Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 26 kwietnia 2024, 13:00

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 5 sierpnia 2008, 22:58 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 5 sierpnia 2008, 01:00
Posty: 11
witajcie.
od niedawna przeglądam to forum(bardzo intensywnie), zaraziłem sie na dobre MEW.
nurtuje mnie w sumie dwa pytania:
1.czy jest sens konstruowac własnej produkcji turbinę(np. bęben z łopatkami) skoro to taki duży wydatek przy zakupie gotowej.
przecież cały pic polega aby woda siła spadową obracała turbinę(moja wiedza w tym zakresie jest jeszcze niewielka),
2.w mojej okolicy(w promieniu 20 km) jest 4 jazy na stawach rekreacyjnych-wiec moje pytanie polega na tym: w jaki sposób przebudowuje się istniejące jazy na potrzeby MEW?
z góry dziękuje i pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 6 sierpnia 2008, 05:26 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2004, 01:00
Posty: 71
Lokalizacja: DOM:Szprotawa, woj.lubuskie MEW: okolice Zgorzelca
Na początek radzę skorzystać z literatury w dziale "Pliki",. Polecam pozycję "Poradnik MEW" na początek. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 sierpnia 2008, 18:07 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 5 sierpnia 2008, 01:00
Posty: 11
zapoznałem sie z PORADNIKIEM MEW i podane w nim jest ze proste turbiny były kiedyś stosowanie
mój pomysł to turbina wirnikowa wykonana z metalu(o odpowiedzniej twardosci )z doprowadzeniem wody rurowo na konstrukcji lewarowanej(bez potrzeby kosztownych przebudowań jazów i znacznej ingerencji w budowne melioracyjne),owszem moze nie bedzie ona wydajna jak fachowa ale na początek powinna wystarczyć
odpowiednie wyważenie jej,zastosowanie przełożenia kołowego, zamontowanie regulacji dopływu wody(aby nadmiar nie zniszczył naszej turbinki)powinien wystarczyć
koszty takiej turbiny będą niewspółmiernie niższe z zakupem fachowej turbinki, a odpowiednie dobranie wielkości turbiny i zniwelowanie prawie do zera przecieku wody nie produkcyjnej powinno dać wymierne korzyści a taka inwestycja bedzie miala szybką stope zwrotu.
prosze o wasze opinie(tylko bez:głupi jesteś i bez pojęcia),celem kazdego forum jest wymiana pogladądów i spostrzeżeń


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 sierpnia 2008, 18:57 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Raczej "nowych" nikt tu of glupkow wyzywal nie bedzie :) Takie sytuacje zdarzaja sie tu bardzo rzadko (chyba tylko w jednej dyskusji do tej pory padly takie slowa).

Ja powiem tylko, ze fakt szczelnego wykonania turbiny jest bardzo istotny...ale najistotniejszym elementem jest budowa wirnika i odpowiednie wyprofilowanie lopatek. To podobnie jak z el. wiatrowymi.. nie obrobione deski nie specjalnie beda sie chcialy krecic, liczy sie kat natarcia wody (powietrza) na lopate. Wiadomo, ze jesli chcesz zbudowac turbine sam, bedzie to mniejszy koszt, ale z pewnoscia tez i sprawnosc mneijsza. Tu powinni sie wypowiedziec forumowicze, ktorzy budowali samodzielnie turbiny..a jest tu kilku takich :)

Pozdrawiam

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 sierpnia 2008, 19:14 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 5 sierpnia 2008, 01:00
Posty: 11
to jeżeli wydajnośc bedzie mniejsza samoróbki to czy jest sens montowania turbin szeregowo na jednej rurze?pierwsza mocniejsza a kolejna/kolejne słabsze aby wykorzystac siłe jednej wody
oczywiscie to budowy turbiny mam zamiar sie przyłożyc aby moja praca była jak najbardziej wydajna.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 sierpnia 2008, 20:28 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Witaj Marek, ja też jestem Marek ale tutaj jako narek. Dosyć często odpowiadałem na zapytania młodych adeptów MEW ale jakoś tak znikali bez słowa. Deklaruję gotowość napisania co wiem na nurtujące Ciebie pytania ale za miesiąc. Jak Ci choroba do tego czasu nie przejdzie to sie odezwij a na razie to tak jak radził Flooder, poczytaj poradniki i inne materiały.
I nie bój się, że Ciebie ktoś głupkiem nazwie z tego powodu, ze jesteś tu niedługo. To sie może zdarzyć nawet staremu forumowiczowi. Jak wiesz w necie działają tzw. trolle dla których obrażanie innych to jest sposób na życie i bez tego nie dają rady sami ze sobą. Niestety w MEW-ach też jest taki.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 7 sierpnia 2008, 21:07 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 5 sierpnia 2008, 01:00
Posty: 11
dobrze,cierpliwie poczekam
jak narazie to sądze ze mi nie przejdzie z uwagi ze jest to dziedzina w miare stabilnej działanosci(nie wielki ale stabily przychód)
pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 8 sierpnia 2008, 00:08 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
marek-cork napisał(a):
dobrze,cierpliwie poczekam
jak narazie to sądze ze mi nie przejdzie z uwagi ze jest to dziedzina w miare stabilnej działanosci(nie wielki ale stabily przychód)
pozdrawiam


:D Cz. Poczytaj wszystkie posty Narka, szczególnie w dziale dyskusja temat :
http://www.mew.pl/Forums/viewtopic/t=981.html

a potem zastanów się, czy chcesz korzystać z rad tego "wynalazcy".

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 8 sierpnia 2008, 00:09 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
Usunięto - przez klik wysłałem 2 razy, tekst wyżej.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 8 sierpnia 2008, 10:58 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2004, 01:00
Posty: 71
Lokalizacja: DOM:Szprotawa, woj.lubuskie MEW: okolice Zgorzelca
Jeśli chodzi o samodzielną budowę turbiny, to jest to do zrobienia, ale na podstawie jakiegoś sensownego projektu (kompetentnej osoby) lub jeśli jest to wierna kopia jakiejś maszyny. Sami korzystaliśmy z projektu, a turbinę wykonaliśmy metodą "gospodarcza" (śmigłówka z zamknęciem dzwonowym, średnica wirnika 38cm, łopaty wirnika przestawiane na postoju, łopaty kierownicy stałe). Niezbędne elementy toczone - węzły łożyskowe, głowica, mechanizm przestawiania łopat były zlecone do wykonania tokarzowi i frezerowi, gro materiału pochodziło ze złomu - rury, blachy, pręty. Turbina projektowana była pod nasz obiekt - 4m spadu, 0,5 kubika wody max., sprzężenie bezpośrednie z generatorem (moc na generatorze wyliczona przez projektanta 14kW, max moc osiągnięta 13kW - przy max przełyku mamy problem z odprowadzeniem wody spod turbiny, dawniej był tam niemiecki Francis, który łykał mniej wody). Co do profilu łopat - postąpiłem zgodnie z radami projektanta - łopaty wygieliśmy w imadle po podgrzaniu odpowiednio wyciętej i sfrezowanej blachy o kąt wpisany w projekcie. Turbinę składaliśmy na miejscu z przygotowanych elementów. Elektryka i automatyka we własnym zakresie - projekt i wykonanie. :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 8 sierpnia 2008, 19:55 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 4 marca 2008, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: Chester
Witam.
No i jaki koszt całkowity zbudowania takiej turbiny Wam wyszedł? Jeżeli można wiedzieć.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 sierpnia 2008, 05:11 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Ja natomiast gorąco polecam Szama jako doradcę wiodącego, tylko uważaj aby te skromnie zarobione złotówki nie zamieniły sie w grosze wg równania Szama.
Opisane w dziale Turbiny wodne - "Jak to zrobić". Szam wie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 sierpnia 2008, 09:04 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
narek napisał(a):
Ja natomiast gorąco polecam Szama jako doradcę wiodącego, tylko uważaj aby te skromnie zarobione złotówki nie zamieniły sie w grosze wg równania Szama.
Opisane w dziale Turbiny wodne - "Jak to zrobić". Szam wie.


:D Cz. Narek ten dowód było specjalnie dla ciebie :mrgreen: , być może wykorzystasz go w swoim kolejnym wynalazku - tak samo jak fakt, że wzrost energii kinetycznej płynącej wody proporcjonalny jest do trzeciej potęgi jej prędkości :mrgreen:

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 sierpnia 2008, 09:04 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
Przepraszam. znowu 2 x wysłałem ten sam post.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 11 sierpnia 2008, 11:06 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2004, 01:00
Posty: 71
Lokalizacja: DOM:Szprotawa, woj.lubuskie MEW: okolice Zgorzelca
Koszty całkowite trodno oszacować. Myślę, że między 5 a 6 tys. zł. To połowa tego co musielibyśmy dać za gotową turbinę bez regulacji łopat wirnika.
Łączne koszty uruchomienia całego obiektu: bez kupna gruntu i urządzeń, które dzierżawimy - jaz, komora i kanały, z projektami i zezwoleniami, remontem jazu i pracami ziemnymi - odtworzenie kanału odprowadzającego, wyniósł nie więcej jak 35 tys. zł. licząc z dużą ilością dojazdów samochodami (robiliśmy to w czasie wolnym od pracy zawodowej).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 14 sierpnia 2008, 21:09 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 28 czerwca 2008, 01:00
Posty: 56
Lokalizacja: Szczecin
Ale panowie czy jest jakiś sens w robieniu takiej samoróbki. To jest łapanie duchów. Do zrobienia takiego czegoś to przynajmniej musi być zaplecze warsztatowe projekty. Umarzam iż marek-cork powinien szukać jakiejś turbinki do remontu i powoli robić ją sobie. Ale ja jestem pesymistą i nawet jakby ta samoróbka chodziła to raczej na pracy silnikowej :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 22 sierpnia 2008, 15:57 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 30 listopada 2004, 01:00
Posty: 12
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Ja mam jedno pytanie dotyczące samodzielnej budowy turbiny. Czy wie może ktoś jak się oblicza kąt wygięcia łopat turbiny nigdzie tych info nie mogę znaleź (może nie potrafie szukać , jestem początkujący więc prosze o wyrozumiałość).
Pozdrawiam :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 7 września 2008, 18:52 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Do Marka autora tematu: miną miesiąc, zaglądasz tu jeszcze czy już się wyleczyłeś?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 7 września 2008, 19:07 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 5 sierpnia 2008, 01:00
Posty: 11
czesc
jeżeli chodzi o zaglądanie to robie to raz dziennie i przeglądam całe forum w poszukiwaniu informacji,nie wyleczyłem się wcale aczkolwiek moja inwestycja może się przesunąc w czasie kupuje mieszkanie.
z drugiej strony szukam źródeł finansowania dla uruchomienia lub zakupu mew.rozglądam sie za młynem z siłownią do remontu o nie wielkiej mocy w celu eksperymentowania.
dziekuje za pamięc o mnie i pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 8 września 2008, 06:28 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Ooo... miło, chociaż nie wiem czy wypada się cieszyć, ze ktoś jest jeszcze chory :D . To nie wiem czy u Ciebie problemy techniczne są w tej chwili aktualne, raczej organizacyjno finansowe. Do tego to trzeba indywidualnego podejścia.
Co do eksperymentów to radził bym później sie tym zająć, na razie rób coś do czego jesteś przekonany co nie oznacza, że nie może to być innowacyjne.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL