Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 09:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 15 maja 2008, 12:27 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 15 maja 2008, 01:00
Posty: 6
Czy dla mocy ponizej 20kW wymagane są uprawnienia D lub(i) E na urządzenia prądotwórcze przyłączone do KSE bez względu na wysokość napięcia?
Proszę o odpowiedź jak jest w przypadku, gdy obsługującym jest właściciel, a jak gdy zatrudnia osobę do tej właśnie pracy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 15 maja 2008, 14:43 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Jak sprzedajesz do sieci to niezależnie od mocy zainstalowanej uprawnienia musisz mieć. Jak jesteś właścicielem to muszisz mieć na dozór i eksploatację.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 15 maja 2008, 16:36 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Jest nawet specjalny punkt w upawnieniach sep czyli
Grupa 1 urzadzenia pradotworcze przylaczone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez wzgledu na wysokosc napiecia znamionowego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 15 maja 2008, 17:12 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 15 maja 2008, 01:00
Posty: 6
Jednak to co piszecie wydaje mi się sprzeczne z obowiązującym prawem.

Par 4 pkt 2 Rozporzadzenia "w sprawie wymagań kwalifikacyjnych dla osób zajmujących się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci ...", mówi, że eksploatacja urządzeń o mocy do 20kW na nn jest zwolniona z potwierdzania kwalifikacji.
Jednak o konieczności takich kwalifikacji mówi prawo dotyczące BHP (nawet najprostszych urządzeń) - dotyczy więc wyłącznie pracowników.

Czy ktoś posiada więc jakieś wiążące orzeczenia, że właściciel mikro-MEW musi mieć grupę DE w dodatku na prądnice?

PS. Co jest napisane na świadectwie kwalifikacyjnym dokładnie wiem bo mam pełne uprawnienia, niestety oprócz możliwości produkcji prądu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 16 maja 2008, 12:03 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Rozumiem, ze chcesz sprzedawać energie do ZE, a jak ZE jako załacznik do umowy zażyczy sobie wlasnie taki papierek? Co zrobisz, bedziesz sie kłócił?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 17 maja 2008, 11:39 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 15 maja 2008, 01:00
Posty: 6
ZE też obowiązuje prawo i może żądać dokumntów w nim przewidzianych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 maja 2008, 10:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Jak w tej kwestii udowodnisz swoją rację to dowalą Ci z innej strony i pokażą kto tu rządzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 maja 2008, 13:15 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
Kolega wd40 jest tu nowy :) wiec moze stad idealistyczne podejscie :)))) Ale powiem szczerze.. bic ich trzeba przy kazdej okazji.. takze wd40 zycze powodzenia :) Pozdrawiam
J.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 maja 2008, 21:35 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Bić ich tzn kogo? Rozumiem, że tych z ZE. Raz się biłem i uważam, że wygrałem. A było to tak. Dostałem warunki przyłączenia takie za odpłatnością 11,5 tyś netto. Było w nich o dość poważnej modernizacji kilku podejść do stacji transformatorowej a ja chciałem podłączyć tylko 10 kW. Naprzód opieprzyłem pracownika, który bezpośrednio wystawił warunki przyłączenia, biedny był. Starszy wiekiem gość ale chyba takiego "opieprzenia" w życiu nie dostał. Prawie krzycząc kazałem mu modernizować stacje za swoje pieniądze jeżeli jest tak potrzeba, że świnie swojemu dyrektorowi podkłada bo w momencie gdy moja opłata na ten cel przekroczy 250 zł to będzie to sprawa dla prokuratora wobec dyrektora który to podpisał. Chłop chyba nie wiedział nawet o co chodzi. Potem było "rozmowa" z rzeczonym dyrektorem i kierownikiem od rozwoju. Oni już spokojniej ale też dostali do wiwatu. Tłumaczyli tego pracownika, że on od dawna wydaje warunki a ja na to czy w ogóle czytał prawo energetyczne bo tam jest napisane, że wolno wymagać tylko prac niezbędnych do przyłączenia a nie że oni chcą aby im na górkę wykonywać prace za nie ich pieniądze. Kazałem im wystawić warunki podłączenia ze słupa i wystawili, określając koszt na 3500 netto. 8 tyś w kieszeni ale to jeszcze nie koniec mojego działania. Będę występował o podłączenie jeszcze dwóch elektrowni i wtedy zamierzam naczelnemu dyrektorowi zaproponować aby ich udział był o te 8 tys większy skoro tak łatwo przychodzi im próba naciągania kogoś na taki wydatek. Będzie atrakcyjny materiał dla prasy.
Jak widać kolego saszo zdarza się, że ZE niewiele sobie robi z przepisów prawa ale uprawnienia na generatory przyłączone do sieci to trzeba zrobić.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 19 maja 2008, 22:54 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Cz. Ale im dowaliłeś !!! Ja na Twoim miejscu też bym im kazał :wink:

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 22 maja 2008, 09:45 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 15 maja 2008, 01:00
Posty: 6
Muszę trochę sprecyzować pytanie.
Czy zatem wymagane jest posiadanie świadectwa kwalifikacji do obsługi (wyłącznie) elektrowni o mocy do 20kW i napięciu do 1kV przez właściciela?
Jak wygląda sytuacja gdy chodzi o pracownika?
A jak wygląda sytuacja takiej elektrowni pracującej "na wyspę" a jak na KSE?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 23 maja 2008, 08:24 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Nie wiem jak na wyspę, ale jak chcesz sprzedawać, to jako właściciel powinieneś mieć na dozór jak również na eksploatację. Pracownik zatrudniony może mieć tylko na eksploatację.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 23 maja 2008, 16:11 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 7 lipca 2004, 01:00
Posty: 107
Sasza napisał(a):
Nie wiem jak na wyspę, ale jak chcesz sprzedawać, to jako właściciel powinieneś mieć na dozór jak również na eksploatację. Pracownik zatrudniony może mieć tylko na eksploatację.


wd40 podał przepisy prawa,budzący jego wątpliwość a Sasza poda paragrafy dlaczego wnosi, to co w cytacie?

Mój "dozór" jako właściciela ograniczam do kontroli przez inet, jak coś nie teges otrzymuję powiadomienie sms -em. Sms-em ,jak potrzeba,mogę uruchomić oprogramowanie "wygaszające" pracę mewki. Jak coś z elektryką wzywam firmę, która wykonała automatykę ,od sprzęgu wału turbiny z generatorem do licznika -ich broszka. Firma ta znalazła się w oświadczeniu dla spełnienia wymogów ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 13 czerwca 2001 r.
w sprawie określenia dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o udzielenie koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, magazynowania, przesyłania i dystrybucji oraz obrotu paliwami i energią.
(Dz. U. Nr 66, poz. 666)
§ 1 pkt.6

_________________
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Uwaga!!!!
Indywidualista
Nie monitoruję postów w których się wypowiadam
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 5 czerwca 2008, 11:02 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 15 maja 2008, 01:00
Posty: 6
suse napisał(a):
Firma ta znalazła się w oświadczeniu dla spełnienia wymogów ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI
z dnia 13 czerwca 2001 r.
w sprawie określenia dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o udzielenie koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania, magazynowania, przesyłania i dystrybucji oraz obrotu paliwami i energią.
(Dz. U. Nr 66, poz. 666)
§ 1 pkt.6


To rozporządzenie straciło moc w 2004.

Możesz negocjować warunki z tą firmą, bo jej kompetencje (pod względem prawnym) są nic nie warte. :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 6 czerwca 2008, 09:26 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 7 lipca 2004, 01:00
Posty: 107
wd40 napisał(a):

To rozporządzenie straciło moc w 2004.


Miałem na myśli czasy ,gdy ubiegałem się o koncesję.

wd40 napisał(a):
Możesz negocjować warunki z tą firmą, bo jej kompetencje (pod względem prawnym) są nic nie warte. :)


Firma znajomego który po latach przemienił sie w kumpla .... nie będę rozszerzał jaka to wygoda :) szczególnie przy rodzinnym grilu na mewce.

spójrz w art.54 Prawa Energetycznego


nadal pozostaje (?) kwestia główna wątku : Czy właściciel MUSI posiadać uprawnienia na dozór i ew. eksploatację ? Szczególnie "pchełek" do 20 kW,gdzie w niejednym tartaku silnik traka ma większą moc.

_________________
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Uwaga!!!!
Indywidualista
Nie monitoruję postów w których się wypowiadam
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 10 czerwca 2008, 13:53 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 15 maja 2008, 01:00
Posty: 6
suse napisał(a):
spójrz w art.54 Prawa Energetycznego

Wiem o tym dokładnie - jest tam odesłanie do "Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci", gdzie nie wymaga się kwalifikacji dla obsługi urządzeń do 1kV i 20kW, jeżeli urządzenie ma instrukcję obsługi (do konserwacji, remontów, itd. kwalifikacje są potrzebne).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 7 lipca 2008, 13:41 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 7 lipca 2004, 01:00
Posty: 107
wd40 napisał(a):
suse napisał(a):
spójrz w art.54 Prawa Energetycznego

Wiem o tym dokładnie - jest tam odesłanie do "Rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci", gdzie nie wymaga się kwalifikacji dla obsługi urządzeń do 1kV i 20kW, jeżeli urządzenie ma instrukcję obsługi (do konserwacji, remontów, itd. kwalifikacje są potrzebne).


Przed dniem Cz Maj 15, 2008 12:27 pm oraz Cz Maj 22, 2008 9:45 am ,nie wiedziałeś dokładnie,skoro założyłeś temat ? :mrgreen:

Udzieliłeś sam sobie odpowiedzi , lecz by móc zamknąć temat, zacytuj treść artykułów z przymisem skąd pochodzą.Porządek musi być ;)

_________________
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Uwaga!!!!
Indywidualista
Nie monitoruję postów w których się wypowiadam
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 75 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL