Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest sobota, 11 maja 2024, 09:07

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 13 kwietnia 2005, 13:23 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 9 marca 2005, 01:00
Posty: 7
czy posiadając 70 tyś zł można się brać za budowę MEW, parametry jazu to ok 2m3/s i 2,5 m spadu więc myślę że ok 40kW można by wiciągnąć
wiem że na początek trzeba dużo papierków załatwić ale powiedzmy że to miałbym już za sobą
mnie interesowałaby MEW w jak największym stopniu zautomatyzowana
może doradzicie coś ogólnie na początek (jaka turbina itp)
do sieci nn jest ok 20m
do załatwienia wszystki papierów na początek podchodzę tak optymistycznie bo wiem, że na tej samej rzece już powstaje elektrownia właściciel powiedział że nie robią problemów, a wręcz są przychylni takim inwestycjom na terenie powiatu
w temacie dopiero zaczołem się orientować i jestem trochę zielony
za wszelkie info sedeczne dzięki
[email protected]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 kwietnia 2005, 16:01 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
Jeżeli masz lokalizację i do tego jeszcze jakieś grosiwo to, uważam, zakładając, że z papierkami szybko się uporasz, to powiem, że masz już tą MEW. Są tu na forum osoby, które mają MEW i sądzą, że można postawić obiekt MEW bez własnych środków (Bogas), pozyskując je z unijnych funduszy. Poczytaj posty Bogasa.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 kwietnia 2005, 17:13 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 marca 2005, 01:00
Posty: 27
Ja pozwolę sobie wtrącić się i postawić pytanie o podobnym charakterze, czy ktoś w ogóle startował bez prawie żadnych pieniędzy i wykorzystywał wyłącznie kredyt i ewentualne dotacje???

Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 13 kwietnia 2005, 23:42 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 26 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 259
Lokalizacja: dom: O-ca, MEW: brak :(
Patrz jak wyżej!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2005, 10:27 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 18 listopada 2004, 01:00
Posty: 102
Lokalizacja: Zielona Góra
czytałem o takich którzywzięli kredyt i szybko musieli sprzedać MEW , bo dawała mniej kasy niż raty do banku , a z unijnymi eurasami to wcale nie tak optymistycznie , przeżyłem to nie dawno - po prostu zabrakło kasy na dzialanie z którego chcialem wyciągnąć , zbyt wiele wniosków , ale mając w kieszeni 70 tys można zacząc walke z MEW pod warunkiem że wiele zrobisz metodą gospodarczą tzn . rozcągniete także w czasie


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2005, 11:04 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 3 kwietnia 2005, 01:00
Posty: 152
Też myślę tak jak willi. Można zaczynać z gołymi rękami, ale to zawsze trwa. Nic tak nie przyspiesza realizacji zamierzeń jak dobre doinwestowanie. Doradzam postawienie realnego terminarza prac/kosztów. Pozwoli oszacować, czy zamierzenie ma sens.
Właśnie zaczynam i też bez kasy. Myślę o kręciołku na własne potrzeby na "siurku". Mam czas, wiele umiem zrobić (tak mi się wydaje). Jestem optymistą. W kredyty oparte na realizacji komercyjnej za małą kasę to bym się nie wpuszczał bez baardzo głębokiego namysłu.
Pozdrawiam Adam M.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 kwietnia 2005, 12:14 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
1. Najpierw upewnij się czy właściciel jazu da ci dzierżawę na 30 lat na papierze a nie na gębę. Potem zamów operat i pozwolenie wodno prawne na 30 lat min. Dasz za to od 1 tyś do 10 tyś w zależności od znajomości.
2. Sprawdź co na to elektrownia w Łódzkiem nie pozwalają przyłanczać MEW do NN ze względu na dość spore wąchania napięcia. Za przyłącze do ŚN możesz dać nawet 30 tyś w zależności od odległości od transformatora.
3. Rozejrzyj się za turbiną pamiętaj że zamówienie nowej to ok. 3 miesięcy czekania, a cena to ok. 40 tyś :!: :?: :o .
4. Zanim zrobisz operat popatrz czy nie ma możliwości pod piętrzenia z przodu albo podkopania z tyłu dostaniesz za darmo kolejne 40 KW. Koparka linówka 40 zł za godzinę.
5. Zamontuj turbinę bezpośrednio na jazie, nie buduj żadnych budynków, unikniesz podatków, nieproszonych gości których zawsze przyciąga zamknięte zakratowane miejsce, i najważniejsze unikniesz największych kosztów. Tak samo elektrykę zamontuj jak najprostszą najlepiej w zwykłej szafie takiej w jakiej stawiają liczniki elektryczne. Zamiast skomplikowanego sterowania zatrudnij miejscowego który mieszka najbliżej za 300 zł miesięcznie albo za procent od wyprodukowanej energii będzie doglądał jak swojego.
6. Koniecznie wypełnij wniosek o dofinansowanie z UE. być może dostaniesz jakiś zwrot kosztów. Uderzaj wprogram 2.4 jak nie wypali ponów w program 3.4

I na koniec przy budowie MEW najważniejsze jest miejsce :!: :!: pieniądze to nie wszystko. :D to cytat z bardzo dobrego Polskiego Filmu


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 15 kwietnia 2005, 13:20 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 17 marca 2005, 01:00
Posty: 27
> "3. Rozejrzyj się za turbiną pamiętaj że zamówienie nowej to ok. 3 miesięcy czekania, a cena to ok. 40 tyś "


40 tyś. 8O 8O 8O :?: :?: Gdzie taką turbinę można dostać??? Z tego co się orientowałem to wydatek rzędu >150 tys, chodź moja orientacja jest wysoce pobieżna, ale za wszelkie sugestie w tej materii z góry dziękuję.

Sławek


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 18 kwietnia 2005, 23:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
Było o tym na forum sprawdź poprzednie posty, są tam adresy i www do producentów. BTW turbina turbinie nie równa, nie regulowana będzie tańsza od regulowanej na postoju i o wiele tańsza od samoregulującej. Ja takich nie polecam im cos bardziej skomplikowane tym szybciej się popsuje. Ekonomiczniej jest kupić rzecz prostszą i tańszą, zarabiając na bezawaryjności.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 kwietnia 2005, 10:32 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 9 marca 2005, 01:00
Posty: 7
wielkie dzięki dla wszystkich
to będzie zwrot w moim życiu o 180st.
kurcze mam jeszcze kilka wątpliwości ale powoli się rozwiewają
m in to że musze sprzedać mieszkanie i mieszkać narazie z teściami :?
ale mam nadzieję że niedługo (nadzieja matką głupich :lol: )
ale nic jak się nie wezme to nie będe miał !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: wtorek, 19 kwietnia 2005, 12:15 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 1 stycznia 2005, 01:00
Posty: 514
Konktenbit- ostrożnie z tą sprzedaża mieszkania. Chyba dopadł Cię syndrom MEW :) Jesli piszesz , że masz 70 tys zł - to chyba je masz teraz a nie po sprzedaniu mieszkania?
Bardzo dobrze doradza Ci Mpoplaw i zacznij od realizacji wszystkich Jego punktów.Do tego nie potrzebna jest aż taka wielka kasa, tylko trzeba się trochę" na chodzić" koło sprawy. A to trwa!!!
Chyba że pieniądze za mieszkanie chcesz przeznaczyć na zakup obiektu.To tak ,bo pewnie zawsze je odzyskasz odsprzedając obiekt


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 20 kwietnia 2005, 09:28 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): środa, 9 marca 2005, 01:00
Posty: 7
tak tak najpierw wszytstko dopiąć na ostatni guzik i dopiero wtedy sprzedać (aż tak lekkomyślny to ja nie jestem)
wcześniej też będe się starał i dotacje unijne


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: środa, 20 kwietnia 2005, 16:22 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 21 stycznia 2005, 01:00
Posty: 412
Lokalizacja: Dom: Poznań MEW: Gryfice
..syndrom MEW to jednak prawdziwa choroba...bez jaj :))


Zycze powodzenie koktenbit :) Koniecznie musi sie udac :) Pzdr.

_________________
"Światem rządza głupi,gnuśni i występni"-Dante Alighieri

GG: 3708469
Skype: Flooderek


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL