Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest wtorek, 20 lutego 2018, 16:57

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
PostNapisane: niedziela, 13 listopada 2016, 15:12 
zaawansowany elektrowniarz

...do rurociągu zasilającego turbinę ?
Przeszukałem zamieszczoną na forum dyskusję, ale nie znalazłem na ten temat odpowiedzi, więc proszę Kolegów którzy mieli do czynienia z tym problemem o podzielenie się swoimi uwagami.
Nasz rurociąg o średnicy 600 mm przykryty jest ok 30 do 70 cm warstwą wody i - szczególnie przy niższych stanach wody górnej - zasysa powietrze wraz z wodą.
Na dole w elektrowni (16 metrów różnicy poziomów) skutkuje to drżeniem wskazówek ciśnieniomierzy i niepożądaną reakcją automatyki z nimi współpracującej.
Następuje np. wyłączanie turbiny - automatyka odczytuje to jako brak wody na zasilaniu.
Słyszałem o instalowaniu tratew pływających nad wlotem do rurociągu, lub odpowiednim uformowaniu otoczenia wokół wlotu, tak by zapobiegało to tworzeniu się lejów wodnych.
Z góry dziękuję za dyskusję !

Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html

PostNapisane: niedziela, 14 maja 2017, 15:55 
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Jest niedziela, pada deszcz, mam czas więc przeglądam dawne posty i pamiętam jak czytałem ten post gdy był nowy a ponieważ sprawa jest prosta to czekałem kiedy ktoś coś Tobie odpisze. Niestety 3,5 tysiąca otwarć już było i nikt nic nie wie? Czy tylko pisać się nikomu nie chciało.
Sprawa jest prosta w zabezpieczeniu się przed takimi zjawiskami na etapie budowy, potem trudnij bo np. wypadało by trochę pospawać no i kątówką podziałać ogólnie pół dnia roboty na miejscu i woda nie przeszkadza.
Napisz czy sprawa jeszcze jest aktualna bo może już znalazłeś rozwiązanie.

W ramach tych niedzielnych powrotów trafiłem też na temat "Melody po kilku latach" dział Turbiny wodne. Są tam wypowiedzi uczestników którzy chyba pod swoimi nickami już raczej nie będą pisać na forum bo musieli by się naprzód spalić ze wstydu ale nie będę ich wymieniał. Ale byli też tacy uczestnicy otwarci na nowe, nie zazdrościli tylko bronili i sens widzieli np. Marsu, e-11, Sasza.

Tołdi wstawił tam jeden post o dyfuzorze do wiatraka. No wiadomo, że dyfuzor do średnicy 100 m to jakaś pomyłka ale gdybyś tak dodał o ile trzeba by wydłużyć łopaty aby był taki sam efekt jak z dyfuzorem. Ja zgaduję, 3 metry czyli średnica nie 100 a 106 metrów. Może zgadłem?

PostNapisane: poniedziałek, 15 stycznia 2018, 21:23 

Dopiero dzisiaj zauważyłem, że ktoś odpisał na moje zapytanie - wielkie dzięki. Tak, sprawa - niestety - nadal aktualna. Nie wiem jak sobie poradzić z zasysaniem powietrza przez rurociąg doprowadzający wodę do turbiny. Problem polega na tym, że są trudne warunki lokalne i nie można wlotu do rurociągu przykryć grubszą warstwą wody, a gdy jest niewielkie przykrycie, tworzą się leje wodne wciągające powietrze. Proszę napisz jaki masz na to sposób !!!

Naucz się pisać bezwzrokowo (ja - dziadek) opanowałem to (a jest to jak niebo i ziemia) w ciągu 3 tygodni - 30 minut/dzien. Będzie Ci latwiej dyskutowac z nami! Otworz tylko np. strone http://www.pisaniebezwzrokowe.pl/szybkie_pisanie.html

PostNapisane: poniedziałek, 22 stycznia 2018, 15:36 
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Niestety nie zgadłeś. Byłoby to zbyt proste. Musiałbyś zwiększyć wirnik do fi=190 m

Strefa czasowa: UTC + 1