Małe Elektrownie Wodne - Forum społeczności

Małe Elektrownie Wodne w polsce, forum, serwis, automatyka, sterowanie, projekty, turbiny, turbina, kaplan, franciss, montaż, konsultacja, portal
Teraz jest czwartek, 28 marca 2024, 18:56

Strefa czasowa: UTC + 1




Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 06:14 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Prosze o podanie literatury, gdzie opisane sa sposoby powielania dobrych, sprawdzonych turbin.
To znaczy, chodzi o wykonanie wiekszej, lub mniejszej turbiny danego typu.
Konkretnie - mam turbine, z ktorej jestem zadowolony. Na okres letni potrzebna mi jest mniejsza (taka sama, lecz o mniejszym przelyku).


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 08:40 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 19:57
Posty: 8
Skoro posiadasz turbine i jesteś z niej zadowolony to powinieneś zgłosić sie do producenta który ją wykonał. Z opisu turbiny (pompy) którą posiadasz wydaje mi się, że osiągi są mizerne w porównaniu co do możliwości stopnia i przełkniętej wody. Dlatego nie bardzo rozumiem co chcesz powielać (pompe)


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 14 kwietnia 2011, 20:36 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
No wlasnie - w Kandzie produkuja proste i tanie turbiny (bez ukladu kierowniczego) z wykorzystaniem spiral pompowych i polecaja instalowac po kilka z nich na danym obiekcie i wlaczac jedna, dwie, trzy, lub.... w zaleznosci od ilosci wody w danym momencie.
Zalety: prostota, taniosc i w razie awarii jednej elektrownia nie stoi.
U mnie tez jest turbina na bazie pompy (UM400 Leszczynskiej Fabryki Pomp), bez kierownicy i pracuje zadowalajaco (mysle) przy pelnej podazy wody. Chcialbym wykonac podobna, ale mniejsza turbine na okresy letnie, kiedy dla obecnej turbiny jest za malo wody.
Nie moge zwrocic sie do producenta obecnie pracujacej turbiny, bo nie wiem kto nim jest, ale slyszalem o typoszeregach turbin. Jezli dobrze zrozumialem, sa to turbiny roznych wielkosci przystosowane do pracy na tych samych spadach, lecz o roznej ilosci wody.
Nie wiem na jakiej podstawie wyciagnales wniosek (moze sluszny), ze u mnie jest slabo ze sprawnoscia. Napewno jest slabo z wykorzystaniem mozliwosci potencjalnych, ale ta ilosc wody, ktora trafia na turbine wykorzystywana jest stosunkowo efektywnie (mysle)... cd nastapi.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 15 kwietnia 2011, 00:49 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 19:57
Posty: 8
Z tego co napisałes to wirnik posiadasz z odzysku. Powinieneś dpkładnie określić wyróżnik wirnika który posiadasz i na podstawie tego wykonać nowy wirnik. W związku z tym, że obecny twój wirnik jest dośc małym wirnikiem i już posiada dość duże obroty znamionowe, być może zajdzie potrzeba zmiany tego wyróżnika na mniejszy. W związku z brakiem twojego doświadczenia powinieneś zwrócić się do producenta o wykonanie takiej turbiny. I jeszcze jedna uwaga już dla wszystkich. !!!
Turbina to nie tylko wirnik ale też: kierownica, układ dolotowy, rura ssąca łożyskowanie, itp. o czym ogromna ilość elektrowniarzy zapomina. Wydaje mi się, że z tych powodów najlepiej powinieneś zwrócić się do firmy która ma na swoim koncie sprawdzone konstrukcje. Choć jeśli chodzi o turbiny Francisa to może być mały problem, bo z tego co się orientuję to na chwilę obecną w Polsce jest tylko jedna firma produkująca te turbiny.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 15 kwietnia 2011, 04:59 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Latwo powiedziane Pietrov - okresl wyroznik szybkobieznosci tubiny.
Napisz prosze jak to sie robi - bede wdzieczny, bardzo wdzieczny!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 15 kwietnia 2011, 08:13 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 19:57
Posty: 8
Musisz zwymiarować cały wirnik i później na podstawie zależności wymiarowych określa się wyróżnik. Jak będziesz posiadał rysunek z wymiarami to pomoge w określeniu wyróżnika.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 15 kwietnia 2011, 10:49 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Dzieki Pietrov - oto dane mojego wirnika: srednica gorna 311 mm, dolna 337 mm, pierscien dolny szerokosci 65 mm, gorny (zakonczenie piasty ? 7 mm, lopatek 9 szt., grubosc lopatki 4 mm, wysokosc wirnika ? 190 mm.

Mam tez w przygotowaniu (w produkcji) drugi wirnik (Francis). Przed laty zaprojektowany na 1000 obrotow (stracilem kontakt z projektantem) . Mam juz do niego piaste (srednica 283,5 mm) i pierscien dolny (srednica 324,5 mm), razem ma miec 13 lopatek o grubosci 4 mm, wysokosc calkowita - 225,5 mm. szerokosc (wysokosc) wlotu do wirnika - 133,5 mm. Obecnie przygotowuje steple do wytlaczania lopatek wirnika.

Jezeli mozesz oblicz mi prosze wyrozniki szybkobieznosci dla obu tych wirnikow.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: piątek, 15 kwietnia 2011, 20:07 
Offline
młody elektrowniarz
młody elektrowniarz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): niedziela, 6 lutego 2005, 01:00
Posty: 95
Lokalizacja: Dom Lubuskie MEW zachodniopomorskie
Witam. Nie jestem konstruktorem a jedynie użytkownikiem. Myślę że powoli dochodzimy do czasów gdzie nie robi się już samemu bardzo trudny w zaprojektowaniu i wykonaniu wirnik czy resztę turbiny francisa. Można kupić gotowe może do remontu ale już zaprojektowane i wyliczone przez poważne firmy zajmujące się ich produkcją. Kruk coś mi nie pasują obroty Twojego dawno zaprojektowanego francisa. 1000 obr. dla francisa to bardzo dużo.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 16 kwietnia 2011, 07:53 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Fryniu - generalnie masz racje, ze najwlasciwszym wyjsciem jest zamowienie, lub odremontowanie starej turbiny z innej lokalizacji.
Minusy tych opcji to - nowe turbiny sa b. drogie, a z innych lokalizacji naogol nie pasuja do Twojej, bo zaprojektowane na inne warunki.
Dlatego jak dobry fachowiec wykona ci projekt, a masz mozliwosci (zaplecze techniczne i czas) zeby sie tym zajac, to jest naprawde fascynujaca "zabawa", no i satysfakcja jezeli w koncu Twoj wysilek zacznie przynosic pieniadze.
Faktycznie 1000 obrotow to duzo na Francisa, ale ma to byc Francis szybkobiezny i zaprojektowal go naprawde dobry fachowiec, wiec.... zobaczymy.
Pochwale sie na Forum jak mi sie go w koncu uda uruchomic.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 16 kwietnia 2011, 07:57 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Pietrov - mam lepszy pomysl - zamiast obliczac mi szybkobieznosc wirnika, podaj nam wszystkim jak to sie robi, lub wskaz na literature (najlepiej gdyby byla dostepna na Internecie), gdzie jest to opisane.
Edukujmu sie wzajemnie!!!
W kazdym razie - wielkie dzieki!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 16 kwietnia 2011, 17:02 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Kruk napisał(a):
Pietrov - mam lepszy pomysl - zamiast obliczac mi szybkobieznosc wirnika, podaj nam wszystkim jak to sie robi, lub wskaz na literature (najlepiej gdyby byla dostepna na Internecie), gdzie jest to opisane.
Edukujmu sie wzajemnie!!!
W kazdym razie - wielkie dzieki!


I to jest właściwa droga wg.mnie. Postaram się coś podesłać.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: sobota, 16 kwietnia 2011, 17:11 
Offline
maniak elektrowniarz
maniak elektrowniarz

Dołączył(a): poniedziałek, 30 maja 2005, 01:00
Posty: 1114
Tak na wstępną analizę możliwości to :

http://www.google.pl/url?sa=t&source=we ... ow&cad=rja

powinno wystarczyć.

Szam


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: niedziela, 17 kwietnia 2011, 10:25 
Offline
jestem tu nowy

Dołączył(a): wtorek, 7 lipca 2009, 19:57
Posty: 8
Kruk. podaj jeszcze średnice wewnętrzną łopatki tam gdzie łopatka styka się z piastą i czy pierścień 65 jest ze stożka, czy też nie i jaka jest średnica tego pierścienia.
Dłubanie samemu nie zawsze dobrze wychodzi, nawet firmy próbujące produkować turbiny się wywalają z braku wiedzy i doświadczenia i przykładów jest dużo choćby na tym forum.
Twój wirnik w stosunku do obudowy w który go włożyłeś też jest za duży !!!


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: poniedziałek, 18 kwietnia 2011, 11:25 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Petrov - wielkie dzieki za Twoja grzecznosc, niestety nie moge obecnie zmierzyc "srednicy" (szerokosci) lopatki na styku z piasta w tej turbinie, ktora pracuje, bo musialbym ja zatrzymac i zdemontowac - szkoda wody!

Natomiast moge miec te dane do drugiego wirnika, nad skompletowaniem ktorego ostatnio intensywnie pracuje.
Ten drugi wirnik (w produkcji - Francis), przed laty zaprojektowany na 1000 obrotow (stracilem kontakt z projektantem) . Mam juz do niego piaste (srednica 283,5 mm) i pierscien dolny srednica wewnetrzna 324,5 mm, srednica zewnetrzna - 351 mm, razem ma miec 13 lopatek o grubosci 4 mm, wysokosc calkowita - 225,5 mm. szerokosc (wysokosc) wlotu do wirnika - 135 mm. Obecnie przygotowuje steple do wytlaczania lopatek wirnika.
Zalaczam rysuneki tego wirnika wykonany w programie AtoCad. O, o - niestety program Forum nie przyjmuje rysunkow wykonanych w programie AutoCad!
Postaram sie wykonac je w innym programie i wyslac Ci je innym razem.


Góra
 Zobacz profil  
 
PostNapisane: czwartek, 28 kwietnia 2011, 15:01 
Offline
zaawansowany elektrowniarz
zaawansowany elektrowniarz

Dołączył(a): sobota, 9 kwietnia 2011, 21:34
Posty: 159
Pietrov - mam nadzieje, ze tym razem uda mi sie przeslac Ci odpowiednie rysunki i z wielka niecierpliwoscia oczekuje na Twoje wyliczenie wyroznika szybkobieznosci dla tego wirnika. Wymiary, ktorych nie ma na rysunku znajdziesz w moim poprzednim emailu.
Natomiast wymiary lopatki sa podane w calach a w nawiasach w milimetrach.
Jeszcze raz bardzo dziekuje za Twoja oferte pomocy i czekam.


Załączniki:
' model (1).pdf [8.56 KiB]
Pobrane 237 razy
lopatkawirnfranc1000.pdf [11.55 KiB]
Pobrane 228 razy
Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL