Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 15:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 8 lutego 2008, 22:28 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 października 2006, 01:00
Posty: 12
Koleżanki i koledzy!
Staramy się o pozwolenie na budowę kolejnej elektrowni (na Prośnie w powiecie pleszewskim). Trafiliśmy na bardzo trudnego naczelnika wydziału ochrony środowiska w starostwie, który już od kilku miesięcy wymyśla najdziwniejsze warunki jakie mamy spełnić przy budowie elektrowni.
Jednym z nich jest zainstalowanie krat z odstępami 1,5 cm i turbin o obrotach do 100 na min!! Ma to w jego opinii służyć ochronie ryb. Zaproponowaliśmy w zamian zainstalowanie kurtyny z łańcuchów i kurtyny sprężonego powietrza odstraszających ryby, a opisywanych w książce B. Lubienieckiego "Przepławki i drożność rzek". Nasz urzędnik i powołany przez niego ekspert z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie twierdzą, że to rozwiązanie nie sprawdzone i nie stosowane. Może jednak wiecie o jakiejś elektrowni stosującej te rozwiązania lub stosujecie je w waszych elektrowniach?
Dla zobrazowania absurdów z jakimi przyszło nam się cytuję fragment z ekspertyzy Instytutu Rybactwa. Polecam uwadze szczególnie drugą jej część, bo nie wiem czy zdajecie sobie sprawę jaki los czeka budowane przez nas elektrownie i jaką przestarzałą formą pozyskiwania energii jest energetyka wodna.
"Na zakończenie chciałbym zwrócić uwagę, że przegradzanie rzeki powoduje, poza wieloma innymi zagrożeniami, utratę jej ciągłości i, w sensie Ramowej Dyrektywy Wodnej, znaczne pogorszenie stanu ekologicznego środowiska, co, w świetle europejskiego prawa, jest zabronione. Konsekwencją tego faktu jest całkowite zaprzestanie tego typu inwestycji w większości krajów europejskich, a co najmniej obłożenie ich takimi wymaganiami technicznymi, że efekt końcowy jest praktycznie taki sam. Obserwuje się za to coraz powszechniejsze zjawisko likwidowania przegród istniejących. Los ten spotka niezadługo i polskie dzisiejsze inwestycje. Tym bardziej, że produkcja energii z elektrowni wodnych jest jednym ze sposobów najkosztowniejszych środowiskowo, przez to zupełnie anachronicznym i, poza naszym krajem, nigdzie już niewymienianym wśród źródeł energii "czystej", "ekologicznej" i "odnawialnej". "
Chyba należy sie bać, prawda.
Z czystym ekologicznym i odnawialnym pozdrowieniem
MM


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 8 lutego 2008, 23:13 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Obawiam sie ze ten urzednik nacpal sie, nastepnie zlapal pismo eko terrorystow naczytal sie glupot i teraz robi z siebie krola ktoremu wszystko wolno.
Ps szkoda ze dopiero teraz trafiles na forum jak sa problemy to na forum wczesniej i pozniej cisza.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 8 lutego 2008, 23:25 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 października 2006, 01:00
Posty: 12
Gdyby to było takie proste...
Niestety ekspertyza jest podpisana przez doc. dr hab. ... ...

Jak znajdę czas, to poskanuję korespondencję z tym panem. W każdym razie decyzja jest zaskarżona w SKO i czekamy na datę rozprawy.

Chcielibyśmy zamontować tam jednak te kurtyny, ale mądrala z Olsztyna twierdzi, że nikt takiej nie widział, ale za to pisze, że "powszechnie stosuje się odstęp krat 15 mm". Takiej kraty to ja z kolei nie widziałem.
MM


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 8 lutego 2008, 23:59 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 3 stycznia 2006, 01:00
Posty: 4
Ten podpisany (doc. ...) jako Europę zapewne miał na myśli któregoś z naszych wschodnich sąsiadów u którego w 2006 wprowadzono właśnie tego typu przepisy - likwidację przegród istniejących (chyba było o tym pisane wówczas w (chyba) 'Czysta Energia'), tam właśnie chodziło o rybki :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 lutego 2008, 06:03 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
MEW_Namyślin napisał(a):
Konsekwencją tego faktu jest całkowite zaprzestanie tego typu inwestycji w większości krajów europejskich

ja poproszę o rozwinięcie w których to konkretnie krajach jest taki przepis ??


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 lutego 2008, 10:32 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Proponuje zadzwonic do wydawcy i poprosic o namiar do autora ksiazki. Nastepnie zasiegnac informacji gdzie stosuje sie takie kurtyny.
Czytam teraz ta ksiazke i widze ze autor stosujac takie zabezpieczenia opieral sie na zagranicznych doswiadczeniach glownie niemieckich i angielskich.

O ile wiem docentow juz nie ma - ale widac beton trzyma sie nadal.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 lutego 2008, 11:21 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 października 2006, 01:00
Posty: 12
Niestety pan Lubieniecki już nie żyje.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 lutego 2008, 11:45 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
sa jeszcze inni np. prof recenzenci (ciekawe co Oni napisali na temat ksiazki)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 9 lutego 2008, 21:42 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 października 2006, 01:00
Posty: 12
Profesorów ichtiologii będziemy uruchamiać w ostateczności. Na razie chcielibyśmy podać przykłady jakiś elektrowni, w których działają kurtyny wodne lub łańcuchowe. Czy ktoś z Państwa takie ustrojstwo posiada?

Jak tylko spreparujemy odpowiedź na pismo szanownego pana urzędnika tudzież szanownego pana profesora damy Państwu znać. Może to się do czegoś przyda.
Pozdrawiam
MM


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 10 lutego 2008, 13:43 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Po prostu NAPISZ pismo do Ministerstwa Ochrony Srodowiska i Lesnictwa oraz do Ministerstwa Gospodarki i KOmisji Sejmowej ds. Gospodarki i zalacz ten kretynizm.....to jest wlasnie beton w tych urzedach....pisalem o tym niedawno na innym forum.....

pozdrawiam

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 11 lutego 2008, 20:35 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 4 lutego 2004, 01:00
Posty: 94
Witam Wszystkich ! To wszystko jest normalnie chore. Cokolwiek załatwić w jakim kolwiek urzędzie to wielka porażka -same problemy.Co najgorsze 'Wydział Ochrony Środowiska Rolnictwa i Leśnictwa'-sama nazwa 'ochrona środowiska' przeszkadza w budowie odnawialnego źródła energi.W moim przypadku MEW już funkcjonuje ale cały czas przyjezdzają delegacje(panowie w białych koszulach z tytułami typu inż;mgr.) ze Starostwa i szukają dziury w całym a podstawowych rzeczy nie znają z zagadnień hydrologi.Nie dziwie się że sporo ludzi rezygnuje z budowy MEW po zetknięciu sie z takimi osobnikami.Jeszcze troche i Polska bedzie płaciła kary unijne za brak odpowiedniego % energi odnawialnej tak głośno o tym było niedawno w Brukseli.Moim zdaniem trzeba pisać jak najwyżej o takich występkach lokalnych organów władzy do ministra i premiera włącznie,Urząd Regulacji Energetyki też powinien być zainteresowany w sprawie a nawet do Brukselii.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 12 lutego 2008, 08:29 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
http://www.zb.eco.pl/zb/112/energia.htm

polecam tez zajrzec do tej bialej ksiegi, wydobyc stamtad definicje odnawialnych zrodel energii i zalozenia polityki energetycznej UE...i temu za przeproszeniem JEBNIETEMU doktorowi rzucic tym w morde.... bo juz po prostu nie moge.... na kretynizm....

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 12 lutego 2008, 20:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
podpis na samym dole tego artykułu aż rzuca na kolana

Zielone Brygady


to bardzo groźnie brzmi


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 12 lutego 2008, 20:28 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
No tak, ale nie chodzi o to :) tylko o tresc tego co jest napisane :) i wskazuje na Biala Ksiege do ktorej warto zajrzec.. :) Nie mam z tymi DZIADAMI nic wspolnego :DDD

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 14 lutego 2008, 01:15 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 października 2006, 01:00
Posty: 12
Szanowni Koledzy,
dziękuję za uwagi i sugestie. Jak tylko zakończę pisanie wkleję pismo na forum, aby można było z niego skorzystać w razie kłopotów.
Myślę o założeniu bloga budowy. Tam bym sobie poużywał, a w pismach to jednak hamować się trzeba.

Pozdrawiam i jeszcze raz dzieki
mm


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 1 marca 2008, 10:56 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
MEW_Namyślin napisał(a):
Tym bardziej, że produkcja energii z elektrowni wodnych jest jednym ze sposobów najkosztowniejszych środowiskowo, przez to zupełnie anachronicznym i, poza naszym krajem, nigdzie już niewymienianym wśród źródeł energii "czystej", "ekologicznej" i "odnawialnej". "

trochę poszperałem w swoich źródłach i znalazłem następujące akty prawne sprzeczne z ta tezą:
strategia rozwoju energetyki odnawialnej, warszawa wrzesień 2000r
biała księga energia dla przyszłości-odnawialne źródła energii COM (97) 599
Narodowy Plan Rozwoju 2004-2006 oraz 2007-2013 Ministerstwo Gospodarki pracy i polityki społecznej 2003 Warszawa
Decyzja nr 1230/2003/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Europy z dnia 26 czerwca 2003 w sprawie działań w dziedzinie energii Inteligentna energia - Europa
Polityka energetyczna Polski do 2025 r Rada Ministrów 4 stycznia 2005
Program dla elektroenergetyki Ministerstwo Gospodarki Warszawa 28 marca 2006
Dyrektywa 2001/77/WE Parlamentu Europejskiego i Rady 27 września 2001 w sprawie wspierania produkcji prądu z OZE
Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko Ministerstwo Rozwoju regionalnego Warszawa 14 kwietnia 2006


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 1 marca 2008, 20:28 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 lutego 2005, 01:00
Posty: 95
Lokalizacja: Dom Lubuskie MEW zachodniopomorskie
Witam. Jeśli nie da się już przezkoczyć szczytu głupoty urzędniczej(a może zazdrości) znalazłem w elektroinstalatorze nr 2/2008 na stronie 25 urzadzenie które może Cię zaciekawić. Tytuł artykułu " System do kierowania zachowaniem się ryb Neptun firmy Elektrotim S.A. Znalazłęm to też na tej stronie http://www.elektrotim.pl/search.xml ale nie chciało mi się otworzyc. Może w tym jest przyszłość. Jak kolwiek chciałbym oświadczyć że niejestem przedstawicielem tej firmy i niemam nic znimi wspólnego i nie agituję do stosowania tego urządzenia.
Pozdrawiam twój sąmsiad z Mysli Jurek.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 2 marca 2008, 20:48 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 2 sierpnia 2006, 01:00
Posty: 96
Lokalizacja: Z brzucha Mamy...
MEW_Namyślin napisał(a):
Niestety ekspertyza jest podpisana przez doc. dr hab. ... ...

Chcielibyśmy zamontować tam jednak te kurtyny, ale mądrala z Olsztyna twierdzi, że nikt takiej nie widział, ale za to pisze, że "powszechnie stosuje się odstęp krat 15 mm". Takiej kraty to ja z kolei nie widziałem.
MM



1.Uprzejmie prosze napisz o kogo chodzi, zeby inni uczestnicy forum wiedzieli kto zacz
2.Na jakiej podstawie masz montować kratę?(Podaj podstawę prawną)
Skąd wymiar 15 mm (a nie np 40)?
Jeśli w Twojej rzece nie ma ryb reofilnych to po co krata?(Prosze uzasadnić min 5 lat wstecz-na podstawie wiarygodnych dokumentów, że rzeka jest siedliskiem ryb reofilnych)
Czy jest wyznaczony przez RZGW obwód rybacki na tym odcinku rzeki?
Kto jest rybackim użytkownikiem tego obwodu?
Dlaczego krata nie może byc montowana TYLKO na czas migracji ryb? (tj ok max 1 miesiąca)

Czekam na odpowiedzi

Może będe mógł pomóc, widziałem przypadek gdzie dzierżawca pietrzenia (i poboru) wody dogadał sie z rybackim użytkownikiem rzeki i za pewne odszkodowanie (tu uwaga: w rybach na zarybienie) nie potrzeba budować przeplawki.

W razie czego: PW

Pozdrawiam
T.

_________________
Jedną z nielicznych zalet demokracji jest to, im głupszy jest ten wybrany, tym głupsi są ci co go wybierali...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 10 marca 2008, 08:42 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 października 2006, 01:00
Posty: 12
Spieszę poinformować wszystkich, którzy zainteresowali się moją sprawą:
W zeszłą środę odbyła się rozprawa przed SKO w Kaliszu w sprawie skargi na postanowienie Starosty z Pleszewa, którą złożyliśmy jakiś czas temu.
Niestety Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska z Pleszewa (woj. wielkopolskie) nie przyjął naszej argumentacji i nadal jesteśmy na ścieżce wojennej. Spieramy się nadal o poziom piętrzenia, rozstęp krat ochronnych oraz prędkość obrotową wirników. Jeszcze nie dostaliśmy oficjalnej odpowiedzi z SKO, jednakże można przewidzieć, że sprawa trafi do ponownego rozpatrzenia i cała ścieżka zacznie się na nowo.
Dodatkowo odezwał się klub kajakarzy z Pleszewa, którego członkiem jest nota bene Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska, i protestuje przecowko budowie elektrowni na Prośnie. W lokalnej prasie ukazują się od czasu do czasu notki w tej sprawie. Jak dotąd dość wyważone.


Będę informował o postępach w sprawie.

Dziękuję za wszystkie uwagi.
MM

PS
Kontaktowaliśmy się też z formą z Wrocławia, która buduje elektryczne bariery dla ryb. Oszacowali koszt takiego urządzenia na kwotę zwiększającą o 10% budżet całej budowy elektrowni. :(


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 10 marca 2008, 23:24 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 października 2006, 01:00
Posty: 12
Ze względu na kłopoty z załączaniem plików, bardzo proszę osoby zainteresowane tematem o info. Prześlę dokumentację w mojej sprawie. Może się komuś przyda.

Pozdrawiam
mm


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL