Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest piątek, 29 marca 2024, 00:09

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
Autor Wiadomość
PostNapisane: wtorek, 17 marca 2015, 21:18 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Proszę o komentarzy:
Skuteczna i sprawiedliwa. Strategia budowy sieci fotowoltaicznej GWh mocy.
Przedstawiam zarys koncepcji budowy i kształtowania rynku prosumenckiego w Polsce. Zalety tej koncepcji można przedstawić w dwóch słowach: skutecznie i sprawiedliwie. Główne założenia koncepcji wywodzą się z prahistorii ery elektrycznej. Na począku była żarówka elektryczna, potem instalacje elektryczne rozproszone po posiadłościach magnaterii i dopiero później powstają sieci łączące te posiadlości w jedyną sieć energetyczną. Moja koncepcja wdrożania i rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych ma podobny scenariusz. W czasach popularyzacji farm fotowoltaicznych skupiłem swoją uwagę na rynku prosumenckim, rynku mikroinstalacji.

Obszar mikroinstalacji ma wiele zalet, m.inn. takich jak: 13 milionów dachów gospodarstw domowych czeka na zagospodorowanie. Już są gotowe: linie energietyczne, przydzialy mocy, przyłącza, odbiorcy. Uchwalona ustawa OZE upraszcza do minimum formalności związanych z instalacją i podłączeniem mikro instalacji fotowoltaicznych. W międzyczasie budowa farmy fotowoltaicznej wymaga sporo nakładów pośrednich, uzyskanie i kształtowanie działki, pozwolenia na budowę, przyłącze, w dalszej perspektywie koszta ubezpeczeń, ochrona, obsługa tejże instalacji. Wszysto to można uniknąć idąc na kompromis wielkiego biznesu z prosumentem.

Strategia polega na tym, że prosument użycza dach pod instalację, a inwestor instaluje na dachu potencjalnego prosumenta mikroinstalację. Inwestor pokrywa w 100% koszta inwestycyjne i logistyczne związane z przedsięwzięciem (instalacja, formalności, obsługa). Prosument otrzymuje taką ilość energii, jaką zużyje na użytek własny ale nie więcej niż 50%, resztą energi zarządza inwestor. Koszta bierzące związane z obsługą instalacji (serwis, nadzór oraz rozliczanie) są odejmowane od ogólnej kwoty wyprodukowanej energii i dopiero potem następuje podział 50/50. Więc zasada sprawedliwości jest respektowana przez cały okres umowy. Jak widać, zasady są jasne i przejrzyste. Prosument otrzymuje energię elektryczną całkiem za darmo, inwestor ma stałe źródło dochodu. Taka scieżka postępowania zapewni szybki postęp w realizacji strategii. Da pracę tysiącom instalatorów, firmom zaopatrzeniowym. Rynek prosumencki po wypełnieniu w 100% fotowoltaiką może produkować 300 GWh energii. Jak przewiduje rząd, również i ja, w latach 2025-30 można będzie wypełnić całkowicie rynek prosumecki, czyli zainstalować 300 GWh mocy. Jest to tylko jeden z trzech filarów strategii.

Drugi filar wydaje się bardziej atrakcynym dla inwestorów. Odbiorcą energii jest przemysł. Tu w pierwszej kolejności proponuję się skupić na takich mocach instalowanyh mikroinstalacji, których wystarczy na zasilanie oświetlenia zakładów przemysłowych. Linie zasilające lampy pracują ze stałym obciążeniem, łatwo je dostosować do zasilania z mikroinstalacji. Dachy budynków przemysłowych na ogól mają ograniczony dostęp, nie są przystosowane do instalacji fotowoltaicznych. Więc małe instalacje punktowe zasilające lampy, znajdujące się tuż pod instalacją będą bardziej wydajne oraz nie będą stanowiły większych problemów, co do ich usytuowania. W tym wypadku odbiorca kupuje 100% energii po korzystnych cenach. Nie ma w tych rozliczeniach pośredników: producent-odbiorca.

Trzecim filarem koncepcji są instytucje społeczne. Ten obszar strategii realizowany jest na takich samych zasadach, jak poprzedni. Nie podaję żadnych obliczeń dla obydwóch filarów bo danne statystyczne dopiero trzeba będzie zebrać na potrzeby tego projektu.
Meritum. Strategia wniesie ład w sferę OZE, stworzy maksymalnie korzystne warunki, tak dla inwestora, jak i dla konsumenta. Strategia będzie generowała więcej lokalnych miejsc pracy, zatem będzie pozytywnie wpływać na rozwój regionów. Mikroinstalacje przy tym scenariuszu rozwoju, w sposób przewidywalny wejdą na tradycyjny rynek energietyczny i będą go spychać w obszar taryf nocnych.
W ten sposób powstanie nowy rynek, rynek konsupcyjno-produkcyjny. Inwestor znając potrzeby każdego ze swoich klientów, będzie mogł wprowadzać na ten rynek własną markę, sprzedawać produkty związane z wytwarzaniem oraz konsumpcją energii elektrycznej.

Taka strategia pokrywa się w stu procentach z założeniami Ustawy OZE. Czyli maksymalna ilość energii będzie konsumowana na miejscu, prosumentem. Nie będzie się oplacała ani konsumentowi, ani inwestorowi, produkcja energii na sprzedaż zewnętrzną.

Jest to ogólny zarys strategii. Plany strategiczne zostały natomiast opracowane maksymalnie szczegółowo. Opracowano zupełnie nowotorskie rozwiązanie sprzedaży „bezposredniej” energii elektrycznej. Opracowana została tez ścieżka wdrożania strategii, pozyskiwania klientów, ich szczegółowa weryfikacja i klasyfikacja. Nieprzypadkowo nazywam klientów – prosumentami. Otóż mechanizmy strategiczne umożliwiają inwestorowi korzystać z dotacji prosumenckich, dotacji na rozwój obszarów wiejskich oraz dotacji na modernizację budynków instytucji publicznych.

Czy miliony pól czekają na farmy fotowoltaiczne? – nie, czy miliony dachów czekają na mikroinstalację? – tak. Koszt wybudowania 166 mikroinstalacji o łącznej mocy 0.5 MW jest o 50% tańszy od farmy fotowoltaicznej o podobnych mocach. Inwestor sprzedając 50% swojej energii prosumentowi zarobi 140 zł, a właściciel farmy fotowoltaicznej sprzedając cały prąd do sieci zarobi 135 zł. Która z istalacji jest mniej uciązliwa dla środowiska a bardziej korzystna dla rynku pracy oraz inwestorów?
(C) Pavel Stolyarov


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 17 marca 2015, 22:14 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Bajeczne dla bajkopisarza. Z tekstu wynika, że pojawił się nowy Narek na forum, ... a może stary Narek z nowym nickiem. Wszystko to je....bnie na najbliższym zakręcie. Jelenie, które przeżyły po ataku silników tłokowych w kotłowniach domów jednorodzinnych, są zapraszane na dach. Pozycje uprzywilejowane będą mieli byli akcjonariusze MEW S.A, teraz będzie MEV s.a. Uwaga, gwarantujemy bankructwo, jak tylko nadarzy się okazja. Dywidendy nie wypłacamy! Zapraszamy inwestorów.

P.s. Starzy forumowicze może pamiętają jak ostrzegałem przed MEW. S.A., ta koncepcja to powtórka z rozrywki, ale stado jeleni może być większe. J...bnąć może jedną poprawką do ustawy. To tak ogólnie dla bajkopisarzy. Dla tych co umieją liczyć i nie wierzą , że j...bnie, pora na zastanowienie, dlaczego mieć 140 zł , a nie 280 przy tych samych kosztach inwestycji. Argumentów jest znacznie więcej, na razie nie rozpisuję się bo jeszcze nie wiem czy student jaja sobie robi. Zresztą wcześniej pisał, że liczyć nie umie, może poje....bało mu się.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 18 marca 2015, 06:42 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Zdecydowana większość z tych 13 mln dachów jest przykryta blachodachówką. Ogniwa PV montuje się za pomocą uchwytów-śrub do krokiew przewiercając oczywiście blachodachówkę. Czy może ktoś udzielić informacji czym skutecznie zasklepić otwory po śrubach w przypadku demontażu PV? Na oko to około 10-12 mm. Zakładam oczywiście ze nie zawsze trzeba wymieniać pokrycie dachowe przy demontażu ogniw.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 18 marca 2015, 08:25 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Erle! Jeszcze nie zamontowałeś a już się martwisz demontażem. Przecież nie będziesz montował po to żeby zdemontować, ale po to żeby przez lata korzystać z tego.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 18 marca 2015, 09:09 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Przeczytałem połowę postu pkorola i dalej mi się ode chciało. Co to za pier....oły :roll: :roll:


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 19 marca 2015, 07:29 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
szam1953 napisał(a):
Erle! Jeszcze nie zamontowałeś a już się martwisz demontażem.

Czasami jest istotne co będzie np za 3 lata, a nie po 15 jak zapewniają sprzedawcy. Najgorsze jest to ze nie wiadomo których producentów panele PV faktycznie wytrzymają co najmniej 15 lat.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 19 marca 2015, 08:18 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Wszystkich, przynajmniej tak deklarują.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 19 marca 2015, 21:23 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Pkorol, ile kosztuje energia z PV o mocy około 10 kW (nie myl z kWh - piszesz jednostkę mocy w GWh - polecam wrócić do podręczników z fizyki z gimnazjum) tak aby zwrot był powiedzmy na poziomie 6 lat?

Ile przy tej cenie energii kosztuje instalacja?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 19 marca 2015, 22:39 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Uj, Kalbar, Kalbar, ależ podciągnąłeś się w sprawie jednostek pracy i mocy. Tyko myślenie biznesowe leży u Ciebie:

kalbar napisał(a):
Ile przy tej cenie energii kosztuje instalacja?


Koszty instalacji nie wynikają w żaden sposób z ceny energii. Do tego nie potrzeba żadnego podręcznika, wystarcza prosta logika. Żadna cena rynkowa, czy urzędowa finalnego produktu lub usługi nie decyduje o kosztach jej wytwarzania. Ułóż sobie tę maksymę w bibliotece, obok podręcznika z fizyki dla gimnazjalistów. Ta cena energii, może jedynie wpłynąć na podjęcie decyzji o realizacji, bądź nie, projektu biznesowego. Kalbar znowu załapałeś się na darmowe szkolenie. :D


Ostatnio edytowano czwartek, 19 marca 2015, 23:00 przez szam1953, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 19 marca 2015, 22:52 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
300 GWh - czyli na godzinę.
Co do kosztów mojej instalacji na twoim dachu: około 30-40% od ceny na dzień dzisiejszy w byle jakim sklepie.
Co do ceny energii, to będziesz płacił za moją energje tyle ile masz w tej chwili na rachunku za energję. Ja placę w Tauronie 56 gr. kW. Czyli za tyle odkupywałbym energję od inwestora instalacji fotowoltaicznej.
Dla tej strategii zwrot srodków inwestycyjnych (zakóp mikroinstalacji) nie jest istotny, może nigdy nie nastapić. Natomiast dochód jest bardzo złożony: prąd, dotacje, własny rynek energetyczny, monopol, kilkumilionowa sieć klijencka, produkty własnej marki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 marca 2015, 20:49 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
szam1953 napisał(a):
Uj, Kalbar, Kalbar, ależ podciągnąłeś się w sprawie jednostek pracy i mocy. Tyko myślenie biznesowe leży u Ciebie:

kalbar napisał(a):
Ile przy tej cenie energii kosztuje instalacja?


Koszty instalacji nie wynikają w żaden sposób z ceny energii. Do tego nie potrzeba żadnego podręcznika, wystarcza prosta logika. Żadna cena rynkowa, czy urzędowa finalnego produktu lub usługi nie decyduje o kosztach jej wytwarzania. Ułóż sobie tę maksymę w bibliotece, obok podręcznika z fizyki dla gimnazjalistów. Ta cena energii, może jedynie wpłynąć na podjęcie decyzji o realizacji, bądź nie, projektu biznesowego. Kalbar znowu załapałeś się na darmowe szkolenie. :D


Kuźwa Szam jak zwykle najmądrzejszy i bez ogródek każdemu wytknie w czym się podciągnął a w czym leży. Nikogo nie obchodzi co u mnie zauważyłeś więc rzeczowo pisz a nie pierd...nie jak zwykle.

Pisałem wtedy po większej flaszce więc zrozum. Miało być cena energii przy takich kosztach inwestycyjnych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 marca 2015, 20:50 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
pkorol napisał(a):
300 GWh - czyli na godzinę.
Co do kosztów mojej instalacji na twoim dachu: około 30-40% od ceny na dzień dzisiejszy w byle jakim sklepie.
Co do ceny energii, to będziesz płacił za moją energje tyle ile masz w tej chwili na rachunku za energję. Ja placę w Tauronie 56 gr. kW. Czyli za tyle odkupywałbym energję od inwestora instalacji fotowoltaicznej.
Dla tej strategii zwrot srodków inwestycyjnych (zakóp mikroinstalacji) nie jest istotny, może nigdy nie nastapić. Natomiast dochód jest bardzo złożony: prąd, dotacje, własny rynek energetyczny, monopol, kilkumilionowa sieć klijencka, produkty własnej marki.


Czyli generalnie daję Ci swój dach a Ty sprzedajesz mi energię po cenie z ZE... Ni jak nie widzę dlaczego miałbym dać Ci ten dach


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 marca 2015, 22:01 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
kalbar napisał(a):
Czyli generalnie daję Ci swój dach a Ty sprzedajesz mi energię po cenie z ZE... Ni jak nie widzę dlaczego miałbym dać Ci ten dach


pkorol napisał(a):

Strategia polega na tym, że prosument użycza dach pod instalację ... otrzymuje (nie odpłatnie) taką ilość energii, jaką zużyje na użytek własny ale nie więcej niż 50%, resztą energi zarządza inwestor... (C) Pavel Stolyarov

Dla tego strategia obiera za chasło przewodnie "sprawedliwa":)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 marca 2015, 22:21 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
Ale właściciel dachu nie ma korzyści z tego, że daje ten dach... Przemyśl tą sprawiedliwą strategię.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 marca 2015, 22:41 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
kalbar napisał(a):
Miało być cena energii przy takich kosztach inwestycyjnych.


Spoko Kalbar :D . Nie denerwuj się. Szkolenie darmowe, czy też płatne bz. , byleś nauczył się tego czego jest przedmiotem. Napisz to co zycytowałem z Twojej wypowiedzi pełnym zdaniem, gdyż dalej nie wiem o co Tobie chodzi. Z treści wpisu pkorol wynika, że popełnił błąd pisarski, z treści Twojego, poza przywołaniem autora wpisu do podręcznika gimnazjum, nic nie wynika. Z poprawionej i zacytowanej wyżej wersji też nic nie wynika, bo pkorol wyraźnie pisze o wzięciu na siebie wszystkich kosztów instalacji bez określenia ich wartości. Czyli ... " takie koszty inwestycyjne" wg. Ciebie są jakie? Jak wydobrzejesz po tej flaszce, to przeczytaj jeszcze raz co napisał pkorol, zanim go przywołasz do podręcznika z fizyki dla gimnazjalistów :D . Jest taka maksyma Kalbar: nie ważne jest ile znasz języków, ważne jest co masz w nich do powiedzenia.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 marca 2015, 23:03 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
kalbar napisał(a):
Ale właściciel dachu nie ma korzyści z tego, że daje ten dach... Przemyśl tą sprawiedliwą strategię.


Uj! Kalbar, Kalbar. Jak nie ma jak ma. Wg. Pkorola, w zamian za użyczenie dachu, dostajesz 1/2 wyprodukowanej energii, lub jej równowartość, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów inwestycji.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 21 marca 2015, 23:33 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
szam1953 napisał(a):
w zamian za użyczenie dachu, dostajesz 1/2 wyprodukowanej energii, lub jej równowartość, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów inwestycji.


Właściciel dostaje energję, równowartości dostać nie może, bo prawo na to nie pozwala.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 22 marca 2015, 11:11 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): czwartek, 10 listopada 2011, 18:05
Posty: 153
szam1953 napisał(a):
kalbar napisał(a):
Ale właściciel dachu nie ma korzyści z tego, że daje ten dach... Przemyśl tą sprawiedliwą strategię.


Uj! Kalbar, Kalbar. Jak nie ma jak ma. Wg. Pkorola, w zamian za użyczenie dachu, dostajesz 1/2 wyprodukowanej energii, lub jej równowartość, bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów inwestycji.


Uj! Szam, Szam. Jaką ma korzyść jak płaci za tą energię tyle co do ZE?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 22 marca 2015, 13:51 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Aj, waj, uj Kalbar :D,
pkorol napisał(a):
..Właściciel dostaje energję...
, 50% produkcji, jak chce więcej musi dokupić sobie. Wielka to flaszka musiała być, bo widać, że trzyma Ciebie jeszcze. A z ceną energii zależną od wartości inwestycji to jak to miało być? Napisz wreszcie pełnym zdaniem bo mogą odesłać Ciebie jeszcze niżej jak do gimnazjum, i wcale nie na lekcje fizyki.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 22 marca 2015, 18:09 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
[quote="szam1953"]50% produkcji, jak chce więcej musi dokupić sobiequote]

Nie ma opcji "chce" bedzie musiał odkupic tyle ile zużyje ponad 50%. Klijent będzie miał falownik hybrydowy dwu-trzy stopniowy, ktory bedzie pompował do sieci domowej kazdy wat energii z zestawu. Z czasem inwestor przyjmie obowiazki ZE na siebie. I będzie sprzedawal energie po najniższym stawkam.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL