Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 08:24

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 1 stycznia 2011, 15:27 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Cz. Ziemak, proszę , zabierz głos w dyskusji dot. kosztów turbiny Archimedesa. Wyceń szacunkowo przykładową turbinę H=2,5 m. Q=1,5 m3/s, przekładnia zębata i falownik. Rozdziel koszty wg schematu:
- konstrukcja
- przekładnia
- generator
- falownik
- instalacja elektryczna z szafą

Może dzięki temu złapiesz paru klientów

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 5 stycznia 2011, 10:55 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Czy rozpracował już ktoś temat współpracy generatora z falownikiem?
Napiszcie proszę, nie wiem jak te żabę zjeść.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 13:07 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
przeczytaj http://www.portalnaukowy.edu.pl/elektrownia1.htm
zwykły falownik nie będzie dzialac boo nie jest do tego przystosowany


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 13:24 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
radek napisał(a):
przeczytaj http://www.portalnaukowy.edu.pl/elektrownia1.htm
zwykły falownik nie będzie dzialac boo nie jest do tego przystosowany


Jaki to jest zwykły falownik?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 14:15 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
zwykły falownik to ten który energie sieci zamienia na energie zasilajaca silnik.
Do przetwarzania energii z turbiny potrzeba rozbudowanego falownika.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 14:22 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Nie ma żadnego problemu z regulacją turbiny Archimedesa jeżeli pozwolenie wodno-prawne pozwala nam na zmienną rzędną górnej wody. Turbina reguluje się sama - zmniejszenie przepływu powoduje zmniejszenie obrotów turbiny, to z kolei powoduje zmniejszenie mocy i obrotów generatora asynchronicznego itd. To jest dla mnie oczywiste.
Problem pojawia się gdy jesteśmy zmuszeni do utrzymania rzędnej górnej wody na stałym poziomie. Rozwiązania znam trzy:

1/ znana powszechnie zastawka, z dolną szczeliną upustową, regulacja obrotów i mocy samoczynna, tak jak wyżej opisano, przy swobodnej rzędnej górnej wody

2/ poznane tu na forum rozwiązanie Ziemaka, polegające na umieszczeniu całej kompaktowej turbiny na dolnym zawiasie i zmianie kąta pochylenia osi turbiny. Rozwiązanie logiczne i poprawne technicznie, jednak kosztowne i budzące z tego powodu moje wątpliwości.

3/ rozwiązanie z falownikiem. No i tu zaczynają się dla mnie schody.
Sprawa byłaby prosta gdybyśmy mieli generator prądu stałego, falownik zmieniłby ten prąd na zmienny opowiadający parametrom sieci i po kłopotach. Różne przepływy, a więc różne obroty turbiny i generatora, falownik załatwia wszystko ( nie wiem co prawa jak, nie moja branża, ale wiem, że tak jest). No, dochodzi sprawa sprawa sprawności tego falownika, a to b. istotna kwestia. Z drugiej strony wiem o jakichś nowoczesnych rozwiązaniach np. firma szwedzka ABB, gdzie realizowane to jest w inny niezrozumiały dla mnie sposób. Tam w jakiś sposób, falownik umieszczony chyba między przekładnią i generatorem, sprawia, że obroty generatora są mniejsze, tym samym powoduje zmniejszenie obrotów turbiny, tym samym powoduje utrzymanie rzędnej górnej wody na stałym poziomie. Wiem tylko, że charakterystyka sprawności falownika nie jest liniowa i zależy od stopnia wykorzystania jego mocy nominalnej.

Czy na forum jest ktoś, kto może mi to łopatologicznie wytłumaczyć?

Pozdrawiam Szam


Ostatnio edytowano niedziela, 9 stycznia 2011, 14:54 przez szam1953, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 14:40 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Po zastanowieniu się, uważam, ten falownik to nie urządzenie mechaniczne, a więc wcale nie musi być między przekładnią a generatorem. To powinna być elektronika, jakieś sprzężenie zwrotne wymuszające zadane obroty generatora w zależności od przepływów. Chociaż mogę się mylić, pojęcia nie mam.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 9 stycznia 2011, 14:43 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
radek napisał(a):
zwykły falownik to ten który energie sieci zamienia na energie zasilajaca silnik.
Do przetwarzania energii z turbiny potrzeba rozbudowanego falownika.


Nie rozumiem :!: Energię z sieci zamienia na energię zasilająca silnik :?:

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 11 stycznia 2011, 11:22 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
tłumacze podnoszenie hydraulicznie i opuszczanie wirnika jako regulacja najprostrza. moge to bez problemu wykonac!! po co falownik?

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 11 stycznia 2011, 11:59 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
tłumacze podnoszenie hydraulicznie i opuszczanie wirnika jako regulacja najprostrza. moge to bez problemu wykonac!! po co falownik?


Pisałem jest to rozwiązanie logiczne i wykonalne technicznie.
Nie zmienia to faktu, że jak na razie nikt nie potrafi opisać działania falownika w układzie z generatorem. Może Ty wiesz jak to działa?

Najłatwiej to byłoby przyhamować ten generator mechanicznie, no ale to wymaga energii, mniemam , że ten falownik to takie urządzenie elektroniczne, które to robi przy niewielkim nakładzie tejże energii. Generalnie to powinno wyjść tak, że korzyści energetyczne z utrzymania stałej górnej wody powinny być większe jak koszty hamowania generatora w wypadku falownika, lub zastosowania rozwiązania turbiny na zawiasach, co podoba mi się "nie za zbytnio".

P.s. Ziemak! widziałeś gdzieś te turbiny na zawiasach, czy to Twoje autorskie rozwiązanie?

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 11 stycznia 2011, 12:15 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Jeżeli autorskie , to opatentuj to. Zwiększa koszty inwestycji , ale nie powoduje strat energetycznych. Pewnie dla b. dużych przepływów może być opłacalne.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 11 stycznia 2011, 12:15 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 11 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 126
i tak uczyniłem

_________________
Informujemy o przyznanej dotacji przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka na lata 2007-2013 w ramach POIG 1.4 "Dotacja na innowacje" dla projektu "Przebadanie modelowe wirników ze śrubą Archimedesa w celu wytworzenia innowacyjnych turbin wodnych"


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 11 stycznia 2011, 12:30 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ziemak napisał(a):
i tak uczyniłem


Super :D . Chociaż, z tymi stratami energetycznymi to tak nie jest na 100%, zmienia się kąt pochylenia osi turbiny, a więc jej parametry także. Trzeba zbadać sprawność stałej geometrycznie turbiny w zależności od kąta pochylenia osi. Pozmienia się też geometria wyjścia wody z turbiny względem dolnego lustra.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 11 stycznia 2011, 22:32 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
szam1953 napisał(a):
3/ rozwiązanie z falownikiem. No i tu zaczynają się dla mnie schody.
Sprawa byłaby prosta gdybyśmy mieli generator prądu stałego, falownik zmieniłby ten prąd na zmienny opowiadający parametrom sieci i po kłopotach. Różne przepływy, a więc różne obroty turbiny i generatora, falownik załatwia wszystko ( nie wiem co prawa jak, nie moja branża, ale wiem, że tak jest). No, dochodzi sprawa sprawa sprawności tego falownika, a to b. istotna kwestia. Z drugiej strony wiem o jakichś nowoczesnych rozwiązaniach np. firma szwedzka ABB, gdzie realizowane to jest w inny niezrozumiały dla mnie sposób. Tam w jakiś sposób, falownik umieszczony chyba między przekładnią i generatorem, sprawia, że obroty generatora są mniejsze, tym samym powoduje zmniejszenie obrotów turbiny, tym samym powoduje utrzymanie rzędnej górnej wody na stałym poziomie. Wiem tylko, że charakterystyka sprawności falownika nie jest liniowa i zależy od stopnia wykorzystania jego mocy nominalnej.

Czy na forum jest ktoś, kto może mi to łopatologicznie wytłumaczyć?

Pozdrawiam Szam


Jak na razie doszedłem do wniosku, że w układzie z falownikiem pracuje generator synchroniczny. W tych generatorach siła elektromotoryczna zależna jest od wartości napięcia stałego wirnika, a więc łatwo sterować obrotami turbiny ( przepływ). To z kolei pozwala nam na utrzymanie stałej rzędnej górnej wody. Zmienne obroty, to zmienna częstotliwość wytwarzanego prądu, no i dopasowanie tej zmiennej do parametrów sieci jest zadaniem falownika (cyklokonwertera). Zadaniem tego prądu w wirniku jest wytworzenie pola magnetycznego, jak zacznie wirować to w tworniku wytworzy prąd. Jak jest realizowana regulacja w wypadku gdy wirnik jest z magnesów neodymowych jeszcze nie wiem, ale dowiem się. To są moje autorskie wnioski, jeżeli mylę się , poprawcie mnie.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 12 stycznia 2011, 08:32 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Victoria! Chyba już wreszcie wiem jak działa ta regulacja od a do z. Nie do końca jest tak jak wyżej pisałem.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 13 stycznia 2011, 09:35 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
To opisz czego się dowiedziałeś.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 13 stycznia 2011, 09:56 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Tołdi napisał(a):
To opisz czego się dowiedziałeś.


Od dłuższego czasu, w różnych tematach prosiłem o wyjaśnienie sensu fizycznego współpracy generatora z falownikiem. Nawet temat założyłem, nie odezwał się nikt (Tołdi tak). Temat turbiny Archimedesa jest też tematem dwóch autorów. W tej sytuacji mam poważne wątpliwości czy dzielić się wiedzą i wynikami mojej pracy na forum teraz i w przyszłości. Na jakiś czas dam sobie spokój z aktywnością na forum.


Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 13 stycznia 2011, 17:11 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Z brak czasu pisałem zdawkowe zdania, lecz Ty Szamie pisałeś trochę agresywnie, po tym się zniechęciłem. Turbinę archimedesa traktuję jako ciekawostkę typu koło wodne z którego tak się naśmiewałeś. Jesteś tym zafascynowany dobrze, mnie to nie interesuje możesz się nie dzielić informacją.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 13 stycznia 2011, 17:20 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
radek napisał(a):
Z brak czasu pisałem zdawkowe zdania, lecz Ty Szamie pisałeś trochę agresywnie, po tym się zniechęciłem. Turbinę archimedesa traktuję jako ciekawostkę typu koło wodne z którego tak się naśmiewałeś. Jesteś tym zafascynowany dobrze, mnie to nie interesuje możesz się nie dzielić informacją.


Gdzie agresywnie? Pojęcie względne. Wolę, jak piszesz "agresywnie", wiedzieć co piszę, jak "plastikowo" bez sensu.

P.s. Nigdy nie naśmiewałem się z koła wodnego, nawet doradzałem jak zrobić. Przedmiotem moich kpin był rower wodny mający pracować jako biznesowa elektrownia.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 59 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 92 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL