Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 00:32

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 13 października 2008, 20:57 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Moja opinia do wypowiedzi jednego z forumowiczów nt. zużywania prądu z mew na sieć wydzieloną. Czy jest to realne? Jest realna ale wymogi sterowania były by na tyle wielkie, że wg mnie nie warto. Temat jest teoretyczny a zainspirowany równoległym tematem podłączenia pensjonatu przed licznikiem rozliczeniowym.
Po pierwsze nie jest możliwe stosowanie generatora asynchronicznego bo skąd wzbudzenie?
Po drugie; dla generatora synchronicznego każda zmiana obciążenia wymagała by zmiany nastaw regulacyjnych turbiny by utrzymać obroty. Włączamy telewizor zmieniają się nastawy. Wyłącza się lodówka - to samo. Makabra. Sam generator musiał by stabilizować napięcie ale są generatory mające taką właściwość. Oczywiście można drogą okrężną: produkować prąd stały i przerabiać go w falowniku na prawie sinusoidę.

Dla tradycyjnych lokalizacji niedorzeczność, niemniej istnieje taki rozwiązanie i ma się dobrze dlatego, że nie było innego wyjścia bo lokalizacja daleko do cywilizacji ale w Polsce. Chodzi o schronisko na Śnieżniku. Podobno najstarsze w Polsce i najpóźniej "zelektryfikowane". Mój adwersarz na forum coś pisał o skali przedsięwzięcia i wynikającej stąd opłacalności. Dziwne spojrzenie. Elektrownia na Śnieżniku ma ...6 kW, wyprodukowane na przepływie 5,5 l/s. Kosztowała 60 tyś zł (2002) i widać się opłacało. Tylko świadectw nie dostaną bo jednym z podstawowych warunków jest przyłączenie do sieci krajowej. Jest też plus, koncesji nie trzeba.
Mój adwersarz proponując sieć wydzieloną dla pensjonatu kolejny raz trafił kulą w płot ale cóż, już nie robi to wrażenia bo zbyt często tak mu wychodzi.
Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 14 października 2008, 22:51 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
:D . Cz. Adwersarz to ja. ROGI Narek ROGI :cry:

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL