Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest niedziela, 28 kwietnia 2024, 07:26

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 18 kwietnia 2006, 12:28 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 28 stycznia 2006, 01:00
Posty: 11
jestem nowy i dopiero zaczynam sie interesowac mew bardzo mi sie to spodobało i chciałbym w przyszłosci miec swoją elektrownie...prosiłbym w miare mozliwosci o odp na moje proste pytanka:)z góry dziękuje za wyrozumialosc i pomoc,która jest mi bardzo potrzebna


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2006, 09:02 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Poszukaj tutaj na forum. Było jak zmierzyć przelewem. Alternatywnie to młynek, ale żeby sobie tylko ot tak pomierzyć to pewnie nie warto.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2006, 10:41 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Najpierw zmierzysz i podstawisz wszystko do tego linku
http://www.inform.com.pl/mew_przeplywy.php

potem weź mapy wojskowe bardzo dokładne i zmierz powierzchnię zlewni. Każdy km2 zlewni to ok 5,2 l/s.

Oba wyniki powinny być do siebie zbieżne inaczej oznacza to ze gdzieś popełniłeś błąd.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: przepływ wody
PostNapisane: środa, 19 kwietnia 2006, 15:33 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Oj Panowie, głupoty pleciecie, hydrolodzy to z was marni.
Co do Pomiaru przepływu to dodam że jest on tylko chwilowy a nie jest miarodajny. do potrzeb MEW są potrzebne częstości trawania poszczególnych przepływów albo przynajmniej przepływ średni z wielolecia, podkreślam z wielolecia bo elektrownie nie budujemy na jeden roku tylko na wiele lat a klimat nam się ciągle zmienia i są duże wachania roczne.

Co do pomiaru przepływu chwilowego to można i młynkiem i wieloma jeszcze innymi przyżądami ale dla orjentacji wystarczy zmierzyć prędkość wody metodą pływakową i pomnożyć go przez przekrój zwilżony.

Co do przepływu średniego to możan jak mój przedmówca pisze za pomocą pomocą powierzchni zlewni i wartości przepływu jednostkowego tylko wartość odpływu jednostkowego jest różna dla róznych regionów w polsce a jej wachania są dość duże i przyjęcie wartości 5 l/s/km będzie dużym błędem (chyba). Najlepiej skożystać z map odpływu jednostkowego.

Jest jeszcze metoda analogii która w naszym przypadku będzie najlepsza, a do jej stosowania potrzebne nam są dane odnośnie przepływów dla tej samej rzeki tylko w innym miejscu, albo/lub/i dla innej rzeki w tym samym rejonie fizjograficznym oraz powierzchnia zlewni rzeki w miejscu nas interesującym i w miejscu analoga.

może nie całkiem jasno to opisałem ale w razie jakiś pytań mogę uściślić.

dodam tylko że jestem w stanie w ciągu 5 minut oszacować przepływ średni z wielolecia dowolnej rzeki z dokładonością do 80 % bez wychodzenia z biura, kozystając z danych które posiadam i map komputerowych dzięki którym liczenie powierzchni zlewni to pestka.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: re
PostNapisane: czwartek, 20 kwietnia 2006, 22:56 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): czwartek, 16 lutego 2006, 01:00
Posty: 23
do wodniakRZGW:

to może małe szkolenie Pan zrobi na forum


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 21 kwietnia 2006, 08:39 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Niestety na taki temat, żeby go dobrze przedstawić nie wystarczy małe szkolenie, dlatego nie chcę się rozpisywać na forum. Jeśli ktoś jest zainteresowany szacowaniem, bądz pomiarem przepływu jakąś kokretną metodą to mogę pomóc ale jeśli ktoś chce zgłębić Hydrologię odsyłam do literatury


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 21 kwietnia 2006, 23:42 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:ba98ef8e77="wodniakRZGW"]Co do pomiaru przepływu chwilowego to można i młynkiem i wieloma jeszcze innymi przyżądami ale dla orjentacji wystarczy zmierzyć prędkość wody metodą pływakową i pomnożyć go przez przekrój zwilżony.[/quote:ba98ef8e77]Mozesz opisac metode plywakowa ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 22 kwietnia 2006, 16:59 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 28 stycznia 2006, 01:00
Posty: 11
mozecie napisac cos wiecej na temat metody pływakowej?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2006, 09:01 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Jak w temacie.
1. Wybieramy prosty odcinek rzeki bez większych krzeków i innych przeszkód które zaburzają nurt rzeki.
2. Odmierzmy odcinek o równych warunkach np. 10 m lub 20 m a może nawet być dłuższy.
3. Wrzucamy patyk lub inny przedmiot pływający (podobno najlepsza jest pomarańcza ale myślę że można się bez niej obejść i lepiej ją zjeść) na początku odcinka i mierzymy czas w jakim przepłynie on przez nasz wymierzony odcinek.
4. Mając czas i odległośc wyliczamy prędkość płynięcia wody.
5. Musimy wymierzyć przekrój zwilżony tzn przekrój płynącej rzeki. Mierzymy dłąbokość wody w kilku miejscach w linii prostopadłej do nurtu rzeki (linia przekroju poprzecznego) i średnią z tego pomiaru mnożymy razy szerokośc rzeki albo dokładniej: przy pomiarze głębokości zapisujemy jednocześnie w jakiej odległość od brzegu został wykonany pomiar. Wyniki pomiaru nanosimy na kartkę i liczymy przekrój zwilżony.
6. Last: Przekrój zwilżony mnożymy razy prędkość i otrzymujemy przepływ m3/s

Tylko jeszcze raz podkreślam że jest to pomiar chwilowy, który znacznie się waha na przełomie doby, miesiąca i lat, a do projektowania MEW jest potrzbna pełna harakterystyka Hydrologiczna.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2006, 21:19 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Wodniak, to oblicz mi przepływ na Wierzycy na wysokości Zamek Kiszewski (Stara Kiszewa), porównam sobie z tym co turbina kręci :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: jak dokładnie
PostNapisane: wtorek, 25 kwietnia 2006, 23:40 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): piątek, 23 lipca 2004, 01:00
Posty: 169
Wodniak stwierdził ze wykona obliczenie przepływu śr. z dokładnością do 80% nie ma powodu aby nie wierzyć, ale bardzo istotne i chyba niedoceniane jest spostrzeżenie wodniaka o wpływie zmiany klimatu. Niestety tego nie uwzględniają nawet "uprawnieni z listy" i ich metody, a spotkałem się z ich obliczeniami które w konfrontacji z rzeczywistością były bzdurą.
Z tego powodu błąd w doświadczalnym badaniu lokalizacji admina może być większy od założonego. Naprawdę woda jest dużo mniejsza jak nawet pesymistyczne obliczenia, dlatego założony błąd 20% dotyczyć będzie błędu nie na korzyść większej ale mniejszej wody.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 26 kwietnia 2006, 10:00 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 8 marca 2006, 01:00
Posty: 237
Wierzyca profil Stara Kieszawa: SSQ - około 1,3 - 1,4 m3/s

O ile dobrze zlokalizowałe ten profil, a z czym się wiaże powierzchnia zlewni która była potrzebna do metody analogii to przepływ średni z wielolecia wynosi j.w.
Podkreślam że jest to średni z wielolecia a z jednego roku.

Mogę się mylić bo w ciągu 15 min nie da się dokładnie tego sprawdzić, a na poswięcenie więcej czasu nie mogę sobie pozwolić bo aktualnie w pracy jestem.
Dodam jeszcze, że chyba za bardzo się przechwalałem co do obliczanie z dokładnością do 80% przepływów na terenie całej Polski bo moim rejonem działanie jest RZGW w Warszawie i dla tego obszaru posiadam mapy które umożliwjają mi precyzyjne określenie pow. zlewni co z kolei jest potrzebne to wyliczeń hydrologicznych.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Mołtawa
PostNapisane: piątek, 28 kwietnia 2006, 21:59 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 28 stycznia 2006, 01:00
Posty: 11
masz w swoich mapach taką malą rzeczkę która płynie kolo Płocka??nazywa sie Mołtawa, konkretnie chodziloby mi ile jej przepływa przez taką wioske-Bodzanów...pozdro


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 28 kwietnia 2006, 22:13 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Nono Panie Wodniak. Całkiem całkiem, dalekie od rzeczywistosci to to nie jest :)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 28 kwietnia 2006, 23:39 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): piątek, 17 marca 2006, 01:00
Posty: 28
Jesli dobrze zrozumialem z tematu to aby wyliczyc Q do zaprojektowania turbiny potrzebujemy wyznaczyć powierzchnię zlewni z map?

WodniakRZGW mowil o specjalnych mapach do tego celu. Ale chyba nie sa one dostepne publicznie?

Jak najszybciej mozna policzyc Q do doboru turbiny?

I jeszcze jedno pytanko:) Czy mozna zaprognozowac (bez rocznych pomiarow Q) produkcje energii w MEW w poszczegolnych miesiacach kiedy jeszcze obiekt nie istnieje? Czy mozna jedynie okreslic w przyblizeniu tylko produkcje roczna?

Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: hehe
PostNapisane: sobota, 29 kwietnia 2006, 12:33 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 28 stycznia 2006, 01:00
Posty: 11
ale temat poruszyłem!! :D


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 29 kwietnia 2006, 15:14 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 28 stycznia 2006, 01:00
Posty: 11
jak myslicie jaki musi byc przeplyw chwilowy,zeby załozenie mew bylo opłacalne?co dzieje sie zimą?przeciez woda zamarza...??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 30 kwietnia 2006, 07:10 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Przepływ może być nawet 200 litrów na sekundę, byle ta woda spadała z 200 metrów, i wice wersa może być spadek 2 metry byle wody 10 ton na sekundę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: spadek
PostNapisane: poniedziałek, 1 maja 2006, 20:06 
Offline
jestem tu nowy
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 28 stycznia 2006, 01:00
Posty: 11
a gdy jest spadek 2 metry to ile tej wody potrzeba?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: spadek
PostNapisane: poniedziałek, 1 maja 2006, 20:09 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:716deed6f6="p5j"]a gdy jest spadek 2 metry to ile tej wody potrzeba?[/quote:716deed6f6]
a ile chcesz kW


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 110 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL