maszyny, inwestować w nowe badania, rozbudowywać powierzchnie magazynowe jak i hale oraz remontować istniejący sprzęt.
Jak słucham wyliczenia to naprawdę widzę tego zainteresowanego w salonie.

Jeśli chce się mieć dobry produkt to się płaci a nie idzie do kowala..
Drogi Szam piszesz że to takie wszystko łatwe proszę zrób sobie te auto za te 100 tyś zł. Nikt tego nie broni.

Co do wyliczeń dalej opierasz się na tabelach producentów nic od siebie, co do przekładni koszt takiej w solidnej polskiej firmie to same 90 tyś netto
Waga archimedesa o średnicy 2300mm kompaktowej to 10 t

Dalej Szam przed tobą
-wyważenie turbiny
-dobranie średnicy, ilości łopat, kąt nachylenia dla przepływu, określenie ile będzie wirnika w wodzie dolnej, obroty
-ułożyskowanie
-dobranie przekładni z odpowiednim zapasem i wielkością
-regulacja przepływu
-ominiecie patentów producentów gdzie maja ich naprawdę wiele i ciężko lawirować pomiędzy nimi
-wyosiować wał turbiny
-wykonać odpowiednia konstrukcję.

PS większa ilość łopat wirnika zwiększa przepływ.

Polecam tobie już rozpoczęcie prac.

Ja polecam osobiście Niemców jako producenta. Sam osobiście prowadzę rozmowy o zakupie wirnika do mojej elektrowni. Resztę mam zrobione samemu. Czekam na ostatnie zgody urzędów.


Przykład Opla byłby sensowny gdyby w sąsiednim salonie nie sprzedawali samochodów innej marki tej samej klasy w cenie 80 tys. zł. Zachowując się racjonalnie, i nie mając ochoty na samodzielne wykonanie samochodu, a wiem że koszty wytworzenia to ok. 60 tys. akceptuje 30% zysku drugiego salonu i kupuje auto za 80 tys.
Ja z kolei już widzę ciebie, jak kwitniesz w tym salonie Opla wypatrując klientów, podczas gdy u konkurencji właśnie sprzedają 10-ty samochód i producent realizuje 200 tys. zł zysku.
To, że producent konstrukcji musi mieć hale, magazyny, obrabiarki to oczywista oczywistość, ale to, że jedni realizują zyski przy cenie 5zł/kg konstrukcji, a inni, przy tym samym stopniu skomplikowania konstrukcji żądają ceny 20, 30 zł/kg to już zmusza do zastanowienia. Czy ja muszę im na pewno aż tyle płacić?
Na szczęście mamy internet i relatywnie łatwo jest znależć producenta konstrukcji w cenie 5 zł/kg. Pozostaje problem: wiedzieć jak to zrobić, przecież ten producent po 5 zł/kg może tego nie wiedzieć. Napisałeś;

Dalej Szam przed tobą
-wyważenie turbiny
-dobranie średnicy, ilości łopat, kąt nachylenia dla przepływu, określenie ile będzie wirnika w wodzie dolnej, obroty
-ułożyskowanie
-dobranie przekładni z odpowiednim zapasem i wielkością
-regulacja przepływu
-ominiecie patentów producentów gdzie maja ich naprawdę wiele i ciężko lawirować pomiędzy nimi
-wyosiować wał turbiny
-wykonać odpowiednia konstrukcję.


no i masz rację, na szczęście z racji moich wcześniejszych doświadczeń zawodowych wiele z tych problemów potrafię rozwiązać sam. W tym potencjalnym zakładzie wykonującym konstrukcje po 5 zł/kg też mają obrabiarki i fachowców którzy wiedzą jak ich używać. W trudnych sprawach technologicznych są jeszcze życzliwi ludzie na forach, np. forum na którym teraz piszemy lub ELEKTRODA.

Polecanie mi samodzielnego wykonania samochodu lub turbiny w domu jest po prostu głupie. Natomiast zgłębienie tematu pozwoli mi znależć wykonawców poszczególnych elementów w normalnej cenie. Tym bardziej, że podział jest prosty:
1/ konstrukcja
2/ przekładnia
3/ generator
4/ falownik

Zrób proszę Twoją, zupełnie szacunkową, wycenę takiej turbiny z podziałem na elementy jw.

P.s. W życiu nie zapłacę 90 tys. zł netto za prostą przekładnię, już prędzej sam ją narysuję i zlecę wykonanie. Skończy się pewnie na "made in China" lub tym, że dobiorę od jakiejś maszyny, jak będzie trzeba zmienię koła zębate, mocowanie i ok.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 11:37 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
W najgorszym wypadku, chociaż to może okazać się najmniej kłopotliwe, to tak jak proponuje Ziemak:

1/ wirnik REHART Niemcy lub GESS Czechy
2/ rynna i reszta konstrukcji - lokalny zakład konstrukcji stalowych, cena
max 10 zł/kg
3/ łożyskowanie, sprzęgło - elementy handlowe plus lokalny zakład obróbki
skrawaniem
4/ przekładnia - made in China
5/ generator - CELMA Polska

Dla bogatych jeszcze falownik kompatybilny z generatorem.
W takiej konfiguracji powinno być taniej o 30-50 % jak kompletny zestaw od uznanego producenta. Może spadnie nam sprawność o 2-3%, z tym, że nie na pewno.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 12:33 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
Co do wyliczeń dalej opierasz się na tabelach producentów nic od siebie, co do przekładni koszt takiej w solidnej polskiej firmie to same 90 tyś netto
Waga archimedesa o średnicy 2300mm kompaktowej to 10 t


Co chcesz ode mnie, przecież te wzory opierają się o empiryczne współczynniki. Sam ich też nie wymyśliłeś tylko odczytujesz z tabel. Wiadomo, że:


Q=k*n*D ^3 , gdzie współczynnik k jest w funkcji innych współczynników i parametrów, które odczytujemy z tabel, do których podałem linki. Optymalny stosunek średnic d/D dla wszystkich liczb wejść ślimaka = 0,54, optymalną wielkość skoku obliczamy znowu na podstawie wzoru zawierającego współczynnik empiryczny - tabela itd.

Czyżbyś wymyślił w tej kwestii coś nowego?

P.s.Jakiej długości, albo lepiej na jaki spad, ta turbina 2300 mm o wadze 10 ton?

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 12:53 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
2300mm wirnik
waga 10t
h=2,4m
L=6,6m - długość wirnika
kąt 22 stopnie

3 łopatki wezmą 2m3/s
4 łopatki wezmą 2,5m3/s

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 15:19 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Kol. Ziemak, ile Niemcy zaproponowali Tobie za wykonanie wirnika? sprawdzałeś w GESS w Czechach albo u innych producentów?

Wykonanie wirnika, to rzeczywiście największy problem technologiczny:

1/ współosiowe wykonanie otworów na czopy wału, technologia jest znana
no ale z uwagi na duże średnice i długości obrabianego materiału,
wymaga specjalistycznej obrabiarki
2/ to samo dotyczy wyważenia
3/ rozciągnięcie wykroju części ślimaka, chyba znowu jakieś przyrządy
trzeba skonstruować
4/ ułożenie tego wykroju dokładnie ze skokiem w procesie spawania
5/ ewentualne przewalcowanie tego ślimaka, po spawaniu na gotowo, w
w celu zapewnienia geometrycznej powtarzalności
6/ ewentualne przetoczenie gotowego wirnika w celu wyeliminowania
bicia promieniowego

Reszta to pestka.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 15:28 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
Najpierw wszytko proste a teraz wychodzi tobie że wirnik to problem.

Gess jeszcze żadnej mew nie zrobił i się uczy. Pewnie trochę im to zajmie.
Niemcy maja ponad 50 wybudowanych elektrowni.
Proste porównanie czemu czesi nigdzie nie podają ile weźmie wody dla 4 łopatek ? Podają tylko 3 łopatki . Prosty przykład wyżej 2 a 2,5m3/s to sporo.
Nie mówie już o średnicach 2700 w górę.!!!
Dalej problem widzę w obrotach jesli Gess podaje mi dla średnicy 3100-3300 te same obroty to od razu wiedziałem że raczkują w polu.

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 15:51 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
Najpierw wszytko proste a teraz wychodzi tobie że wirnik to problem.

Gess jeszcze żadnej mew nie zrobił i się uczy. Pewnie trochę im to zajmie.
Niemcy maja ponad 50 wybudowanych elektrowni.
Proste porównanie czemu czesi nigdzie nie podają ile weźmie wody dla 4 łopatek ? Podają tylko 3 łopatki . Prosty przykład wyżej 2 a 2,5m3/s to sporo.
Nie mówie już o średnicach 2700 w górę.!!!
Dalej problem widzę w obrotach jesli Gess podaje mi dla średnicy 3100-3300 te same obroty to od razu wiedziałem że raczkują w polu.


O problemach z wirnikiem pisałem znacznie wcześniej : http://www.mew.pl/Forums/posting/mode=q ... 11610.html
Nie myślę, żeby GESS miał problem z obliczeniem turbiny, skora ja i pewnie większość czytających nas forumowiczów tego problemu nie ma. W podanym przeze mnie linku współczynniki podane są w tabeli, można je też odczytać z wykresu właśnie w funkcji liczby wejść ślimaka.
Napisz o tej ofercie od REHARTA albo RITZ-ATRO.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 19:39 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Kolejny problem z głowy, wiem jak zrobić wykroje na spirale, zapisałem to matematycznie tzn. funkcje zależności średnicy wewnętrznej, zewnętrznej krążka i skoku ślimaka.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 20:40 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
jaki masz skok łopatki ?(kąt ) jaki przyjmujesz?

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 20:55 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
jaki masz skok łopatki ?(kąt ) jaki przyjmujesz?


Kąt osi ślimaka w stosunku do podłoża? Sprecyzuj pytanie.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:22 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
A jeżeli chodzi o kąt pochylenia linii śrubowej w stosunku do osi to obliczam funkcje trygonometryczną , jest to funkcja zależna od skoku i średnicy rdzenia. Następnie wartość kąta oczytuję z tabel trygonometrycznych.
Ale po co to tobie? masz skok, masz średnicę rdzenia, masz średnicę zewnętrzną, to możesz wyliczyć dowolne dane geometryczne. Tego kąta się nie przyjmuje a oblicza.

Szam


Ostatnio edytowano poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:28 przez szam1953, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:27 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
oj jaki jest najlepszy kąt od osi wirnika dla pochyłu slimaka? wiesz?

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 3 stycznia 2011, 21:28 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
mam średnice wirnika 3300 i wału 1500mm jaki jest skok?

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 65 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL