Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 13:33

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: środa, 23 marca 2005, 23:30 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 18 lipca 2004, 01:00
Posty: 71
Lokalizacja: DOM:Szprotawa, woj.lubuskie MEW: okolice Zgorzelca
Ostatnio odbyły się targi energii odnawialnej ENEX w Kielcach. Niestety nie mogłem w nich uczestniczyć. Czy ktoś z Was tam był? Może macie jakieś materiały :?:
Pozdrawiam :wink:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 25 marca 2005, 15:31 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Ja byłem i muszę wszystkim powiedzieć, że to była strata czasu i pieniędzy. :evil: Stoiska tylko na jednej hali i to mało atrakcyjne. Nic, co by się nadawało do elektrowni wodnych, no nie były silniki asynchroniczne nie pamiętam skąd i prądnice synchroniczne z Komelu. Jeden wiatrak o mocy 9kW i niebotycznej cenie jak za taką moc. Trochę kolektorów słonecznych i fotoogniw no i trochę więcej na temat biomasy, ale wszystko to do kupy stanowiło może 10% całości materiałów, z czego 6% dotyczyło biomasy. W zasadzie żadnych materiałów poza ofertą firm. Myślę, że nic nie straciłeś, że cię tam nie było.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 25 marca 2005, 16:28 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 16 kwietnia 2004, 01:00
Posty: 452
Lokalizacja: Dom Wielkopolska, MEW Zachodniopomorskie
A wjakiej cenie był ten wiatrak?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 25 marca 2005, 18:08 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 1 marca 2004, 01:00
Posty: 107
Lokalizacja: Radomsko
Ja bylem w zeszlym roku i nauczony doswiadcvzeniem w tym juz nie pojechalem. Pewnie co rok maja podobny poziom z tego co czytam.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 26 marca 2005, 02:23 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:a7c141c5ee="Sasza"]A wjakiej cenie był ten wiatrak?[/quote:a7c141c5ee]
strzelam w granicach 30- 40 tys


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 26 marca 2005, 08:39 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Za 9 kW z wieżą 12m bez jakiejkolwiek regulacji napięcia czyli mały wiatr niskie napięcie duży wiatr wysokie napięcie, chcieli uwaga 75 tyś. Więc jak widać strasznie drogo i tylko do ogrzewania. Jedynie to bardzo silnym wietrze wiatrak obracał się o 90 stopni do kierunku wiejącewego wiatru. Startował chyba przy prędkości 3 lub 3,5m/s.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 26 marca 2005, 10:33 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:160c2fa412="AndrzejM"]Za 9 kW z wieżą 12m bez jakiejkolwiek regulacji napięcia czyli mały wiatr niskie napięcie duży wiatr wysokie napięcie, chcieli uwaga 75 tyś. Więc jak widać strasznie drogo i tylko do ogrzewania. Jedynie to bardzo silnym wietrze wiatrak obracał się o 90 stopni do kierunku wiejącewego wiatru. Startował chyba przy prędkości 3 lub 3,5m/s.[/quote:160c2fa412]To ja juz wole kupic uzywany za ta cena mam o mocy ok 100 kW gotowego do podlaczenia do sieci


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: czwartek, 31 marca 2005, 12:02 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 10 marca 2004, 01:00
Posty: 74
Lokalizacja: wododział Kraków
Oczywiście zgadzam się, że to wygórowana cena i lepiej jest kupić w tej cenie używana wiatrak choć nie wiem czy właśnie o mocy 100 kW a jeśli tak to czy ta cena obejmuje dowóz wiatraka na wskazane miejsce. Ale mając taką moc musimy mieć dostęp do sieci SN bo nikt nie chce wiatraków włączać na 0,4 kV więc trzeba doliczyć transformator czasami nawet pomiar po stronie średniego napięcia; należy wykonać ekspertyzę wpływy przyłączenia na sieć elektroenergetyczną i wiele innych. A tu stawiasz wiatrak bez dostępu do sieci i bez żadnego użerania się z zakładem energetycznym. Oczywiście można to samo osiągnąć za dużo niższą cenę niż taka jaką podałem z targów ale właśnie o tą cenę było pytanie.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 1 kwietnia 2005, 20:19 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
Tak za 75 tys kupie 100 kW lub wiekszy cena nie zawiera instalacji czyli fundamentow przylacza trafo pozwolen itp ...


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 2 kwietnia 2005, 08:48 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): czwartek, 24 lutego 2005, 01:00
Posty: 405
fundamenty zrobisz sam według specyfikacji a jeśli ma to być na sieć wydzieloną (grzałki) to wystarczy tylko podłączyć, nadal się bardziej opłaca.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 3 kwietnia 2005, 15:24 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 19 lutego 2005, 01:00
Posty: 34
Lokalizacja: opolskie,powiat Głubczyce
A powiedzcie mi ludziska mili, co się bardziej opłaca, mewka czy wiatrak? Jakie musza być warunki aby wiatrak wyciagał 100 kW i gdzie najlepiej je stawiać? Czy na południu są takie miejsca, moze w górach?

Co myślicie?


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 3 kwietnia 2005, 16:25 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:d6b72bb425="kuklik_ar"]A powiedzcie mi ludziska mili, co się bardziej opłaca, mewka czy wiatrak? Jakie musza być warunki aby wiatrak wyciagał 100 kW i gdzie najlepiej je stawiać? Czy na południu są takie miejsca, moze w górach?
Co myślicie?[/quote:d6b72bb425]
glownie na Pomorzu takze w innych rejonach kraju np przelecz Dukielska
nie wiem czy to prawda ale wlasnie w okolicach Dukli wieja wiatry ze srednia predkoscia 12 m/s !!! czyli blisko predkosci znamionowej, nie moge tego potwierdzic czy to prawda nie widzialem wynikow pomiarow predkosci wiatru
Oplaca sie miec elektrownie obojetnie jaka byle by produkowala prad i zarabiala.
Problem z el. wiatrowymi jest taki ze wiatr wieje to jest prad nie wieje nie ma czyli nie produkuje...
Szacuje sie ze oplaca sie instalowac farmy wiatrwe w miejscu gdzie srednia predkosc wiatru przekracza 6 m/s.
Nie powinno sie zadawac pytania kiedy osiagnie 100kW tylko ile godzin w roku bedzie pracowal z moca 100 kW


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 3 kwietnia 2005, 16:29 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
[quote:e2952c8a56="mpoplaw"]fundamenty zrobisz sam według specyfikacji a jeśli ma to być na sieć wydzieloną (grzałki) to wystarczy tylko podłączyć, nadal się bardziej opłaca.[/quote:e2952c8a56]Fundamenty zrobie samodzielnie ale bede musial zaplacic za fundament - pisze o elektrowni wiatrowej 100 kW i wiekszej mniejsze mnie nie interesuja
Male do 5 kW mozna sie bawic w grzalki baterie, pompowanie wody itp


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 15 grudnia 2014, 12:01 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 15 grudnia 2014, 10:10
Posty: 2
Wybiera się ktoś na najbliższą edycję Enex-u? W tym roku chyba 5-6 marca. Mi się generalnie w zeszłym roku podobało. Fajna była debata na temat efektywnego wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

Poza tym szukam kolektorów słonecznych, może coś tam znajdę. Kilku znajomych właśnie przez targi w Kielcach znalazło dobre kolektory, z których są zadowoleni :)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 15 grudnia 2014, 23:41 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
wodnik467 napisał(a):
Wybiera się ktoś na najbliższą edycję Enex-u? W tym roku chyba 5-6 marca. Mi się generalnie w zeszłym roku podobało. Fajna była debata na temat efektywnego wsparcia dla odnawialnych źródeł energii.

Poza tym szukam kolektorów słonecznych, może coś tam znajdę. Kilku znajomych właśnie przez targi w Kielcach znalazło dobre kolektory, z których są zadowoleni :)


Chamska kryptoreklama. Admin, konto do zbanowania, a post do usunięcia.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL