Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:19

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 24 kwietnia 2008, 18:42 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Technicznie wszystko tu pasuje i jest fajne jednak ekonomicznie to chyba nie na polskiego Kowalskiego.
Tak po prawdzie to obok elektrowni, o którą już się staram w trzech lokalizacjach mam jeszcze zamiar sam wykonać właśnie taką elektrownię wiatrowa przydomową. W poprzednim domu miałem to juz nieźle zaawansowane a tutaj myśl wróciła po tym jak dosyć cząsto zbieram po ogrodzie krzesła zdmuchnięte z tarasu. Mam własną teorię na temat tego ile to będzie kosztowało i niestety nie będę klientem urządzeń oferowanych w handlu.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 24 kwietnia 2008, 23:08 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
wsobol napisał(a):
No cóż doszliśmy do kwestii finansowych. Piomika, sama turbina nie jest aż tak droga, ale jak napisałem w pierwszym poście jest to system skłądający się z kilku "klocków". Sam słup jeśli masz swój można odliczyć od całości. Wygląda to następująco:
generator 5kW to PLN 10.490,-
kontroler pracy PLN 3.300,-
inwerter pod sieć PLN 11.750,-
maszt kratownic. PLN 6.000,-
RAZEM: PLN 31.540,-

Są to ceny netto. Ceny energii też podawałem w ujęciu netto.


Coś mi w tym kosztorysie nie pasuje , jaka jest cena samej turbiny , chyba że jak piszesz generator masz na myśli generator z turbiną (śmigłami ) razem


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 25 kwietnia 2008, 08:29 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 22 kwietnia 2008, 01:00
Posty: 10
Lokalizacja: Łódź
@Tołpi, rozumiem, że nie chcesz takiej elektrowni, nie opłaca się Tobie, jest Ci niepotrzebna i wogóle NIE, NIE, NIE. Twoje prawo i Twój wybór i szanuję go takim jaki jest.
Polecam taki tekst dr Zdzisława Ząbera jednego z najstarszych polskich producentów turbin:
"Mała energetyka wiatrowa

Z technicznego punktu widzenia, elektrownia wiatrowa pracująca na sieć energetyczną jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. Jest to dla wielu potencjalnych inwestorów wielkim zaskoczeniem. Tymczasem mała elektrownia wiatrowa pracująca na sieć energetyczną, wyposażona jest zwykle w prosty, tani i bardzo niezawodny generator asynchroniczny. Generatorem tym jest zwykły handlowy silnik trójfazowy, jaki powszechnie jest stosowany w wielu urządzeniach, maszynach przemysłowych i maszynach gospodarstwa domowego. Rozpędzenie go do prędkości przewyższającej tę z jaką chce on obracać się jako silnik, powoduje oddawanie energii do sieci. Ta zasada produkcji energii, zresztą dość powszechnie stosowana w dużych EW, jest najważniejszą zaletą takiego sposobu produkcji energii elektrycznej.
Drugą zaletą jest, że w chwili zaniku napięcia w sieci, generator ten przestaje odprowadzać prąd do sieci. To zaś bardzo upraszcza współpracę elektrowni z siecią.
Trzecia wielka zaleta takiego rozwiązania, zwłaszcza dla elektrowni wiatrowej, wynika z faktu, że z technicznego punktu widzenia sieć energetyczna pełni rolę ogromnego akumulatora energii. Właściciel elektrowni uniezależniony jest od kaprysów wiatru. Gdy elektrownia rozwija moc wyższą niż pobiera z sieci jej właściciel, nadwyżka energii przekazywana jest do sieci. W przeciwnym razie niedobór energii uzupełniany jest z sieci."
Resztę można doczytać tutaj.

@Narek, fajnie jest zrobić coś samemu. Czy wyjdzie taniej? Może tak. Czy wyjdzie lepiej? Raczej nie. Chociażby kwestia łopat. Polecam artykuł portalu GLOBEnergia. Jest to interesujący tekst inż. Jakuba Bernatta. Tekst sprzed 4 lat. Mówi tam, że z małych elektrowni (bezprzekładniowych, nie tak jak ma to miejsce w wielkich EW) średnioroczny uzysk energii jest na poziomie 0,2-0,3 mocy nominalnej. W wielkich EW faktycznie jest to 0,15-0,20 mocy nominalnej jak mówił Tołpi. Ceny minimalne małych elektrowni, które przytacza są na tym samym poziomie, co moje, ale on mówi o produkcji energii do akumulatorów lub na grzałki CW. W moim rozwiązaniu najkosztowniejszy jest inwerter do współpracy z siecią. Praktycznie jest to 50% kosztów inwestycji. Ceny modułów, które podałem stanowią kompletny system, ale można kupować poszczególne moduły, np. sam inwerter. Każdy musi sam zdecydować jak chce pozyskać i wykorzystać wyprodukowaną energię.

Drugim źródłem cennych informacji może być dla Ciebie ten wątek dyskusji forum Elektrody. Ale ostrzegam czytania jest dużo, bo wątek jest stary, już 3 letni, choć cały czas aktywny. Ponad 290 stron, więc długa lektura.

@e-11, oczywiście chodzi o kompletną turbinę z rotorem i sterem kierunku, a nie sam generator. Źle się wyraziłem, przepraszam za zamieszanie.

pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 23 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL