Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 23:27

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 5 listopada 2012, 21:49 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 15 sierpnia 2012, 14:56
Posty: 7
Witam proszę o podpowiedź o udostępnienie których danych dotyczących przepływów mam wnioskować w IMIGW , jakie będą potrzebne do operatu ,koncepcji, obliczania mocy ,itd.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 5 listopada 2012, 21:56 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Dane z wszystkich lat jakie mają wraz z częstotliwością przepływów. Pytanie tylko czy projektant będzie umiał je wykorzystać. Przeważnie mają to w d......
i walą masówkę używając średniej przepływów rocznych. Optymalizacja jest dla nich za trudna. Nie spotkałem się jeszcze z projektem, w którym projektant korzysta z zasad prawdopodobieństwa, statystyki i ekstremum funkcji przy optymalizacji doboru turbiny. Przeważnie dają ciała zakładając stały spad użyteczny, w najlepszym wypadku średni, no i wychodzi w projekcie średnia 70-80 % wykorzystania przepływów, a po zrealizowaniu projektu jest przeważnie 30-50%. Inwestor też przeważnie cieszy się, gdyż wszyscy tak mają i nie liczy utraconych korzyści. Nie liczy, bo przeważnie nie wie ile wody płynie przy jakim spadzie i jak długo, po prostu nie jest w stanie ich obliczyć.

P.s. Wszystko to należy odnieść jeszcze do sprawności turbiny w zależności od przepływów, czasu ich trwania oraz prawdopodobieństwa i prognoz występowania w przyszłości. No i teraz niech zgłosi się student, piszący prace dyplomową, chętnie pomogę przy tworzeniu algorytmu optymalizacji turbiny. Warunek: matematyka, prawdopodobieństwo i statystyka w jednym palcu, fizykę wytłumaczę w razie potrzeby. Wg. mnie dojedzie na tym koniu do habilitacji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 7 listopada 2012, 20:26 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
w 2006 takie dane kosztowały około 1 tyś. złotych za lokalizację.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 listopada 2012, 20:01 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 15 sierpnia 2012, 14:56
Posty: 7
No a w2012 rzeka kontrolowana ale miejsce lokalizacji kilka km.
od punktu kontroli , przepływy trzeba obliczać , kosztuje 7000 brutto za trzy rodzaje przepływów


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 8 listopada 2012, 20:22 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Na początek wybierz 3 roczniki - mokry, średni i suchy. Ustal współczynnik korekcji na podstawie powierzchni zlewni w miejscu pomiaru oraz planowanej inwestycji. Będzie taniej. Najtańsza opcja to średni 1 rok, ale to nie ma nic wspólnego z optymalizacją.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 9 listopada 2012, 20:44 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
co to znaczy średni rok? - Szamie nie czepiam się Ciebie.
Ten rok wybiera nam IMGW czy wybieramy go sami? Jeśli IMGW to poprosiłbym o rok średni z najmniej zmiennymi przepływami. Jeśli mamy go sobie wybrać sami to jak skoro nie znamy danych z innych lat?
Oprócz roku (mniemam odpływu rzeki) pod jakim innym kątem możemy sobie zamówić dane?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 10 listopada 2012, 15:09 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Średni to taki w którym średnia przepływów odpowiada średniej z wielolecia. Wybór zostawiłbym IMIGW wskazując dalsza kryteria.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 14 listopada 2012, 20:59 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Jeśli IMGW poda nam jakikolwiek rok średni, a w nim była powódz roztopowa, a póżniej susza to jest to rok od czapy. Najpierw nie będziemy mieli spadu, następnie przepływu, a wg IMGW to rok średni. 1 rok sredni to raczej troszkę za mało.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 14 listopada 2012, 21:55 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Ja dostałem za 70 zł. podałem kilka konkretnych dat z całego roku a resztę sobie doliczyłem w prosty sposób.
Nie wiem czy to jeszcze praktykują ale dane pomiarowe IMGW uważa za działalniość twórcza i zastrzega prawa autorskie. Dobrze, (dla nich) że mnie to do końca nie zdrażniło.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 14 listopada 2012, 22:06 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Za 70 pln można bez problemu takie czy inne przepływy nabyć od IMGW. Gorzej jakby to było 7000 i nic z nich nie wynikało.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 14 listopada 2012, 22:39 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
No właśnie, po co nabywać 7000 jak i tak z nich może nic nie wynikać. Można wiele się dowiedzieć z kilkunastu pomiarów i danych powszechnie publikowanych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 14 grudnia 2012, 01:27 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2012, 22:59
Posty: 5
quote="szam1953"
No i teraz niech zgłosi się student, piszący prace dyplomową, chętnie pomogę przy tworzeniu algorytmu optymalizacji turbiny. Warunek: matematyka, prawdopodobieństwo i statystyka w jednym palcu, fizykę wytłumaczę w razie potrzeby. Wg. mnie dojedzie na tym koniu do habilitacji.[/quote]

Chętnie bym sie pobawił takimi przykładowymi danymi - więc powiedzmy że się zgłaszam, daj znać czy mógłbyś podesłać dane dla jakiegoś rzeczywistego wodowskazu


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 14 grudnia 2012, 20:45 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 19 maja 2007, 01:00
Posty: 105
tyle kasy..... za coś co jest ogólnie dostępne i wymaga troche obliczeń, żart...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 15 grudnia 2012, 00:15 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2012, 22:59
Posty: 5
Cytuj:
tyle kasy..... za coś co jest ogólnie dostępne i wymaga troche obliczeń, żart...


podpowiedz proszę gdzie tego typu dane dostać za darmo - jedyne co mi przychodzi na myśl to wydawnictwo IMGW - Przepływy charakterystyczne rzek Polski ale tam nie ma wszystkich wszystkich rzek, wodowskazów...


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 8 stycznia 2013, 11:04 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Potrzebne będą przepływy o określonej częstości trwania.
Czyli powiedzmy za okres ostatnich 10 lat (minimum 10 lat) ile średnio w roku dni trwał przepływ np. 1,0 - 1,2 m3/s ile dni 1,2 -1,4 itd.
Fajnie mieć przepływy dzienne z jak najdłuższego okresu i samemu sobie to wyliczyć ale taniej może się okazać kupienie tych danych już przetworzonych z IMGW. Tylko trzeba dokładnie zastanowić się o jakie zakresy występować.
I tak dla przykładu nie trzeba nam częstości trwania dużych przepływów bo wtedy nie mamy spadku.
nie jest to takie proste ale da się zrobić. A potem występujemy do IMGW z zapytaniem o cenę i kalkulujemy czy jest sens kupować przetworzone czy lepiej surowe dane.

kajetan111 jeśli to nie tajemnica to napisz na pw jaka to rzeka to może coś poradzimy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 9 stycznia 2013, 00:15 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 3 grudnia 2012, 22:59
Posty: 5
wodniakRZGW napisał(a):
Potrzebne będą przepływy o określonej częstości trwania.
Czyli powiedzmy za okres ostatnich 10 lat (minimum 10 lat) ile średnio w roku dni trwał przepływ np. 1,0 - 1,2 m3/s ile dni 1,2 -1,4 itd.

Właśnie w roczniku znalazłem dane pt"przeciętne przepływy wraz z wyższymi o danym czasie trwania" z ponad 40 lat, czyli: przepływ w m/s^3, ile dni w roku trwa, ile procent roku to stanowi.
Trochę tej tabelki nie kumam bo np jest że przepływ 1.48 trwa 361 dni a przepływ 2.1 - 354 dni itd czyli że na przestrzeni tych 40 lat zdarzył się taki taki rok że przepływ 1,48 trwał 361 dni(co jest przepływem raczej NQ dla tego wodowskazu)?
Kolejne pytanie to jak szybko oszacować spadek piętrzenia wraz ze wzrostem przepływu?
Wreszcie czy ktoś ostatnio próbował kupić w IMGW surowa - nie obrobione dane od IMGW- i ile go to kosztowało?


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL