Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 18:34

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Aukcje OZE
PostNapisane: sobota, 28 września 2013, 11:52 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Co do transportu (prawidłowo prowadzonego) - koszty całkowite to średnio dwa razy koszt paliwa.
Co powyżej to już dochód.
Odnośnie głównej kwestii: Większość z nas ma małe popierdółki ( od kilkunastu kW do 1 czy 2 MW). To co w nich zostanie wyprodukowane , jest podłączone do sieci NN lub SN i rozpływa się w niewielkiej odległości od naszego źródła. Na ogół nic nie trafia do najbliższego GPZ. Przesył więc nie jest taki kosztowny. Z rynkowego punktu widzenia , ten nasz prąd jest więc więcej warty niż ten z Energetyki zawodowej czy dużych farm .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Aukcje OZE
PostNapisane: poniedziałek, 30 września 2013, 07:13 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 5 lutego 2011, 12:46
Posty: 3
Nikt nie czyta i nie widzi co się dzieje.
1)w projekcie ustawy OZE wersja 2.0 przewidywana cena średnia OZE (czarna + certyfikat) wynosić miało 0,6zł za 1Kwh - Koszt wsparcia OZE wynosić miał ponad 9 miliardów złotych.
2)w projekcie ustawy OZE z aukcjami przewidywane wsparcie ma być ograniczone o połowę z 9 miliardów do 4,5 miliarda. Oznacza to że średnia cena będzie wynosić 0,3zł za 1 Kwh

Proszę nie łudzić się że będzie lepiej jak teraz. Należny do tego doliczyć współspalaczy którzy dostaną koło 3,5TWh zielonych certyfikatów i będą chcieli odzyskać pieniądze po jakiejkolwiek cenie gdyż obecnie prezes URE blokuje im wydanie zielonych certyfikatów a wydatki już ponieśli i mają nadszarpnięty budżet.

3)Instalacja 45 KW ma konkurować na aukcji z instalacją np wiatraka 800KW. Duży zejdzie na aukcji o 1 gr i wygra aukcje a mały nie będzie wstanie z dużym konkurować. Powoduje to że nie ma szans instalacja na wsparcie aby się zwróciła która ma spore koszta np poprzez zastosowanie technologii pro ekologicznej np turbiny Archimedesa.

4)90% OZE stanowią instalacje duże ponad 1 MW. 10% stanowią instalacje małe co i 85% elektrowni wodnych. Wprowadzenie na aukcje instalacji do 1MW powoduje że trzeba zatrudnić pełno urzędników do weryfikacji dokumentów, aukcji itp. Z naszej strony musimy przygotować całą papirologię. Te 10% stanowi najmniejsze straty za zakładów energetycznych gdyż to energia rozproszona. Nie ma strat na kablach. Stanowi to zabezpieczenie polskiej energetyki inwestując w ten kierunek rozwoju.

Nalezy sobie uświadomić że system OZE aukcji jest dobry ale dla dużych graczy nie dla małych. Do tego nie rozumiem aby robić aukcję dla 45KW. Do 1MW instalacje powinny być na obecnych zasadach zielonych certyfikatów + współczynniki korekcyjne

5)Okres wsparcia do 2021roku zielonymi certyfikatami. Jeśli nie przejdę w ciągu 2 lat od wejścia ustawy OZE do aukcji będę miał tylko wsparcie do tego roku. Ok mam elektrownie co ma 1 rok. Wchodząc w temat miałem stawkę amortyzacji 7% . Oznacza ona że stopa zwrotu wynosi prawie 15 lat. Rząd chyba zapomniał o prawach nabytych. Sprawa prosta w sądzie do podważenia i pewnie tak będzie. nie ma co tu dalej dyskutować

6)Gwarancja odbioru energii za kwotę nie niższa niż.
w roku 1994 była zadyma z rządem że zakłady energetyczne nie chcą odkupić energii OZE a jeśli nawet chcą to za połowę tego co daje rynek bilansujący. np 0,1zł. Najczęściej zakład energetyczny tłumaczył że taniej mu kupić prąd w bełchatowie i przesłać np do szczecina - bzdura( zasada jest taka że energia rozchodzi się z źródła wytworzenia do najbliższego źródła odbioru po najkrótszej drodze) W sejmie siedzą w PO te same dziadki co były dawniej w roku 1994. Nikt nie chce sobie przypomnieć jaki był to problem i powtarzamy tą samą sytuację

7)Nie ma szans osiągnąć do roku 2020 19% oze!!! Jeśli rząd nie da pieniędzy dla cen średnich 0,45zł co wg mnie stanowi granicę opłacalności i rozwoju rynku to nie ma szans na oze 19%. Zapłacimy kary do UE, poniesiemy koszty biurokratyczne aukcji OZE i skończy się na tym że rząd poniesie koszty nie 4,5 miliarda ale 8 miliardów.

8)brak waloryzacji przez 15 lat cen OZE jest chore. Biogazownie mają wzrost cen produktów do fermentacji, wzrost cen gruntów, i innych . Od razu je zamkną bo to nie realne do utrzymania się. Brak waloryzacji o samą inflację jest śmieszne - nie będę komentował bo nie trzeba. Nie wspomnę że mają wprowadzić podatek od wody co stanowi dodatkowy podatek i koszt w MEW a obcinają nam wsparcie.


9)Logika. Mogę w roku 2014 wybudować 3 MEW. Nakłady 3 mil zł produkcja roczna wyniesie 1500MWh rocznie. Da mi to 450 tyś rocznie(dla stawi oze 300zł 1 Mwh). Zwrot 6,6 roku. Muszę zaciągnąć kredyt na budowę i mam do oddania 4,2 mil. Zwrot inwestycji 9 lat. Gdzie serwis, naprawy, awarie, utrzymanie, dojazdy do mew itp. Dla stawki już 0,45zł za 1KW bym miał zwrot w 6,2 roku co jest opłacalne. Nie jestem sam. Takich instalacji jest wiele. Dziś dla wielu obiektów nie rusza się z budową bo przy stawce 0,35zł sie nie opłaca a co dopiero jak wejdzie ustawa OZE.

10) Realia. Będziemy kupować prąd z zagranicy po 700-900zł za 1MWh bo będzie deficyt w energii w polsce po wyłączeniu starych instalacji węglowych. Mówią o tym w telewizji.
Nikt nie mówi o tym ale zabijanie branży OZE służy temu celowi aby po ustąpieniu tego rządu swoi zasiadali w spółkach które skupują prąd z zagranicy bo w Polsce będzie go za mało. Swoje dostaną w kieszeń.
Kolejna sprawa to taka że zakłady energetyczne tanio kupia instalacje oze, projekty(tak jak mój bo nie będzie mi się opłacać robić ) a znając życie po roku 2020 rząd będzie wtedy zmieniał zasady i zacznie dotować znacznie wyżej OZE. W tym czasie wykończą większość instalacji i kupią za bezcen.

Czekam na uwagi Państwa. Wg mnie obecnie robi się skok na przedsiębiorców jak i na kasę dając możliwosc zakupu energii zza polski.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Aukcje OZE
PostNapisane: niedziela, 7 sierpnia 2016, 20:47 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
W dziale sprzedaży przeczytałem, że Tango sprzedaje elektrownię. W tym temacie znalazłem wypowiedź Tanga sprzed 3 lat.

Tango napisał(a):
Dlatego jedyny kierunek to sprzedaż produkcji do klienta końcowego. Tam masz marżę i nie musisz oglądać się na to czy masz system wsparcia, czy nie.


Właśnie takim kierunkiem jest kogeneracja jeśli ktoś nie czuje konieczności realizowania syndromu tylko chce zarabiać na rozproszonej produkcji prądu. Do klienta końcowego nie tylko można sprzedawać prąd (zwykle trudno z MEW) ale u tego klienta można nawet zainstalować elektrownię.
Szacunkowo potencjał jest ogromny. Weźmy jako przykład miasto z jedną rzeką, powiedzmy Poznań. Czy są tam lokalizacje pod MEW? Może są, nie wiem ale bez wątpienia są tam, jak nie tysiące to setki lokalizacji pod kogeneratory.

I teraz najważniejsze. Na pewno łatwiej zamontować kogenerator niż załatwić biurokrację pod MEW i przedsięwzięcie się spina BEZ DODATKOWEGO WSPARCIA publicznymi pieniędzmi o czym tak mocno pisze Szam w tym temacie. W innym temacie wskazałem jak to spinanie wygląda i jeszcze można by dodać żółte certyfikaty dopóki jeszcze są. Zielone też są ale już po 60zł.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Aukcje OZE
PostNapisane: wtorek, 9 sierpnia 2016, 21:55 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Narek nie chrzań, tę całą kogenerację można kant d.... rozbić jeżeli nie sprzedaż (wykorzystasz) w całości, ciepła w odpowiedniej cenie. Problem jest w tym, że gazowe kotły mają większą sprawność, jak Twoje kogeneratory, są tańsze, mniej skomplikowane, mniej awaryjne, łatwiejsze w sterowaniu, prostsze w serwisie itp. Po prostu, nikt nie chce się pier......ć z silnikiem tłokowym zamiast kotła gazowego w kotłowni. Biznesmeni i technolodzy już dawno by to zrobili, gdyby skórka była warta wyprawki, ALE nie jest, i musisz robić za naganiacza jeleni :(


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Aukcje OZE
PostNapisane: środa, 10 sierpnia 2016, 21:59 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Mówisz, że biznesmeni i technolodzy? Oni są ale niestety nie u nas bo do produkowania kogeeratorów potrzeba trochę wiedzy i rozeznania a polski przemysł nie ma swojej myśli technicznej. Innowacje po polsku to kupowanie zagranicznych innowacyjnych urządzeń. W Polsce głównie to nie fabryki a montownie. Bierze się komponenty od różnych zagranicznych wytwórców i skręca. Może jeszcze w ramach rodzimego wykonywania to obudowy się robi. Czy polska myśl techniczna potrafi robić silniki spalinowe, elektryczne sprzedane, sterowniki simensa, słoweńskiej ETI w Pułtusku, ComAp ze Słowacji, prądnice włoskie. Biznesmeni i technolodzy od kogeneratorów są ale nie w Polsce. Mam niemieckie opracowanie gdzie jest ok. 50 producentów kogeneratorów i to tylko w zakresie mocy od 0,3 do 71 kW. Niestety nie umiem wklejać tabelek bo bym pokazał. Pod każdą pozycją kryją się biznesmeni i technolodzy. Skoro tyle tego tam jest to chyba nie nadaje się tylko do (jak to piszesz) zupy. Polska jest zapóźniona o kilkanaście lat w stosunku do Zachodu. Tam już dużo wcześniej były wiatraki, kolektory cieplne, fotowoltaiczne i bramy na pilota.

Mówisz, że na niekorzyść kogneratorów przemawia to, że bardziej skomplikowane, trudne w sterowaniu itp. Dziękuję za uznanie, zmieniłeś zdanie? Umiem robić kogeneratory a jeszcze niedawno byłem w Twojej ocenie "głąbem technicznym". Chcesz przyjechać zobaczyć? Ciekawe dlaczego ludzie chętniej kupują nowoczesne samochody które trudniej naprawiać. Ty już nie zmienisz swojego spojrzenia na rozwój. Musi być gruby spaw, młotek, Maluch i Syrenka. Tyle lat tak było i było dobrze to po co coś zmieniać.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 25 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL