Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:42

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 2 listopada 2012, 15:31 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2011, 10:24
Posty: 37
Otóż sytuacja wygląda następująco. elektrownia wodna posiada pozwolenie wodnoprawne wydane w 1996 r. na czas określony tj. do 2022 r. Starostwo powiatowe uważa, że pozwolenie to traci ważność w 2016 r.
Oczywiście jak dotychczas nie podają żadnej podstawy prawnej, są to tylko ustne informacje, jednak wydaje mi się, że błędne. Czy ktoś z Was miał może podobny przypadek i może coś w tym temacie dopowiedzieć.
Pewnie powołają się na - art. 127 ust. 2 aktualnie obowiązującego Prawa wodnego który stanowi:
Pozwolenie wodnoprawne na szczególne korzystanie z wód wydaje się na okres nie dłuższy niż 20 lat.
Jednak przedmiotowe pozwolenie zostało wydane, kiedy obowiązywała inna ustawa z dnia 24-10-1974 r. W przepisach przejściowych do ustawy z dnia 18-07-2001 r. Prawo wodne nie ma żadnego rozciągnięcia tego uregulowania na wydane już pozwolenia wodnoprawne. Więc zastanawiam się na jakie podstawie prawnej będą opierać swoje twierdzenia. Czy ktoś z Was miał podobny przypadek, bądź ma inne istotne wiadomości w tym zakresie?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 2 listopada 2012, 18:37 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Bez podstawy prawnej jest to tylko paplanina, nie zawracaj sobie nią głowy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 2 listopada 2012, 18:38 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Po co do nich chodzisz?
Dlaczego z nimi rozmawiasz?
Mega karygodne jest podawanie im na tacy artykułów - nawet nie będą musieli szukać.

Najpierw każą Ci przynieść stertę dokumentacji, a póżniej odrzucą i odeślą do innej instytucji. Zeby nie brać na siebie odpowiedzialności za zgodę z założenia odrzucają. Nic im nie grozi za odrzucenie, za to za złą decyzję są pociągani do odpowiedzialności (inni mogą ja zaskarzyć).

Jak dalej będziesz z nimi rozmawiał to dostaniesz domiar i to na własną prośbę. :cry:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 2 listopada 2012, 18:46 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Erle! Znowu kraczesz jak wrona, wyemigruj - będziesz miał lepiej. A domiar czego ma dostać? Sprawa dotyczy pozwolenia wod-praw., więc jak ? , mają zwiększyć to pozwolenie? A jeżeli tak, to o co?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 2 listopada 2012, 23:56 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 16 grudnia 2010, 23:38
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa
Tyle co pamiętam z wykładów z prawa to, że prawio nie działa wstecz.

Na pewno słowo pisane jest przed słowem Pani Basi z Urzędu.

Masz coś na piśmie, póki nie dostaniesz innej decyzji (na piśmie) nie ma co wymyślać sobie problemów.
Każdy urząd działa wg KPA. Nie jest to długa ustawa. Ledwo ponad 100 artykułów nawet w zrozumiałym języku napisanych. Warto przeczytać. Poleć Pani "Basi" z urzędu :D

A jeśli mam Ci naprawdę pomóc. To każdy urzędnik musi działać wg przepisów prawa!. Póki nic Ci nie napiszą to masz obowiązującą decyzję. Ty możesz wykazać się brakiem wiedzy o prawie. Urzędnik nie. Ten co wydaje decyzję przynajmniej, bo ostatnio Pan mi powiedział-pracownik Urzędu, że o nie jest pracownikiem merytorycznym (cokolwiek to znaczy).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 3 listopada 2012, 08:53 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2011, 10:24
Posty: 37
Witam.
Dzięki za dotychczasowe wypowiedzi. Oczywiście ja nigdzie nie latam, tak przypadkowo tylko właśnie "Pani Basia" z urzędu o tym powiedziała. Mając na uwadze Wasze wypowiedzi, wygląda na to, że nie ma żadnych podstaw do tego, aby pozwolenie miało wygasnąć w 2016r jak uważa "Pani Basia". Oczywiście, że wszystko musi się opierać o KPA i jeśli nawet to muszą wydać Decyzję i wygasić pozwolenie jeśli tak uważają, ale wówczas muszą się oprzeć o przepisy prawa, a ja takowych nie widzę. Wygląda więc na to, że to tylko paplanina urzędnicza. Ciekaw jestem, czy ktoś już nie miał właśnie takich przypadków wiedzy urzędniczej wcześniej i twierdzenia, że pozwolenie wygasa wcześniej niż jest w decyzji.
Pzdr


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 7 listopada 2012, 20:23 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Coincidence napisał(a):
Tyle co pamiętam z wykładów z prawa to, że prawio nie działa wstecz.

Na pewno słowo pisane jest przed słowem Pani Basi z Urzędu.
O ile mnie pamięć nie myli od 2004 lub 2005 świadectwa Sep miały ważność bezterminową w 2010 wszystkie takie świadectwa straciły ważność - prawo nie działa wstecz tylko na wykładach.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 listopada 2012, 17:45 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2011, 10:24
Posty: 37
radek napisał(a):
Coincidence napisał(a):
Tyle co pamiętam z wykładów z prawa to, że prawio nie działa wstecz.

Na pewno słowo pisane jest przed słowem Pani Basi z Urzędu.
O ile mnie pamięć nie myli od 2004 lub 2005 świadectwa Sep miały ważność bezterminową w 2010 wszystkie takie świadectwa straciły ważność - prawo nie działa wstecz tylko na wykładach.


Tak, ale jakieś przepisy prawa muszą to regulować! W omawianym przypadku nie znalazłem takich przepisów w ustawie prawo wodne. Jeśli ustawodawca wprowadza zapis w nowej ustawie o tym, że dotychczasowe pozwolenia/uprawnienia tracą ważność z dniem takim a takim, to jest to wiadome i uznane za fakt, choć może niekonstytucyjne, ale jeśli takich zapisów nie ma to oczywiście, że prawo nie działa wstecz w takim przypadku.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 8 stycznia 2013, 14:21 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Mani muszę Cię zmartwić - Pani Basia ma rację!
Pisałem już kiedyś o tym tu na forum. Pozwolenia wodnoprawne na szczególne korzystanie z wody wydane na okres dłuższy niż 20 lat wygasają po 20 latach. Szkoda, że Pani Basia nie znała podstawy prawnej.
Też już o tym kiedyś pisałem, że nie wystarczy znajomość ustaw głównych ale trzeba też czytać ustawy zmieniające bo nie wszystkie art. z niej przenoszone są później do ustawy głównej w tekście jednolitym.

Aha bym zapomniał - podstawa prawna:
Art. 11 ustawy z dnia 3 czerwca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 130 poz. 1086 i 1087)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 11 stycznia 2013, 22:29 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 1 maja 2011, 10:24
Posty: 37
Fakt, też już do tego trafiłem. Ciężko to jednak znaleźć.
Pzdr


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL