Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 17:36

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 11 marca 2005, 01:24 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 11 marca 2005, 01:00
Posty: 1
Mam pytanie czy ktos moze ma zainstalowane lub zastanawial sie nad zrobieniem centralnego sterowania za pomoca komputera ?
chodzi mi o coc takiego.
Zarzadzanie elektrownia za pomoca aplikacji www:
-logowanie do systemu za pomoca strony www zabezpieczonej
-sterowanie elektrozaworami oraz zasuwami na jazie
-bierzace parmetry pracy (moc (A), napiecie, temperatury etc)
-funkcj awaryjnego zdalnego wylaczenia elektrowni ( odciecie wody na turbiny, odlaczenie glownego zasilania do sieci)
- podglad z zainstalowanych kamerek internetowych :) w pomieszczeniu
- calosc postawiona na najtanszej neostradzie tepsy
- calosc pod dobrym ups'em.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 13 marca 2005, 15:27 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Jasne.

Ale zdecydowanie odradzam PCeta do sterowania. Jest zbyt zawodny do tego celu.

Sterownik steruje pracą MEW, a pecet połączony z układem sterowania i miernikami umożliwia zdalny odczyt i ewentualnie zdalną ingerencje.

Nasuwa się kilka problemów
- neostrady nie ma tam gdzie są MEWy (powiedzmy że dotyczy to większosci MEW które są poza duzymi miastami)
- zabezpiezenia muszą być tutaj na bardzo wysokim poziomie, router, firewall i to sprzętowo a nie softwareowo.
- dynamiczny IP neostrady wymaga wykupienia serwisów DynDNS'a, inaczej połączenie DO elektrowni nie będzie możliwe :roll:


U nas podobny system na dniach rusza. :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 13 marca 2005, 18:34 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:b3e2a57822="PKi"]Jasne.

Ale zdecydowanie odradzam PCeta do sterowania. Jest zbyt zawodny do tego celu.

Sterownik steruje pracą MEW, a pecet połączony z układem sterowania i miernikami umożliwia zdalny odczyt i ewentualnie zdalną ingerencje.

Nasuwa się kilka problemów
- neostrady nie ma tam gdzie są MEWy (powiedzmy że dotyczy to większosci MEW które są poza duzymi miastami)
- zabezpiezenia muszą być tutaj na bardzo wysokim poziomie, router, firewall i to sprzętowo a nie softwareowo.
- dynamiczny IP neostrady wymaga wykupienia serwisów DynDNS'a, inaczej połączenie DO elektrowni nie będzie możliwe :roll:


U nas podobny system na dniach rusza. :mrgreen:[/quote:b3e2a57822]
a dlaczego nie pecet ?? atomy sa sterowane przez pecety oczywiscie nie takie ze sklpu - panie tani i dobry komputer chce kupic..
firewall moze byc takze softwarowy - sprzetowy jeszcze latwiej obejsc ...
sterowanie (komunikacja) wystarczy modem GPRS chyba ze ktos chce kamerke/i zainstalowac to bedzie faktycznie kosztowalo ..
dla mnie nie wazne jest na czym to jest zrobione, tylko jak zrobiony jest program - el. wodna (wlasnosc Turow) na Witce - samoczynne otwarcie jazow ...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2005, 11:13 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Poprzez GPRS będziesz miał pewne problemy z połączeniem się DO elektrowni. :mrgreen: Z elektrowni gdzieśtam nie ma problemu. Kamerka przez GPRS też nie ma problemu.

To że wielkie obiekty sterowane są również pecetami to prawda, ale to są troche inne systemy, podobnie jak serwery www z dużym UPTIME. Są to urządzenia skłądające się z kilku pecetów. Jeśli któryś nawali wymienia się go na nowy bez przestoju.

Wystarczy że padnie dysk twardy - obecnie mają zywotnosc 2-3 lat lub pamięć DDR która pada nagminnie. :evil:

Firewall softwaerowy dobry jest do domowego peceta. Zresztą - powiedz mi jak chcesz to na GPRSie zrobic, bo zdaje się że nie do końca znasz system. Pozatym metody rozliczania GPRS'u też są nieco chore, bo niby płacisz za transfer tylko a w rzeczywistości płacisz za każde nawiązane połączenie :evil:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2005, 11:36 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:3773688e67="PKi"]Poprzez GPRS będziesz miał pewne problemy z połączeniem się DO elektrowni. :mrgreen: Z elektrowni gdzieśtam nie ma problemu. Kamerka przez GPRS też nie ma problemu.

To że wielkie obiekty sterowane są również pecetami to prawda, ale to są troche inne systemy, podobnie jak serwery www z dużym UPTIME. Są to urządzenia skłądające się z kilku pecetów. Jeśli któryś nawali wymienia się go na nowy bez przestoju.

Wystarczy że padnie dysk twardy - obecnie mają zywotnosc 2-3 lat lub pamięć DDR która pada nagminnie. :evil:

Firewall softwaerowy dobry jest do domowego peceta. Zresztą - powiedz mi jak chcesz to na GPRSie zrobic, bo zdaje się że nie do końca znasz system. Pozatym metody rozliczania GPRS'u też są nieco chore, bo niby płacisz za transfer tylko a w rzeczywistości płacisz za każde nawiązane połączenie :evil:[/quote:3773688e67]
tak jak pisalem sa sterowane nie tanimi komputerami za grosze ... (hot swap tak jak mowisz) system QNX
Dyski twarde maja wieksza zywotnosc niz 2-3 lata producenci daja gwarancje na 3-5 lat (dyski IDE) na SCSI wiecej chyba nie beda dokladac do interesu produkujac zawodne dyski a dajac duze gwarancje ..
ja nie kupuje szrotu ... jedynie co pada to wentylatory ...
GPRS jest troche inne rozwiazanie nie zamykac sesji i tyle sie nie palci
za polaczenie kamerka ... w/g mnie nie jest dobrym rozwiazaniem via GPRS ilosc danych ....
do GPRSu mozna zalatwic stale IP wystarczy porozmawiac z odpowiednimi handlowcami

masz moze inne rozwiazanie na nie wieszajacym sie systemie i sprzecie ???


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2005, 12:53 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Podstawowe sterowanie robisz na sterownikach PLC, bądź na sterowniku MS16 na przykład.
Pecet pod linuxem zbiera dane, rejestruje historie i umożliwia zdalne sterowanie na zasadzie że podsuwa sterownikowi jakieś wartości. Chodzi o to aby fizycznie oddzielić krytyczne sterowanie od peceta.

Możesz mi podać info w jakiej sieci i z kim załatwiłeś stałe IP do GRPS'u ?

To że sie nie rozłącza połączenia to wiem :mrgreen: ale trzeba troche przegiąć serwer w tym celu :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2005, 13:12 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2004, 01:00
Posty: 71
Lokalizacja: DOM:Szprotawa, woj.lubuskie MEW: okolice Zgorzelca
Witam :D
Dla mnie rozwiązanie sterowania też jest pewniejsze na sterowniku PLC jak na PC.
Pamiętajcie, że oprogramowanie na tego PC raczej musi być legalne! Co będzie kiedy zjawi się jakaś kontrola (przede wszystkim kontrolują przedsiębiorców)? Też podzielam zdanie o zawodności (w takich zastosowaniach) powszechnie stosowanych PC-tów. Sam PC to nie wszystko, bo i tak potrzebny będzie inny hardwere typu karta we/wy do PC (odczyt sygnałów binarnych i analogowych, wyjścia przekaźnikowe do sterowania napędami, itp.) lub jakieś urządzenie podobnie działające komunikujące się po RS-ie lub połączeniu sieciowym. Koszta rosną a niezawodność systemu dalej mierna!
Co do komputerów w tego typu zastosowaniu (linie produkcyjne, duże elektrownie), są to porządne maszyny, a system jest tak pomyślany, że w przypadku awarii zarządzanie przejmuje urządzenie(a) rezerwowe, które pracują równolegle przez cały czas (prawie wszystko jest zdublowane: zasilanie, serwery, jednostki końcowe, magistrale komunikacyjne, itd.). Nie ma sensu stosować takich rozwiązań w MEW, czyba że dysponujecie mocą z 10MW (czego wam i sobie życze :mrgreen: ).
Latwiej i taniej jest zrobić nawet zwykłe sterowanie przekaźnikowe (zabezpieczenia, sterowanie napędów pomocniczych) z jakimś miernikiem parametrów sieci i miernikiem obrotów z możliwością komunikacji (jeśli ktoś ma więcej kasy - sterownik PLC), a później bawić sie w zdalne zarządzanie, kiedy spłacicie kredyty. Dokładacie wtedy zwykłego PC z windowsem (nawet jeśli miała by to być legalna kopia :evil: ) i odpowiednim oprogramowaniem do wizualizacji i sterowania (typu SCADA - są wersje darmowe lub studenckie, na których można by to zrobić) i łączycie mierniki i ew. moduł przekźnikowy (do sterowania) w system komunikujący się z PC za pomocą magistrali (np.RS485) z jakimś protokołem (np.MODBUS). Z PC łączycie się już jak chcecie (lub jaką macie możliwość :evil: ): za pomocą łącza stałego lub modemu zwykłego czy GPRS. Jeżeli nawet padnie wam PC, nie będziecie jedynie mogli zdalnie zarządzać waszą MEW, a automatyka będzie nadal chodzić poprawnie :!: Przy projektowaniu automatyki pomyśleć jedynie trzeba o późniejszej rozbudowie systemu i odpowiednio wszystko połączyć (dodatkowe listwy zaciskowe, odpowiednia kolejność styków w połączeniach, itp.).
Poza tym, są sterowniki PLC, które mają wbudowany serwer www (ktoś o nich już pisał na forum), więc sterowanie i zabezpieczenia bezpośrednio i tylko na PC nie jest dobrym rozwiązaniem :!: :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2005, 14:11 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:d8ba8810b2="PKi"]Pecet pod linuxem zbiera dane, rejestruje historie i umożliwia zdalne sterowanie na zasadzie że podsuwa sterownikowi jakieś wartości. Chodzi o to aby fizycznie oddzielić krytyczne sterowanie od peceta.
Możesz mi podać info w jakiej sieci i z kim załatwiłeś stałe IP do GRPS'u ?
To że sie nie rozłącza połączenia to wiem :mrgreen: ale trzeba troche przegiąć serwer w tym celu :mrgreen:[/quote:d8ba8810b2]
wiec sa dwie rozne szkoly projektowania sterowniki takie jak admin lub inne np automatyk ...
co do gprsu w sieciach zapytaj handlowcow tylko nie w sklepie bo sa zieloni ,,, Idea oraz plus z era nie praktykowane ale chyba takze..

pisze to juz 3 raz .... cos przerywa


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2005, 19:01 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
musze zrewidowac sposob myslenia ...na prosta (mala) el. wodna wystarczy sterownik a na duza to juz pecet ...
ja mam bardziej do czynienia z urzadzeniami ktore posiadaja kilka set tys we/wy - urzadznia przemyslowe dlatego mysle o pececie i mam prawie klapki na oczach ... przyznaje racje adminowi i automatykowi ... po diabla komplikowac


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2005, 22:52 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Komplikować ani spierać sie nie chce. Jest dokładnie tak jak automatyk napisał.

Oddzielić sterowanie (krytyczne!!) i zdalny dostęp (mniej krytyczny) i już muza gra.

Niestety, ostatnio doświadczam BARDZO niską jakość i niezawodność obecnie dostępnego sprzętu.

Mam tu n.p. dyski które pracują ponad 10 lat (850MB, 1.8GB) i nic im nie jest, zero bad-sectorów itp. A nowe dyski sypią się po 2-3 latach. Producenci już to sami chyba zauwazyli i cofneli gwarancje na 1 rok. Ciężko już znaleść dyski z 3-5 letnią gwarancją......

Podobnie pamięci. SDRAM jeszcze jakoś idzie, dle DDRy sie normalnie sypią :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2005, 23:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:a8542dcb5e="PKi"]Mam tu n.p. dyski które pracują ponad 10 lat (850MB, 1.8GB) i nic im nie jest, zero bad-sectorów itp. A nowe dyski sypią się po 2-3 latach. Producenci już to sami chyba zauwazyli i cofneli gwarancje na 1 rok. Ciężko już znaleść dyski z 3-5 letnią gwarancją......

Podobnie pamięci. SDRAM jeszcze jakoś idzie, dle DDRy sie normalnie sypią :mrgreen:[/quote:a8542dcb5e]
ja mam inne zdanie w hurtowniach dyski sa na 5 lub 3 lata (dla pewnosci sprawdzilem ) nie w sklepach !!!!
pamieci jeszcze sie sypaly !!! nie wiem gdzie kupujesz ale ja jestem pewien tego co kupuje nie kupuje pamieci no name tylko markowe !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 15 marca 2005, 11:31 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 18 listopada 2004, 01:00
Posty: 102
Lokalizacja: Zielona Góra
JEŚLI MOGĘ WTRĄCIĆ
prowadzę sklep z takimi gratami o których piszecie (nowe i po leasingowe sprowadzam z za odry ) podstawowym problemem dzisiejszych PC -tów jest zasilanie z zasilaczy które są w obudowach , one są do d...y , brak porządnej stabilizacji wali wszystko co siedzi w środku , nawet firmowe graty takie jak KINGSTON nie dadzą rady jęśli na płyte pójdzie inne napięcie i to samo z HDD ,
Jak zasilacz się powali to wszystko dostaję może ocaleć tylko mysz i klawisze .
każdy kto kupuje kompa niech od razu wyrzuci zasilacz z obudowy i wsadzi 350 W.

O RANY PRZECIERZ TO NIE O MEWACH


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 15 marca 2005, 11:57 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
A ja mam ITX'a z zasilaczem 100W, pobór średni zmierzony około 60W w tym nagrywarga DVD i samsung 160gig. Procek VIA C3 i w zupełności starczy do biura, www, projektowania, wszystkiego prócz gier 3D w sumie. :mrgreen:

A ile więcej miejsca, a jak cicho :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 16 marca 2005, 10:56 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2004, 01:00
Posty: 107
Lokalizacja: Radomsko
Ja jestem za zrobieniem ukladu na PLC i wizualizacji pracy na PC - jesli chodzi o puszczenie tego w siec to zastanowilbym sie czy sam podglad nie bedzie wystarczajacy bez steroania.

Faktycznie slabym punktem sa dyski w kopmpach ktore przy wibracjach moga padac jest tu alternatywne rozwiazanie pamiec typu CF. Wszystko zalezy kto ile ma kasy na ten cel. Jesli juz wchodzimy w taki uklad to warto pomyslec o powiadamianiu o stanach awaryjnych poprzez sms wtedy nawet nie trzeba byc w sieci a kom. chyba kazdy ma :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2005, 14:15 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 czerwca 2005, 01:00
Posty: 2
Lokalizacja: Włodawa
moim skromnym zdaniem, jak tu juz ktoś wczesniej pisale linux jest najlepsza platforma do tego typu zastosowania, nie wiem jakie to sa czujniki bo jestem w temacie MEW w fazie poczatkowej ale z linuxem i z wyzej wymieniaonymi pomyslami juz troche przecwiczylem, napisanie aplikacji ktora pozwalalaby sterowac za pomoca www oraz wysylac smsy najlepiej obecnie na plusa to pikus.

co do sprzetu zapewne wystarczy P133 a szczytem bedzie MMX, w starej obudowie dysk 1-2gb tez stary bez badow najlopiej kupiony od jakiegos kolesia ktory mial amige, pamiec kolo 64MB i dystrybucja Debian Potato,
lub inna starsza, moze byc jakis RH 5 lub 6 powinno smigac az milo.

jak mnie z roboty wywala to zajme sie pisanie w/w oprogramowania ale polecam przeszukac siec moze juz ktos cos podobnego zrobil.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2005, 21:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
U nas wlasnie dobiega konca zestawienie wszystkiego do kupy :)

Mamy uslugodawce netowego, ktory dal stale IP (oczywiscie za kasa) poza tym DSL tpsy tez daje:)

W naszym zamiarze jest sterowanie elektrownia przez www. Sterownik ktory jest zamieszczony w szafie posiada wlasny serwerek....stamtad wychodzi polaczenie do peceta, a z niego do innego peceta (po lanie) i dopiero z tego peceta info idzie w swiat :D

sprzet jest taki sobie, pIII 600, 256MB Ram (133mhz) HDD 120GB samsunga i winda XP...twardziel jest wielki, poniewaz gromadzi on takze zapis z kamer, monitorujacych obiekt (fajna bajka) no i lada dzien..to musi pyknac :)

Jak po sczegóły instalacji to zapraszam do brata: Praktykant na forum...a tam jego dane kontaktowe. Pozdrawiam.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2005, 21:20 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
XP i sterowanie el. wodna ??!!!
chyba chcecie z dymem puscic obiekt !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2005, 21:58 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
No przecz tlumaaaaaacze :P ze komp...to tylko posrednik....wszystkim realnie zarzadza sterownik... wrrrr :) CZYTAC UWAZNIE :))

Pozdr.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 26 czerwca 2005, 22:19 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Witam serdecznie..
Przenigdy w zyciu niepozwoliłbym PCtowi sterowac moja MEW jeśli ktoś ma odmienne zdanie to jego wola..
To tak zawodne urządzenia..
Puścić w ruch maszyny za kilka mln zł.. Masakra..
Głównymi sterownikami są PLC Mitsubischi..PCet jest tylko zabawką przez którą można dokonać korekcji pracy MEW , zobaczyć wielkości elektryczne i nie tylko..obejrzeć z przemysłówek co się dzieje do okoła..
Tak jak brat pisał Panel operatorski MAC Mitsubischi ma wbudowany serwer www przez który można dokonać zmian w ustawieniach pracy MEW.. np.wł i wył.. przestawić kierownice itp..
Zato na PC w Scadzie jest napisana wizualizacja procesu pracy MEWki..
Ruchome części maszyn , poziom piętrzenia przepływ wody itp...
Jeśli ktoś myśli o takim rozwiązaniu to zapraszam za jakiś czas do siebie zobaczyć jak to można zrobić profesjonalnie i bezpiecznie dla pracy MEW..
Pozdrawiam ..

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 27 czerwca 2005, 10:37 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 26 czerwca 2005, 01:00
Posty: 2
Lokalizacja: Włodawa
[quote:5f0db98cbd="Praktykant"]Witam serdecznie..
Puścić w ruch maszyny za kilka mln zł.. Masakra..
Głównymi sterownikami są PLC Mitsubischi.
....
Tak jak brat pisał Panel operatorski MAC Mitsubischi ma wbudowany serwer www przez który można dokonać zmian w ustawieniach pracy MEW.. np.wł i wył.. przestawić kierownice itp..
[/quote:5f0db98cbd]

Daj namiary na producenta tej zabawki, tak aby mozna bylo poczytac dane co on tam w srodku ma ten Mitsubishi bo jak ma i serwer www, to jaki? Bardzo ciekawa sprawa, oby sie nie okazalo, ze to kolejne zastosowanie linuxa po lodowkach :)


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 80 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL