Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest wtorek, 7 maja 2024, 00:49

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: pompa wodna
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2005, 13:48 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 11 czerwca 2005, 01:00
Posty: 7
Witam,
może ktoś posiada wiedzę nt. stosowania pomp wodnych w układzie odwróconym?
Jaką uzyskują wówczas sprawność?
Może gdzieś można zobaczyć taką opcję?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2005, 16:03 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Z tego co gdzieś czytałem to sprawność turbiny wykonanej a pompy śmigłowej zależy do przepływu i od ustawienia kąta natarcia łopat tak jaj w turbinie, tyle tylko że przedział sprawności waha się od 43 do 60% to jest sprawność tylko samej „turbiny”. A ten artykuł to zwidziałem chyba na jakieś stronie z Politechniki Gdańskiej lub instytutu Maszyn przepływowych PAN.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: pompa wodna
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2005, 17:10 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 11 czerwca 2005, 01:00
Posty: 7
dodam, że chodzi mi o pompy wodne handlowe (katalogowe).


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2005, 21:45 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 5 czerwca 2004, 01:00
Posty: 50
Witam
Mewami jestem zaszczepiony od 1987r. W czasie oglądania wtedy (od 1988) mew trafiłem do Koszalina do Pana inż. Franciszka Żaka (znana postać na Pomorzu Środkowym, niestety już nie żyje). Zbudował On w centrum Koszalina na rzece chyba Dzierżęcince, (tu mogę się mylić) ale w samym cenrum 5 min spacerkiem od głownego placu Koszalina. Elektrownia była oparta na trzech ruruociągach w których były zamontowane pompy. Pracowały w systemie odwroconym. W tym czasie był już po operacji przewijania silników na niższe obroty. Nie był zadowolony z uzyskanej sprawności. Miał jeszcze próbować podnieść sprawność przez zmianę wirników. Ponieważ elektrownia była wykonana solidnie to pewnie pracuje do tej pory.
Tyle mogę pomóc.
Pozdrawiam i życzę dużo cierpliwości i samozaparcia (podstawa w naszym fachu)
Jercie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: pompa wodna
PostNapisane: piątek, 8 lipca 2005, 23:40 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 11 czerwca 2005, 01:00
Posty: 7
tak też myślę, że w takim wypadku nie można liczyć na rewelacyjną sprawność urządzenia.
Mam upatrzony spad, ale mały przepływ i pomyślałem sobie,właśnie, o pompie wodnej.
Dzięki, może jeszcze ktoś coś napisze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 9 lipca 2005, 18:40 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 24
Wita.!
Franek miał nazwisko Sak. Proszę nieprzekręcać! Młodzież może znała Kol. Franka (znanego na Pomorzu i nie tylko), a nam jego kolegom bardzo Go brakuje.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 9 lipca 2005, 20:09 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
Ooo Witaj Vodniku !

Co u Ciebie słychać?
Ukłony dla szanownej Vodniczki. :wink:
Niestety ja nie znam kol. Saka.
Co do pytania Alfa - to podzielam pogląd AndzejaM. Zbyt mała sprawność.

Mam pytanie do Ciebie Vodnik / tylko mi nie napisz, że znów na Ciebie wlazłem :D / -[b:322f25fdaf] długo jesteś w branży MEW?[/b:322f25fdaf]

Piomika

I jeszcze pytanie do p Jercie / żeby nam młodym w branży- bo niestety nie wiekiem :? - wylać kubeł wody.....: [b:322f25fdaf]Ilu elektrowni się Pan " dorobił " przez ten czas?[/b:322f25fdaf] / o stacone zdrowie i nerwy to już nie śmiem pytać/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 09:13 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 24
Piomka, Ty chyba się we mni9e zakochałeś, ale niestety bez wzajemności - od 1989 roku jestem w TR MEW. Zbudowałem 4 MEW,w budowie kolejna.Pozdrawiam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 10:29 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
:D :D :D
A tam bez wzajemności ......Tylko takie gadanie!!! :mrgreen: Nie ważna jest płeć........[b:fd695cea74]ważne są uczucia ![/b:fd695cea74]


Dobra . Po tych żartach będzie na poważnie.
Ma pan -panie Vodnik - duże doświadzczenie i co tu dużo gadać -odniósł Pan sukces- 4 elektrownie i piąta w budowie.O moce elektrowni nie pytam - bo wyraźnie widać ,że nie lubi się Pan chwalić swoim dorobkiem i trzeba było by "coś" z Pana wyciągać a tego Pan wyraźnie nie toleruje.

:D Ja będę jednak uparty i poproszę o jakieś namiary telefoniczne - nie na forum a na [b:fd695cea74]prywatną wiadomość[/b:fd695cea74]./ prośba dotyczy też forumowiczów ,którzy zapisali numer telefonu Vodnika/ . Bo bardzo zainteresował mnie Pana[b:fd695cea74] dorobek zawodowy[/b:fd695cea74]


Pozdrawiam .Piomika


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 18:56 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 24
Piomka weź na wstrzymanie albo zajżyj do mojej teczki (taki dociekliwy to musi pracować w "pionie"!), zajmij się budowaniem. Pozdrawiam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 19:37 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
[b:1503b6058b]A propos [/b:1503b6058b]budowania / teraz się pisze[b:1503b6058b] BTW [/b:1503b6058b]- wiedziałeś o tym?/[b:1503b6058b] Vodniku [/b:1503b6058b]to jak sądzisz; opłaca się remontować starego poczciwego Francisa czy nie?
Swoje turbiny sam remontowałeś /lub wykonywałeś / czy zlecałeś jakiejś firmie? jesli tak , to może ją polecisz?

Ja myślę ,że na forum ,ludzi by bardziej interesowały te tematy i Twoja wiedza i doświadczenie w tych tematach / a nie jakieś teczki i miłostki/
Sam nas krytykowałeś ,że" karmimy studentów jakimiś duperelami".
Ale my /np. ja/ nie mamy takiego stażu i doświadczenia jak Ty.

[b:1503b6058b]Cóż w tym złego ,że chcielibyśmy z niego / Twego doświadczenia/ skorzystać?[/b:1503b6058b]

Pozdrawiam Piomika /a nie Piomka/


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 23:11 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 24
Przepraszam, ale może mój słaby starczy wzrok jest winien. Sprry! Piomika! Myślę, że to forumjest potrzebne, ale nie dublujmy rzeczy sprawdzonych! Wszyscy starzy i najstarsi zawsze zaczynali od TR MEW, potem jak już były pieniążki to poszli na swoje. Ja często spotykałem elektrowniarzy, którzy mówili mi wprost "po co do was należeć jak wy załatwicie to sobie to będzie i dla nas!" Tylko teraz to się wreszcie skończy! Byłem w kilku ZE na tzw negocjacjach (wypowiedzenie umowy)
i nigdy Wam nie dadzą takiej ceny jaką wynegocjowaliśmy w TR MEW! Zapraszam na nasz zjazd (wyborczy) 2 -4 września Podpisywać będziemy umowy na sprzedaż wartości materialnych świadectw pochodzenia, bez giełdy, maklerów, opłat itp. Patrzcie na strony www,@trmwe pl
Zapraszam


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 11 lipca 2005, 23:18 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 24
Sorry pomyliłem adres (stary jestem) [email protected]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2005, 02:06 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
Vodnik - wkradło się tu troche bałaganu a nawet przekłamań , które należaloby uporządkować.

Po 1 To strona o której mówisz ma adres [b:6aa0a38340]www.trmew.pl[/b:6aa0a38340] i niestety na tej stronie nic się nie dzieje . Nawet informacji o terminie zjazdu nie znajdziesz. Owszem dział publicystki i prawa jest dobrze opracowany i w miarę aktualny ale pozostałe działy to klapa a forum wogóle nie istnieje.
Można tam zajrzeć raz w miesiącu ale nie codziennie jak tu.

Po 2 Jedno drugiego nie wyklucza. Mam na mysli przynależność do TR MEW i udzialu w tym forum. Ty jesteś tego przykładem.Przynależność kogoś komu się" nie kręci" / MEW w budowie/ wynosi 70 zł/ rok o ile dobrze pamiętam . Brak przynależności z mojej strony jest raczej lenistwem niż problemem finansowym.Co się zaś tyczy osób które mają MEW to już wygląda to inaczej; trzeba zapłacić bodajże 0,5% obrotu rocznego elektrowni . W przypadku Xsinskiego mającego MEW na 20 kW będzie to powiedzmy 200zł ale w przypadku Kujawskiego mającego 1MW będzie to już 10 000 zł składki za którą spędzi On 2- miesięczny urlop z żoną na przyslowiowej Majorce. Stąd problem. Poza tym - nie wymieniając z nazwiska część osób sami wykluczyliście ze swojego grona za nieetyczną postawę/ czytaj - przekręty/ wobec członków TR MEW .

Ja sam byłem na 3 zjazdach / pierwszy raz byłem w Bielsku -Białym/ i może będę na kolejnym . Problemu nie ma.

Po 3 .Nie ma dublowania forum. Na zjezdzie owszem dowiesz się ciekawych rzeczy i z ludzmi pogadasz .Ale nie ze wszystkimi i o wszystkim.Ma ktoś problem jak zdjąć turbinę ,jak dobrać zapezpieczenia ,jak zrobić kurs obsługi to pisze na tym forum i jakąś odpowiedz dostaje na miarę wiedzy i chęci tych , którzy te forum tworzą . Cóż w tym złego?. Gdzie tu konkurencja? Ma ktoś czekać rok do zjazdu , albo pałętać Ci się nieproszony po elektrowni?

Po 4. Zadałem Ci pytanie Czy mając takie doświadczenie zamontowałbyś u siebie starego Francisa czy nie ? A jak nie to co i czy polecasz jakś firmę? A ty skrzętnie unikasz odpowiedzi i straszysz nas co nam zrobi TR MEW jak do nich nie przystąpimy. A sam wcześniej narzekałeś ,że nasz poziom jest nieprofesjonalny i biedni studenci się nic od nas nie dowiedzą. A ja próbuje się coś od Ciebie profesjonalnie dowiedzieć- to mnie zaraz pojeżdżasz tekstami w stylu " zajrzyj do mojej teczki" lub "zakochałeś się we mnie" . Strasznie to profesjonalne.Jak chcesz tak strasznie trzymać to swoje doświadczenie dla siebie - to napisz otwarcie nie bo nie. Ale nie wytykaj wtedy innym braku profesjonalizmu

Po 5. A po 5 to se pogadamy na zjezdzie przy jakimś piwie! To Ci wtedy resztę wygarnę :wink:

Pozdrawiam. Piomika


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2005, 09:55 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 25 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 24
Witam.
Chyba mnie nie zrozumiałeś. TRMEW nikogo nie straszy i nikomu nic złego nie zrobi, ja po prostu będąc na spotkaniach w ZE słyszę o ich propozycjach i widzę od razu że to jest od 2 do 8 groszy/KWh mniej niż udało się to wynegocjować dla członków TRMEW. Każdy widzi jaki koń jest!
Po drugie 200 zł i 10.000 zł to zawsze jest 0,5 % i chyba bardziej zaboli tego drugiego, gdy coś zacznie szwankować w przepisach (wiem że Pan K. sam jeździ i pisze swoje do różnych gremiów, ale też nie wszędzie jest zapraszany), a TRMEW jest. Dzisiaj, jak zaczyna być z tego "interes" to powstało dziesiątki różnych organizacji i każda chce coś dla siebie ukręcić, mając w poważaniu producentów. Jeżeli chodzi o informacje co lepsze jajko, czy kura, to odpowiem tak : na samym początku ruszaliśmy MEW-y na byle czym i byle jak, aby się tylko kręciło, a z czasem wymieniało się turbozespoły, automatykę bo nie było pieniędzy, kredytów. Idee MEW-ów w zasadzie pociągnęli "pomysłowi Dobromirzy" (pamiętasz taką bajkę?), bez pieniędzy, ale z pomyślunkiem. Powstawały wtedy fantastyczne czasami twory, które zastępowały turbiny i kręciły, na pewno nie ze sprawnościami takimi do jakich dzisiaj przywykliśmy, ale zawsze. Jak przyjexdżali goście z Zachdu, to widząc te nasze wynalazki uśmiechali się z politowaniem, ale też dziwili się, źe "to" daje prąd!
Dzisiaj jest trochę lepiej (dla niektórych) z dostaniem finansowania, ale kwestia wyboru maszyn i koncepcji dalej zależy od tegona co cię stać. Początkującym, bez zasobów finansowych (a takich jest najwięcej) radzę : rusz na byle czym, ale rusz i krok po kroku modernizuj, aż dojdziesz do tego co cię zadowoli i z dumą pokażesz kolegom.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 12 lipca 2005, 10:51 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
Vodnik - miło się z Tobą gawędzi i co ciekawe ostatnio na tym forum tylko my gawędzimy.Nie chcę zepsuć tej atmosfery.
Na zjeżdzie jest taka tablica ogłoszeń. Wsród ogłoszeń ; szukam MEW ,szukam turbiny będzie ogłoszenie [b:5c9d096621]szukam kontaktu z Vodnikiem[/b:5c9d096621] :D
Będziesz miał ochote na pogawędkę to se pogadamy.
Może nawet dam się zaprosić na obejrzenie Twoich obiektów :wink:
Któż to wie.....


Pozdrawiam. Piomika


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL