Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 20:12

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 14 grudnia 2010, 12:17 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2010, 12:28
Posty: 26
Lokalizacja: Powidz, MEW Stary Młyn Wylatowo k/Mogilna
W Biskupicach był inny problem. Usłyszałem o nim lata temu jak przymierzałem się do Książnic (jakieś 8 lat temu). Tuż przed mewką jest przepuszczona po dnie jakaś rura coś z melioracją, takie przejście w formie syfonu i to podobno tam zmniejszało spad lub w jakiś inny sposób utrudniało działanie mew. A Koszyce już ruszyły? Może jak oni spiętrzą wodę to zniknie problem "rury spustowej" :)
Powodzenia w remontach, choć trzeba jeszcze odczekać parę miesięcy aby wchodzić pod turbiny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 15 grudnia 2010, 14:34 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Koszyce już się kręcą jakoś od przełomu roku 2009/2010, ale są za daleko ode mnie żeby oddziaływały u mnie na poziom dolnej wody, u mnie tylko bagrowanie wchodzi w grę, no i te nieszczęsne rury. A propos książnic, miał tam działać kolega e-11, ale nic tam się nie dzieje chyba.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 15 grudnia 2010, 15:25 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
turysta napisał(a):
Takie pytanie do wątku który zaczął Grzechem. A jak to powinno wyglądać w przypadku rury ssawnej turbiny francisa w układzie poziomym kończącej się charakterystyczną fajką. Jak tutaj liczyć odległość końca rury ssawnej od dna niecki wypadowej? Jak liczyć w tym wypadku zanurzenie rury ssawnej? Czy charakterystyczne parametry jakie wyżej opisał Szam mają zastosowanie i w takim przypadku? I ostatnie pytanie co z wysokością dna rzeki poniżej wypływu z niecki wypadowej, czy warto pogłębiać? Bo jak u kolegi Grzechema i Zawszy też tam odkładają się jakieś wyspy z piachu i żwiru. Dziękuję z góry za odpowiedź.


Zasady te same.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 16 grudnia 2010, 13:50 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2010, 12:28
Posty: 26
Lokalizacja: Powidz, MEW Stary Młyn Wylatowo k/Mogilna
Dziękuję za odpowiedź Szam1953. Czyli jak zrobi się ciepło i wody opadną to do dzieła, czyścić niecki wypadowe, wjeżdżać koparką na dolną wodę i bagrować. Takie pytanie do Szama. Jeśli dobrze pamiętam z dawnych wpisów na forum to kolega działa gdzieś w okolicach Piły czy źle kojarzę?
Co do Książnic to tam też dużo roboty, spad niewielki, turbina do wymiany bo ta co jest to zdaje się niekompletna i jakiś wynalazek. Tylko wody dużo bo średni przepływ 4 m3/sek. No i szkoda budynku samego młyna, żeby się rozsypał.
Pozdrawiam!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 16 grudnia 2010, 13:59 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
W książnicach 4m3??? eee chyba mnie się zdaje że nie bardzo, no może od wiosny br, ale wcześniej to niee.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 16 grudnia 2010, 17:58 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
turysta napisał(a):
Co do Książnic to tam też dużo roboty, spad niewielki, turbina do wymiany bo ta co jest to zdaje się niekompletna i jakiś wynalazek. Tylko wody dużo bo średni przepływ 4 m3/sek. No i szkoda budynku samego młyna, żeby się rozsypał.
Pozdrawiam!


Z okolicy. A jak masz dużo wody i mały spad rozważ Archimedesa.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 17 grudnia 2010, 13:29 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2010, 12:28
Posty: 26
Lokalizacja: Powidz, MEW Stary Młyn Wylatowo k/Mogilna
Tutaj gdzie ja się kręcę to są przepływy do 1,5 m3/sek (Pogranicze Pałuk, Kujaw i Wielkopolski). Lubię mniejsze cieki za to duże spady no i mała szansa na podpadnięcie pod "program udrożnienia rzek";). Jak okolice Piły to niedaleko, dawno już tam nie byłem, ostatnio ponad 10 lat temu w MEW Węgorzewo Szczecinieckie na Gwdzie (Trzy Mosty), stare dzieje. Ale na wiosnę...
Co do przepływu w Książnicach to widziałem stare pozwolenie wodnoprawne za czasów młyna i tyle tam było. Spad 2 metry lub trochę ponad. Młyn w Niedźwiedziu poniżej Słomnik ma ponad 2m3/sek. A później parę małych cieków dochodzi i Ścieklec, który trochę wody prowadzi.
Pozdrawiam serdecznie!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 17 grudnia 2010, 22:13 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
znaczyło by to że francis 1100 i 1000 na 1,5 spadzie łykają 4m przez 75% roku. A tak właściwie to chyba pasuje się zebrać i pomierzyć te przepływy. Po omacku to więcej tracę niż zyskam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 17 grudnia 2010, 22:36 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Rozważ tego Archimedesa, możesz go przewymiarować, przy 0,2 * Qmax ma 74% sprawności, od 0,4 * Qmax nawet ponad 80%. Złapiesz efektywnie minimalną i maxymalną wodę w dobrej sprawności. Prosta konstrukcja nie wrażliwa na liście, wodorosty, patyki itp. Jak będziesz pilnował łożysk nie ma co nawalić.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 18 grudnia 2010, 22:45 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
szam1953 napisał(a):
Rozważ tego Archimedesa...
Szam

Rozważałem, i byłbym jak najbardziej za...tym bardziej że mam miejsce na posadzenie go bez naruszania istniejącej elektrowni i jazu, Co może zawsze służyć zastępczo lub wspomagająco. Problemem są finanse. W innym temacie na forum poruszę kwestie prawne takiej inwestycji. Dzięki i pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 13 lutego 2011, 20:36 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 14 kwietnia 2010, 12:28
Posty: 26
Lokalizacja: Powidz, MEW Stary Młyn Wylatowo k/Mogilna
Widzę, że kolega E-11 wystawił na sprzedaż Książnice. Czy jest aż tak źle?
Pozdrawiam :?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 94 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL