Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 17:38

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: sobota, 7 marca 2015, 22:06 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Tołdi napisał(a):
Zbiornik 1000l, spadek 5 metrów, ciśnienie w zbiorniku stałe 5 bar (czyli 50 m). Z jaką energią będzie tryskać woda przez godzinę? =700W?


To nie jest proporcjonalne w tym przypadku. Rozprężające się powietrze zmniejsza swoje ciśnienie, a co za tym idzie ilość zmagazynowanej energii zmniejsza się.
Z uprzednimi wyliczeniami należy się w zasadzie zgodzić, i nawet zwiększenie ich wartości 10 krotnie nie powoduje jakiejkolwiek poprawy opłacalności ekonomicznej.

Co do instalacji PV. Wartość z zamontowanie instalacji o mocy 3 kW to około 20 - 24 tyś, pln.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 7 marca 2015, 23:37 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Erle napisał(a):
Tołdi napisał(a):
Zbiornik 1000l, spadek 5 metrów, ciśnienie w zbiorniku stałe 5 bar (czyli 50 m). Z jaką energią będzie tryskać woda przez godzinę? =700W?


To nie jest proporcjonalne w tym przypadku. Rozprężające się powietrze zmniejsza swoje ciśnienie, a co za tym idzie ilość zmagazynowanej energii zmniejsza się.
Z uprzednimi wyliczeniami należy się w zasadzie zgodzić, i nawet zwiększenie ich wartości 10 krotnie nie powoduje jakiejkolwiek poprawy opłacalności ekonomicznej.

Co do instalacji PV. Wartość z zamontowanie instalacji o mocy 3 kW to około 20 - 24 tyś, pln.


Ciśnienie STAŁE 5 bar. Bo powietrze będzie przechowywane w oddzielnym zbiorniku o wiele wyższym ciśnieniu.
Dla czego tak a nie inaczej. Jak wszyscy już wiemy stworzenie tradycyjnej elektrowni szczytowo-pompowej na poddaszu nie jest możliwe. Po pierwsze, ne możemy zainstalowac w tak ograniczonej przestrzeni bądź jaki zbiornik, tylko taki który da się tam wtargać. Zbiorniki 600 l można wnieść przez każde drzwi. Ilość zbiorników też jest ograniczona nośnością ścian. Podejżewam, że na każdym poddaszu można zainstalować od 3 do 5 zbiorników. Zostaje problem małego ciśnienia wody.
Dla czego nie można wykorzystać technologii sprężonego powietrza, każdy sobie znajdzie odpowiedź we własnym zakresie.
Ale, jeżeli połączyć wodę i sprężone powietrze? Wydaje się, że nic nie stoi na przeszkodzie.
Dla tego założenie jest takie: Zbiornik 1000l, spadek 5 metrów, ciśnienie w zbiorniku jest stałe 5 bar. Z jaką energią będzie tryskać woda przez godzinę?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 8 marca 2015, 07:43 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
Tołdi napisał(a):
PKI, widziałem dzisiaj , że śluzę koło Ciebie remontują. Skończą do sezonu?


A co to ma w tym temacie?

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 8 marca 2015, 20:17 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
W tym temacie nic. Ale że trochę pływam więc mnie to interesi.
Co do tego tematu- jak czytam że gość skończył projekt na 22 GW to już nie chce mi się z nim gadać.
Czasami bajkopisarze za bardzo przesadzają


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 8 marca 2015, 22:30 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Tołdi napisał(a):
W tym temacie nic. Ale że trochę pływam więc mnie to interesi.
Co do tego tematu- jak czytam że gość skończył projekt na 22 GW to już nie chce mi się z nim gadać.
Czasami bajkopisarze za bardzo przesadzają


Czytałem przed chwilą o tym, że w 2050 roku baterie fotowoltaiczne będą produkowali 50% światowej energii elektrycznej. W tym roku zaiwestowano 300 miliardów dolarów w fotowoltaikę. Ustawa OZE przywiduje dotację równowartą 3 GW. 10 GW tyle mogą zainstalować wszystkie firmy instalatorskie w polsce w ciagu roku. Ile GW mogą dostarczyć hurtownie? tego jeszcze niewiem. A mój projekt nie ogranicza się 22 GW lecz wyobraznią i zasobnością inwestora, no i możliwościami przerobowymi instalatorów. Teoretycznie prosumencie moga produkować 300 GW/h energii. Poczytaj chociaż trochę, bo według ciebie wszyscy są bajkopisarzami?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 9 marca 2015, 08:06 
Offline
Site Admin
Site Admin
Avatar użytkownika

Dołączył(a): piątek, 23 stycznia 2004, 01:00
Posty: 661
Lokalizacja: kaszuby
No faktycznie rozpiętość mocy w tym temacie jest rekordowa. Od kilku wat przy spuszczaniu wody ze zbiorniku na strychu po gigawaty z FV. :mrgreen:

_________________
Nigdy nie myśl że ktoś inny jest głupszy od Ciebie.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 9 marca 2015, 08:34 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
pkorol napisał(a):
Tołdi napisał(a):
W tym temacie nic. Ale że trochę pływam więc mnie to interesi.
Co do tego tematu- jak czytam że gość skończył projekt na 22 GW to już nie chce mi się z nim gadać.
Czasami bajkopisarze za bardzo przesadzają


Czytałem przed chwilą o tym, że w 2050 roku baterie fotowoltaiczne będą produkowali 50% światowej energii elektrycznej. W tym roku zaiwestowano 300 miliardów dolarów w fotowoltaikę. Ustawa OZE przywiduje dotację równowartą 3 GW. 10 GW tyle mogą zainstalować wszystkie firmy instalatorskie w polsce w ciagu roku. Ile GW mogą dostarczyć hurtownie? tego jeszcze niewiem. A mój projekt nie ogranicza się 22 GW lecz wyobraznią i zasobnością inwestora, no i możliwościami przerobowymi instalatorów. Teoretycznie prosumencie moga produkować 300 GW/h energii. Poczytaj chociaż trochę, bo według ciebie wszyscy są bajkopisarzami?



Młody człowieku- czytam , oglądam , rozmawiam i uczę się OZE od wielu lat. Produkuję prąd od kilku lat.
Dlatego, po paru Twoich wypowiedziach, wiem żeś zielony w tym temacie jak szczypiorek na wiosnę.
Zainwestuj swoje pieniądze, wybuduj jakąś instalację, zacznij generować przychody a bzdury jakie wyczytałeś szybko ci ulecą. Zrozumiesz, że większość z tego co wyczytałeś to medialna burza i artykuły sponsorowane.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 9 marca 2015, 17:48 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Cytuj:
zacznij generować przychody a bzdury jakie wyczytałeś szybko ci ulecą. Zrozumiesz, że większość z tego co wyczytałeś to medialna burza i artykuły sponsorowane.


Sznowny Panie Tołdi, wcale nie zaprzeciam Pańskiemu doświadczeniu i wiem doskonale z jakim problemami się borykasz. Dla tego moja strategia jest tak wyjątkowa, bo "mojej" instalacji te problemy te nie dotyczą. Bo ja będę sprzedawał prąd bezposrednio odbiorcom z pominięciem ZE, VAT i akcyzę. Niestety jest to możliwe w przypadku instalacji fotowoltaicznej.
Czy MEW może spredawać prąd sasiadu, chm...
Myslę, że tak. Podpiszesz zemną umowe, że za każdy KW spredany sąsiadowi odpalisz mnie 1 gr ,to moge Cię nauczyć jak nie łamiąc prawo spredać prąd sąsiadu w dowolnej cenie.
Napewno nie raz kupileś prąd od innych producentów, nie zdając sobie z tego sprawę. Jak? Prąd w bateriach i akumulatorze sprzedawane bez pośrednikow (ZE, akcyzy i cla).

Uczysz się OZE tak jak większość - stereotypowo

p.s-Niestety nie stać mnie nawet na pół panela, ciężko pracuje na budowie ledwo wiążąc koniec z końcem. Nie czytam artykułów sponsorowanych.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 9 marca 2015, 22:16 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Przed chwilą dosłownie znalazłem jeszcze jedno rozwiązanie które pozwoli zupełnie legalnie sprzedać prąd "dowolnej firmie" bądź osobom prywatnym (nie tylko sąsiadom), ale jak zawsze jet jedno "ale".


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 10 marca 2015, 08:32 
Offline
starszy elektrowniarz
starszy elektrowniarz

Dołączył(a): niedziela, 29 kwietnia 2007, 01:00
Posty: 345
Stąpasz tam gdzie wszyscy posiadacze MEW temat przerabiali wiele lat temu 8O


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 10 marca 2015, 18:32 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Tołdi napisał(a):
Czy MEW może spredawać prąd sasiadu, chm...

pkorol napisał(a):
Przed chwilą dosłownie znalazłem jeszcze jedno rozwiązanie które pozwoli zupełnie legalnie sprzedać prąd "dowolnej firmie" bądź osobom prywatnym (nie tylko sąsiadom), ale jak zawsze jet jedno "ale".

Żeby sprzedawać prąd z OZE swojemu sąsiadowi (odbiorcy) nie jest potrzebna koncesja. Jedyny warunek to taki żeby kupujący był posiadaczem przyłącza od OZE. Oczywiście Ty możesz zbudować przyłącze i je wydzierżawić sprzedającemu.
Niestety twój pomysł z magazynowaniem energii jest mało efektywny i opieranie na nim jakichkolwiek założeń to błąd.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 10 marca 2015, 19:13 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Cytuj:
Żeby sprzedawać prąd z OZE swojemu sąsiadowi (odbiorcy) nie jest potrzebna koncesja. Jedyny warunek to taki żeby = Oczywiście Ty możesz zbudować przyłącze i je wydzierżawić sprzedającemu..


Czyli istnieje jeszcze jeden (3) sposób sprzedaży prądu, super. Mogę prosić o żrudła?
Cytuj:
Niestety twój pomysł z magazynowaniem energii jest mało efektywny


Proszę uprzejmie o obliczenia?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 10 marca 2015, 20:20 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Erle napisał(a):
Proszę uprzejmie o obliczenia?


Po obliczeniach wyszło ze zmagazynujesz w takim układzie ilość energii porównywalną z pojemnością 65 Ah akumulatora który kosztuje około 350 pln.

Powiedz co uda Ci się za tę kwotę kupić do Twojej elektrowni pompowoszczytowopowietrznocisnieniowowodnej ?


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 10 marca 2015, 22:22 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Erle napisał(a):
Erle napisał(a):
Proszę uprzejmie o obliczenia?


Po obliczeniach wyszło ze zmagazynujesz w takim układzie ilość energii porównywalną z pojemnością 65 Ah akumulatora który kosztuje około 350 pln.

Powiedz co uda Ci się za tę kwotę kupić do Twojej elektrowni pompowoszczytowopowietrznocisnieniowowodnej ?


Trochę mnie zaskoczyłeś porównojąc z akumulatorem z marketu o żywotności 200 cykli, który nie możno rozładować bodajże do 80%. Czyli musiałbym kupic 2 akumulatory. Uważasz, że moja instalacja PSPCW nie wytrzyma 200 dni? Dwa baniaki, pompa wody, kompresor ze zbiornikiem i mini-mini turbina z pradnicą. Mają za zadanie naładować system w 5-8 godzin, więc nie muszą być super wydajne. Skompletuję przykładowy zestaw za pare dni. Dziękuje za pomoc.

A co ze sprzedarzą prądu, wskażesz aktualne żródło? Bo nie mogę znaleźć żadnej informacji.

Ten akumulator za 3900 zl, przeżyje 2500 cykli przy rozładowaniu do 80%. Raczej z tym możno porównać moją instalację. 3900x2=7800 tyle może być warta moja instalacja.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 11 marca 2015, 17:54 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Nie wiem kiedy pisałem o:
Erle napisał(a):
z akumulatorem z marketu o żywotności 200 cykli

Co do życia akumulatora. Przeważnie wytrzymuje w samochodzie 3-4 lata. A więc 3,5 roku x 52 tygodnie x 5 dni roboczych to daje 910. Chcę zauważyć ze ze samochód uruchamia się najczęściej 2 -3 razy dziennie.
Obecnie możesz kupić akumulatory start-stop do samochodów wyposażonych w ten układ o podwyższonej żywotności. Oczywiście nie jest wtedy rozładowywany do 0 (najczęściej).
Erle napisał(a):
Dwa baniaki, pompa wody, kompresor ze zbiornikiem

Proponuję żeby to były elementy z atestem na projektowane przez ciebie ciśnienie.
Erle napisał(a):
Skompletuję przykładowy zestaw za pare dni

Proszę o zamieszczenie zdjęć.
Erle napisał(a):
A co ze sprzedarzą prądu, wskażesz aktualne żródło? Bo nie mogę znaleźć żadnej informacji.

Najpierw uruchom elektrownię pompowoszczytowopowietrznocisnieniowowodną.
Erle napisał(a):
Proszę uprzejmie o obliczenia

Niestety z obliczeń wychodzi ze więcej energii zmarnuję na wskazanie Ci niż Ty wyprodukujesz w elektrowni pompowoszczytowopowietrznocisnieniowowodnej więc mnie szybko nie namówisz.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 11 marca 2015, 18:28 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
Co do życia akumulatora markowego, musisz sprawdzić konkretny model jaką będzie miał żywotność przy 80% razładowania. Po drógie PSPCW jest projektem teoretycznym. Więc zanim wejdzie w fazę prototypową musi spełnić dwa warunki: jeżeli w teorii wykarze się 50% sprawności. Po drógie jeżeli uda się wprowadzić do obiegu moją koncepcje. Wtedy będę potrzebował 1000000 takich zestawów o mocy 2-3 kw.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 11 marca 2015, 22:18 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Erle napisał(a):
jeżeli w teorii wykarze się 50% sprawności

Gwarantuje Ci ze nie wykaże się.
Małe turbiny mają przy optymalnych warunkach około 80% sprawności. Twoja mikro może mieć np 70%, nie liczę spr. prądnicy, ew. przekładni, strat przepływu.
A więc łączna sprawność pompowania i pracy pompowej to: 0,7 x 0,7 = 0,49
Nie wiem jak w praktyce chcesz wykazać 50% sprawności bo w teorii nie wychodzi, co nie znaczy ze nie chce się tego dowiedzieć.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: środa, 11 marca 2015, 22:47 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Pkorol! Szkoda energii na merytoryczną odpowiedź. Jak nauczysz się liczyć ze zrozumieniem tego co liczysz, to z własnej nieprzymuszonej woli przestaniesz pisać na tym forum.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 12 marca 2015, 06:51 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): poniedziałek, 2 marca 2015, 11:49
Posty: 22
szam1953 napisał(a):
Pkorol! to z własnej nieprzymuszonej woli przestaniesz pisać na tym forum.


Czytasz w moich myślach, dziś chciałem zamknąć wątek. Przyszedłem tu prosić o pomoc w sprawach których nie dokąńca rozumiem. A spotkałem się z lobby stereotypowym. Dziękuję uprzejmie wszystkim uczestnikom, szacunek do Waszej wiedzy i doświadczenia. Bardzo mi się pomogliście. Pozdrawiam Pavel

Mówiąc sprawność, miałem na myśli: ładowanie nadwyźki energii elektrycznej na pożiomie 4 KW (pompowanie wody i powietrza) a produkcja energii za pomocą MEW na poziomie 2 KW - 50%


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 12 marca 2015, 20:05 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Właśnie Pan Prezydent podpisał ustawę o OZE. Tym samym otworzył, przynajmniej na 15 lat, potężny akumulator energii dla piko-elektrowni. Rozproszenie źródeł energii, ze względów strategicznych, ze wszech miar pożądane, jest idiotyczne z powodu koncentracji ich mocy w nieprzewidywalnych warunkach pogodowych. Szukaj teraz akumulatora na swoje projektowe GW. Może jakaś większa wanna? :mrgreen:


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 17 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL