Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 27 kwietnia 2024, 12:02

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lewar
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 19:05 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 18 listopada 2004, 01:00
Posty: 102
Lokalizacja: Zielona Góra
witam znawców lewara !!!!!
próbuje podtrzymać w rurze do odsysania powietrza wode przy pomocy cewek i rdzeni , które zamykają rure nie wpuszczając powietrza ,aby lewar pracował lub otwierają dostęp do powietrza i lewar przerywa prace , ale gdzieś popełniam błąd bo albo cewki się grzeją , albo rdzeń lub za słabo trzyma , .
działa to na 220 V - CO POWINIENEM POPRAWIĆ -CZY KTOŚ WIE lub miał już z tym do czynienia i jak sobie poradził , a może zmiana cewek na prąd stały ???
A moze ktoś się pochwali jak ma to potrzymanie rozwiązane inaczej??


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 19:52 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
moze zastosuj cewke gotową od jakiegoś dużego stycznika. lovato ma mocne cewki. zasada działania takich w porządnych stycznikach jest taka ze w momencie wciągania rdzenia cewka pracuje pełną mocą. zaś jak rdzeń jest już wciągniety cewka pracuje na podtrzymaniu małą mocą.

Jeśli na podtrzymaniu grzeje ci się to może zasil ją wtedy chociaż przez diode, będzie połowa napiecia i kształt troche posrany ale cewce to powinno być obojętne - zmniejszysz jej moc o połowe, może starczy na podtzymanie ?

no oczywiście diode zmostkuj przełącznikiem jakimś, nie wiem jake rozmiary tego masz, jakiś maleńki bądź mikro krańcowy.....


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 20:32 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 152
Cały problem w magnetowodach. Materiał , z których powinny być zrobione powinien być bardzo podatny magnetycznie i trudny do nasycenia (wysoka i wąska histereza magnetyczna). Nie każdy taki jest (koszt ). Można się ratować zwiększając ilość "mięsa". Powiększając jego gabaryty. Dla prądu zmiennego magnetowód MUSI być otoczony zwartym zwojem. Dla stałego - nie. Obejrzyj uważnie budowę R15 dla zmiennego i stałego (napięcie nieważne, to tylko ilość zwojów). Znajdź różnice w budowie i przetransponuj na tego lewara. Powinno zadziałać. Dobrym pomysłem jest podtrzymywanie ZAMKNIĘTEGO, CHWYCONEGO magnetowodu mniejszą mocą. Mniej się będzie grzała cewka.
Pozdrawiam Adam M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 22:13 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
:D :D :D :D :D :D :D :D
Oj Adaś , Adaś


Ostatnio edytowano czwartek, 12 maja 2005, 22:49 przez piomika, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 22:45 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2004, 01:00
Posty: 149
Lokalizacja: Kielce
do napowietrzania turbiny urzywa się zaworów motylowych
najprościej na takim zaworze założyć ramie z obciążnikiem na końcu trzymanym przez elektromagnes (może być od większego stycznika, obciążnik 2kg spokojnie utrzyma) przy zaniku napięcia elektromagnes puszcza i obciążnik otwiera zawór
natomiast w rurze do wyciągania powietrza montuje się zawór zwrotny


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 22:49 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
W jaki sposób zasysacie wode do lewara . Sposób z odkurzaczem już znamy jak się to robi inaczej.


Ostatnio edytowano sobota, 14 maja 2005, 18:50 przez e-11, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 22:57 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2004, 01:00
Posty: 149
Lokalizacja: Kielce
ja mam wał pionowy i wirnik jest cały czas zanużony więc moge włączyć do sieci generator i sama się odpowietrzy ale nie polecam
Sposób z odkurzaczem jest najlepszy i sprawdzony i najprostrzy
wystarczy odkurzacz, zawór zwrotny z delikatną sprężyną i kawałek rur do podłączenia


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 23:07 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Dlaczego swojego sposobu nie polecasz. Wydaje mi sie ze to dobre rozwiązanie turbina z generatorem w pierwszej fazie pracuje jako "pompa smigłowa" jak zassa wode przełącza się na prace generatora. Czy chodzi o to że gdyby były kłopoty z zasaniem wody układ mógłby cały czas pracować na pobór energii z sieci.Jezeli tak to można zastosować czsówkę o dłuższym czasie która wyłączała by układ po odcholowaniu czasu.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 12 maja 2005, 23:31 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2004, 01:00
Posty: 149
Lokalizacja: Kielce
niepolecam bo jest to zabronione (włączanie bezpośrednio do sieci tak dużego silnika)


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 13 maja 2005, 09:21 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 18 listopada 2004, 01:00
Posty: 102
Lokalizacja: Zielona Góra
PANOWIE !!!! bardzo dziękuje
gdzieś już czytałem o tym dodatkowym podtrzymaniu , oczywiście chodzi o dodatkową cewkę na tych samych rdzeniach .
a co sądzicie aby jeszcze oszukać pole indukcyjne nacinając nieregularnie rdzenie (mam założone stalowe ) ?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 13 maja 2005, 17:51 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 25 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 240
Lokalizacja: Wrocław
Kwestia doboru sprężyny do elektromagnesu oraz zmniejszenia napięcia
na podtrzymaniu / u mnie po wejściu na pracę generatorową przekażnik włącza w obieg autotransformator./ Jak potrzebujesz mocniejszego elektromagn. - szukaj w hurt.elektromagnet. www.krzysztonjan.republika.pl ES 1 - ES 2 ; 1,5, 3, 5, 8, 15 kg /uciągu/
Takie rozwiązanie jak u Michała też widziałem. Proste i skuteczne.
Ja jednak celuję w pracę bezobsługową a więc i zamykanie musi być
automatyczne.

Cze.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 14 maja 2005, 10:16 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 18 listopada 2004, 01:00
Posty: 102
Lokalizacja: Zielona Góra
robiłem próby zasilając cewke prądem stałym z sieci za mostakiem i także zasilając 24 V i jestem coraz bliżej celu .takie różne próby , aby zamykać na około 5 kg
Ja też uważam że MEW-ka powinna być bezobsługowa.
Sprężyny nie chce stosować , wolę otwierać zawór ciężarem rdzenia , a kondensator ma nie dopuścić do zbyt dużego namagnesowania rdzenia prądem stałym


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 14 maja 2005, 19:06 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Wili wydaje mi się że masz nieodpowiednią cewkę co do napięcia pracy ewentualnie może rdzeń po zadziałaniu nie zamyka dokładnie pola magnetycznego. Nie staraj się oszukać fizyki. działanie tego zaworu powinno być skuteczne i pewne od niego dużo zależy. Upewnij się czy cewka elektromagnesu jest na napięcie na którym pracuje Twoje sterowanie i jak to dograsz to zastosuj sposób jaki proponuje admin po załączeniu wszelkie cewki nie potrzebują już pełnego napięcia . Tylko zrób to nie przez mikrowyłącznik jak proponuje admin tylko przez styk pomocniczy ewentualnie mikrowyłącznik o prądzie styków odpowiednim do prądu cewki.Nie śrubuj w górę też z ciężarem bo może dojść do sytuacji kiedy elektromagnes na sto zadziałąń raz Ci nie zamknie bo będzie miał za ciężko, tak może sie dziać kiedy cewka dostanie tak zwanego "skrótu" tzn. zwarcia miedzyzwojowego , zwarcie to pozwoli cewce na prace ale pole magnetyczne będzie za małe aby zamknać rdzeń obciążony ciężarkiem.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lewar
PostNapisane: czwartek, 15 stycznia 2009, 20:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
W jaki sposób zabezpieczacie swoje pompy próżniowe tzn obojętnie czy to odkurzacz czy oryginalna pompa próżniowa . W jaki sposób zabezpieczacie aby woda nie dostała się do pompy w czasie ssania.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lewar
PostNapisane: sobota, 17 stycznia 2009, 08:58 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 4 listopada 2008, 01:00
Posty: 21
Lokalizacja: Londyn
Pompa wyłaczona jest w momęcie nabrania obrotów wirnika do załączenia generatora .
W turbinie pozostaje jeszce powietrze które zostaje wypchnięte samoczynnie podczas pracy .


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lewar
PostNapisane: sobota, 17 stycznia 2009, 12:02 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 24 października 2004, 01:00
Posty: 149
Lokalizacja: Kielce
Dokładnie tak, pomiar obrotów na wale turbiny jest wystarczający a pompa może wyłączać się gdy turbina osiągnie 50% obrotów znamionowych


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lewar
PostNapisane: sobota, 17 stycznia 2009, 12:47 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Dzięki za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie stosując pompę próżniową czym się kierować przy doborze, na pewno ma jakiś parametr na który należy zwrócić uwagę.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lewar
PostNapisane: sobota, 17 stycznia 2009, 14:26 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
można założyć zawór pływakowy z beczkowozu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lewar
PostNapisane: sobota, 17 stycznia 2009, 15:24 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
nie wiem czy manometr kontaktowy(lub podobny np manometr elektroniczny, czujnik cisnienia) nie bedzie dobry jako wylacznik wylaczajacy pompe przy cisnieniu poniżej atm czyli wyssaniu wody z turbiny wylacza przez przekaznik pompe lub tak jak wyz. koledzy napisali licznik obrotow. Co do wydajnosci pompy, oblicz ile musisz wyssac powietrza z turbiny i w jakim czasie chcesz uruchomic turbine i bedziesz wiedzial co szukac.
http://www.elektrozawory.pl/elektrozawo ... at_tec.pdf zawory napowietrzające turbinę


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Lewar
PostNapisane: niedziela, 18 stycznia 2009, 20:21 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 4 listopada 2008, 01:00
Posty: 21
Lokalizacja: Londyn
pompa z cementowozu http://www.allegro.pl/item533434169_pom ... niowa.html jest super 30 sekund i załaczenie
inne mniejsze nawet do kilku minut szkoda czasu i awaryjne


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 112 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL