Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 07:53

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: moc turbiny
PostNapisane: wtorek, 28 września 2010, 08:45 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 26 września 2010, 20:51
Posty: 20
Witam. Na forum jest wiele przykładów jak policzyć moc turbiny w zależności od przepływu/spadku/itp. Szukam natomiast rozwiązanie tej sprawy na zasadzie że znam siłe działającą na łopatki i obroty turbiny. Czy jest jakiś wzór dający mozliwość obliczyć, jaką prądnice uciągnie ta turbina?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: moc turbiny
PostNapisane: wtorek, 28 września 2010, 17:15 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Cz. Coś mi się zdaje , że kombinujesz "jak koń pod górę". Radzę nie komplikować sprawy i zrobić bilans energii.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: moc turbiny
PostNapisane: wtorek, 28 września 2010, 18:20 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 26 września 2010, 20:51
Posty: 20
masz racje że kombinuje. Mam pomiar siły działającej na łopatke koła. Mierzyłem to wagą sprężynową. Wynosi ona 80kg na pojedynczy element. Jednocześnie będą pracować trzy łopatki (w sumie 5, ale te dwie pomijam ze względu na ich małe zanurzenie). Czyli 80+40+40 daje mi 160kg nacisku. W tym momencie jestem zorientowany jaka musi być mniej więcej oś, by jej nie ukręciło. Pytanie natomiast jest, jaką prądnice dobrać, by optymalnie wykorzystać moc (bo to nie jest wiele przy 30 obrotach na minute)...Mam do dyspozycji 3kW asynchroniczną na 750 obrotów. Zastanawiam sie czy to ustrojstwo da rade.
ps. pomiar robiłem na bardzo niskim stanie wody. Wynosił on połowe nominalnej wielkości. Mam taki zwyczaj że zawsze biorę pod uwagę sytuacje najbardziej złe. Nie jest to wielki halo...mam obniżyć moje rachunki za prąd. Za wszelkie uwagi (krytyczne też), z góry dziękuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: moc turbiny
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 09:21 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
mapek_sz napisał(a):
masz racje że kombinuje. Mam pomiar siły działającej na łopatke koła. Mierzyłem to wagą sprężynową. Wynosi ona 80kg na pojedynczy element. Jednocześnie będą pracować trzy łopatki (w sumie 5, ale te dwie pomijam ze względu na ich małe zanurzenie). Czyli 80+40+40 daje mi 160kg nacisku. W tym momencie jestem zorientowany jaka musi być mniej więcej oś, by jej nie ukręciło. Pytanie natomiast jest, jaką prądnice dobrać, by optymalnie wykorzystać moc (bo to nie jest wiele przy 30 obrotach na minute)...Mam do dyspozycji 3kW asynchroniczną na 750 obrotów. Zastanawiam sie czy to ustrojstwo da rade.
ps. pomiar robiłem na bardzo niskim stanie wody. Wynosił on połowe nominalnej wielkości. Mam taki zwyczaj że zawsze biorę pod uwagę sytuacje najbardziej złe. Nie jest to wielki halo...mam obniżyć moje rachunki za prąd. Za wszelkie uwagi (krytyczne też), z góry dziękuje.


Cz. Pracca to siła razy przesunięcie; W = F x s, moc to praca wykonana w czasie; P = W/t. Jak masz obroty to masz też czas, jak masz średnicę koła to masz też przesunięcie s. Dalej sobie policz sam, ale ostrzegam taki dobór turbiny i generatora to o kant d... rozbić. To już lepiej idż do wróżki.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: moc turbiny
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 09:22 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
mapek_sz napisał(a):
masz racje że kombinuje. Mam pomiar siły działającej na łopatke koła. Mierzyłem to wagą sprężynową. Wynosi ona 80kg na pojedynczy element. Jednocześnie będą pracować trzy łopatki (w sumie 5, ale te dwie pomijam ze względu na ich małe zanurzenie). Czyli 80+40+40 daje mi 160kg nacisku. W tym momencie jestem zorientowany jaka musi być mniej więcej oś, by jej nie ukręciło. Pytanie natomiast jest, jaką prądnice dobrać, by optymalnie wykorzystać moc (bo to nie jest wiele przy 30 obrotach na minute)...Mam do dyspozycji 3kW asynchroniczną na 750 obrotów. Zastanawiam sie czy to ustrojstwo da rade.
ps. pomiar robiłem na bardzo niskim stanie wody. Wynosił on połowe nominalnej wielkości. Mam taki zwyczaj że zawsze biorę pod uwagę sytuacje najbardziej złe. Nie jest to wielki halo...mam obniżyć moje rachunki za prąd. Za wszelkie uwagi (krytyczne też), z góry dziękuje.


Cz. Praca to siła razy przesunięcie; W = F x s, moc to praca wykonana w czasie; P = W/t. Jak masz obroty to masz też czas, jak masz średnicę koła to masz też przesunięcie s. Dalej sobie policz sam, ale ostrzegam taki dobór turbiny i generatora to o kant d... rozbić. To już lepiej idż do wróżki.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: moc turbiny
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 16:42 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 26 września 2010, 20:51
Posty: 20
serdeczne dzięki. Faktycznie...fizyke dawno miałem...Jak znam życie to masz racje, że to będzie nie miarodajny wynik. Niestety czasem krawiec tak kraje, jak materiału staje. Kombinuje jak koń pod górke, bo wychodze z założenia że ludzie budują wiatraki o mocy ponad 2kW, gdzie wirnik moge w zębach utrzymać...a ja mam troche wody, a wirnik majda mną jak sam chce...może ma mniejsze obroty...to fakt...ale i moje oczekiwania nie są wielkie.
Policze sobie tak jak napisałeś i wezme poprawke przez połowe. Potem zbuduje ustrostwo w wolnym czasie. Jak będzie do bani, to będe drążył temat. Każda rada na cene wolnego czasu...więc za wszelkie dziękuje.
Do działania pobudziła mnie ta informacja:http://www.abb.pl/cawp/seitp202/90a77a390fb633dbc12576ac002c9526.aspx
Ja będe hepy, jak 1/10 dostane...a warunki mam bardzo zbliżone. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: moc turbiny
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 17:06 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Cz. Zrób zdjęcie rzeczki, zmierz predkość przepływu, parokrotnie w różnych odległościach od brzegu, np. tak: zmierz w miarę prosty odcinek rzeczki o długości 10m, zaznacz, wrzuć do rzeki pomarańczę ( to nie zart, mają dobrą pływalność i dobrze widać) i mierz stoperem (jest w prawie każdym tel. komórkowym) czas przepływu. Pomierz na tym odcinku przekrój rzeczki. Podaj mi te dane na PW, policzę jaką potencjalną moc ma ten ciurek jeśli wykorzystałbyś całą energię. Potem możemy zastanowić się razem jak ją wykorzystać.

Pozdrawiam Szam

Ps. Ten pomiar prędkości możeszm zrobić powyżej i poniżej planowanej inwestycji jest bz jeśli nie bedzie po drodze dopływów i odpływów.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: moc turbiny
PostNapisane: środa, 29 września 2010, 21:42 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 26 września 2010, 20:51
Posty: 20
dzieki...już pisze


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: moc turbiny
PostNapisane: czwartek, 30 września 2010, 19:03 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
mapek_sz napisał(a):
dzieki...już pisze


Cz. wysłałem obliczenia na PW. Tyle jest tej energii i nie chce być więcej. Ta predkość przepływu udpowiada spiętrzeniu o wys. 10,8 cm.Jak chcesz więcej mocy musisz ciurek podpiętrzyć. Moc wzrośnie proporcjonalnie do wysokości piętrzenia.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: moc turbiny
PostNapisane: sobota, 2 października 2010, 15:55 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): niedziela, 26 września 2010, 20:51
Posty: 20
dzieki...


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 105 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL