Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest wtorek, 19 marca 2024, 05:11

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Krok po kroku
PostNapisane: piątek, 23 sierpnia 2013, 13:06 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 8 czerwca 2013, 16:00
Posty: 1
Witam, jestem na początku drogi posiadania własnej elektrowni. Przeczytałem trochę literatury oraz sporo wątków na tym forum. Postanowiłem opisać czynności, które według mnie muszę poczynić, aby wybudować swoją MEWkę. Chciałbym to zawrzeć w punktach po kolei i proszę o sugestie, co należy w tym planie zmienić/dodać. Mam nadzieję, że poniższy plan przyda się również innym osobom.

Lokalizacja została już upatrzona. Zamysł jest taki, aby obok istniejącego jazu przekopać kanał i na nim postawić elektrownię (50-70kW). Krokami które należy teraz poczynić będą:

1) Sprawdzenie w Starostwie Powiatowym czy jest wydane jakieś pozwolenie wodnoprawne na upatrzony jaz.
2) Skontaktowanie się z właścicielem piętrzenia (w tym przypadku RZGW bądź WUMiUW)
3) Sprawdzenie „Planu zagospodarowania gminy” bądź „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy” czy tego typu działania są przewidziane na terenie gminy.
4) Złożenie wniosku o wydanie decyzji środowiskowej do wójta gminy, wraz z kartą informacyjną przedsięwzięcia oraz wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jeżeli plan ten został uchwalony, albo informację o jego braku.
5) Jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, złożenie wniosku o wydanie decyzji lokalizacyjnej (o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu) do wójta gminy. Należy dołączyć decyzję o warunkach środowiskowych.
6) Przygotowanie operatu wodnoprawnego
7) Przygotowanie instrukcji użytkowania wody
8.) Wystąpienie o pozwolenie wodnoprawne do Starosty bądź RZGW (potrzebne będą dokumenty otrzymane w punktach: 4, 6, 7 oraz opis prowadzonej działalności w języku nietechnicznym)
9) Przygotowanie oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością
10) Przygotowanie projektu budowlanego i elektrycznego
11) Uzyskanie pozwolenia na budowę
12) Uzyskanie warunków przyłączenia bądź promesę przyłączeniową
13) Uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej

Ad.4) Mam nadzieję, że ze względu na moc instalowaną oraz brak w pobliżu rezerwatów, parków, itp. OOŚ nie będzie konieczna..
Ad.5) i Ad.7) Z jednego boku jazu jest szeroka działka (ta sama co koryto rzeki), a z drugiego jest mniejsza działka gminna. Pytanie czy lepiej kupić tą gminną i tam przekopać kanał i postawić elektrownię, czy robić to na terenie RZGW, bo i tak będę musiał płacić dzierżawę za jaz (+ trochę więcej za budynek i kanał)? Jeśli lepiej kupić działkę od gminy to kiedy, na jakim etapie inwestycji?
Ad.10-13) Na razie się nie rozpisuję bo to w dalszej perspektywie.

Z góry dziękuję za odpowiedzi, uwagi i sugestie.

Pozdrawiam,
Piotrek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL