Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 20 kwietnia 2024, 02:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 09:22 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
narek napisał(a):
Najlepiej to być z siebie zadowolonym. Nie ważne czy sie ma rację, czy sie mówi dobrze i madrze, najważniejsze jest dobre samopoczucie. Można niewiele rozumieć, patrzyc krótkowzrocznie i wmawiać innym że adwersarzowi nie zatrybiło.
Po pierwsze widzimy, ze właściciel koła wodnego jest w kwestii energi wody zielony, gdy podaje przepływ na minutę, szuka po producentach generatora w warunkach gdy w swojej miejscowości ma przynajmniej dziesiątki nadajacych sie generatorów, nawet nie wie co by go czekało z technicznego punktu widzenia gdyby kupił generator taki o jaki pytał.
Krzywatrek pytał o podniesienie efektywności ale ja to rozumiałem, że efektywności tego co ma a nie rozwalic to i budować nowe. Czy wg Ciebie szam-ie właśnie to zrozumiałem niewłaściwie? Pisał, że w ramach dotychczasowego usprawnidnia dorobili kanał dzięki czemu obroty wzrosły.
Można by wiele o tym przypadku pisać ale krzywatek opuścił nas chyba na dobre to szkoda się produkować.
Jeszcze jedno, na jego rysunku koło jest przedstawione bardzo schematycznie i może w rzeczywistości wygląda inaczej ale jeśli jest zbliżone do przedstawionego to w bardzo prosty sposób można jego sprawnośc podnieść przynajmniej o 20 %.


:D . Cz. No to mam okazję nauczyć się czegoś. Jak proponujesz podnieść sprawność tego koła aż o 20 %?

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 20:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
No szam-ie Twój powyższy post pierwszy raz wygląda (na moje oko) jako nie zaczepny. Jeszcze bedą z Ciebie ludzie - w stosunku do mnie.
Koło wodne niby prosta sprawa, zawsze będzie sie krecić ale nie zawsze jednakowo. Istotny jest kształt łopatek. Przeważnie na zdjeciach to tak wygląda jak tutaj, zwykła skośna deska. "Łopatka" powinna być w kształcie bardzo głębokiej rynny, przednia ścianka zupełnie równoległa z "obwodem" koła. Proporcje takie: dwa razy głębsza niż szeroka. Daje to tyle, że woda zaczyna sie wylewać z "łpatki - korytka" w dużo późniejszej fazie obrotu niż przy ukośnej desce i jeszcze wylewanie daje jak gdyby efekt odrzutu. Niestety nie umiem rysować na kompie. W sumie do całości konstrukcji koła to prosta sprawa, wygiąć z blachy a efekt znaczący.
Powyższe obserwacje poczyniłem w siłowni na kanale Ostródzko - Elbląskim. Może nie wszyscy wiedzą ale są tam obecnie w użyciu koła wodne które wciągaja statki po pochylni. Taki statek waży 60 ton a kiedys wciągano tam statki z drewnem i ważyły 300 ton. Pół dnia analizowałem prace takiej siłowni i jechałem 500 km tylko po to; bo koła sa ładne i nie są aż takim przeżytkiem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 23:28 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Eh. myslałem, ze masz coś nowego, takie łopaty to "oczywista oczywistość" stosowana od stuleci, no z wyjątkiem żebrowych kół podsiębiernych. Rzecz powszechnie znana, rozwiazanie powodujące wykorzystanie spadu nawet w ok 75-80 %, po przejściu progu woda i tak wylewa się i nie "pracuje".

A te statki mogą ważyc ile chcą, , cała reszta to kwestia czasu. Można udowodnić teoretycznie i praktycznie, że przy pomocy dżwigni, klinów, wielokrążków sam wciagnę 300 ton w jednym kawałku na dach wieżowca.
Przydatne wzory: F=mxa
W=Fxs
P=W/t
Z uwagi na wredność mojego charakteru informuje, ze ja to zagadnienie miałem chyba w 7-8 klasie szkoły podstawowej. Z 1/2 dniową analizą chyba przesadzasz, na pewno nie jest tak żle :wink:

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 15 kwietnia 2008, 07:47 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
I Tobie nieraz zdarz sie napisać sensownie np. co do wredności Twojego charakteru. Nigdy nie twierdziłem, ze dokonałem wynalazku koła wodnego ale skoro Ty jesteś taki do przodu to czemu nie napisałeś tego Krzywatrakowi? On był zielony.
A swoja droga to prezentujesz prymitywne usprawiedliwienie "jestem z charakteru wredny to mogę sobie pozwalać". Żegnam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 16 kwietnia 2008, 16:03 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 22 grudnia 2007, 01:00
Posty: 2
www.oewatec.de/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 16 kwietnia 2008, 16:04 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 22 grudnia 2007, 01:00
Posty: 2
www.oewatec.de/


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 19 kwietnia 2008, 19:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Flooder napisał(a):
e-11 Ty sie naprawde powinienes leczyc na Syndrom MEW :DDDDDDD

<lol> :D

J.

I dlatego nadal czekam na lekarstwo między innymi od Ciebie :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 27 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL