Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest wtorek, 23 kwietnia 2024, 10:35

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: piątek, 7 stycznia 2005, 12:52 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2005, 01:00
Posty: 3
Tak jak w temacie. posiadam silnik pierścieniowy 5 kw chciałbym zrobić z niego generator do elektrowni ale wiatrowej takiej niedużej. Może macie jakieś pomysły. wiem że nalezy wzbudzić wirnik takiego silnika ale nie wiem jakim pradem i wjaki sposób wykonac wzbudnicę? jezeli szanowi formowicze cos wiecie na ten temat to prosil bym o pomoc. z tego forum dowiedziałem sie ze kupujecie silniki synchroniczne o duzej mocy podejzewam że na generatory . wiec macie jakies zapewne pomysły na generator. Proszę o pomoc jeszcze raz w tym temacie .
Pozdrawiam wszystkich zwolenników i pasjonatów energii odnawialnej a w tym przypadku powstałej w wyniku przepływu wody w rzeczkach i strumykach . Pozdrawiam Mariusz


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 7 stycznia 2005, 13:59 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Podłączasz jak silnik, uruchamiasz jako silniki napedzasz ponad obroty synchroniczne, jak przekroszysz synchroniczne to bedziesz miał generator :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 7 stycznia 2005, 14:59 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2005, 01:00
Posty: 3
to wszystko się zgadza co napisałeś.. tylko widzisz mi zależy na tym aby generator pracował jako samowzbudny na wydzieloną sieć i wzbudzał się przy małych obrotach.osiagniecie obrotów ponadsynchronicznych przez turbine wiatrową jest nieosiagalne przynajmniej przy moich załozeniach konstrukcyjnych.
myślałem że można taki silnik w jakiś sposób przerobić żeby działał tak np alternator z tym że wzbudzenie by miał własne a nie zewnetrzne.

Także jezeli macie taka wiedzę i doswiadczenie pomóżcie będę wdzięczny. najbardziej zależy mi na tym wzbudzeniu no i oczywiscie obrotach bo każda przekladnia w mojej konstrukcji turbiny to kolejne straty. ja rozumiem że MEW to inna bajka ale generator to generator . pozdrawiam . prosze o posty


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: piątek, 7 stycznia 2005, 17:52 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
To duzy kondensator połącz równolegle z generatorem. N.p. 10kVAr. Nie mam pojęcia jaki dokładnie musi być żeby sie wzbudził. Może 5kVAr wystarczy.

Alternatywnie mozna zasilić wirnik z falownika specjalnie do tego celu. Tak czasem się robi przy wiatrakach własnie, kiedy jest konieczość pracy w duzym zakresie obrotów ale to impreza kosztowna, na 5kW raczej nie warto.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 8 stycznia 2005, 16:50 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 19 września 2004, 01:00
Posty: 442
Lokalizacja: Dolnosląskie
Co do kondensatora to rzeczywiście można podłączyć ibędziesz miał wzbudzenie jego wielkość (kondensatora) powinna być mniej więcej taka jak dobiera sie kondensator do kompensacji mocy biernej dla danego silnika w twoim przypadku silnik 5KW . Najlepiej podłącz ten silnik do sieci zmież moc bierna i dobież do niej kondensator.
Jednak po podłączeniu takiego zestawu do napędu -śmigła nic nie da musisz go wzbudzić z obcego źrudła najlepiej z sieci. Wystarczy włączyć do sieci na krótka chwile aby tylko zestaw sie namagnesował i możesz wyłączyc magnetyzm szczątkowy zrobi swoje.Powodzenia


Ostatnio edytowano poniedziałek, 28 lutego 2005, 20:40 przez e-11, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 8 stycznia 2005, 23:18 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Przy prawidłowo dobranym kodensatroze powinien wzbudzić się samoczynnie !! Niestety nie mam informacji na temat jak dobrać ten kondesator, radze popróbować... :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 10 stycznia 2005, 13:58 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 7 stycznia 2005, 01:00
Posty: 3
Dziękuję za zainteresowanie i cenne informacje.
Słuchajcie znalazłem gdzies opis mówiacy o tym że na wirnik silnika pierścieniowego nawija sie dwa uzwojenia na jedna polowe i drugą . nastepnie łaczy się je w szereg . podłancza jeden końec uzwojenia do jednego pirścienia na wale i drugi końec do drugiego pierścienia na wale. na stępnie zasila sie wirnik przez szczotki napieciem stałym w tym przypadku pochodzącym ze wzbudnicy zrobionej z koła zamachowego od motoroweru wraz z cewkami. koło zamachowe z magnesami zamontowane jest na wale wirnika. napiecie z cewek prostowane jest przez diody i łaczone szeregowo dla podwyzszenia napiecia. nastepnie prąd stały podawany jest na dwa pirścienie wirnika przez szczotki (+), (-) i zasila uzwojenia wirnika.
i w ten sposób podobno wzbudzi sie prąd w stojanie silnka przez napędzany wirnik . lecz niemam ani wielkości napięć wzbudzenia ani ilości obrotów przy jakich nastąpi wzbudzenie.
teraz mam pytanko
Czy spotkaliście się w swojej praktyce z takim wynalzkiem?
i czy może robiliście cos takiego.?a może wogule to nie zadziała ?
dajcie znac pozdrawiam mariusz.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: sobota, 10 września 2005, 00:51 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): piątek, 9 września 2005, 01:00
Posty: 1
Witam.
W ten sposób robisz z silnika (generatora) pierścieniowego maszynę synchroniczną ze wzbydzeniem stałym. Wadą tej konstrukcji jest to, że częstotliwość generowanego napięcia będzie proporcjonalna do prędkości obrotowej.
Chcąc uzyskać stałą częstotliwośc napięcia stojana musisz w wirniku wymusić prąd o częstotliwości poślizgu (różnica między prędkością synchroniczną a mechaniczną). Bez falownika i mikroprocesora się nie obejdzie.

Wzbudzenie kondensatorowe (przy zwartym wirniku, bo tylko wtedy to wyjdzie) ma bardzo poważną wadę. Amplituda napięcia silnie zależy od obciążenia. W związku z tym dla każdego obciążenia należy dobrać odpowiednią pojamność. nie jest to proste bo obciążenia nia za bardzo da się przewidzieć, no chyba że się niezmienia.

Praca generatorowa na sieć jest bardzo dobrze opisana w wielu publikacjach. Praca autonomiczna raczaj słabo. Wymaga to przede wszystkim stałej prędkości turbiny (aby uzyskać stałą częstotliwość bez stosowania przekształtników energoelektronicznych). Sto0sowanie przekształtników na taką moc jest ekonomicznie nieopłacalne

pozdrawiam
todas


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: niedziela, 11 września 2005, 22:28 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 16 sierpnia 2004, 01:00
Posty: 765
lepiej zastosowac generator z magnesem stalym odpada problem z magnesowaniem - wada rozwiazania jest cena :((((


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: poniedziałek, 12 września 2005, 10:44 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): środa, 25 maja 2005, 01:00
Posty: 43
Lokalizacja: Bielsko-Biała
[quote:7dc5f89273="mbhp"]Słuchajcie znalazłem gdzies opis mówiacy o tym że na wirnik silnika pierścieniowego nawija sie dwa uzwojenia na jedna polowe i drugą . nastepnie łaczy się je w szereg . podłancza jeden końec uzwojenia do jednego pirścienia na wale i drugi końec do drugiego pierścienia na wale. na stępnie zasila sie wirnik przez szczotki napieciem stałym w tym przypadku pochodzącym ze wzbudnicy zrobionej z koła zamachowego od motoroweru wraz z cewkami. koło zamachowe z magnesami zamontowane jest na wale wirnika. napiecie z cewek prostowane jest przez diody i łaczone szeregowo dla podwyzszenia napiecia. nastepnie prąd stały podawany jest na dwa pirścienie wirnika przez szczotki (+), (-) i zasila uzwojenia wirnika.
i w ten sposób podobno wzbudzi sie prąd w stojanie silnka przez napędzany wirnik . lecz niemam ani wielkości napięć wzbudzenia ani ilości obrotów przy jakich nastąpi wzbudzenie.
teraz mam pytanko
Czy spotkaliście się w swojej praktyce z takim wynalzkiem?
i czy może robiliście cos takiego.?a może wogule to nie zadziała ?
dajcie znac pozdrawiam mariusz.[/quote:7dc5f89273]Oczywiście że zadziała, to co opisałeś to przeróbka tego silnika na generator synchroniczny z własną wzbudnicą.
Jeśli jednak nie osiągniesz obrotów nominalnych (synchronicznych) tego silnika, nie masz co liczyć na moc znamionową 5kW. Otrzymasz jakiś ułamek mocy, zależny właśnie od obrotów.
Przerabiałem temat generatora synchronicznego w siłowni wiatrowej, wzbudzenie powinno być nawinięte na małe napięcie, ponieważ pierścienie są nieizolowne i przy dużej wilgotności powietrza może dojść do przebicia izolacji.

[quote:7dc5f89273="radek"]lepiej zastosowac generator z magnesem stalym odpada problem z magnesowaniem - wada rozwiazania jest cena ((([/quote:7dc5f89273]Moje prywatne zdanie jest takie:
Generatory z magnesami trwałymi to przereklamowana zabawka. Brak regulacji napięcia powoduje że można podłączyć do tego co najwyżej grzałki. Ich cena nie jest w żaden sposób adekwatna do parametrów.
Przy napięciach rzędu 230V uzyskanie samowzbudzenia w klasycznym generatorze synchronicznym nie jest żadnym problemem, a wzbudzenie pobiera 2-3% mocy generatora.
Dodatkową zaletą jest brak momentu reluktancyjnego przy starcie "od zera", który w generatorze z magnesami utrudnia lub wręcz uniemożliwia rozruch siłowni przy słabych wiatrach.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL