Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 09:29

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 5 kwietnia 2013, 02:36 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 5 kwietnia 2013, 01:56
Posty: 10
Witam. Od pewnego czasu powaznie analizuje mozliwosc zainwestowania w elektrownie wodna. Mam natomiast sporo dylematow, a poniewaz nie mam wystarczajacej wiedzy praktycznej w tym temacie zwracam sie o porade . Tak wiec do konkretow, interesuje mnie inwestycja na ok 500 tys. Przy zakupie istniejacej elektrowni wodnej z tego co ogladalem moge liczyc na elektrownie ok 30 kw w woj mazowieckim z wszystkimi pozwoleniami do 2030 roku oraz z umowa sprzedazy pradu z energa. Z analizy finansowej wyszlo mi : (nie znam dokladnej ceny pradu po jakiej sprzedaje ta elektrownia, musze zadzwonic sie dopytac, ale jest to zapewne przedzial od 20 do 40 gr) zakladam wariant pesymistyczny 30 kw/h *24 h * 0,2 zl *365= 52,5 tys, co daje mi okres zwrotu inwestycji na ok 10 lat, w wariancie pesymistycznym i ok 6-7 w optymalnym, wkład własny ok 200 tys, reszta zapewne z BOŚ z funduszu OZE na 15 lat i z oprocentowaniem 2% co pewnie w praktyce i tak wyjdzie z 4 %. Z tego co liczylem to rata na 15 lat bedzie ok 1800 z odsetkami, czyli jestem w stanie splacic go w 7 lat. To tyle jesli chodzi o wariant zakupu istniejacej. Teraz wariant odnosnie budowy nowej. Czytalem ze czas uzyskiwania wymaganych dokumentow tj operatu wodnego, oceny odzialyuwania na srodowisko, itp to czas nawet kilku lat. Moje pytanie czy naprawde az tyle z tym schodzi czy to juz wariant najczarniejszy? Czy w uzyskiwaniu dokumentow pomoze znajomosc z lokalnymi wladzami np z burmistrzem lub starosta czy tez dokumenty wydawane sa w moim przypadku woj. maz w Warszawie? Mam tez pytanie odnosnie projektu hydrotechnicznego, jakie uprawnienia musi posiadac osoba podpisujaca projekt, czy np jesli jestem inz budownictwa lądowego z uprawnieniami projektowymi to wystarczy czy musi byc osoba konczaca np budownictwo wodne lub tez jakas firma posiadajaca specjalny certyfikat? Przy budowie nowego obiektu jako, ze jestem z branzy budowlanej mysle ze moge zejsc z kosztem budowy o jakies 30%, projekt tez moge wykonac sam oraz poszukac istniejacego łazu + dofinansowanie RPO, niestety obawiam sie dlugiego czasu uzyskiwania pozwolen i ich kosztow, przy zalozeniu otrzymywania pozwolen 3 lata jest to czas praktycznie polowy okresu zwrotu przy zakupie elektrowni istniejacej i tu zaczyna sie dylemat co sie bardziej opłaca? Z gory dziekuje za pomoc :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 kwietnia 2013, 07:33 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Tak z matematyki:
30 kW* 60% * 8760h= 157 MWh
1 MWh = 198zł za czarną+ Swiadectwa (teraz ok 120 zł/MWh)
Razem przychód roczny ok. 50 tys zł


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 kwietnia 2013, 12:20 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 5 kwietnia 2013, 01:56
Posty: 10
NIe no napisalem juz moc efektywna, w ogloszeniu napisane jest moc zainstalowana 37 kw, moc efektywna 30 kw, co daje sprawnosc 81%, moze to i prawda bo jest zamontowany nowy generator a te nowe podrecznikowo maja do 85% sprawnosci, ale moze to byc tez sciema sprzedajacego, jakby nie liczyc stopa zwrotu wychodzi 10-14% - koszty eksploatacji wiec inwestycja jest interesujaca, ale to akurat malo wazne, moje pytanie pozostaje bez zmian ile trwa przeprawa z dokumentacja? czy warto sie w to bawic czy kupic istniejaca?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 kwietnia 2013, 12:54 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
A moje wątpliwości wzbudził kawałek o kredycie z BOS na OZE. Wg.mojej wiedzy na zakup już działajacych i istniejących to takiego preferencyjnego kredytu to się dostać nie da...
Możesz coś więcej powiedzieć?
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 kwietnia 2013, 13:14 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Efektywną się dowiesz jak ci pokaże faktury za energię z ostatnich 12 miesięcy. Generator ma wyższą sprawność niż podałeś, cały turbozespół zapewne niższą. Najlepsze turbozespoły które spotykam generują w skali 12 miesięcy około 80% zainstalowanej.

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 5 kwietnia 2013, 22:25 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 5 kwietnia 2013, 01:56
Posty: 10
NIestety przeczytalem cala oferte BOS i faktycznie kredyt na 1,5 do 4 % tylko na budowe nowych inwestycji, na istniejace jest kredyt inwestycyjny zapewne o 4,5 % drozszy bo tyle wynosi dofinansowanie. Tak wiec zapewne wersja z kupnem istniejacej bez calej kwoty to kiepski pomysl bo wiekszosc zysku zabierze oprocentowanie kredytu. No nic w maju ruszam w teren, mam 5 lokalizacji do przeanalizowania, moze uda mi sie cos kupic jakis jaz albo cos wydzierzawic. Jesli w tym roku zaczolbym skladac wnioski to uda mi sie rozpoczac budowe za dwa lata?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 6 kwietnia 2013, 00:54 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
A ja Ci powiem szczerze :) Spakuj walizę i jedź do normalnego kraju... bo w tym kraju inwestycje długoterminowe nie mają jakiegokolwiek sensu. Najlepszy przykład stanowi obecna cena świadectw... niespełna 120zł za 1MWh, gdzie w zeszłym roku cena oscylowała na poziomie 250-260zł...

Nie masz pewności czy lada dzień nie wprowadzą podatku od wody, dupy i sracza... taka jest smutna prawda. Jak chcesz prz.....ać 200tys zł to lepiej je rozdaj ubogim ;)

Przyjmując chociażby te warunki jakie założyłeś NIE MASZ ŻADNEJ GWARANCJI, że w ciągu roku lub dwóch nie zlikwidują całkowicie ŚPE, a wtedy co? Okres spłaty wydłuzy się o 1/3... zawsze mogą dojebać jakiś durny podatek i znów okres spłaty się wydłuży... ja osobiście daje sobie spokój we wkładanie pieniędzy w cokolwiek co ma wspólnego z tym smutnym krajem... nie mam już zaufania do tego państwa... inwestorzy zresztą też jak widać (kto się interesuje ten wie)... są oczywiście zacne wyjątki i tylko czekamy jak nasze rzeki zastawią rowery wodne i inne patenty ;)

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 6 kwietnia 2013, 22:32 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 5 kwietnia 2013, 01:56
Posty: 10
Zgadzam sie z Toba w 100%, czytalem nawet ze panstwo wymyslilo przepis ze kazda elektrownia wodna ktora ma powyzej ilus tam lat wymaga przymusowej modernizacji bo w przeciwnym razie, nie ma obowiazku kupna wyprodukowanej energii od mew. Nie wiem czy to weszlo. Z mojej perspektywy to wyglada w ten sposob, na lokacie mamy 3% na czysto, biorac pod uwage inflacje i wzrost kosztow zycia, to realna wartosc pieniadza pewnie nawet spada, studiowalem 6 lat pw+ pg, nie chce teraz wyjezdzac na zwyklego fizola za granice, chociaz wiem ze w naszym kraju latwo nie jest, mam mocna nadzieje ze polityka proekologiczna plynie z Brukseli i nasi politycy nie beda w stanie jej az tak ograniczyc, a energia caly czas drozeje, nawet jesli inwestycja bedzie sie zwracala ponad 10 lat i tak jakos w tym momencie nie widze innej mozliwosci zainwestowania pieniazkow, a duzo nad tym myslalem, nawet koparke chcialem kupic gasienicowa ( 280 zl za h pracy) ale budownictwo stanelo i nawet nie ma mozliwosci jej nigdzie wstawic, mieszkanie tez 6-7 % zarobku, transport zbyt mala kasa i za duze ryzyko, wiatrak tez nie biznes, moze ewntualnie cos ze spalaniem biomasy, ale to pewnie bedzie przeprawa z ekologami. Mam takie pytanko juz z zakresu mew, czy jesli np rzeka jest bardzo szeroka a jaz waski i nie wplywa do niego zbyt duzo wody, to da rade jakos "zagnac" tej wody wiec do tego jazu :)? Sytuacja w linku
http://www.sierpc.com.pl/zdjecie-8597/0 ... -03-2010-r


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 9 kwietnia 2013, 21:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Można podwyższając wały i to co widać na zdjęciu zostawiając "furtkę" dla wody przez którą może uciekać czyli turbinę.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 28 października 2013, 14:19 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 28 października 2013, 14:08
Posty: 1
Piankos odezwij się do mnie to pogadamy na temat MEW


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 28 października 2013, 20:47 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Tołdi napisał(a):
Tak z matematyki:
30 kW* 60% * 8760h= 157 MWh
1 MWh = 198zł za czarną+ Swiadectwa (teraz ok 120 zł/MWh)
Razem przychód roczny ok. 50 tys zł


I to jest dobra lekcja Piankos.

Dam Tobie trzecią, gdyż drugą dał Flooder. Stopę zwrotu z inwestycji licz od zysku netto, a nie od przychodu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 12 marca 2016, 17:45 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 2 lutego 2016, 01:15
Posty: 12
A jakie teraz macie Panowie nastroje?
Bo zastanawiam się aktualnie nad zakupem pewnego tematu.

Pozdrawiam, wromek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 14 marca 2016, 18:23 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Nastroje są takie jak liczba wpisów na forum.

Zawsze są jakieś okazje, ale nie zawsze warto się z nimi wiązać.

Jedynym wyjątkiem jest posiadanie oszczędności w SKOKu, w takiej sytuacji faktycznie warto posiadane środki zmaterializować.

Na chwilę obecną ze względu na fakt, iż nie wiadomo co będzie jutro w naszym ustawodawstwie nie da się podejść racjonalnie do Twojego zamierzenia.

Jeśli jeszcze myślisz o zainwestowaniu i zmodernizowaniu to czas potrzebny na dokumentację to około 2 lata. Obecnie nie ma nikogo kto przepowie Ci cokolwiek na 2 lata do przodu, zwłaszcza w OZE.

A jak kupisz nieruchomość z ponad 1 ha użytków rolnych to sprzedasz ją tylko swojemu sąsiadowi rolnikowi za grosze bo nie będzie się dało rozdzielić działki na grunty rolne i inne.

A ogólnie to powodzenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL