Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 19 kwietnia 2024, 00:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 3 lutego 2009, 09:37 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 14 sierpnia 2007, 01:00
Posty: 11
Witam,

Poszukuje wykonawcy/producenta czy innego hutnika który potrafi odlac panewke kierownicy. Turbina która prubuje ozywic ma całkowicie zniszczone prowadzenie.

Z góry dziekuje

niva


Załączniki:
iphone 167a.jpg [124.2 KiB]
Pobrane 2728 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 3 lutego 2009, 10:21 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
:D Cz. poszukaj w necie, www.google.pl. Tuleje brązowe są dostępne w handlu. Najpierw zrób wał, a potem dopasuj wymiary panewki.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 3 lutego 2009, 10:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
a nie lepiej zamiast brazu zastosowac tworzywo typu poliamid ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 3 lutego 2009, 11:54 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 14 sierpnia 2007, 01:00
Posty: 11
Własnie,
Słyszałem że są rózne materiały:

Czy panewka z brązu musi miec rowki smarne czy być gładka ?
Jakie ma byc pasowanie ?

Jezeli nylonbor lub poliamid to czy sa to materiały z których moge wykonac cała panew czy tylko tuleje ?

i tez pytanie jakie pasowanie i czy potrzebne sa rowki smarne ?

Jak je sie eksploatuje ? moga pracowac na sucho czy tylko w wodzie czy okresowo trzeba je smarowac ?

niva


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 3 lutego 2009, 16:12 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Z nieufnością podchodzę do tych plastikowych łożysk, pewnie za stary model jestem. Jednocześnie mam świadość, że wielu uznanych producentów stosuje je w różnych mechanizmach, a jak stosują to oznacza że powinny być lepsze od starych rozwiązań ( pewnie cena, czasami brak konieczności smarowania itp. techniczno-ekonomiczne uzasadnienia). Panewki brązowe powinny być przynajmniej okresowo smarowane, powinny mieć otwory i rowki smarowe. Panewki brązowe pasuje się suwliwie ale tak, żeby po zmontowaniu luz nie był wyczuwalny, czyli prawie na zero. Dotyczy to pewnie też i tych plastikowych, panewka to panewka :D . Wiem, że niektóre plastikowe wymagają smarowania tylko przed montażem, a po iluś tam godzinach pracy wymienia się je po prostu. No i musisz się zastanowić czy pasowanie zrobisz wg zasady stałego wałka, czy stałego otworu tzn. czy zrobisz najpierw wał i dopasujesz do niego panewkę, czy też odwrotnie.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 3 lutego 2009, 16:42 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
:D Aha i nie zapomnij o chropowatości powierzchni, im gładsza powierzchnia przylgowa wału i panewki tym lepiej. Pamietaj też , że po wciśnięciu w otwór panewka może zmienić wymiar wewnętrzny, warto mieć wtedy odpowiedni rozwiertak nastawny.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 4 lutego 2009, 13:31 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 3 marca 2004, 01:00
Posty: 21
Witam proponowałbym nie stosować panewek z poliamidu i innych pochodnych materiałów stosuje się je do wałów mniejszych niż 100mm i raczej w naszej branży nie mają zastosowania. Panewkę proponowałbym wykonać z brązu B-102, wykonasz ją w Praszce Eko-alu miedź. Musisz ją zwymiarować, naszkicować. Podaj wymiary o 1mm większe do póżniejszej obróbki. Smarowanie jest dość proste rowki wzdłuż równolegle z wałem tylko nie na wylot ponieważ smar będzie uciekał, myślę że ze 2-3cm przed krawędzią można zakończyć. Jeden rowek pośrodku po obwodzie panewki prostopadły do wału. Smarowanie kalamitką raz na pół roku Dane powinny wystarczyć do wykonania panewki.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 9 lutego 2009, 13:37 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 14 sierpnia 2007, 01:00
Posty: 11
Dzieki za informacje.

W handlu sa tuleje z brazu B101 czy jest on lepszy czy gorszy od B102. Jest jeszcze cos takiego jak braz samosmarny z czym to sie je ?

Pozdrawiam

niva


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 18 lutego 2009, 20:23 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 28 czerwca 2008, 01:00
Posty: 56
Lokalizacja: Szczecin
Zadzwoń po numer 503095138. Ta firma wiem że wykonała parę elektrowni i specjalizuje się w tego typu remontach. 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 23 lutego 2009, 22:46 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 01:00
Posty: 94
Witam ! Panewka z tworzywa sztucznego typu poliamid czy też coś lepszego jak poliamid nasączony olejem spełni w 100% zadanie.Aparat układu kierowniczego ma badzo mały ruch także śmiało możesz to zastosować. Pozdrawiam !


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL