Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest wtorek, 14 maja 2024, 01:20

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: poniedziałek, 1 października 2007, 06:00 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
Ceny energii wzrosną co najmniej o 10 15 proc.
Kompania Węglowa chce w 2008 roku podnieść energetyce ceny węgla nawet o 15 proc.
Vattenfall ocenia, że 10-proc. wzrost cen detalicznych energii w przyszłym roku to minimum
Urząd Regulacji Energetyki w ciągu miesiąca zdecyduje, czy uwolnić ceny detaliczne energii
RAPORT

Według informacji GP, spółki górnicze, których największymi klientami są elektrownie i elektrociepłownie, w kontraktach na 2008 rok chcą nawet 15-proc. podwyżek cen węgla.

- Na Śląsku mówi się, że w kontraktach na 2008 rok węgiel ma zdrożeć nawet o 15 proc. Nie przyjmujemy tego do wiadomości - mówi GP Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, prezes zarządu elektrowni Kozienice, której spółka ma ponad 10-proc. udział w krajowej produkcji energii.

Kompania Węglowa, największa firma górnicza w Polsce i Europie, o przekraczającym 50 proc. udziale w krajowym wydobyciu węgla, przyznaje GP, że złożyła energetyce propozycję wysokich podwyżek cen.

- Potwierdzam, że w negocjacjach proponujemy energetyce 15-proc. podwyżkę cen. Składa się na to wiele przyczyn. Wydobywamy mniej węgla, kopalnie są niedoinwestowane, koszty wyrobów stalowych wzrosły nawet o 70-80 proc., a w ostatnich dwóch, trzech latach wzrost cen węgla miał właściwie charakter indeksacji inflacyjnej - mówi Zbigniew Madej, rzecznik Kompani Węglowej.

Kilkunastoprocentowy wzrost cen węgla musiałby wywołać wzrost cen energii u producentów, nie byłby do zamortyzowania obniżką innych kosztów.

- Gdyby, czego - powtarzam - nie przyjmujemy do wiadomości, wzrost cen węgla wyniósł 15 proc., to w naszym przypadku oznaczałoby to 6-7-proc. wzrost kosztów stałych i taki wzrost cen energii - mówi Anna Łukaszewska- -Trzeciakowska.

Kopalnie studzą nastroje, nie chcą być obwiniane o podwyżki cen energii.

- Według naszych wyliczeń wzrost cen węgla o 10-15 proc. skutkowałby zaledwie 2-proc. wzrostem cen detalicznych energii elektrycznej - mówi Zbigniew Madej.

Mimo ciągle dużej niepewności elektrownie jednak składają sprzedawcom energii wstępne oferty.

- Wytwórcy próbują oferować na 2008 rok czarną energię, czyli z węgla za ponad 140 zł za 1 MWh, wobec 126-128 zł płaconych obecnie. Trzeba patrzeć na te ceny jak na ceny do negocjacji, ale wiadomo, że po 130 zł energii na 2008 rok się nie kupi - mówi Piotr Rudziński, wiceprezes zarządu EnergiPro Gigawat i dodaje, że spółki obrotu, kalkulując ceny detaliczne, będą musiały jeszcze wziąć pod uwagę m.in. wzrost obowiązkowych zakupów energii ze źródeł odnawialnych.

Urząd Regulacji Energetyki, który ma w ciągu miesiąca podjąć decyzję, czy uwolni ceny detaliczne energii na 2008 rok, w przypadku uwolnienia cen prognozuje wzrost cen energii z węgla na poziomie wstępnych ofert elektrowni.

- Spodziewamy się wzrostu w 2008 roku do 140-150 zł za 1 MWh. Prognozami dla cen regulowanych w tej chwili nie dysponujemy - mówi Adam Szafrański, prezes URE.

Vattenfall Sales Poland, uwzględniając wszystkie czynniki wzrostu cen do końca października, sprzedaje w promocji energię na 2008 rok po 0,1650 zł za 1 kWh, a to jest o blisko 10 proc. drożej niż płacą jego klienci z okresu przed 1 lipca tego roku.

- Uważam, że to atrakcyjna cena i sądzę, że 10-proc. wzrost cen detalicznych energii elektrycznej w 2008 roku to minimum - mówi Grzegorz Lot, dyrektor ds. sprzedaży Vattenfall Sales Poland.

- Ze wstępnych rozmów z wytwórcami energii sądujemy, że chcieliby podnieść ceny energii o ok. 8-12 proc., m.in. z powodu znacznych inwestycji w modernizację i nowe moce oraz deficyt certyfikatów CO2 - mówi Janusz Moroz, członek zarządu RWE Stoen.

Te mogące frustrować konsumentów prognozy nie oznaczają jednak, że jeśli w 2008 roku energia zdrożałaby faktycznie np. o 10 proc., to będziemy płacić końcowe rachunki wyższe też o 10 proc. W obecnym układzie kosztowym tak byłoby, gdyby też o mniej więcej 10 proc. wzrosły ceny dystrybucji, ale to raczej nie nastąpi.

Pobrano z
http://www.gazetaprawna.pl/?action=show ... .1.0.1.htm

nowy rok zapowiada sie nieźle :D

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 3 października 2007, 20:08 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 lipca 2007, 01:00
Posty: 40
No tak cena czarnej energi wzrośnie maxymalnie o 10% to jest z 12 groszy za kilowatogodzine do 13,2 groszy.
Ale za to cena świadectw spadnie o 20 groszy - jak podłączą te wszystkie wiatraki które są teraz budowane.

Nie wiem czy to są takie dobre wieści :cry:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 3 października 2007, 21:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
nie spadną ..niema szans..

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 3 października 2007, 22:46 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
marzyciel88 napisał(a):
No tak cena czarnej energi wzrośnie maxymalnie o 10% to jest z 12 groszy za kilowatogodzine do 13,2 groszy.
Ale za to cena świadectw spadnie o 20 groszy - jak podłączą te wszystkie wiatraki które są teraz budowane.

Nie wiem czy to są takie dobre wieści :cry:
Ktore wiatraki ?? wiesz ile potrzeba wiatrakow aby sprostac wymogom 7,5 do 2010 ??


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 3 października 2007, 22:55 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
najwyrażniej niewie..czyta bzdory ..potem pisze..

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 października 2007, 16:52 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 lipca 2007, 01:00
Posty: 40
W promieniu mojego wzroku (jakieś 15 km) pracuje już 15 dwuMegawatowych wiatraków. Kolejnych 15 takich samych jest budowanych. Tych mniejszych już nie liczę.
I to jest sam środek Polski żadne tam pomorze czy góry (Kamieńsk).

Unia zwraca 60% inwestycji więc kto żyw i ma trochę grosza i pojęcia buduje wiatraki.

A ty praktykant rozejrzyj sie i zastanów zanim zaczniesz obrażać ludzi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 października 2007, 17:47 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
marzyciel88..Jeśli poczułeś się urażony to bardzo przepraszam..nie to było moim celem..
Jeśli zaś tyczy się elektrowni i w ogóle energetyki to siedzę już w tym 11 lat mam trochę pojęcia i bzdur nie wypisuje. To że budują elektrownie wiatrowe i twoim zdaniem będzie ich AŻ TAK WIELE że ceny energii (świadectw spadną ) to winszuje wiedzy w tym temacie.
Jest to nierealne ..
Jeśli w ogóle (co jest MAŁO prawdopodobne )ceny spadną to nie z tego powodu zapewniam.

- na rynku energii mamy deficyt (o czym nikt nie mówi )
- świadectwa pochodzenia polecam zajrzeć na URE ile musimy wyprodukować zielonej energii żeby wypełnić obowiązek .
- gospodarka rozwija się w zawrotnym tempie jeśli nie postawią atomówki albo solidnie nie zmodyfikują starych molochów węglowych to przysłowiowego prądu braknie.
- żadne źródła alternatywne nie są w tym kraju wstanie sprostać zapotrzebowaniu na prąd.
Polecam poczytać i się zastanowić …
W Polsce powstają teraz jeszcze dwie elektrownie: Pątnów II i Bełchatów II. Według rządowych planów do 2025 r. powinniśmy produkować dodatkowo 15 tys. MW energii. Potrzeba na to około 80 mld zł. - Powinniśmy budować jedną elektrownię rocznie - uważa prof. Władysław Mielczarski, unijny koordynator ds. połączeń sieci energetycznych między Polską a Litwą i Polską a Niemcam
Źródło http://www.elektro.info.pl/index.php?op ... &Itemid=53
Polska bez prądu
Będzie jak w PRL? Powrócą stopnie zasilania? "Gazeta Wyborcza" alarmuje, iż w ciągu pięciu lat może zabraknąć Polsce prądu. Wynika to z raportu przygotowywanego w Ministerstwie Gospodarki.
Młodzi ludzie mogą nie pamiętać czasów, gdy dyspozytor mocy ogłaszał stopień zasilania i według specjalnej listy wyłączał prąd kolejnym firmom i instytucjom - snuje czarny scenariusz Krzysztof Żmijewski, były prezes Polskich Sieci Energetycznych i członek Społecznej Rady Konsultacyjnej Energetyki. - To, kto trafi na tę listę, będzie decyzją polityczno-administracyjną. Na samym końcu będą szpitale, tramwaje, kolej, gazownie i wodociągi. Gdyby im zabrakło prądu, stanęłaby gospodarka. Natomiast fabryki, które będzie można zatrzymać na kilka godzin, będą wyłączane.
Jako pierwsza "GW" widziała wstępną wersję raportu powstającego w Ministerstwie Gospodarki zatytułowaną "Bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w perspektywie najbliższych lat". Ma być opublikowany w połowie sierpnia. Wynika z niego, że nie powinniśmy się czuć zbyt bezpiecznie, bo w ciągu pięciu lat może nam zabraknąć prądu.

Wysoki wzrost gospodarczy powoduje, że zużycie energii rośnie o 3- 4 proc. rocznie. - Tylko w Warszawie zużycie prądu w latach 2005- 07 wzrosło o 20 proc. - mówi rozmówca gazety z jednej z firm energetycznych. - Niedługo przestaniemy nadążać z produkcją.

Żmijewski: - Energii zabraknie choćby dlatego, że nasze elektrownie są w rozsypce. 40 proc. z nich ma ponad 35 lat. W ciągu ostatnich 10 lat zbudowaliśmy zaledwie jedną niewielką elektrociepłownię w Zielonej Górze.
http://www.wprost.pl/ar/110933/Polska-bez-pradu/
Dodatkowo na te wszystkie czynniki wpływają jeszcze ceny innych źródeł energii jak : ropa, gaz WĘGIEL itd..
A wiatraki niech się budują jestem jak najbardziej ZA..
Jeszcze musisz pamiętać o tym iż dużo takich elektrowni pracuje na zasadzie chwilowego przyrostu mocy to nie MEW z prawie stała produkcja..gdzie tą energię zmagazynujemy? w tych kilku elektrowniach pompowych co to je mamy :D ale to już osobny temat .
Tyle z mojej strony ..
Pozdrawiam

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 4 października 2007, 19:22 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
marzyciel88 napisał(a):
W promieniu mojego wzroku (jakieś 15 km) pracuje już 15 dwuMegawatowych wiatraków. Kolejnych 15 takich samych jest budowanych. Tych mniejszych już nie liczę.
I to jest sam środek Polski żadne tam pomorze czy góry (Kamieńsk).

Unia zwraca 60% inwestycji więc kto żyw i ma trochę grosza i pojęcia buduje wiatraki.

A ty praktykant rozejrzyj sie i zastanów zanim zaczniesz obrażać ludzi.

a pokaż mi takiego co dostał choć grosz z uni to będę Ci bardzo wdzięczny. A jak załatwisz mi trochę zwrotu to Cię ozłocę. Większość z tych co próbowali dostać wiedzą że to bajka.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 7 października 2007, 10:11 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): wtorek, 2 maja 2006, 01:00
Posty: 7
Lokalizacja: łódzkie
Poproszę Marzyciela88 o informację, gdzie jest budowanych 15 kolejnych wiatraków w okolicy Kamieńska, bo ja nic o tym nie wiem....?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 7 października 2007, 10:17 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
jackenerg napisał(a):
Poproszę Marzyciela88 o informację, gdzie jest budowanych 15 kolejnych wiatraków w okolicy Kamieńska, bo ja nic o tym nie wiem....?
Pewnie nie w okolicach góry Kamiensk tylko Wolina. Dla ścisłości Góra Kamieńsk nie leży w gorach (czyli poludniowa Polska)jak niektórzy sądzą tylko w centralnej Polsce na trasie Katowice Warszawa.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 7 października 2007, 12:21 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Tołdi napisał(a):
marzyciel88 napisał(a):
W promieniu mojego wzroku (jakieś 15 km) pracuje już 15 dwuMegawatowych wiatraków. Kolejnych 15 takich samych jest budowanych. Tych mniejszych już nie liczę.
I to jest sam środek Polski żadne tam pomorze czy góry (Kamieńsk).

Unia zwraca 60% inwestycji więc kto żyw i ma trochę grosza i pojęcia buduje wiatraki.

A ty praktykant rozejrzyj sie i zastanów zanim zaczniesz obrażać ludzi.

a pokaż mi takiego co dostał choć grosz z uni to będę Ci bardzo wdzięczny. A jak załatwisz mi trochę zwrotu to Cię ozłocę. Większość z tych co próbowali dostać wiedzą że to bajka.


Następny bajkopisarz? Ja znam kilku co składali wnioski, wszyscy z nich kasę dostali i to się na jednym razie nie kończy. Oczywiście jest dość dużo warunków do spełniania i mnóstwo papierów do przewalenia ale na szczęście są firmy które w tym pomagają za procenty....

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 7 października 2007, 12:41 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
PKi napisał(a):
Oczywiście jest dość dużo warunków do spełniania i mnóstwo papierów do przewalenia ale na szczęście są firmy które w tym pomagają za procenty....
A ja ostrzegam przed firmami ktore oferuja pomoc za procenty przed dostaniem pieniedzy.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 7 października 2007, 19:30 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
PKi napisał(a):
Tołdi napisał(a):
marzyciel88 napisał(a):
W promieniu mojego wzroku (jakieś 15 km) pracuje już 15 dwuMegawatowych wiatraków. Kolejnych 15 takich samych jest budowanych. Tych mniejszych już nie liczę.
I to jest sam środek Polski żadne tam pomorze czy góry (Kamieńsk).

Unia zwraca 60% inwestycji więc kto żyw i ma trochę grosza i pojęcia buduje wiatraki.

A ty praktykant rozejrzyj sie i zastanów zanim zaczniesz obrażać ludzi.

a pokaż mi takiego co dostał choć grosz z uni to będę Ci bardzo wdzięczny. A jak załatwisz mi trochę zwrotu to Cię ozłocę. Większość z tych co próbowali dostać wiedzą że to bajka.


Następny bajkopisarz? Ja znam kilku co składali wnioski, wszyscy z nich kasę dostali i to się na jednym razie nie kończy. Oczywiście jest dość dużo warunków do spełniania i mnóstwo papierów do przewalenia ale na szczęście są firmy które w tym pomagają za procenty....

składałem dwa wnioski (nie na MEW) i oba przepadły. myślę że to nie bajkopisarstwo, wiem ile mnie to pracy kosztowało, ile papierów, warunków, i innych żeczy które nie są potrzebne do inwestycji robionej z własnych pieniędzy


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 10 października 2007, 22:48 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 lipca 2007, 01:00
Posty: 40
jackenerg napisał(a):
Poproszę Marzyciela88 o informację, gdzie jest budowanych 15 kolejnych wiatraków w okolicy Kamieńska, bo ja nic o tym nie wiem....?


Mają być zbudowane w Chabielicach


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 10 października 2007, 23:04 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): poniedziałek, 30 lipca 2007, 01:00
Posty: 40
praktykant - nie wątpie w twoje doswiadczenie i wiedzę w temacie.
A chcaiłem zwrócić tylko uwagę na fakt ze podniecacie się mozliwościa wzrostu ceny energi o 1 grosz gdy tak naprawdę o rentowności tego biznesu decydują ceny jakiegoś abstrakcyjnego, sztucznie wymyślonego czynnika - którym są świadectwa wytworzenia ekologicznej energii.
Które to zależą od wielkości podazy tej energii na rynku i nawet na tym forum widac że jest właśnie boom w tej branży. No i oczwiście jak Kaczory będą miały zły humor to jednym ruchem pióra mogą te "dotacje" skasować. Mając głęboko w poważaniu wymagania Uni (patrz Rospuda).
Dzisjaj są dopłaty ale juro może ich już nie być wcale.
Czy ktoś jest mi w stanie zagwarantować że tak sie nie stanie?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 11 października 2007, 07:31 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
po prostu, wszystkie elektrownie stana w przypadku zniesienia "dotacji" bo nikomu z nas nie bedzie oplacalo sie prowadzic produkcje za 11 gr...poza tym...kazdy z nas moze juz szukac swoich wlasnych odbiorcow..i tam ceny juz sa duzo wieksze

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 11 października 2007, 10:20 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
A ja uważam, że dobre, złote czasy dla elektrowniarzy wodnych dopiero nadchodzą. Za chwilę wytwórcy enegii czarnej (elektrownie konwncjonalne) będą płakać (już zaczynają), że nie mają funduszy na rozwój, bo pracują na urządzeniach z lat 70-tych, i że chca mieć taką samą cenę ja we Francji czy Niemczech. Cena energii czarnej wzrośnie tym razem nie z powodu wzrostu ceny węgla.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 11 października 2007, 17:22 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 240
Lokalizacja: Wrocław
Czyli mamy tak jak grabarze : " Im gorzej - tym lepiej".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 12 października 2007, 00:23 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 20 stycznia 2005, 01:00
Posty: 285
Lokalizacja: Piła MEW Gryfice rz.Rega
właśnie tak ..to wygląda :D

_________________
skype praktykant897
WP hydroenergia1

Nie dyskutuj z nikim, kto ma nad Tobą pół litra przewagi :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 2 listopada 2007, 11:13 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Kolejne wieści, czy dobre i dla kogo? :)

Wiadomości
Drogi prąd od stycznia
(PAP, tm/02.11.2007, godz. 06:18)
Od stycznia za energię drożej zapłacą wszyscy - gospodarstwa domowe i przedsiębiorcy, w sumie prawie 16 mln odbiorców. W środę Urząd Regulacji Energetyki (URE) zrezygnował bowiem z kontroli taryf i pozwolił na całkowitą swobodę w ustalaniu cen przez firmy sprzedające energię - pisze "Dziennik".

Od nowego roku prąd podrożeje o 10 - 15 proc. To nieuniknione, bo jego ceny trzymane od lat w ryzach należą dziś do najniższych w Unii Europejskiej - wyjaśnia gazeta.

Rachunki za prąd czteroosobowej rodziny mogą wzrosnąć średnio o 160 zł rocznie. Ale więcej zapłacimy nie tylko za światło. Po kieszeni uderzy nas również wzrost cen żywności. Na tym jednak galopada cen się nie zakończy. Wyższe koszty zakupów czy usług przyczynią się do wzrostu inflacji. A to z kolei zmobilizuje Radę Polityki Pieniężnej do dalszego podwyższania stóp procentowych. W efekcie w górę zapewne pójdą ceny kredytów - prorokuje "Dziennik".

Spółki handlujące prądem już dziś zaczynają kalkulować ceny, które zaproponują od nowego roku. "Ze wstępnych rozmów z elektrowniami, od których kupujemy energię, wynika, że taryfy mogą u nas zwiększyć się o prawie 12 proc." - informuje Janusz Moroz z zarządu RWE, niemieckiej spółki sprzedającej prąd na terenie Warszawy.

To będzie prawdopodobnie początek całej serii podwyżek cen prądu, które ze względów społecznych od lat były przez URE trzymane w ryzach. W efekcie mamy jedną z najniższych taryf w Unii. Zacznie się szybkie wyrównywanie różnic między Polską a pozostałymi krajami Wspólnoty. Dziś na przykład różnica w cenie 1 MWh między Niemcami a Polską dochodzi do 20 euro. "W ciągu roku, dwóch całkowicie urynkowimy ceny. Ten proces najbardziej zliberalizowanym rynkom skandynawskim zajął kilkanaście lat" - podkreśla Paweł Dobrowolski, ekspert branży energetycznej z firmy doradczej Deloitte.

Jedyne pocieszenie, że po nowym roku możemy liczyć na to, że przed niekontrolowanymi podwyżkami prądu uchroni nas prawdziwa konkurencja. Prąd możemy bowiem kupować od 22 dostawców - czytamy w "Dzienniku".



Pobrano : z onet.pl

http://biznes.onet.pl/0,1634133,wiadomosci.html


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL