Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 16:23

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Czarna dziura.
PostNapisane: sobota, 19 lipca 2014, 22:59 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
No i zrobiła się z małymi mewkami czarna dziura czyli ... upa murzyna, takie tam do ok. 40 kW instalowanej mocy co produkują zwykle 7-15 kW. Ceny "gotowych", w cudzysłowie gdyż przeważnie okazują się do poważnej, kosztownej modernizacji nie do przyjęcia dla umiejącego liczyć inwestora. Zbudowanie nowej, nawet jak ma się tytuł prawny do piętrzenia też do upy, gdyż zwrot kapitału ma charakter polityczno-przepławkowo-pogodowy. A zapier ....ol jakby się tamę na Wiśle budowało. Do tego jeszcze na wszystkim trzeba się znać i wszystko rozumieć, tzn. co, w jakiej kolejności i dlaczego. Od fundamentów począwszy, po izolacje, wszelakiej mości instalacje, sterowania i turbiny. Nie wspomnę o przepisach, ustawach i innych prawnych uwarunkowaniach. Jednym słowem prawdziwa czarna dziura, jak w upie u murzyna. Mogę bronić tezy, że to działalność hobbystyczna. Aktywność forum to potwierdza.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 20 lipca 2014, 19:53 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Wg. mnie wszystkie mikro źródła powinny być zwolnione z wykonywania raportu oddziaływania na środowisko. Dodatkowo jeszcze 80% ceny hurtowej. Ja nie widzę ułatwień.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 20 lipca 2014, 21:58 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Nie ma być ułatwień, ma być normalnie. Wszelakie ułatwienia to jest grabież publicznego grosza oraz republika wzajemnej adoracji ułatwieniodawców i ułatwieniobiorców. Np. normalnie oznacza, że jak masz tytuł prawny do piętrzenia, na którym nie ma przepławki, to ani ustawodawca, ani lokalny urzędnik nie może warunkować zgody na budowę MEW, tym , że wybudujesz im przepławkę za własny kapitał. Normalnie oznacza, że masz prawo do energetycznego korzystania z wody, bez jej konsumpcji, wszak dotychczas przelewała się bez żadnych korzyści dla kogokolwiek. Anormalnym w tej sytuacji jest brak MEW-ki i brak przepławki. Błędne koło, czyli czarna dziura u murzyna, MEW-ki nie będzie bo musi być być przepławka, przepławki też nie będzie bo nie ma jelenia na budowę MEW-ki z przepławką. W ten oto prosty sposób doświadczamy ministerialnej "murzyńskości". Ale to tylko przykład, chociaż z życia wzięty.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 21 lipca 2014, 16:18 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Wbrew pozorom ustawodawca i urzędnicy dobrze kombinują. Jest cała masa elektrowodniarzy, którzy mimo wszystko zbudowali przepławkę na istniejącym piętrzeniu, chociaż przyjmując powyższe rozumowanie nie powinni. Czyli Państwo wydrenowało prywatne kieszenie, choć kalkulacja jasno wskazywała, że się nie opłaca (przynajmniej dzisiaj, bo kiedyś to zupełnie inna bajka). A tak mielibyśmy może więcej MEW-ek, ale bez przepławek i Państwo musiałoby (albo i nie :))) je budować. Czyli urzędnicy dobrze kombinują (oczywiście możemy narzekać, że to niesprawiedliwe, ale życie nie jest sprawiedliwe).

Mnie też to wkurza i dlatego moja aktywność w tej branży ogranicza się do tego forum :).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 21 lipca 2014, 20:27 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
To jest łapówa a nie kombinowanie. Chcesz MEW dawaj łapówę, nie dasz łapówy nie będziesz miał MEW. Normalnie to byłoby tak: Ty chcesz MEW,a ja przepławkę. Ok. Ty płacisz za MEW a ja za przepławkę, zależy Tobie na MEW, akceptujesz utratę części wody, możesz ją w ramach "kompromitacji" wybudować bez zysku, ale koszty muszę ponieść ja. Zresztą to był tylko branżowy przykład Czarnej Upy, w której znaleźli się obywatele oraz hipokryzji państwa walczącego z korupcją.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 21 lipca 2014, 22:21 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Zgadzam się, ale równie dobrze moglibyśmy powiedzieć, że podatki to łapówka na rzecz państwa, że możesz w nim działać.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 22 lipca 2014, 18:12 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): sobota, 22 września 2012, 13:37
Posty: 234
Za przepławki powinni płacić ekoterroryści.
Mnie zastanawia dlaczego w ramach programu prosument mają oni dostawać tylko 80%?. Zakład energetyczny odsprzeda ją za zdecydowanie większą wartość i doliczy do niej dystrybucję pomimo tego ze bardzo często będzie ją przesyłać przez ścianę do sąsiada. Wg mnie wartość którą ma otrzymywać prosument za energię powinna wynosić równowartość danego zakładu energetycznego w taryfie G11.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 22 lipca 2014, 21:57 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
menedzer00, nielogiczna analogia z podatkami - podatki płacimy wszyscy, ale też wszyscy korzystamy z ich redystrybucji w postaci świadczeń zdrowotnych, szkolnictwa, wymiaru sprawiedliwości i wielu, wielu innych dziedzin. Z przepławkami jest tak, że z faktu ich powstania, przynajmniej teoretycznie, też skorzystamy wszyscy w postaci poprawy stanu środowiska przyrody, ale .... płacić ma tylko jeden. MEW nie pogarsza stanu środowiska na istniejącym piętrzeniu , a tylko utrzymuje stan zastany przed jej powstaniem.
Erle, przepławki są pożyteczne, poprawiają nam stan środowiska naturalnego, w licznych przypadkach wręcz konieczne, nie ma to nic wspólnego z ekoterroryzmem. Ale jako dobro społeczne winny być finansowane z funduszy publicznych a nie z łapówy. Zdejmij te klapki z oczu i zastanów się czy przyrodę, której sam jesteś częścią należy chronić, czy też ochrony wymaga wyłącznie stan Twojego konta.
Dalsza część Twojej wypowiedzi świadczy o tym, że nie rozumiesz, iż za pracę trzeba zapłacić. Chociaż ... gdyby tak ustanowić dystrybutorów energii przedsiębiorstwami charytatywnymi, a ich pracowników wolontariuszami to może..... A jak! Dosyć nachapali się, to teraz mogą robić za friko.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 22 lipca 2014, 22:44 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Cześć, co znaczy, że podatki płacimy wszyscy? Dochodowy, VAT - tak. Ale akcyzę - już kierowcy, palacze i pijący alkohol (pomijam niewielką relatywnie akcyzę na energię elektryczną).

Jest cała masa podatków, które płacą wybrane grupy (np. od wynajmu mieszkań), a których inne grupy nie płacą (np. rolnik wynajmujący mieszkanie, nie przekraczające 4 pokoi oraz jakiejś tam stawki, podatku nie płaci). I właśnie konieczność zbudowania przepławki jest takim właśnie podatkiem.

Nie ma się co na to denerwować, wszystkie Państwa tak robią, np. są Państwa, które aby robić u nich działalność lub z czegoś korzystać wymagają jakiejś wpłaty finansowej. Albo obowiązek zatrudniania ludzi. Dlatego dla mnie postawa Skarbu Państwa jest tutaj rozsądna (po prostu ktoś zauważył, że są ludzie, którzy mimo przesadnych kosztów zbuduje przepławkę i MEW i na tym się "żeruje"). Pytanie, czy rozsądne jest budowanie przepławek, ale to już osobna rozprawka (ja nie będę w te dywagacje tutaj wchodził).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 22 lipca 2014, 22:46 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Jeszcze jedno - szam, wydaje mi się, że patrzysz na wszystko jak idealista. I ja to cenię, ale jak się popatrzy na prawo i lewo to wszędzie jest brutalna rzeczywistość i każdy dyma wszystkich na prawo i lewo. I myślę, że z tego wynika to wkurzenie na czarną dziurę :). Tyle, że tak jest wszędzie, nie tylko w Polsce.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: wtorek, 22 lipca 2014, 23:39 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
menedzer00 napisał(a):
Cześć, co znaczy, że podatki płacimy wszyscy? Dochodowy, VAT - tak. Ale akcyzę - już kierowcy, palacze i pijący alkohol (pomijam niewielką relatywnie akcyzę na energię elektryczną).

Jest cała masa podatków, które płacą wybrane grupy (np. od wynajmu mieszkań), a których inne grupy nie płacą (np. rolnik wynajmujący mieszkanie, nie przekraczające 4 pokoi oraz jakiejś tam stawki, podatku nie płaci). I właśnie konieczność zbudowania przepławki jest takim właśnie podatkiem.

Nie ma się co na to denerwować, wszystkie Państwa tak robią, np. są Państwa, które aby robić u nich działalność lub z czegoś korzystać wymagają jakiejś wpłaty finansowej. Albo obowiązek zatrudniania ludzi. Dlatego dla mnie postawa Skarbu Państwa jest tutaj rozsądna (po prostu ktoś zauważył, że są ludzie, którzy mimo przesadnych kosztów zbuduje przepławkę i MEW i na tym się "żeruje"). Pytanie, czy rozsądne jest budowanie przepławek, ale to już osobna rozprawka (ja nie będę w te dywagacje tutaj wchodził).


To, że tak jest to prawda. Ale to, że nazywamy to koncesją, akcyzą lub jeszcze inaczej to już hipokryzja. To jest ŁAPÓWA zwolniona przez ustawodawcę od ścigania przez prawo. To, że wszystkie Państwa tak robią niczego nie uzasadnia, tak jak to, że jak kradną wszyscy to ja też mogę. Ty nazywasz postawę Skarbu Państwa rozsądną, a ja uważam, że jest głupia i wywołuje u obywateli antypaństwowe i antypatriotyczne postawy, na domiar tego postawy anarchistyczne. No bo dlaczego ja mam być lojalny wobec Państwa, jeżeli ono nie dostrzega we mnie swojego obywatela. To nie ma nic wspólnego z ideologią. Wymuszenia są karalne w stosunkach między ludźmi, a Ty mi mówisz, że rozsądne. Za chwilę napiszesz, że kidnaping w państwowym wykonaniu jest rozsądny, bo przecież rodzice zapłacą za dziecko każdą cenę. No to wiedz, że im bliższe moim kryteriów Państwo, tym bogatsze i tym bardziej obywatele utożsamiają się z nim.

P.s. A racjonalność budowy przepławek to rzeczywiście odrębny temat. Nie zmienia to faktu, że z powodu "rozsądku" Państwa w kwestii przepławek wykorzystanie potencjału małej energetyki wodnej jest w czarnej dziurze.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 24 lipca 2014, 10:30 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): sobota, 21 września 2013, 08:57
Posty: 22
Dobra, czyli przynajmniej się zgadzamy, że każde Państwo (nie tylko polskie) tak robi i to, jak ten haracz nazwiemy, to bez znaczenia :). Ja chyba to akceptuję, bo jestem konformistą, nie żeby mi się to podobało, ale nie lubię się denerować na rzeczy, na które nie mam wpływu, bo to powoduje niepotrzebny stres :).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 24 lipca 2014, 22:27 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Masz rację, tyle, że głowa to jedno, a emocje drugie. Niestety, mnie często szlag trafia z takich i temu podobnych powodów.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL