Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 25 kwietnia 2024, 07:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 10 kwietnia 2008, 09:48 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 10 kwietnia 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: polska
Witam
Potrzebuję Waszej pomocy. Na ośrodku wczasowym zrobiliśmy zalew. Zostało wykonane koło i w zamierzeniach mamy założenie prądnicy do produkowania prądu na cele zasilenia lamp zewnętrznych na naszym ośrodku. Po kontaktowaniu się z producentem prądnic otrzymałem informacje że najlepiej jest obliczyć moc koła i do tego dobierać moc prądnicy. Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś miał z tym styczność i jest w stanie mi pomóc, w obliczeniu mocy tego koła. Zwracam uwagę na to że jest to koło a nie turbina. Za wszelką pomoc dziękuję.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 10 kwietnia 2008, 12:00 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Cz. Jakie koło ? nasiebierne , śródsiebierne czy podsiebierne.
Podaj jaki przepływ wody, jaki spad (różnica poziomów między wodą górna a dolną) Najlepiej zrób szkic. Pomogę.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 10 kwietnia 2008, 13:41 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 10 kwietnia 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: polska
Witam
Jest to koło podsiębierne, 2 metry średnicy, szerokości 50 cm i 31 łopatek o pojemności 10 litrów jedna. Liczba obrotów koła wynosi 41 obr/min. Przepływ rzeki 1m/s, wydajność 10m3/min. Spadek 150cm. Za okolo 2 godziny przygotuje szkic i zamieszcze. Dziekuje za chec pomocy.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 10 kwietnia 2008, 13:48 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
To nie lepiej w tej sytuacji zastosowac PRZYNAJMNIEJ srodsiebierne? Albo nasiebierne? Podsiebierne ma przeciez najmniejsza sprawnosc ze wszystkich... no i przy takich parametrach mozna sie pokusic juz o jakas mikro turbinke :) ale to zalezy czy ma to dzialac i wygladac ladnie czy tylko dzialac :)

Czekam rowniez na szkic.
Pozdrawiam
Jarek

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 10 kwietnia 2008, 17:17 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 10 kwietnia 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: polska
Witam
Projektant wykonał w taki sposób plan i takie koło musieliśmy wykonać. Kolejna kwestia to jest taka że ten zalew znajduje się na ośrodku wczasowym także koło musi być funkcjonalne i wyglądać estetycznie.
Aby ukierunkować strumień wody zastosowaliśmy "kierownicę" która powoduje "wbijanie" wody w czerpaki i na tym rozwiązaniu zyskaliśmy 10 obr/min. Koło od strony wewnętrznej ma całkowite wypełnienie także cała woda pozostaje na kole. Szkic przedstawia obrazowo jak wygląda to rozwiązanie. Koryto jest szerokie 49,5 cm długie 7 metrów a lustro wody w korycie ma stałą głębokość 22 cm. Woda w korycie pokonuje drogę 7 metrów w 5 sekund. Nie wiem jakie jeszcze dodatkowe parametry mogą być potrzebne poza tymi które wymieniłem teraz i wcześniej. Bardzo chętnie przeczytam wszelkie porady i sugestie na temat usprawnienia tego rozwiązania.
Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 10 kwietnia 2008, 17:20 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 10 kwietnia 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: polska
Nie wiem dlaczego nie mogę przesłać pliku. Wyskakuje komunikat: "Rozszerzenie ppt nie jest dozwolone". Co zrobić??? Może na e-mail?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 10 kwietnia 2008, 18:13 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
To prezentacja Power Pointa, tryb HTML nie potrafi otwierac takiego rozszerzenia. Otworz ten szkic, wybierz z Menu gornego:

Plik ---> Zapisz jako.... i na dole okienka masz dwie rozwijane kombo listy, na dolnej wybierz nie PREZENTACJA, tylko FORMAT JPEG i wrzucaj na forum, pozdrawiam.

Jarek

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 10 kwietnia 2008, 19:24 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D . Cz. Do czasu uzyskania szkicu, podam zasady obliczenia mocy.
Ec= Ek+Ep gdzie Ek=mvv/2=167x1,4x1,4/2=164W - en. kinetyczna
Ep= Qgh=167x9,81x1,5=2457W - en. potencjalna
stąd Ec= 2621W - en. całkowita zródła

Nalezy ją pomniejszyć o współczzynniki sprawności - przekładni, zakładam 0,8 z powodu duzego przełożenia, generatora - zakładam 0,85. W tym momencie moc wynosiłaby:
Ec= 2621x0,8x0,85=1782W
No , ale bez szkicu trudno jednoznacznie okreslić sprawność samego koła, może ona wynosić od 0,2 do 0,75. Dalej licząc, moc generatora może wahać się od 0,2x1782=356 W do 0,75x1782=1336 W.
Myśle, że jak bez szkicu określę moc generatora na 0,5 kW to nie zrobię błędu. Tym bardziej, że można go przeciążyć o ok. 20 %, ponadto opis koła o śr. 2m na spadzie 1,5 m jest conajmniej niejednoznaczny.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 kwietnia 2008, 06:10 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 10 kwietnia 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: polska
Witam
Przesyłam szkic.


Załączniki:
szkic koła jpeg.jpg [28.56 KiB]
Pobrane 5534 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 kwietnia 2008, 07:13 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
No wiec na moje, ze schematu wynika jednak ze to jest kolo srodsiebierne...?

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 kwietnia 2008, 08:56 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Cz. Tak jest to śródsiębierne koło wodne. Myśle , że sprawność będzie nie większa jak 40-50%, a i to optymistycznie. Jak zainstalujesz generator 0,5-0,7 kW nie pomylisz się.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 kwietnia 2008, 09:48 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 10 kwietnia 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: polska
Na moje potrzeby jest to wszystko za. Co zrobić aby ten układ usprawnić??? Czy istnieje jakieś rozwiązanie?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 kwietnia 2008, 10:40 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Cz. Flooder już pisał- turbinka zamiast koła, pewnie z 1,5-2 kW dałoby sie wycisnąć na wyjściu generatora. Alternatywnie , jeśli musi być koło, proponuję nasiębierne, chociaż przy tej średnicy to chyba nie ma sensu, poprawa niewielka, może nawet wątpliwa. Tak, mała turbinka jedynie.
W Toruniu można coś podobnego obejrzeć . Załączam link, zajrzyj.

http://www.biogaz.torun.pl/

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 kwietnia 2008, 12:41 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 10 kwietnia 2008, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: polska
To straszna lipa. Dziękuję za pomoc. Szkoda że nie uzyskaliśmy na swojej inwestycji pożądanych efektów.
Pozdrawiam wszystkich


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 kwietnia 2008, 13:34 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
No ale nie ma sie co smucic. Kolo wodne to piekna atrakcja dla odwiedzajacych Wasz osrodek turystow, mozna to naprawde wykorzystac, czy to bedzie 600W czy 1kw ja nie wiem, nie jestem w tej kwestii specjalista, wiec warto oprzec sie na tym co pisal Szam. Moze ktos jeszcze cos tu dorzuci.

Pozdrawiam
Jarek

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 kwietnia 2008, 18:54 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Kiedyś wywiozłem córkę na kolonie , oczywiście do młyna bo gdzież by indziej i wiecie na czym zarabiali ? Np.
grill na placu 4zł ,
grill przy jazie 8 zł
Może warto grill na placu i grill przy kole wodnym !! :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 kwietnia 2008, 19:48 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
e-11 Ty sie naprawde powinienes leczyc na Syndrom MEW :DDDDDDD

<lol> :D

J.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 12 kwietnia 2008, 09:20 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Kolego krzywatrak jeśli jeszcze sie nie zniechęciłeś do zagladania tutaj to sie odezwij, bo zapewne znasz takie powiedzenie "diabeł siedzui w szczegółach". Dostałeś to powierzchwne informacje techniczne, które mogą znechęcić. Widzisz, tu jest przede wszystkim komercja i jeśli nie walczysz o każdy procent sprawności to się Ciebie źle widzi. Tu króluje jedna ścieżka: turbina i sprawność i wychylanie się z nietypowymi rozwiązaniami to chyba tylko na forum futurystycznym.
Koło wodne jest najpiękniejszym sposobem pozyskiwania energi i majac je w swoim ośrodku wczasowym uzyskasz wiecej odwiedzajacych niż Ci da te 100 W wiecej z turbiny, że nie wspomnę o tym iż wg dotychczasowych rad to miałbys koło rocebrać i ponieść nowe koszty przerobienia koncepcji na turbinę. ZGROZA.
Jeśli chcesz widzieć jak radzący Tobie zapatruja sie na rozwiazania nietypowe to zajrzyj do tematu Elektrownia Melody. Jednego z dyskutantuów to nawet od analfabetów nazywali bo miał inne zdanie. Przykry tekst, ale...
Odezwij się. pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 12 kwietnia 2008, 10:00 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
Kolego krzywatrak jeśli jeszcze sie nie zniechęciłeś do zagladania tutaj to sie odezwij, bo zapewne znasz takie powiedzenie "diabeł siedzui w szczegółach". Dostałeś to powierzchwne informacje techniczne, które mogą znechęcić. Widzisz, tu jest przede wszystkim komercja i jeśli nie walczysz o każdy procent sprawności to się Ciebie źle widzi. Tu króluje jedna ścieżka: turbina i sprawność i wychylanie się z nietypowymi rozwiązaniami to chyba tylko na forum futurystycznym.
Koło wodne jest najpiękniejszym sposobem pozyskiwania energi i majac je w swoim ośrodku wczasowym uzyskasz wiecej odwiedzajacych niż Ci da te 100 W wiecej z turbiny, że nie wspomnę o tym iż wg dotychczasowych rad to miałbys koło rocebrać i ponieść nowe koszty przerobienia koncepcji na turbinę. ZGROZA.
Jeśli chcesz widzieć jak radzący Tobie zapatruja sie na rozwiazania nietypowe to zajrzyj do tematu Elektrownia Melody. Jednego z dyskutantuów to nawet od analfabetów nazywali bo miał inne zdanie. Przykry tekst, ale...
Odezwij się. pozdrawiam

:D Cz. Narkowi znowu coś "niezatrybiło". Pytanie było: jaką moc powinien mieć generator współpracujący z przedstawionym kołem wodnym. Odpowiedż była merytoryczna, dokładnie na zadane pytanie. Rozszerzono ją o zasady obliczeń. NIKT!!!! nie namawiał do zmiany koncepcji, wręcz chwalono walory architektoniczne rozwiązania. Dodatkowo wskazano (na wyraźne pytanie) możliwości poprawy efektywności. Mam nadzieję, że teraz wszystko jest jasne. Czasami tak bywa, że są trudności ze zrozumieniem tekstu :wink:

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 06:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Najlepiej to być z siebie zadowolonym. Nie ważne czy sie ma rację, czy sie mówi dobrze i madrze, najważniejsze jest dobre samopoczucie. Można niewiele rozumieć, patrzyc krótkowzrocznie i wmawiać innym że adwersarzowi nie zatrybiło.
Po pierwsze widzimy, ze właściciel koła wodnego jest w kwestii energi wody zielony, gdy podaje przepływ na minutę, szuka po producentach generatora w warunkach gdy w swojej miejscowości ma przynajmniej dziesiątki nadajacych sie generatorów, nawet nie wie co by go czekało z technicznego punktu widzenia gdyby kupił generator taki o jaki pytał.
Krzywatrek pytał o podniesienie efektywności ale ja to rozumiałem, że efektywności tego co ma a nie rozwalic to i budować nowe. Czy wg Ciebie szam-ie właśnie to zrozumiałem niewłaściwie? Pisał, że w ramach dotychczasowego usprawnidnia dorobili kanał dzięki czemu obroty wzrosły.
Można by wiele o tym przypadku pisać ale krzywatek opuścił nas chyba na dobre to szkoda się produkować.
Jeszcze jedno, na jego rysunku koło jest przedstawione bardzo schematycznie i może w rzeczywistości wygląda inaczej ale jeśli jest zbliżone do przedstawionego to w bardzo prosty sposób można jego sprawnośc podnieść przynajmniej o 20 %.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 37 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL