Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 14:10

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 294 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 13:46 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Witam!
W załączeniu link do mieszadła. Skoro ono napędza strugę to i struga potrafi je napędzać bez spiętrzenia. Sprawdzone - kilka mieszadeł w tym przypadku w rowie cyrkulacyjnym, i to które nie ma zasilania też się kręci. Napędzane prądem wody. A spiętrzenia nie ma....
Oczywiście uprzedzę że sprawność raczej niezbyt wielka. Prądu nie mierzyłem jaki powstaje :)

http://www.absgroup.com/en/productDetai ... reaID=2218

Ale da się.
Pozdrawiam!
Maciek
PS. Zawszy - a Ty jaką msz krakę przed franusiami? aaa maniak to maniak :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 17:20 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
O kratach napisałem co przeczytałem, Max1 pewnie chciał aby ktoś napisał z praktyki od właścicieli MEW ile mają kraty, ponieważ w przepisach nie ma podanych szerokości krat.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 17:35 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Gdzieś widziałem obliczenia , ale nie pamiętam gdzie spróbuję przejrzeć materiały to podam wzór. Jedno jest pewne z praktyki aby krata była zamontowana z jak najmniejszym kątem do podłoża. Chodzi o to że śmieci najczęściej zbierają się w górnej warstwie czyli blisko powierzchni wody, wtedy łatwiej je wyciągać po takiej poziomej pochylni i większa powierzchnia kraty zostaje pod wodą czyli jest dalej czynna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 18:12 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 16 grudnia 2010, 23:38
Posty: 79
Lokalizacja: Warszawa
Zawszy.

Dzięki za pouczenie. W pełni się z Tobą zgadzam. Próbowałem zacytować wypowiedź ale jakoś nie wyszło.

Taki szczaw jak ja co może wiedzieć i oceniać. Chciałem się od was czegoś nauczyć. W końcu jestem nowicjuszem i nie wypada sie wtrącać nie znając sytuacji.Czekam i czekam aż w końcu nie wytrzymałem i odpowiedziałem na poziomie poprzednika. Przepraszam.
Fart chciał, że poznałem szama. Wiem czym jeździ. Wiem czy ma żonę i dzieci.

To co Narek może komuś zarzucać coś co jest nieprawdą a ja jemu nie ?
Dlaczego ?

ps. Zawszy jeśli masz ochotę mnie wrzucić na stronę szama nie mam nic przeciw. Ale to nadal będzie Twój wybór a nie mój :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 21:03 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Max1 napisał(a):
...Skoro ono napędza strugę to i struga potrafi je napędzać bez spiętrzenia. Sprawdzone - kilka mieszadeł w tym przypadku w rowie cyrkulacyjnym,...


Nie rozumiem, możesz to jakoś inaczej napisać ? Co to jest rów cyrkulacyjny? W każdym razie to co jest na zdjęciu, jeżeli napędza cokolwiek, to wstawione w nurt rzeki wywoła piętrzenie.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 21:25 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
zawszy napisał(a):
szam1953 napisał(a):
Zawszy! Napisz wreszcie coś na temat.........................Szam


Boję się Twojej krytyki Szam :oops:


No to skup się na czytaniu, albo tylko pytanie zadaj. Moje wypowiedzi możesz krytykować ile chcesz i jak chcesz, byle merytorycznie, ale odwal się od mojej osoby. To nie jest forum psychoanalityków , ale forum MEW.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: środa, 8 czerwca 2011, 22:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Hej.
Posłuzyłem się terminologią z branży wodnościekowej. Przykładowe mieszadło akurat jest z oczyszczalni. Rów cyrkulacyjny czyli kanał (żelbetowy zazwyczaj) o sporych wymiarach, np. H = 3-6 m, D = 6-12 m, w kształcie pierścienia (jak bieżnia boiska). Ciecz krąży napędzana właśnie takimi mieszadłami. W przypadku wyłączenia mieszadła istotnie tworzy się symboliczne piętrzenie (np. 5 cm), ale przekaz energii wynika nie z energii potencjalnej (czyli piętrzenia) tylko kinetycznej (czyli spadku prędkości).
Przykłądowe foto rowu - link do strony PWiK Gliwice:
http://pwik.gliwice.pl/index.php?option ... itstart=28
Toto to po prawej u góry..
Jeżeli chodzi o kratę, nie potrzebuję wzoru, potrzebuję komentarza praktyka typu - tyle za często czyścisz kratę, a tyle to kratę rzadko ale za to turbina się zatyka...
pozdrawiam!
Maciek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: czwartek, 9 czerwca 2011, 07:32 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Max1 napisał(a):
Hej.
Posłuzyłem się terminologią z branży wodnościekowej. Przykładowe mieszadło akurat jest z oczyszczalni. Rów cyrkulacyjny czyli kanał (żelbetowy zazwyczaj) o sporych wymiarach, np. H = 3-6 m, D = 6-12 m, w kształcie pierścienia (jak bieżnia boiska). Ciecz krąży napędzana właśnie takimi mieszadłami. W przypadku wyłączenia mieszadła istotnie tworzy się symboliczne piętrzenie (np. 5 cm), ale przekaz energii wynika nie z energii potencjalnej (czyli piętrzenia) tylko kinetycznej (czyli spadku prędkości).

pozdrawiam!
Maciek


A spadek prędkości cieczy wywołany jest właśnie wydaną energią na wytworzenie owego symbolicznego piętrzenia. Jeżeli mieszadło dalej obraca się na biegu jałowym (bez zasilania), to niewielkie piętrzenie wynika wyłącznie z oporów tarcia itd. Ale jeżeli zwiększysz opory obrotu mieszadła ( np. przez generator ) to spadek wartości energii kinetycznej ( prędkość cieczy) okupiony będzie zwiększeniem wys. piętrzenia. Oczywiście o ile ciecz nie znajdzie sobie innej drogi przepływu stawiającej mniejsze opory jak mieszadło obciążone generatorem. Tak to działa i żadne patenty nawiedzonych autorów tego nie zmienią.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: czwartek, 9 czerwca 2011, 14:26 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
szam1953 napisał(a):
Boję się Twojej krytyki Szam :oops:


No to skup się na czytaniu, albo tylko pytanie zadaj. Moje wypowiedzi możesz krytykować ile chcesz i jak chcesz, byle merytorycznie, ale odwal się od mojej osoby. To nie jest forum psychoanalityków , ale forum MEW.

Szam[/quote]

Nie krytykuję twoich wypowiedzi tylko ich arogancki i chamski styl. Jak ci się moja krytyka nie podoba to albo zmień ten styl albo się przyzwyczaj do krytyki. Nie lubię siedzieć cicho czytając takich jak Ty, bo nie toleruję chamstwa. Przypominam Ci też że kilkakrotnie mnie zaatakowałeś w powyżej opisany sposob chociaż nigdy ci na odcisk nie nadepnąłęm. Więc teraz przyzwyczaj się że ktoś co jakiś czas napisze Ci kim jesteś. Tyle.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: czwartek, 9 czerwca 2011, 14:57 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
zawszy napisał(a):
Nie krytykuję twoich wypowiedzi tylko ich arogancki i chamski styl. Jak ci się moja krytyka nie podoba to albo zmień ten styl albo się przyzwyczaj do krytyki. Nie lubię siedzieć cicho czytając takich jak Ty, bo nie toleruję chamstwa. Przypominam Ci też że kilkakrotnie mnie zaatakowałeś w powyżej opisany sposob chociaż nigdy ci na odcisk nie nadepnąłęm. Więc teraz przyzwyczaj się że ktoś co jakiś czas napisze Ci kim jesteś. Tyle.


Ta, to podaj przykłady, tego chamskiego i aroganckiego ataku z mojej strony. Jak na razie przymiotniki dot. mojej osoby Ty piszesz, spotykasz się po prostu z adekwatną odpowiedzią. To nie moja wina, że nie potrafisz zdefiniować problemu, a nawet zbudować zdania czasami. Napisanie, że tak jest, nie oznacza chamstwa i arogancji, oznacza wskazanie zdarzenia. A, że czasami bzdury piszesz, a ja lub ktoś inny napisze żebyś nie paplał bzdur, to nie jest atak na osobę, a odniesienie się do wypowiedzi. Dla przypomnienia, do budowy zdania nie potrzeba technicznego wykształcenia. Zacznij pisać z sensem i argumentami, to nikt nie napisze, że brednie siejesz (takie stwierdzenie nie jest atakiem na osobę a na treść wypowiedzi). Tak więc jeszcze raz proszę odwal się od mojej osoby, a o treściach moich wypowiedzi możesz pisać co chcesz np. że idiotyczne. Przyjmę to nie tak , ze jestem idiotą, ale może coś napaplałem w poście.

Szam

P.s. Chamstwa też nie lubię, ale z uprzejmości nie przemilczę wypowiedzi, że 2+2=5, chamstwo dostrzegam natomiast w Twoich wypowiedziach, chociażby przez użycie takiego określenia, na co ja nigdy nie pozwoliłbym sobie. Nie przemilczę też jak student, a najczęściej studentka napiszę 1 post z prośbą o pomoc w napisaniu pracy dyplomowej pt. koszty budowy MEW, schemat itp. podczas gdy całe forum jest do dyspozycji.


Ostatnio edytowano czwartek, 9 czerwca 2011, 17:05 przez szam1953, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: czwartek, 9 czerwca 2011, 15:02 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 28 listopada 2004, 01:00
Posty: 309
Lokalizacja: Dom-Gliwice, MEW w budowie też
Troszkę skróciłeś tok myślenia - spadek prędkości wywołany będzie nie wzrostem piętrzenia, ale odbiorem energii przez śmigło głównie. Oczywiście wzrostem piętrzenia też, i tu maz rację. Ale to już zależy od prędkości cieczy, ukształtowania kanału, itp. No i tyle. Czyli masz rację. Ale jeżeli mieszadło obciązone generatorem będzie produkować prąd, to znaczy że hmm "patent nawiedzonych autorów" jakoś zadziałał. Sprawność zapewne niewielka. Patenty wpływają pewnie na jakieś podbicie sprawności. Wiadomo że nie do zastosowania na skalę znaczną. Do rozwoju mysli, znajomości techniki, donku letniskowego i ciekawostki itp jak najbardziej. Ale przy obecnym stanie wiedzy już raczej nie do ekonomii wysokiej. I tyle.
Zatem mam wrażenie że niniejszy temat służy głównie upustowi emocji i poprawie włąsnego nastroju co poniektóych dysputantów. Polecam w to miejsce rower ;)
Pozdrawiam!
Maciek
PS> Wiecie co to bździele? Wtedy to miało sens jak widać.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: czwartek, 9 czerwca 2011, 15:27 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ależ , ja nigdy nie twierdziłem, że tej energii kinetycznej nie można odebrać, wręcz odwrotnie. Wskazywałem zawsze na niewielką sprawność tego odbioru,a więc nieopłacalną biznesowo z powodu kosztów.
Podtrzymuje moje twierdzenie, że odbiór jej przez jakikolwiek odbiornik wywoła zawsze lokalne piętrzenie przed przeszkodą (turbina z generatorem).
W skrócie to tyle jej możesz odebrać jaką wartość energii potencjalnej będzie posiadało wywołane piętrzenie, plus niewielka część kinetycznej, pisze oczywiście o jakiejkolwiek turbinie zanurzonej w nurcie rzeki.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: czwartek, 9 czerwca 2011, 18:08 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Szam, mam gdzieś twoje wywody na temat moich postów. Szanuję Twoją wiedzę teoretyczną (bo widzę że innej nie posiadasz) i jeżeli się z tobą spierałem to jedynie w oparciu o moją wiedzę praktyczną. Wiem to co wiem i umiem to co umiem, ale te argumenty już niejeden do Ciebie kierował bezskutecznie. Przyjmuję do wiadomości to co napisaś w swoim poście i obirecuję poprawę.
Teraz widzę że nie jesteś chamem. Choć może się to wydawać zwykłym chamstwem i buractwem, to Ty po prostu jesteś człowiekiem aspołecznym. Nie potrafisz żyć zgodnie z otoczeniem. Nie wiem czy to ze względu na wiek, czy charakter. Ot chociazby twoje uwagi na temat formułowania zdań przeze mnie. Inny człowiek, choć w najmniejszym stopniu kulturalny, nie pozwoliłby sobie na to. A to jest ledwie promil tego co już swoją osobą pokazałeś na forum.
Uwagi w stylu "wiedza to nie wszystko" raczej nie trafią do ciebie. Tacy jak ty są zazwyczaj niereformowalni. Pozostaje tylko piętnować takie zachowania.
Jeszcze jedno. Uważasz się za mądrego ponieważ zdobyłeś jakąś wiedzę. I owszem, byłbyś mądry, ale tylko wtedy kiedy umiałbyś ją przekazać dalej. A tak weźmiesz ja ze sobą.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: czwartek, 9 czerwca 2011, 18:26 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Ciekawa teoria: jak ja piszę , że nie potrafisz zdefiniować problemu, albo że z Twojej wypowiedzi nic nie wynika to jest chamstwo, arogancja i atak na Twoją osobę bez powodu, ale jak Ty piszesz , że masz gdzieś moje wywody, używasz określeń chamstwo, arogancja itp. to przejaw kultury, społecznego zachowania i współżycia z otoczeniem ? Szczytem wszystkiego jest żądanie zmiany stylu i wykluczenia mojej osoby z forum i to w imię kultury współżycia społecznego.
A jak chcesz nauczyć się czegoś z moich postów to skup się na czytaniu ze zrozumieniem. Tego postu też.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: czwartek, 9 czerwca 2011, 20:20 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
zawszy napisał(a):
Szanuję Twoją wiedzę teoretyczną (bo widzę że innej nie posiadasz) i jeżeli się z tobą spierałem to jedynie w oparciu o moją wiedzę praktyczną. .


Znowu wyrocznia! no i kolejny entuzjasta tezy o niezgodności teorii z praktyką. No i wychodzi marzenie 12 kW z energetycznego potencjału ok 50.

Co do mojej praktyki, to świadectwo mogą dać wyremontowane przeze mnie obrabiarki, wykonane konstrukcje, formy wtryskowe i odlewnicze oraz byli pracownicy - tokarze, frezerzy, spawacze, ślusarze narzędziowi. W żadnym wypadku uczestnicy tego forum (chyba , że któryś w przeszłości był moim klientem lub kooperantem). No, ale jak Ty to widzisz to daj Boże zdrowie Twoim ocenom i Twojej praktyce.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: piątek, 10 czerwca 2011, 09:32 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): środa, 30 listopada 2005, 01:00
Posty: 186
Ooo, zmienił się mój potencjał. Niedawno szacowałeś go na 70 kW!

Masz jakieś przykłady na niezgodność mojej praktyki z Twoją teorią? Czy tylko tak sobie piszesz bo nie masz co napisać?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: sobota, 11 czerwca 2011, 21:24 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Zapamiętane z postów szama i tak w trzech bliskich sobie postach.

szam1953 napisał(a):
a więc energia kinetyczna ciurka to 12 000 W.

Z innego postu pamietam, że szam pisze iż od 40 lat nie miał podręcznika od fizyki w ręce no i wydało się, że w szkole uciekał z lekcji fizyki.
Drogi szamie wat (W) nie jest jednostką energii, a poza tym to nie ma sensu z Twoją wysoką zarozumiałością dyskutować.

PS. Jak z tym samochodem 28% a może nawet 20% i paliwem po 5 zł. Czy to prawda, że masz taki?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: sobota, 11 czerwca 2011, 22:14 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
narek napisał(a):
...
Drogi szamie wat (W) nie jest jednostką energii, a poza tym to nie ma sensu z Twoją wysoką zarozumiałością dyskutować. ...


No tak popełniłem błąd, w innych postach definiowałem ją prawidłowo w J lub kWh. Powinienem napisać: "moc wynikająca z energii kinetycznej". Jak ktoś napisze "głópek" to też fatalny błąd, ale wszyscy wiedzą o co chodzi.
A z moją "wysoką zarozumiałością" masz rację, lepiej nie dyskutuj bo wyjdziesz na tym jak zwykle i znowu będziesz udowadniał własną inteligencję wykształceniem rodziny oraz autorstwem patentów, których sprawdzić nie można.

Lepiej napisz o swoich wynalazkach dot. wykorzystania energii kinetycznej rzeki i jak to robisz, że nie podpiętrzają wody, no i ile W wyciskasz z tych maszynek, na jakich parametrach przepływu i pow. przekroju rzeki. Zdjęcie albo szkic chociaż też mile widziane.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 03:44 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 19 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 677
Lokalizacja: Częstochowa
Szamie nie obracaj kota ( znowu ten kot) ogonem do góry. Nie mydlij oczu wybranymi przez siebie kwestiami.
Ciągle czekamy na Twoje odpowiedzi
1. Jak to jest, że powietrze nie omija turbin wiatrowych tak jak patyk czy pomarańcza omijają filar mostu. Soveniusy mają 30 % sprawności.
2. Czy używasz samochodu jako majacego 28% sprawności a nawet mniej.
3. I wreszcie przestań rżnąć głupa z tą górką na wodzie bo to nie ma znaczenia w meritum dyskusji. Kiedyś Flooder (politolog) to podał a Ty się uczepiłeś jak rzep psiego ogona.

Jeszcze Ci podam dalsze przykłady inteligencji w mojej rodzionie. Syna przyjęli do mensy. Ty natomiast swoją inteligencję i kompetencje podpierasz opiniami spawaczy, tokarzy i innych robotników dla których niby byłeś bustwem wcielonym czego i tak nie można sprawdzić. I wreszcie odczep sie od mojej rodziny bo mogę też wejść na Twoją i przypomnieć czym skórka za młodu... Wszyscy to widzą czym trąci.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Brak spadu
PostNapisane: niedziela, 12 czerwca 2011, 08:25 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
1/ omija
2/ nie ma nic do rzeczy
3/ napisz jak to robisz, że Twoje wynalazki tego nie robią?
4/ dalej przywołujesz rodzinne argumenty , jako dowody Twojej inteligencji
5/ wg. mnie to konfabulujesz z tymi maszynkami , tak jak z patentami
6/ mam dosyć dyskusji z Tobą, swoje wiesz , swoje rób, Twoje małpy - Twój cyrk

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 294 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL