Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest niedziela, 28 kwietnia 2024, 00:22

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 25 lutego 2010, 14:46 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2010, 13:55
Posty: 9
Witam serdecznie.

Od niedługiego czasu zainteresowałem się tematyką budowy własnej MEW. Znalazłem lokalizację, skorzystałem z kalkulatora i wyszło mi, że dla spadu 3 m i przepływu 700 l/sek, średnicy turbiny Kaplana 380 mm uzyskam 834 obr/min. i moc turbiny 19 kW. Nie jest to słaby wynik jak na początek, ale poszukując sprzętu na start natknąłem się na używany, ale w dobrym stanie sprzęt za niewielką cenę. Sprzęt jest ze zdemontowanej elektrowni wiatrowej.

Zestaw składa się z generatora o mocy 145 kW i obrotach nominalnych 1529 obr./min. (170 kVA, 400 V, 245 A) i przekładni (Obroty wejściowe 43,62 o/min. obroty na wyjściu 1500 o/min., 34-krotne przełożenie, moment obrotowy wejściowy 31850 Nm).

Z moich szybkich i mam nadzieję sensownych wyliczeń wynika, że moment obrotowy dla mojej turbiny wyniósłby 217,66 Nm.[size=150]


Pytanie moje brzmi: Jak zachowa się turbina, przekładnia i generator przy podanych parametrach i przy sprawności rownej powiedzmy 93% ???

Czy w ogóle turbina da radę udźwignąć przekładnię a jeśli tak to jakie obroty można uzyskać na jej wale wyjściowym ? Jaką moc uzyska generator przy tych obrotach?

Trochę wątek rozbudowałem, ale liczę, że ktoś mi pomoże[/size]


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 25 lutego 2010, 15:04 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2010, 13:55
Posty: 9
Dla pewności ... tabliczka znamionowa generatora ...


Załączniki:
Komentarz: Tabliczka znamionowa generatora
generator.jpg [42.16 KiB]
Pobrane 4967 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 25 lutego 2010, 15:05 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2010, 13:55
Posty: 9
... i przekładni.


Załączniki:
Komentarz: ... i przekładni.
przekładnia.jpg [58.41 KiB]
Pobrane 4966 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 00:13 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Cz. :D , sprawność to się okaże, może będzie nawet ponad 105%, przekładnia da radę i generator bez problemu napędzi turbinę :D

Pozdrawiam Szam

P.s. dla pewności sprawdż czy turbina kreci się w tę samą stronę co generator, bo jak nie to prąd popłynie "pod prąd" tzn. w odwrotnym
kierunku. Może to spowodować, przy tej mocy, zanik napięcia w sieci.
Zakłady Energetyczne płacą za to kary umowne, przerzucają je potem
na sprawców zamieszania, no i jak zwykle naliczają solidną marżę.
Nieprzyjemna sprawa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 01:32 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2010, 13:55
Posty: 9
Strasznie by mnie to ucieszyło, ale trudno mi w to uwierzyć. Nie jestem jeszcze zorientowany dokładnie w tematyce urządzeń MEW, ale jak można z tych kilku kilowatów nie dość że zwiększyć obroty to jeszcze zwiększyć moc ??? Według mnie to "albo rybki albo akwarium" - albo zwiększam obroty a moc pozostaje taka sama albo zwiększam moc przy wolniejszych obrotach.

ale ja dopiero zacząłem się interesować elwktrowniami i nie mam doświadczenia, więc może masz rację.

Jak możesz to napisz w niewielkim skrócie jak to będzie wyglądało, np. "turbina o mocy takiej a takiej i obrotach takich i takich sprzężona z przekladnią taką a taką da na wale wyjściowym moc taką a taką i takie obroty a z koleji sprzężony generator osiągnie obroty takie a takie i da na zaciskach pewną moc" :)

Z góry wielkie dzięki :)


Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 07:31 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Nie no.

Odpowiedź szam'a zwaliła mnie z nóg.

Generator musisz dobrać do mocy turbiny. Oczywiście możesz wstawić silnik od ciężarówki do corsy, pojedzie, ale myślisz że spali 3l/100km? Kup generator o obrotach i mocy jakie potrzebujesz.

Nie wiem jaką masz turbinę, ale jeśli budujesz kaplana na 830obrotów, to zbuduj ciutek większego na 750obr i taki generator dostaniesz bez problemu. Przekładnia będzie zbędna.

Obroty turbiny i generator traktuj jako wartości stałe. Generatora sieć nie puści szybciej, a wolniej stanie się silnikiem a tego nie chcemy.

Turbina wodna będzie miała swoją sprawność w wąskim zakresie prędkości obrotowych. Wolniej stracisz na sprawności, szybciej też a za szybko przestanie być turbiną a zacznie mieszadłem albo pompą.

Ogólnie zacznij od turbiny a nie od generatora.

Co jeszcze, na takiej przewymiarowanej przekładni też sporo stracisz, pomijając że jest ci całkowicie niepotrzebna.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 08:23 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2010, 13:55
Posty: 9
Wielkie dzięki. Tak myślałem, ale zapytać praktyków zawsze warto. Ja jak wspomniałem nie mam jeszcze nic i jestem w fazie rozglądania się za sprzętem.

A ewentualnie drugi pomysł:

Mam spad i przepływ, który umożliwia mi wyciągnięcie z turbiny na przykład 30 kW i 300 obr/min. Wynika z tego, że mogę użyć generatora 30 kW, 300 obr/min lub z ewentualną przekladnią (nie biorę pod uwagę strat po drodze).

A co wy na to ażeby podłączyć do tej turbiny 3 generatory wolnoobrotowe 30 kW (100 obr/min.). Czy każdy z nich powinien otrzymać po 100 obr/min. czy jakoś inaczej się to rozkłada. Według mnie skoro to byłyby 3 generatory o identycznych parametrach to powinno się to rozłożyć po równo.

Dzięki


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 08:51 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
PKi napisał(a):
Nie no.

Odpowiedź szam'a zwaliła mnie z nóg.

.


Cz. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Taki był zamiar.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 10:41 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Sooosel napisał(a):
A ewentualnie drugi pomysł:

Mam spad i przepływ, który umożliwia mi wyciągnięcie z turbiny na przykład 30 kW i 300 obr/min. Wynika z tego, że mogę użyć generatora 30 kW, 300 obr/min lub z ewentualną przekladnią (nie biorę pod uwagę strat po drodze).

A co wy na to ażeby podłączyć do tej turbiny 3 generatory wolnoobrotowe 30 kW (100 obr/min.). Czy każdy z nich powinien otrzymać po 100 obr/min. czy jakoś inaczej się to rozkłada. Według mnie skoro to byłyby 3 generatory o identycznych parametrach to powinno się to rozłożyć po równo.

Dzięki

Dla ciebie teraz to jest bardzo ważna sprawa usiądź i podejmij decyzję czy ty chcesz turbiną napędzać generatory czy może generatorem turbinę. dawaj z grubej rury podłącz 6 generatorów po 30 KW i 50 obr . Otrzymasz z 30 kW na turbinie 180 kW na generatorach .To już prawie ocieramy się o perpetum mobile. Nie nie rozłożą się te obroty na generatory . każdy będzie miał po 300 obr a rozłoży się moc po 10 kw na każdy pomijam już .straty i nie identyczność generatorów.
Spójrz na to że to turbina jest koniem napędowym możesz jej obroty podwyższyć lub obniżyć przy pomocy przekładni ale nie podzielić. I jeżeli koń może uciągnąć jeden wóz to możesz ten wóz podzielić na dziesięć małych wozów ale to jest dalej ten sam wóz czytaj moc i koń dalej idzie ze swoją prędkością i mocą


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 10:49 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Cz. :D Wg. mnie gość stroi sobie z nas żarty, więc odpowiedziałem jemu w tej samej konwencji. PKi z nóg to zwaliło z rana :mrgreen: ,
mam nadzieję , że ze śmiechu i nic grożnego sobie nie zrobił.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 10:51 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2010, 13:55
Posty: 9
Przykład z koniem zrozumiałem, ale gdyby zastosować to do mojego przykładu to należałoby raczej to rozumować w ten sposób:

Jeżeli jeden koń (patrz turbina) pociągnie jeden wóz o określonej masie (patrz generator) to musi użyć jakiejś siły (patrz moc turbiny).

Z Twojego przykładu zrozumiałem, że Koń ma taką samą moc i ciągnie taki sam ciężar w przypadku podzielenia na mniejszą ilość wozów (tzn zastosowanie 3 mniejszych generatorów (zamiast 1 x 30 kW to 3 x 10 kW).

A według mnie jeśli do tego samego konia podłłaczymy trzy takie same wozy to jego prędkość spadnie 3-krotnie.

Czy to właściwy kierunek rozumowania ???


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 10:59 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Sooosel napisał(a):

Czy to właściwy kierunek rozumowania ???


Właściwy! moc to praca wykonana w czasie.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 11:02 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 25 lutego 2010, 13:55
Posty: 9
Jeśli kogoś śmieszą moje pytania to ja sie nie dziwię, bo dla starego wygi to problem do rozwiązania w 10 sekund a ja dopiero zaczynam i probuję zrozumieć istotę i zasadę działania MEW, więc proszę o wyrozumiałość.

Jeśli ktoś zapyta informatyka jak zainstalować system operacyjny to też go wyśmieje, bo dla niego jest to pstryknięcie palcami a dla kogoś kto nigdy tego nie robił jest to duży problem.

Forum jest od tego żeby zadawać pytania i uzyskać na nie odpowiedzi a nie szydzenie z kogoś. Ktoś jest bardziej doświadczony, ktoś mniej a ktoś w ogóle. Liczę zatem na wszelką pomoc i uwagi konstruktywne z których czegoś się nauczę to więcej takich pytań nie zadam.

Z gory wielkie dzięki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 11:30 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Sooosel napisał(a):
A według mnie jeśli do tego samego konia podłłaczymy trzy takie same wozy to jego prędkość spadnie 3-krotnie.

Czy to właściwy kierunek rozumowania ???


Jesteś pewien? A może te trzy wozy pociągną konia do tyłu?

Zrozum że turbina i generator mają określone swoje obroty robocze. Wszystkie inne prędkości obrotowe są dla Ciebie złe.

Szam, z góry zakładać że to podstęp i prowokacja to chyba przesada?

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 11:37 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Bawi mnie ta rozmowa, no ale dobra , to o co pytasz ? Czy koń musi zjeść tyle samo owsa żeby pociągnąć 3 wozy, 3 x wolniej, jak 1 wóz 3 razy szybciej ? Odpowiedż : spytaj konia . Wg. mnie jak będzie zasuwał z góry,
to wystarczy jak napije sie wody.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 11:42 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
PKi napisał(a):
Sooosel napisał(a):
A według mnie jeśli do tego samego konia podłłaczymy trzy takie same wozy to jego prędkość spadnie 3-krotnie.

Czy to właściwy kierunek rozumowania ???


Jesteś pewien? A może te trzy wozy pociągną konia do tyłu?

Zrozum że turbina i generator mają określone swoje obroty robocze. Wszystkie inne prędkości obrotowe są dla Ciebie złe.

Szam, z góry zakładać że to podstęp i prowokacja to chyba przesada?


Rzeczywiście założyłem prowokację (czytaj 1 post), może przesadziłem, a może nie. Okaże się po następnych postach.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 18:38 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 16 września 2007, 01:00
Posty: 82
Szam jestes WIELKI :mrgreen: :D
a tobie kolego Sooosel proponuje mimo wszystko postudiowac troche literatury i tej fachowej i tej ze szkoly podstawowej. Na nauke nigdy za pozno a przy okazji dowiesz sie wielu ciekawych rzeczy ktore cie interesuja.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 21:28 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 lutego 2005, 01:00
Posty: 95
Lokalizacja: Dom Lubuskie MEW zachodniopomorskie
Panowie, niektórzy szybko zapomnieli że nie tak dawno sami zadawali takie pytania, a teraz początkujących uważają za wyjątkowo głupich.
Wstyd mi, mam elektrownię już 10 lat i często korzystam z rad na forum


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 26 lutego 2010, 23:33 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
fryniu napisał(a):
Panowie, niektórzy szybko zapomnieli że nie tak dawno sami zadawali takie pytania, a teraz początkujących uważają za wyjątkowo głupich.
Wstyd mi, mam elektrownię już 10 lat i często korzystam z rad na forum


Cz. :D . Fryniu, za mnie nie musisz się wstydzić. Prowokacja dla mnie czytelna w każdym poście. Jeżeli uważasz inaczej odpowiedz Sooselowi merytorycznie, a nie praw morałów. Brak tej odpowiedzi i morały to
czysta hipokryzja, szczególnie, że jak piszesz często korzystasz z rad na forum.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 27 lutego 2010, 13:57 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
PKi napisał(a):
Zrozum że turbina i generator mają określone swoje obroty robocze. Wszystkie inne prędkości obrotowe są dla Ciebie złe.

To jest ważne dla ciebie Soosel zrozum
Mamy spadającą wodę z jakiejś wysokości, która niesie ze sobą moc na jej drodze stawiamy turbinę, która przenosi tą moc na generator i nie ma bata nie uzyskasz więcej niż ta woda niesie. czy ty podepniesz jeden duży generator czy dwadzieścia malutkich to mocy nie uzyskasz więcej.
jak napisał PKi turbina i generator mają swoje robocze obroty i to jest świętość. Według Ciebie chciałeś 300 obrotów turbiny podzielić na trzy generatory po 100 obrotów, a co się stanie jak jeden generator się wyłączy to według Twojego rozumowania pozostałe dwa będą miały nagle po 150 obrotów?. Pisałem Ci wcześniej obroty możesz podnieść lub obniżyć przy pomocy przekładni ale nie podzielić .
Do pozostałych kolegów - nie wyżywajmy się na nowym koledze tylko pomóżmy zrozumieć .


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL