Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest poniedziałek, 6 maja 2024, 19:45

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Sprawność
PostNapisane: czwartek, 11 sierpnia 2005, 14:12 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Cześć!!! Jeleń jestem :oops: dlatego pytania podstawowe. Może ktos sie zlituje i odpowie :D
1) jaka sprawność powinien mieć, w srednim stanie, stary Francis z wałem pionowym , h=2,5-3 m, q=300-500l/s
2) jakie bedzie miał obroty
3) jaka jest sprawność przekładni np. pasowej, oczywiście do tegoż francisa, przy załozeniu standardowego generatora ( nie wiem ile powinien miec obrotów :oops: )
4) jaka jest sprawność tegoż generatora, tez do tego układu

Wszystko przy załozeniu , że stan techniczny urządzen jest sredni.
Może żeby nie mieszac h=2,75 m, q=400l/s.
Błagam, nie piszcie, że wiedza kosztuje, wiem o tym, TAKI SYNDROM MNIE NAPADŁ i mam nadzieje ,że pomożecie (cytat, wczesny E.Gierek) :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 00:10 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): piątek, 24 czerwca 2005, 01:00
Posty: 58
Hej,
pytanie z serii: za ile mozna kupic mieszkanie? (wiadomo, ze i za 50 tys i za 500), ale coz: jaki wirnik Francisa. Jesli Francis z Radomska to pewnie ten 280 mm, chyba ze zbierali tam wode to moze 400 ?. Jaka tam masz te przekladnie (tylko pasowa, czy sa zeby drewniane, czy to i to ?)

Pozdrawiam
Andrzej


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 00:20 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
[quote:bf407fe4ed="Tango"]Hej,
pytanie z serii: za ile mozna kupic mieszkanie? (wiadomo, ze i za 50 tys i za 500), ale coz: jaki wirnik Francisa. Jesli Francis z Radomska to pewnie ten 280 mm, chyba ze zbierali tam wode to moze 400 ?. Jaka tam masz te przekladnie (tylko pasowa, czy sa zeby drewniane, czy to i to ?)

Pozdrawiam
Andrzej[/quote:bf407fe4ed]

:D Cześć!!! Pytanie było hipotetyczne. Nie chce wystraszyć sprzedawcy ( młyn, staw) zanim nie podejmie decyzji na tak. Jak powie " tak sprzedaję" obejrze maszyny. Turbina jest podobno u kolegi na podwórku.
Dzięki za odpowiedz.
Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 00:57 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
[quote:97d088a958="Tango"]Hej,
pytanie z serii: za ile mozna kupic mieszkanie? (wiadomo, ze i za 50 tys i za 500), ale coz: jaki wirnik Francisa. Jesli Francis z Radomska to pewnie ten 280 mm, chyba ze zbierali tam wode to moze 400 ?. Jaka tam masz te przekladnie (tylko pasowa, czy sa zeby drewniane, czy to i to ?)

Pozdrawiam
Andrzej[/quote:97d088a958]

:? I jeszcze jedno, wydaje mi sie, ze serie pomyliłeś :) , okresliłem stary francis, w srednim stanie technicznym, parametry podane, przekładnie trzeba dobrac, generator też. Pytanie było dlatego, aby oszacowac sprawność całego zespołu.

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sprawność
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 10:23 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
[quote:21c4e0b8a5="szam"]:D Cześć!!! Jeleń jestem :oops: dlatego pytania podstawowe.
Błagam, nie piszcie, że wiedza kosztuje, wiem o tym, TAKI SYNDROM MNIE NAPADŁ i mam nadzieje ,że pomożecie (cytat, wczesny E.Gierek) :D[/quote:21c4e0b8a5]

:D
Szam - Ty to na pewno pamiętasz.

Jak się to skończyło dla Gierka i tych co mu pomogli? :mrgreen:

Piomika


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sprawność
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 11:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D
Szam - Ty to na pewno pamiętasz.

Jak się to skończyło dla Gierka i tych co mu pomogli? :mrgreen:

Piomika[/quote]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Sprawność
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 11:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
[quote:333bb479d1="szam"]:D
Szam - Ty to na pewno pamiętasz.

Jak się to skończyło dla Gierka i tych co mu pomogli? :mrgreen:

Piomika[/quote:333bb479d1][/quote]


Oj!!! pamiętam, pamiętam :D Praktyki mi brakuje, więc może z marszu jakis dobry człowiek mi poda sprawność silnika asynchronicznego 7-10 kW, araz przekładni 1/3 np. pasowej i klinowej :D

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 12:20 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Trzeba powiedzieć że urządzenia elektryczne ogólnie są stosunkowo sprawne ich sprawność może wahać się od 86% do 98% wartości mniejsze dotyczą raczej starych urządzeń i małej mocy natomiast mniejsze dotyczą nowych jednostek. Nowy silnik 10 kW może mieć sprawność 96%.

A jeśli chodzi o sprawność przekładni pasowej to literatura podaje, że jest ona na poziomie 98 a nawet 99% oczywiście w grę wchodzą takie rzeczy jak szybko naciąga (starzeje się pas) się pas i czy są naciągacze do pasa i w jaki stanie są łożyska.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 16:48 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
[quote:8b72d0ec67="AndrzejM"]Trzeba powiedzieć że urządzenia elektryczne ogólnie są stosunkowo sprawne ich sprawność może wahać się od 86% do 98% wartości mniejsze dotyczą raczej starych urządzeń i małej mocy natomiast mniejsze dotyczą nowych jednostek. Nowy silnik 10 kW może mieć sprawność 96%.

A jeśli chodzi o sprawność przekładni pasowej to literatura podaje, że jest ona na poziomie 98 a nawet 99% oczywiście w grę wchodzą takie rzeczy jak szybko naciąga (starzeje się pas) się pas i czy są naciągacze do pasa i w jaki stanie są łożyska.[/quote:8b72d0ec67]


:D Cześć!!! WIELKIE DZIEKI :D O taką informacje zabiegałem, jesli będę mógł moją wiedzą, skromną na tym etapie słuzyc, jestem do dyspozycji :D

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 18:38 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 maja 2005, 01:00
Posty: 43
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Jeśli chodzi o sprawność generatorów to przy mocy 10kW będzie bliższa raczej 90%.
Zależy ona bardziej od mocy jednostki niż od wieku ;)
Małe silniki (0.5kW) mają sprawność w okolicy 70-80%, duże (kilka MW) w pobliżu 97-98%

Sprawność zależy też dość mocno od ilość biegunów. Generatory i silniki asynchroniczne "wolnoobrotowe" mają dużą ilość biegunów. Odległości pomiędzy nimi są mniejsze, przez co większy jest wpływ szczeliny powietrznej pomiędzy wirnikiem i stojanem na drogę jaką pokonuje pole magnetyczne.
Powoduje to wzrost pobieranej mocy biernej, a przez to spadek sprawności.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 12 sierpnia 2005, 19:07 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
[quote:6e5dba1d20="grek"]Jeśli chodzi o sprawność generatorów to przy mocy 10kW będzie bliższa raczej 90%.
Zależy ona bardziej od mocy jednostki niż od wieku ;)
Małe silniki (0.5kW) mają sprawność w okolicy 70-80%, duże (kilka MW) w pobliżu 97-98%

Sprawność zależy też dość mocno od ilość biegunów. Generatory i silniki asynchroniczne "wolnoobrotowe" mają dużą ilość biegunów. Odległości pomiędzy nimi są mniejsze, przez co większy jest wpływ szczeliny powietrznej pomiędzy wirnikiem i stojanem na drogę jaką pokonuje pole magnetyczne.
Powoduje to wzrost pobieranej mocy biernej, a przez to spadek sprawności.[/quote:6e5dba1d20]

:D Cześć!!! :D Dzięki :D Nie chce byc upierdliwy, ale zrozumieć 8O , to ,że szczelina miedzy wirnikiem a stajanem istnieje i ma wpływ na sprawność jest dla mnie oczywiste, ale dlaczego :?: jej wpływ jest wiekszy przy wiekszej ilości biegunów :?:

Pozdrawiam Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 15 sierpnia 2005, 21:45 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 maja 2005, 01:00
Posty: 43
Lokalizacja: Bielsko-Biała
[quote:218e3a9255="szam"] :D Cześć!!! :D Dzięki :D Nie chce byc upierdliwy, ale zrozumieć 8O , to ,że szczelina miedzy wirnikiem a stajanem istnieje i ma wpływ na sprawność jest dla mnie oczywiste, ale dlaczego :?: jej wpływ jest wiekszy przy wiekszej ilości biegunów :?: [/quote:218e3a9255]Na przykład jeśli bieguny są tylko dwa to każdy "zajmuje" na obwodzie 180 stopni, czyli pół obwodu wirnika. Jeśli jest ich na przykład 10, to przypada już tylko 36 stopni obwodu na jeden biegun.
Pole magnetyczne w drugim przypadku przepływa przez dużo mniejszy przekrój bieguna, przez co potrzeba większej mocy biernej do wytworzenia tego pola.
Wieksza moc bierna to większy prąd w uzwojeniach, większy prąd to większe straty, większe straty to mniejsza sprawność, uffff :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 16 sierpnia 2005, 14:18 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 8 sierpnia 2005, 01:00
Posty: 273
:D Cześć :D dzięki Grek :!: Wszystko jasne :D


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 15 października 2005, 13:49 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Grek - podziwiam fachowość o wiedze. 100%owe odpowiedzi.

Co to tej starej turbiny francisa to ja może coś napisze.

Dla francissa istotna jest średnica wirnika (górna i dolna), wysokość wirnika, rozmiary kierownicy wraz z ilością łopat. Bez tego nie obliczysz optymalnej prędkosci obrotowej.

Stare francissy mają dość szerokie pole sprawności. Można napisać do 80%. Może być i znacznie mniej, wszystko zależy od stanu wirnika, szczelin miedzy wirnikiem a obudową itd.

Co do przekładni pasowej - realnie licz 97-98%. Generator 10kW jakieś 90%.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 16 października 2005, 01:33 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
[quote:f0f9a220c0="PKi"]

Dla francissa istotna jest średnica wirnika (górna i dolna), wysokość wirnika, rozmiary kierownicy wraz z ilością łopat. Bez tego nie obliczysz optymalnej prędkosci obrotowej.

[/quote:f0f9a220c0]
PKI rozwiń temat więcej szczegółów


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 16 października 2005, 18:16 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
To znaczy, co chcesz wiedzieć ? Bo jak to się liczy to wam na tą chwile nie powiem :) Może zrobie kalkulator do tego.....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 16 października 2005, 21:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Może masz jakieś materiały gdzie można o tym poczytać


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL