Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 17:31

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 14:06 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Witam,

czy jest jakaś zależność między tymi dwoma sprawami? Czy przy zmianie przełożenia, przy zwiększonej średnicy koła na wale turbiny należy spodziewać się, że turbina łyknie mniej wody?

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 28 kwietnia 2009, 22:00 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 01:00
Posty: 83
Lokalizacja: zdolnyśląsk
Jezli zwiekrzysz srednice kola na wale turbiny to zmniejszysz jej obroty tym samym najprawdopodobniej turbina lyknie wiecej wody
takie jest moje doswiadczenie
jeszcze jedno pewnie duzo zalezy od przekroczonych wartoci

_________________
Ciężko jest lekko żyć


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 29 kwietnia 2009, 00:06 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Moim zdaniem przy zmniejszeniu obrotów łyknie mniej wody.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 29 kwietnia 2009, 09:13 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Wiecie, może i nie jestem specjalistą w tym temacie ale uważam:

1) Jeśli moc silnika jest mniejsza niż teoretyczna moc turbiny w lokalizacji - obroty turbiny się nie zmienią w ogóle, a tym samym przełyk. Zmienią się najwyżej obroty silnika, które oczywiście się zwiększą.

2) Jeśli moc silnika jest większa od teoretycznej mocy turbiny, to rzeczywiście obroty wirnika spadną.

3) Jeśli zmniejszą się obroty wirnika, przepływ się zmniejszy - tak jak pisał PKi.


Od razu zaznaczam, że nie jestem wyrocznią w tej sprawie. Pozdrawiam!

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 29 kwietnia 2009, 21:32 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 01:00
Posty: 83
Lokalizacja: zdolnyśląsk
przytocze skrajny rzypadek
po odpadnieciu stycznika geneatora (moja) turbia rozbiega sie o do okolo 1.8 wartosci jej pracy natomiast poziom wody w silosie podnosi sie co oznacza ze przelyk zmniejsza sie wyraznie
kilka razy kombinowalem przy przelozeniach ale zawsze jak chcialem zaoszczedzic to stracilem maszna musi dostac swoje i tyle
zaznaczam ze sie nie znam tylko opisuje wlasne doswiadczenia
pozdrawiam

_________________
Ciężko jest lekko żyć


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 29 kwietnia 2009, 21:45 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
GrzecheM, jaką masz turbnę? Ja mam smigłówkę. Byłem przekonany, że jak zwiększę przełożenie to zaoszczędzę trochę wody, ale teraz mam wątpliwości, choć chciałbym, żeby było tak jak pisze PKI... Jak zmienię przełożenie to dam znać co i jak się zmieniło.
Dziękuję


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 30 kwietnia 2009, 07:59 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Turbina musi pracować na określonych obrotach ani małych ani dużych czyli nie może pracować na kątach krytycznych dlatego stosuje się regulację łopat turbiny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 30 kwietnia 2009, 08:38 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Moja śmiglówka nie ma regulacji, nie znam optymalnych, właściwych obrotów, a bardzo bym chciał je znać.....


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 30 kwietnia 2009, 20:35 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 19 września 2007, 01:00
Posty: 83
Lokalizacja: zdolnyśląsk
mam frncisa to pewnie ma znaczenie dosc szybki pod obciazeniem kreci sie 190 o/min na pusto 340 o/min
radek ma racje obroty sa najwazniejsze i wiem jaki to bul z ich ustaleniem
najlepiej jest kombinowac z malym kolem ale jesli sie nie myle to twoje jest juz i tak dosc male
moze zastosuj przekladnie posrednia zamiast pakowac sie w wieksze koszty z duzym kolem
powiedz jakie masz rozmiary kol i rodzaj napedu no i moc do przeniesienia
pozdrawiam

_________________
Ciężko jest lekko żyć


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 3 maja 2009, 15:00 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2004, 01:00
Posty: 71
Lokalizacja: DOM:Szprotawa, woj.lubuskie MEW: okolice Zgorzelca
Sasza, o ile pamiętam twoja MEW-ka ma małą retencję. Nie wiem więc czemu kombinujesz z oszczędzaniem wody. Będzie się ona po prostu częściej właczać i wyłaczać, chyba że nie masz automatyki od poziomu :cry: Bardziej zadbaj o to, żeby osiągnąć największą sprawność układu mechanicznego przekazania mocy. W Twoim przypadku będzie to ingerencja jedynie w przełożenie (małe koło). W innych przypadkach można regulować otwarciem aparatu kierownicy lub kątem nachylenia łopat wirnika lub też obydwoma parametrami jednocześnie tylko w sposób skorelowany, tzn. istnieje wzajemna zależność pomiędzy tymi ustawieniami, która gwarantuje max. sprawność, czyli max. moc przy danym przełyku wody. Wracając do Twojego koła. Można w Twoim wypadku (bo masz retencję) zdjąć doświadczalnie ch-kę zależności mocy od przełożenia przy stałym (to ważne) spadzie. Najlepsze byłyby do tego wody trochę większe od przełyku twojej turbiny. Woda, która lekko przeleje się przez jaz zapewni stały poziom wody dolnej i jednocześnie łatwo zaobserwujesz i utrzymasz wodę górną. Do rzeczy. Dotaczasz u tokarza koło pasowe na generatorze z taniego materiału (np. kręgielit - jest wystarczająco twardy, nawet twarde drewno się nadaje). Zapuszczasz MEW-kę i sprawdzasz moc lub prąd. Staczasz koło o określony wymiar i znów puszczasz ... i tak do wartości min. średnicy lub dużego spadku mocy. Pagórek na ch-ce to twoje obroty optymalne. To nie jest wywód teoretyczny, znam gości, który tak zrobił (też możecie go poznać na planowany zjeździe :wink: ). W ten sposób nawet błedy obliczeniowe projektantów jesteście w stanie wyłapać. Bo przecież mogło ciś się zmienić - np. spadek użyteczny w rzeczywistości jest mniejszy lub większy. To najlepsza i co ważne tania metoda. Jedyny warunek utrzymać stałe warunki w eksperymencie - a więc spad. W ten sposób można zdjąć ch-kę każdej turbiny, nawet pełnego kaplana. Trzeba wtedy mierzyć zależności mocy od kąta otwarcia łopat wirnika przy stałych parametrach: spad, otwarcie AK. Następnie przy kolejnym otwarciu AK .. itd. Dla wyznaczenie ch-ki przełyku w funkcji otwarcia AK lub kąta otw. łopat wirnika potrzebujecie rzetelny pomiar przepływu, jeśli dysponuje ktoś kanałem o jakomś regularnym kształcie (rura, kanał betonowy), to też się da to wyznaczyć.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 3 maja 2009, 18:22 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Cz. :D I to jest to! Czytelny, łatwy do inerpretacji, rzemieśliczny, a co najważniejsze obiektywny pomiar, szczególnie przydatny przy jednej turbinie.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 3 maja 2009, 20:45 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 19 maja 2007, 01:00
Posty: 105
To jest odpowiedź brawo dla Atomatyka


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 4 maja 2009, 08:00 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Serdecznie dziękuję koledze Automatykowi, małe koło na wale generatora mam tak małe, że już mniejsze być nie może, do eksperymatnu się nie nadaję, muszę dać większe na wał turbiny i generatora i dopiero potem staczać....
A automatykę poziomu wody mam :-)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL