Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:02

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 30 października 2007, 20:07 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 czerwca 2006, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: kleryków
Witam ponownie .
Ciekawi mnie Jak Szanowni Koledzy radza sobie z kompensacja mocy biernej oraz z odkształceniami prądów i napięć.
Norma dopuszcza maxymalny poziom THiD na 8% natomiast z mojego rozeznania sprawy wynika ,ze w naszych małych 'kreciołkach" poziom ich jest znacznie wiekszy .
Dzisiaj odwiedziłem jedną mewkę - pogrzebałem w multimetrze tablicowym i mi pokazał THiD = 32 % :cry: :cry: :cry: :cry: .
Problem jest - energetyka jeszcze nie kapuje o co z tym chodzi - ale my musimy byc przygotowani do tematu by nie krecić bata na własną "źyć" 8)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 14:06 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 czerwca 2006, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: kleryków
Po lekkim rozpoznaniu tematu doszedłem do nastepujacych wniosków:
1. wysoce niewskazane być nadgorliwym w kwestii kompensacji :
nie nalezy forsować ponad wymagany tg Fi przez energetykę - czyli wartość 0,4 ( odpowiednik cos fi = 0,93) - a przekompensowanie to juz całkowita katastrofa.
2. niewskazany jest bieg generatora przy niskim obciazeniu w stosunku do jego mocy znamionowej - należy walczyć aby obciazenie nie było niższe jak 50% mocy znamionowej
3. Należy sie zaopatrzyć w analizator sieci - taki nawet tablicowy coby wiedzieć wszystko co dzieje sie na naszej elektrowni.
Z moich obserwacji wynika ze asynchrony generują wysokie THiD gdy są zasilane z sieci o odkształconym napieciu . Już THuD ~4% powodują powstanie nawet do 16% THiD( widoczne jest to szczególnie przy niskim obciązeniu generatora). Bez monitorowania parametrów zasilania naszej elektrowni mozemy narazić się na zarzut wytwarzania śmieci na sieć - gdzie prawdziwą przyczyną zakłuceń może być sama sieć .
Pamietajmy ,ze wzbudzenie generatora jest realizowane przez moc bierną pobieraną od energetyki. Jeżeli ta moc ma odkształcone przebiegi to i nasza czynna tez będzie odkształcona.
4. Z marszu widac że musimy się zaopatrzyć w baterie kondensatorów z dodatkowymi dławikami harmonicznych - najlepsze beda takie dopasowane mocowo do poszczególnych stopni o tłumieniu 14%.
Idealnie by było sprawdzić najpierw co sie dzieje na sieci i z jakimi THuD mamy doczynienia i które WH mamy wyfiltrować.
Uwaga : niedopuszczalne jest filtrowanie harmonicznych wyższego rzędu w przypadku gdy te niższego nie są odfiltrowane.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 14:26 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Faktycznie masz bardzo wysoki poziom odkształceń, u nas w pomorskim i kujawsko-pomorskim nie zauważyłem tego problemu w żadnej mewce.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 16:52 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 czerwca 2006, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: kleryków
A wogóle ktoś to mierzył ???
To ze Szanowny Kolega się z tym nie spotkał to nie znaczy ,ze problemu nie ma. Energetyka interweniuje jak się zaczynają dziać "cuda" na sieci.

Ja wpadłem na to przez przypadek. Też byłem przekonany że maszyny indukcyjne nie maja nic wspólnego z harmonicznymi :?
Coby mieć szerszy ogląd sytuacji obejzałem wyrywkowo jeszcze 2 MEW-ki - podobny problem.
W przyszłym tygodniu bedę miał okazję "pomacać" jeszcze wiatrak cosik mi się widzi ,że tam dopiero będą jajka :( :( :(

PS Koledzy z dawnego ZE Gorzów obiecali przyjżeć się sprawie na swoim terenie.......


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 18:49 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Twierdze na podstawie dokonanych pomiarów. 8)

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 19:10 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 czerwca 2006, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: kleryków
Tak ? a może Kolega rozwinąć szerzej czym mierzył , w jakich warunkach , jak była ustawiona kompensacja i obciążenie generatora przy pomiarze ?
Było by również cenne czy Kolega mierzył parametry samej sieci (THD dla U)?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 19:18 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Mierzyłem THD dla U i było czysto, mierzyłem THD dla I na wyjściu z objektu. Przy załączonej kompensacji pamiętam wartości rzędu 2-4%. Bez kompensacji było lepiej. Przy okazji chętnie powtórzę pomiary. Jako miernik używam analizatora sieci firmy Lovato lub Lumel.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 listopada 2007, 19:33 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 6 czerwca 2006, 01:00
Posty: 73
Lokalizacja: kleryków
THuD - w granicach 1,5% to jest nieźle jak na polskie warunki - ale dość zadko spotykane, jeżeli na wyjściu ma Kolega THiD na poziomie 4 % - to gratulacje........ ale proponuję powtórzyć pomiary.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL