Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 12:58

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 26 stycznia 2005, 22:37 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Witam. Oj Igor-owaty :wink: Myślałem , że już dosyc o tych dyszach ale jednak dalej, no to piszemy.
Po pierwsze zamieszczony tekst opisuje też sposób mocowania czarek w Peltonie i chciał bym zauważyć, że Kwadrat pisał iż można czarki wykonać osobno i połączyć z kołem wirnika. Ty natomiast twierdziłeś, ze musi byc jednolity odlew a jak wynika z tego tekstu jest pełna dowolność, na trzy sposoby i jest to logiczne. Oczywiście ten tekst to nie wyrocznia.
Do ilości dysz tez można podejśc logicznie i nie tylko sie wzorowac na tym co juz było, tylko w ramach rozwoju wiedzy tworzyć nowe rzeczy bo gdyby tylko sie wzorować na istniejących to ludzkość nadal mieszkała by w ziemiankach. Po co to zdanie napisałem? Wyjaśniam. Piszesz, ze w małym Turgo, takim 10 cm widziałeś 4 dysze tzn jedna na 90 stopni "obwodu" tzn, że przy średnicy 10 cm jedna dysza przypada na 8 cm obwodu czyli co 8 cm na obwodzie może być dysza i taka jedna dysza "nie wie" po ilu cm jest następna. Przy średnicy np 30 cm na odwodzie jest 11 odcinków po 8 cm i na każdym odcinku może byc dysza taka jak te które widziałeś na wirniku 10 cm. A od czego zależy średnica wirnika? Od potrzebnych obrotów i przy małych spadach, gdy potrzeba większych obrotów to trzeba średnicę małą nawet tylko 10 cm a 4 dysze bo jest większa ilośc wody (ale mały spad). Szybkośc wylotu wody z dyszy oblicza się wg wzoru (ojej, jak to zapisać?) Słownie: pierwiastek z 20 x spad. Czyli np. dla spadu 50 m woda wypływa z dyszy z sybkością : pierwiastek z 1000 czyli ok 32 m/s..... No nie, nie będeę zanudzał szczegółowym liczeniem. Wyszło właśnie,przypadkowo, że średnica wirnika powinna być 32 cm czyli 11 dysz by sie zmieściło. Pozwoliło by to na bardzo prostą i bardzo precyzyjną regulacje turbiny.
To tyle na teraz i moze by starczyło z tymi dyszami :roll: . Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 5 lutego 2005, 22:34 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Witam. Sam byłem za zakończeniem tematu ale znalazłem coś ciekawego to jeszcze wracam. Na stronie głównej naszej MEW jest artykuł o turbinie Girarda. Tak sie składa, że Turbina Girarda ma kształt łopatek bardzo zbliżony do Turgo i jak wynika z opisu Girarda jest to "turbina akcyjna z pełnoobwodowym natryskiem wirnika". Znaczy to, że na wirnik jest natryskiwana woda po przejściu przez kierownice, o kącie ustawienia tak jak dysze w Turgo, na całym obwodzie wirnika co teoretycznie można by określić, że jest nieskończenie dużo dysz (dysza ciągła) natryskujących wirnik. Przyznacie, że Pelton to jednak coś innego.
Pozdrawiam Narek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 7 lutego 2005, 21:10 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:b850d55380="narek"]Witam. Sam byłem za zakończeniem tematu ale znalazłem coś ciekawego to jeszcze wracam. Na stronie głównej naszej MEW jest artykuł o turbinie Girarda. Tak sie składa, że Turbina Girarda ma kształt łopatek bardzo zbliżony do Turgo i jak wynika z opisu Girarda jest to "turbina akcyjna z pełnoobwodowym natryskiem wirnika". Znaczy to, że na wirnik jest natryskiwana woda po przejściu przez kierownice, o kącie ustawienia tak jak dysze w Turgo, na całym obwodzie wirnika co teoretycznie można by określić, że jest nieskończenie dużo dysz (dysza ciągła) natryskujących wirnik. Przyznacie, że Pelton to jednak coś innego.
Pozdrawiam Narek[/quote:b850d55380]
http://www.small-hydro.com/library/cd/WaterPowerXIII/2001/Technical_Reports/Kueny_Obj_for_SH_Tech.pdf strona 20 zdjecia turbiny Turgo i Peltona


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 15 października 2018, 18:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Ostatni wpis w tym temacie był kilkanaście lat temu a ja temat odnawiam. W tych zamierzchłych czasach kilka postów tu napisałem pisząc m. in. o turbinie Turgo wówczas mało znanej i obecnie zapewne też. Turbina do instalowania w lokalizacjach analogicznych jak dla Peltona - czyli na terenach górskich. Polska to kraj nizinny ale trochę gór też u nas jest. Ja wówczas umiejscawiałem się w górach to i Turgo interesowało. Interesowało mnie do tego stopnia, że taką malutką turbinę zrobiłem. Toczyłem wielkie boje z biurokracją ale ostatecznie odpuściłem, za dużo było przeciwności no i znalazłem równie ciekawą energetykę alternatywną, zapewne pamiętacie - kogeneracja. Dawno już o tym nie pisałem - ale działam i zapewne niedługo coś jeszcze napiszę.

W międzyczasie czasy się zmieniły do tego stopnia, że nawet nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej aby mieć materialne korzyści ze stosowania małych OZE, można zostać prosumentem. Bardzo wielki, niemal masowy jest ruch ale wszyscy korzystają tylko z paneli fotowoltaicznych przy czym inne małe OZE też mogą być w ramach działalności prosumenckiej np. wiatraki lub właśnie turbiny wodne.

W tamtym roku napisałem kilka postów o efektach działania u nas paneli fotowoltaicznych. Jak wówczas wyszło, słońca u nas jest tyle, że panele o mocy 1 kW z racji krótkiego czasu pracy dają tyle energii w zestawieniu rocznym co turbina wodna o mocy 100 W bo pracuje dzień i noc. I jak w konfrontacji z panelami wypadła by moja Turgo? Liczona była na 1,5 kW przy spadku 20 m. Byłoby to równoważne obecnym 15 kW w panelach. Tyle mocy w fotowoltaice to koszt przynajmniej 40 tys zł. Wierzyć się nie chce, aż tyle - dobrze to liczę? Dla tej mocy potrzebny przepływ kilkanaście litrów na sekundę czyli niewiele. Ale gdy jest dostępny większy spadek to jeszcze mniej. Można cienką plastikową rurą korzystać ze spadku kilkadziesiąt metrów - ach marzenia gdy syndrom MEW działa.

Wracając do mojej turbiny Turgo to od kilkunastu lat stai pod stołem w warsztacie no ale ile w końcu ona ma tam stać. Mała, zgrabna ale tylko stoi i czeka na górską przygodę. Tak więc niedługo zrobię jej zdjęcia i wstawię do działu - sprzedam - i może ktoś będzie miał blisko siebie nadającą się lokalizację i się zdecyduje zostać pierwszym w Polsce prosumentem z takim nietypowym u nas OZE


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 6 marca 2019, 04:47 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
No i znalazła się lokalizacja na moją opisana wyżej turbinę Turgo. Była wystawiona i opisana w dziale sprzedaży. Ma pracować w kopalni uranu - niesamowicie to brzmi ale to chodzi o bardzo dawną kopalnię.

Rosjanie zanim nie znaleźli u siebie bogatszych złóż uranu to w latach 50 poprzedniego wieku mieli kopalnie u nas. Teraz taka kopalnia działa jak prawdziwa kopalnia, z koncesją ale praktyczną działalnością jest turystyka, zwiedzanie tego co tam było i poznawanie co się tam działo i jak działało.

Obecnie kopalnia ma energię z fotowoltaiki ale jest zlokalizowana w głębokim wąwozie, słońca mało, wówczas tylko gdy się wychyli zza brzegów wąwozu. W zimie kilka miesięcy wcale się nie pokazuje. Jest też agregat no ale to mało atrakcyjne i nieekologiczne bo nie dość, że dymi to też hałasuje.

Kopalnia ma własną wodę podlegającą pod inne prawo niż normalne wody powierzchniowe, nie jest to woda w gestii RZGW ani melioracji. Wypływa jej 12 l/s i w granicach działki kopalni spad jest 13 metrów a dalej też stromo, na odległości 100 m będzie ze 25 m i może być jeszcze dalej, w sumie do 70 metrów spadu na bardzo sensownej długości biegu potoku.

Gdy turbina zadziała to opiszę a gdyby ktoś chciał zwiedzić tą kopalnię z przyszłą mikro elektrownią wodną to podaję link do strony napisanej trochę w stylu dawnej propagandy.
http://www.kopalniapodgorze.pl/


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL